Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Problema

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Cora1991

Cora1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2014
Buna! Am o relatie de 6 ani cu logodnicul meu. Am avut relatii intime de la 18 ani . Mai avem 3 luni pana la nunta. Acum cateva saptamani el s-a spovedit si I-a spus preotului ca a avut genul asta de relatii, primind Aghiazma Mare. El spune ca din moment ce s-a spovedit, pacatul acesta ii este definitiv iertat, si nu vrea sa mai pacatuiasca in astea 3 luni pana la casatorie, dorind sa fie abstinent, pt "a nu arde In iad." Este adevarat ca daca ne-am spovedit este ca si cum nu am fi facut pacatul asta vreodata? Mai au vreun rost cele 3 luni de abstinenta?

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
[ http://images.sodahead.com/polls/002791693/2540276099_OMFG_answer_1_xlarge.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Totul tine de interpretare. Daca iertarea pacatelor ar fi asa usoara ce usor ar fi pentru toata lumea. Chestia e mai mult spirituala si conteaza ce crezi si ce simti tu, cat despre iad sau rai sunt multe controverse. Daca pentru el inseamna ceva sa fie abstinent cele 3 luni nu este nimic rau, si conteaza mai putin ce zice popa. Dar am mari rezerve ca va putea sa se abtina astea 3 luni Posted Image .

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Dar tu de ce nu te-ai spovedit? Si nitica abstinenta nu strica nici tie in acest caz, sau pe aici cauti un inlocuitor temporar?

Vezi ca la cativa ani dupa nunta cateva luni de abstinenta ti se vor parea naturale, chiar eventual un an sau doi.

Exact ca in bancul - Tu vorbesti cu sotia cand faci sex? Da, daca ma suna pe mobil....

Raspuns la obiect - NU, iertarea nu sterge trecutul cu buretele, ai insa sansa ca de atunci inainte sa mai incerci o data sa faci cum trebuie. Asta e una dintre diferentele intre catolici cu iertarea apriori si ortodocsi cu notiunea de canon ca sa indrepti pacatul - rugaciuni, fapte bune, da, si abstinenta, samd.

Edited by Oxigen1234, 23 April 2014 - 15:15.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca tot vreti sa fie ca si cand nu ati fi facut nimic, nu ar strica sa mergi si tu la un cabinet de specialitate pentru a te repune la starea initiala.
De dinainte de a incepe activitatea sexuala...

#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Ipocrizia ridica la rang de cinste. Sincer, cred ca aveti probleme mari si trebuie sa pui piciorul in prag.
Sfaturi corecte nu se pot da pe forum, fiind prea putine date concrete. Apeleaza la cineva apropiat, cu experienta de viata si deschis/sa la minte.

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:16, said:

Buna! Am o relatie de 6 ani cu logodnicul meu. Am avut relatii intime de la 18 ani . Mai avem 3 luni pana la nunta. Acum cateva saptamani el s-a spovedit si I-a spus preotului ca a avut genul asta de relatii, primind Aghiazma Mare. El spune ca din moment ce s-a spovedit, pacatul acesta ii este definitiv iertat, si nu vrea sa mai pacatuiasca in astea 3 luni pana la casatorie, dorind sa fie abstinent, pt "a nu arde In iad." Este adevarat ca daca ne-am spovedit este ca si cum nu am fi facut pacatul asta vreodata? Mai au vreun rost cele 3 luni de abstinenta?
Au rost, pt ca pacatuiesti daca te culci cu un barbat fara sa fii casatorita.
Insa problema este ca amandoi sunteti fara Dumnezeu, deci ........ nu o sa va deranjeze pacatul. Un crestin nu ar putea sa se desfranze.

#8
adorcristy

adorcristy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.05.2014
Cititi:
http://www.ortodoxia...na-la-casatorie

#9
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Eu am altă problemă. E vorba de niște  prescurtări cum este de ex INRI, adică Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor. Sînt numeroase astfel de prescurtări folosite în biserica creștină. Unele sînt în românește altele în grecește și poate în alte limbi. În poza aceasta vedeți pe două inele cîteva litere grecești. Inelele sînt vechi . Au peste 1.500 de ani.Pe vremea aceea nu exista catolicism deci nu poate fi o prescurtare a unor spuse în latină.Poate știți pe unde aș putea găsi astfel de prescurtări cu explicații.

Attached Files



#10
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View PostCora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:16, said:

Este adevarat ca daca ne-am spovedit este ca si cum nu am fi facut pacatul asta vreodata? Mai au vreun rost cele 3 luni de abstinenta?
Ti s-o facut dor de ștromeleag...

#11
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postflorincroitoru, on 12 mai 2014 - 13:57, said:

Eu am altă problemă. E vorba de niște  prescurtări cum este de ex INRI, adică Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor. Sînt numeroase astfel de prescurtări folosite în biserica creștină. Unele sînt în românește altele în grecește și poate în alte limbi. În poza aceasta vedeți pe două inele cîteva litere grecești. Inelele sînt vechi . Au peste 1.500 de ani.Pe vremea aceea nu exista catolicism deci nu poate fi o prescurtare a unor spuse în latină.Poate știți pe unde aș putea găsi astfel de prescurtări cu explicații.


Incearca in articolul de mai jos, poate gasesti explicatii :

http://s155239215.on...insKurbatEn.htm

#12
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Of ,of ,of si iarasi of.  Mare Tie gradina Doamne si multi sar gardul cand poarta e deschisa.

Acum nu vreau eu sa fiu mare credincios sau gica contra dar daca te iei dupa popi trebuie sa mergem in padure barbati cu barbati si femei cu femei si eu iti spun doar atat ca atata timp cat va iubiti si va respectati intre voi nu conteaza o bucata de hartie ca Dumnezeu cunoaste inima si rarunchi fiecarui om ...........

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate