Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casatorie intre ortodox-catolica, in biserica Catolica,cum se desfasoara?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013
Este obligatoriu ca cel de credinta ortodoxa sa treaca la Catolicism,ca sa aiba loc cununia religioasa in cadrul Bisericii Catolice,sau nu?

Si in general, daca doresti  sa devii Catolic care sunt pasii de urmat? si cat dureaza?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
E un ritual de initiere draconic (ptiu, drace!).

Edited by neagu_laurentiu, 23 April 2014 - 17:15.


#3
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Forta Ortodoxsilor!!!Posted Image Posted Image

Edited by Dragonasu, 23 April 2014 - 17:15.


#4
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 neagu_laurentiu, on 23 aprilie 2014 - 17:13, said:

E un ritual de initiere draconic (ptiu, drace!).

Vorbind la modul serios, ce trebuie sa stiu daca as face acest pas,a trece la Catolici?

#5
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Catolicii nu se-incurca cu pomeni.

Edited by maramicuip, 23 April 2014 - 17:19.


#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 14.02.2010
http://www.profamili...rebi.asp?id=104

Google sa traiasca Posted Image

Puteai sa cauti mai intai:
http://forum.softped...-la-catolicism/

Edited by tibi346, 23 April 2014 - 17:28.


#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu stiam ca femeia tre sa se dea dupa religia barbatului , nu invers .

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 MarcusAurelius, on 23 aprilie 2014 - 17:08, said:

Este obligatoriu ca cel de credinta ortodoxa sa treaca la Catolicism,ca sa aiba loc cununia religioasa in cadrul Bisericii Catolice,sau nu?

Si in general, daca doresti  sa devii Catolic care sunt pasii de urmat? si cat dureaza?
Sunt foarte multe casatorii mixte, deci nu e un impediment asta.
Din ce stiu eu, si sper sa nu te informez gresit, va alegeti de comun acord biserica (religia) in care va cununati. Indiferent de religia in care se va face cununia, nu trebuie ca celalalt sa se boteze, sau sa faca alte lucruri. Singurul lucru de care e nevoie ( si poate de aici se incepe in alegerea bisericii) e religia nasilor. De exemplu, in cazul in care casatoria se face intr-o biserica ortodoxa, nasii (nunii) nu pot fi catolici. Si invers.
In rest, dupa nunta, pastrati religia sub care v-ati cununat sau mergeti mai departe cu religiile fiecaruia. In cele mai multe cazuri ce le cunosc se tin ambele religii la sarbatorile importante (cel mai frumos e Pastele care de multe ori se petrece de doua ori pe an).
In incheiere, Casa de piatra mirilor. Posted Image

#9
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
@tibi346
http://www.profamili...rebi.asp?id=104
Am concluzionat ca pentru muribunzi este o procedura mult simplificata.
Declara-te muribund si peste 30 de minute poti participa si la cununia religioasa.

#10
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
cu siguranta trebuie sa primesti prima sfanta impartasanie. Pentru asta trebuie sa dai un fel de mic test care consta intr-o discutie cu preotul dupa ce ai citit catehismul. Cel putin asa e cand esti copil.
Totusi cei mai multi preoti nu te vor boteza daca nu vii cu un motiv bun pentru care vrei sa faci asta. Casatoria e un motiv foarte bun, dar am impresia ca procedurile sunt chiar simplificate daca e vorba de casatorie.
Din cate stiu, nu e obligatoriu ca persoana ortodoxa sa treaca la catolicism pentru a se face cununia in biserica catolica, dar am inteles ca procedurile sunt mai complicate. Am auzit ceva ca se pot tine 2 cununii, una oficiata de un preot catolic, iar una de un preot ortodox. Dar asta mie-mi pare foarte multa bataie de cap.

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 neagu_laurentiu, on 23 aprilie 2014 - 17:13, said:

E un ritual de initiere draconic (ptiu, drace!).

Când te-oi scuipa şi io....

#12
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

 MarcusAurelius, on 23 aprilie 2014 - 17:08, said:

Este obligatoriu ca cel de credinta ortodoxa sa treaca la Catolicism,ca sa aiba loc cununia religioasa in cadrul Bisericii Catolice,sau nu?

Nu, nu este deloc obligatoriu. Invers e problema adica sa faci cununia in cadrul Bisericii Ortodoxe. Nepotul meu, ortodox, s-a casatorit cu o fata catolica iar cununia, oficiata la Sibiu de un preot catolic a fost superba.

#13
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007

 Venboteam, on 23 aprilie 2014 - 17:32, said:

Indiferent de religia in care se va face cununia, nu trebuie ca celalalt sa se boteze, sau sa faca alte lucruri. Singurul lucru de care e nevoie ( si poate de aici se incepe in alegerea bisericii) e religia nasilor. De exemplu, in cazul in care casatoria se face intr-o biserica ortodoxa, nasii (nunii) nu pot fi catolici. Si invers.
In rest, dupa nunta, pastrati religia sub care v-ati cununat sau mergeti mai departe cu religiile fiecaruia. In cele mai multe cazuri ce le cunosc se tin ambele religii la sarbatorile importante (cel mai frumos e Pastele care de multe ori se petrece de doua ori pe an).
In incheiere, Casa de piatra mirilor. Posted Image
Nu e obligatoriu ca nasii sa fie neaparat de religia bisericii in care cununa. Eu am fini catolici iar noi suntem de religie ortodoxa.
Totusi daca vrei un raspuns concret si la obiect du-te si vorbeste cu preotul de la biserica la care vrei sa te cununi.El iti va da toate detaliile.
Oricum procesul de trecere la catolicism nu este chiar asa usor. Trebuie sa inveti catehismul, ceva rugaciuni, dai o testare, iei prima impartasanie. Cam asa ceva.

#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Cititi si va minunati (Posted Image):

http://www.doxologia...12-10-03-124843
http://www.crestinor...?t=13290&page=2

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Pai ce, scrie in buletin daca esti ortodox, catolic sau ateu? Te duci la biserica, dai "comisionul" preotului si se rezolva :)

#16
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 gekkado, on 23 aprilie 2014 - 17:37, said:

Nu, nu este deloc obligatoriu. Invers e problema adica sa faci cununia in cadrul Bisericii Ortodoxe. Nepotul meu, ortodox, s-a casatorit cu o fata catolica iar cununia, oficiata la Sibiu de un preot catolic a fost superba.

Adica la ortodocsi, daca vrei sa faci cununia religioasa, catolicul trebuie sa se boteze in Biserica Ortodoxa inainte de aia,altfel nu se poate,da?

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand aveam cam 7-8 ani ...parca ...parintii mei au cununat fiul unui prieten de familie care se casatorea cu o unguroaica buna de tot. Inainte de nunta , a avut loc trecerea ei ( catolica ) la ordoxism ( religia baiatului ) . Acest lucru s-a facut in urma unui botez la care am tinut mortis sa particip, desi de mic eram ateu convins. In mintea mea , ma gandem ca este o ocazie minunata sa vad viitoarea fina a parintilor mei la gogoasa goala. Dezamagirea a fost crunta ..i-au dat numai cu niste apa pe cap.

#18
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 JurasikMan, on 23 aprilie 2014 - 17:58, said:

Cand aveam cam 7-8 ani ...parca ...parintii mei au cununat fiul unui prieten de familie care se casatorea cu o unguroaica buna de tot. Inainte de nunta , a avut loc trecerea ei ( catolica ) la ordoxism ( religia baiatului ) . Acest lucru s-a facut in urma unui botez la care am tinut mortis sa particip, desi de mic eram ateu convins. In mintea mea , ma gandem ca este o ocazie minunata sa vad viitoarea fina a parintilor mei la gogoasa goala. Dezamagirea a fost crunta ..i-au dat numai cu niste apa pe cap.

La 7-8 ani erai....ateu convins ? cum se poate asta?

 andrei_im, on 23 aprilie 2014 - 17:32, said:

cu siguranta trebuie sa primesti prima sfanta impartasanie. Pentru asta trebuie sa dai un fel de mic test care consta intr-o discutie cu preotul dupa ce ai citit catehismul. Cel putin asa e cand esti copil.
Totusi cei mai multi preoti nu te vor boteza daca nu vii cu un motiv bun pentru care vrei sa faci asta. Casatoria e un motiv foarte bun, dar am impresia ca procedurile sunt chiar simplificate daca e vorba de casatorie.
Din cate stiu, nu e obligatoriu ca persoana ortodoxa sa treaca la catolicism pentru a se face cununia in biserica catolica, dar am inteles ca procedurile sunt mai complicate. Am auzit ceva ca se pot tine 2 cununii, una oficiata de un preot catolic, iar una de un preot ortodox. Dar asta mie-mi pare foarte multa bataie de cap.

Deci ar fi mai simplu,sa trec (botez) la Catolicism...? daca zici ca procedurile sunt simplificate,avand ca motiv casatoria?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate