Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

(De ce) Transport gratuit China-restul lumii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011
Am cumparat multe lucruri din China,unele marunte de 1-2 dolari,majoritatea am vazut ca au transport gratuit,intrebarea mea este,ei nu platesc tranport sau de ce le convine sa vanda lucruri ieftine si transportul sa fie gratuit,sunt scutiti de taxe de catre posta chineza sau cum e?

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Mai degraba cred ca au ceva intelegeri si tarife preferentiale din cauza ca lucreaza cu volume uriase de marfuri.

#3
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
sunt atat de multe transporturi dinspre China si restu' lumii ca un pachetel de al tau nu se vede....
comanda o masina ca ai sa platesti si transportPosted Image

#4
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Probabil au marfa deja in Romania intr-un depozit. Sau poate e teapa :)

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Iti dai seama ca daca umpli un avion de transport marfa cu 10 milioane de pixuri, transportul pe pix iese insignifiant.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbucsa_n, on 23 aprilie 2014 - 17:49, said:

Am cumparat multe lucruri din China,unele marunte de 1-2 dolari,majoritatea am vazut ca au transport gratuit,intrebarea mea este,ei nu platesc tranport sau de ce le convine sa vanda lucruri ieftine si transportul sa fie gratuit,sunt scutiti de taxe de catre posta chineza sau cum e?

Ca o analogie,magazinul online PC Garage trimite absolut toate comenzile GRATUIT oriunde in tara.De ce isi poate permite?

#7
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
treaba sta asa: presupunem ca un nr. x romani comada din China printre care si tu...cand se umple un container via Ro..in container poate sa fie si un ceas al tau dar si anumite produse ale unor firme care colaboreaza constant cu acel user, firma, etc...din China
Atentie orice comanda din China cu transport gratuit (ChinaPost) nu ajunge mai devreme de 30 zile lucratoare in Ro.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,651
  • Înscris: 21.08.2008

View Postadisz, on 23 aprilie 2014 - 18:16, said:


magazinul online PC Garage trimite absolut toate comenzile GRATUIT oriunde in tara.De ce isi poate permite?
Nu e gratuit, dai 12 lei totusi.

#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View Postadisz, on 23 aprilie 2014 - 18:16, said:

Ca o analogie,magazinul online PC Garage trimite absolut toate comenzile GRATUIT oriunde in tara.De ce isi poate permite?

http://www.pcgarage....ivrare/costuri/

Edited by driftking91, 23 April 2014 - 18:30.


#10
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
Ca mai in toate statele asiatice biznisu e biznis, intodeauna isi respecta clientii
ca ex: am comandat ceva din Ch. si nu am fost multumit de acel produs / model.........deoarece imi trimisese alt model........fata de ce comandasem...m-au crezut pe cuvant si mi-a spus sa le trimit inapoi produsul comandat ca imi platesc ei returul..Ok zis si facut.
Surpriza a fost nu numai ca au platit ei returul dar mi-au dat si o reducere de 20% la produsul comandat.

Parere mea comandati cu incredere din tarile Asiatice...dar numai de la useri, firme cu calificative bune

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdriftking91, on 23 aprilie 2014 - 18:28, said:

E gratuit doar daca platesti cu cardul. Nu cred ca stau ei in 12 lei, dar plata cu cardul ii ajuta la rulajul banilor si pentru asta o baga in fata.

View Postcasadivino, on 23 aprilie 2014 - 18:20, said:

treaba sta asa: presupunem ca un nr. x romani comada din China printre care si tu...cand se umple un container via Ro..in container poate sa fie si un ceas al tau dar si anumite produse ale unor firme care colaboreaza constant cu acel user, firma, etc...din China
Atentie orice comanda din China cu transport gratuit (ChinaPost) nu ajunge mai devreme de 30 zile lucratoare in Ro.
Cel mai probabil, intarzierile astea sunt tocmai pentru ca asteapta sa se umple avionul/vaporul la maxim ca sa li se renteze transportul atat de ieftin.

#12
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
din acel 1 dolar cat te costa, sa zicem un cablu, vanzatorul plateste 10-20 centi transportul, dar ii convine, deoarece costul acelui cablu este la fel de vreo 10 centi. Asta e valabil cu toate produsele cu "livrare gratuita"

#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View PostSfPetru, on 23 aprilie 2014 - 18:47, said:


Cel mai probabil, intarzierile astea sunt tocmai pentru ca asteapta sa se umple avionul/vaporul la maxim ca sa li se renteze transportul atat de ieftin.
Exact

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postcasadivino, on 23 aprilie 2014 - 18:20, said:

Atentie orice comanda din China cu transport gratuit (ChinaPost) nu ajunge mai devreme de 30 zile lucratoare in Ro.

gresit, eu am comandat de 3 ori cate ceva mic, o camera video pt marsariere de ex, toate comenzile au venit in cel mult 14 zile, iar cel mai devreme 8 zile

#15
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View Postxcit, on 23 aprilie 2014 - 19:11, said:


gresit, eu am comandat de 3 ori cate ceva mic, o camera video pt marsariere de ex, toate comenzile au venit in cel mult 14 zile, iar cel mai devreme 8 zile
cu transport gratuit?

#16
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Oricum ar fi, transportul gratuit e inclus in pret cumva si-l plateste implicit clientul.
Asta pana cand va aparea teleportarea, dar atunci va costa amortizarea aparatului.

#17
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
De seriosi sunt seriosi chinezii indiferent ca iei ceva de 1 dolar sau ceva de sute de dolari. Am realizat pe propria experienta.
Comand de mult din China in principal de pe dx. Cel mai devreme mi-a ajuns coletul in 30 de zile. Cel mai tarziu peste 3 luni. Pentru cel de 3 luni a fost vorba de ceva ieftin de vreo 7 dolari, fara tracking number. Dupa vreo luna am inceput discutiile cu ei cu intrebari unde e coletul. Cam dupa doua luni le-am spus ca e pierdut deja. M-au crezut pe cuvant si-au cerut o mie de scuze si mi-au dat banii inapoi. Dupa mai bine de 3 luni a aparut si coletul, moment in care era deja prea tarziu, pentru ca deja mai comandasem odata produsul pe banii mei. Ma intreb oare pe unde o fi stat atat? In china sau in Ro din cauza vreunui functionar nesimtit?
De atunci m-am invata minte si comand numai cu valoare peste 15 dolari, suma pentru care primesc si tracking number.

Edited by an_tonica, 06 May 2014 - 13:18.


#18
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
in Ro sigur

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate