Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

cum cumper o masina din spania.....?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
buna,ma poate ajuta  cineva si pe mine cu cateva idei.....vreau sa cumpar o masina din spania si sa ma duc cu ea in tara sa o imatriculez...doar problema e ca nu am NIE....si nu stiu acum in 2014 daca mai e nevoie de NIE pt a cumpara o masina......orice raspuns e binevenit.....multumesc.......

#2
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Ce este NIE?

#3
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
ceva echivalentul a CNP în Romania orecum.
http://romaniinspani...unitar-nie.html

Din ce stiu nu mai ai nevoie de NIE acum !

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
NIE = Número de Identidad de Extranjero.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nu iti trebuie, doar nu crezi ca toti care aduc masini din tari straine au acte pe acolo.
din spania trebuie sa vii cu masina si cele 2 acte ale ei. eventual, contract de vanzare-cumparare cu proprietarul

Edited by slai, 23 April 2014 - 15:40.


#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cum ?
cu bani!

#7
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Cum cumper o a mesina?
- Cu bani tata.

#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
meri in spania, faci contractul de vanzare cumparare, o platesti apoi mergi la politie si o radiezi.
iti da numere verzi  pe o luna si vii acasa. dupa o luna .scoti numere rosii si om esti. cam asta ii toata politica.

nu iti trebe nie doar esti in UE. numa ca nu poti lucra fara nie. poti cumpara in schimb orice.

Edited by D3an, 23 April 2014 - 16:42.


#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Nu stiu cum e acum dar ultima oara cand m-am interesat in Spania nu existau numere provizorii. Masina o poti cumpara dar daca nu ai NIE nu o poti inmatricula si nici asigura deci pur si simplu nu poti circula cu ea pe drumuri. Ai doua variante: ori o aduci pe platforma ori o inmatriculezi acolo pe numele cuiva care are NIE.
Alta problema e ca toti asiguratorii fac asigurare numai pe un an iar la ei casco e obligatoriu deci totul e scump, dar exista totusi o portita: asigurarea poate fi platita si in 3 rate, deci platesti prima rata si apoi nu, suficient ca sa ajungi cu ea in tara si sa o inmatriculezi aici.

#10
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
multumesc pentru ajutor......am sa incer asa cum ma sfatuiti voi...........am uitat bun iti da numere verzi dar de asigurare cum se  face......

Edited by raulalexandru1985, 26 April 2014 - 12:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate