Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legalizarea drogurilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#1
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Buna ziua.
As vrea sa gasesc pe cineva care se ocupa sau macar are cunostinte in domeniu si sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari.
1) Daca s-ar legaliza (Dau un exemplu) Marijuana, toate aceste mafii si carteluri mexicane si columbiene ar disparea peste noapte?
2) Daca acum, cat timp este ilegal mafia vinde drogurile.. Cand va fi legal cine o sa mai vanda?
3) Este adevarat ca legalizarea se face doar pentru impozitare?

Deci vreau doar raspunsuri serioase si cu argumente, multumesc Posted Image!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:07, said:

Buna ziua.
As vrea sa gasesc pe cineva care se ocupa sau macar are cunostinte in domeniu si sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari.
1) Daca s-ar legaliza (Dau un exemplu) Marijuana, toate aceste mafii si carteluri mexicane si columbiene ar disparea peste noapte?
2) Daca acum, cat timp este ilegal mafia vinde drogurile.. Cand va fi legal cine o sa mai vanda?
3) Este adevarat ca legalizarea se face doar pentru impozitare?

Deci vreau doar raspunsuri serioase si cu argumente, multumesc Posted Image!
1) Clar ca aia din cartelurile mexicane ar devein cetateni model odata cu legalizarea dorgurilor nu numai marijuana
2) Cand n-o mai fi illegal nu o sa mai ai pe seful criminal Chapo Guzman ci Guzman Incorporated pe langa MS13 ltd sau Unione Corsicana srl
3) http://en.wikipedia....rug_prohibition

Edited by Kokoshmare, 23 April 2014 - 14:15.


#3
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pai ai un exemplu concret, Olanda. Ia vezi cum stau lucrurile dupa legalizarea unui drog usor.

#4
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
@Kokoshmare: Sa inteleg ca ar scadea rata criminalitatii, banii ar intra cu maxim 20-30% mai putin tot in buzunarul cartelurilor, dar ar scadea si numarul urmatorilor arestati pentru acest business, nu?

#5
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:07, said:

Buna ziua.
As vrea sa gasesc pe cineva care se ocupa sau macar are cunostinte in domeniu si sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari.
1) Daca s-ar legaliza (Dau un exemplu) Marijuana, toate aceste mafii si carteluri mexicane si columbiene ar disparea peste noapte?
2) Daca acum, cat timp este ilegal mafia vinde drogurile.. Cand va fi legal cine o sa mai vanda?
3) Este adevarat ca legalizarea se face doar pentru impozitare?

Deci vreau doar raspunsuri serioase si cu argumente, multumesc Posted Image!
Nu ma pricep la subiect, dar...:)
1)Cred ca s-ar orienta spre alte produse/afaceri ilegale sau si-ar spala banii si ar deschide afaceri legale(chiar firme care sa se ocupe cu productia si vanzarea de droguri, cum sunt firme care se ocupa cu producerea si distribuirea de jocuri video sau de masini, de exemplu).
2)Vezi raspunsul de mai sus:) Probabil o sa se vanda in supermarket, pe rafturi sau in magazine specializate...Oricine va produce droguri le va putea si vinde(inclusiv badea Gheorghe de la stana)
3)Nuuu, li s-a facut brusc mila de soarta ,,consumatorilor"...

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:25, said:

@Kokoshmare: Sa inteleg ca ar scadea rata criminalitatii, banii ar intra cu maxim 20-30% mai putin tot in buzunarul cartelurilor, dar ar scadea si numarul urmatorilor arestati pentru acest business, nu?
Nu as crede , mai degraba ar fi ca-n America dupa abolirea amendamentului prohibitiei, organizatiile criminale si-ar folosi imensa putere ca sa domine absolut legal cat mai multe, poate chiar toate aspectele vietii economice si politice

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
1. N-o sa dispara nimeni. Mexicanii n-au mare legatura ca iarba, principala lor ocupatie e cocaina sau alte droguri cu marja de profit mare care nu se vor legaliza niciodata.
2. Companii private, vezi ce se intampla acum in Colorado de ex.
3. Impozitare, presiune publica, se reduc cheltuielile in anumite zone. Practic toata lumea are de castigat asa.

#8
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
@DjMx: Mi-ai luminat ziua. Eu am crezut ca dupa legalizare statul unde se legalizeaza, o sa creeze 2-3 mari compani si doar ei vor avea voie sa vanda Marijuana..
PS: Practic aceasta legalizare usureaza treaba marilor mafioti, adica vinde ca inainte fara niciun risc de arestare, am dreptate?

Edited by Tarara09, 23 April 2014 - 14:52.


#9
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:50, said:

@DjMx: Mi-ai luminat ziua. Eu am crezut ca dupa legalizare statul unde se legalizeaza, o sa creeze 2-3 mari compani si doar ei vor avea voie sa vanda Marijuana..
PS: Practic aceasta legalizare usureaza treaba marilor mafioti, adica vinde ca inainte fara niciun risc de arestare, am dreptate?
Tigarile sunt legale dar tot exista contrabanda.

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:50, said:

@DjMx: Mi-ai luminat ziua. Eu am crezut ca dupa legalizare statul unde se legalizeaza, o sa creeze 2-3 mari compani si doar ei vor avea voie sa vanda Marijuana..
PS: Practic aceasta legalizare usureaza treaba marilor mafioti, adica vinde ca inainte fara niciun risc de arestare, am dreptate?
Tu ce crezi ?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:07, said:

Buna ziua.
As vrea sa gasesc pe cineva care se ocupa sau macar are cunostinte in domeniu si sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari.
1) Daca s-ar legaliza (Dau un exemplu) Marijuana, toate aceste mafii si carteluri mexicane si columbiene ar disparea peste noapte?





De ce drogul marijuana este ilegal iar drogul (agreat si controlat de guvern) tutun este legal?
De ce drogul marijuana este ilegal iar drogul (agreat si controlat de guvern) alcool este legal?

Au disparut cumva mafiile si cartelurile tutunului si alcoolului?Chit ca nu-s mexicane.

#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postdoks, on 23 aprilie 2014 - 14:56, said:

Tigarile sunt legale dar tot exista contrabanda.
Pentru ca sunt taxate prea mult.

#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostTarara09, on 23 aprilie 2014 - 14:07, said:

Buna ziua.
As vrea sa gasesc pe cineva care se ocupa sau macar are cunostinte in domeniu si sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari.
1) Daca s-ar legaliza (Dau un exemplu) Marijuana, toate aceste mafii si carteluri mexicane si columbiene ar disparea peste noapte?
2) Daca acum, cat timp este ilegal mafia vinde drogurile.. Cand va fi legal cine o sa mai vanda?
3) Este adevarat ca legalizarea se face doar pentru impozitare?

Deci vreau doar raspunsuri serioase si cu argumente, multumesc Posted Image!
Bah ce distractivi sunt astia,tot apar din cand in cand pe aici,vin din cer si in primul post cer informatii clare si concrete de la useri despre droguri,bah,astia de la DIICOT nu au si ei strop de imaginatie?nu poate omu sa traga o tigare modificata genetic ca hop apare cate un sticlete cu nelamuriri si doritor de informatii concretePosted Image

#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Exagerezi. Capacitatea de a raspunde a intrebarile alea n-are legatura cu consumul personal.

#15
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postcatalina1, on 23 aprilie 2014 - 15:12, said:

Exagerezi. Capacitatea de a raspunde a intrebarile alea n-are legatura cu consumul personal.
Posibil,insa mi se pare aiurea sa ceri informatii de la cei care se ocupa sau au cunostiinte in domeniu,initiatorul pe ce lume traieste,nu stie ca subiectul e tabu absolut in justitia romaneasca?si nue singurul care cere informatii concrete in zona asta,au mai fost vreo 2 de la inceputul anului parca.

#16
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Partea draguta cu legalizarea este ca scade consumul.
Odata ce nu mai este cool si tot prostul isi poate cumpara drogul, sunt mai putini doritori de senzatii tari.

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvictor_tree, on 23 aprilie 2014 - 15:15, said:

Posibil,insa mi se pare aiurea sa ceri informatii de la cei care se ocupa sau au cunostiinte in domeniu,initiatorul pe ce lume traieste,nu stie ca subiectul e tabu absolut in justitia romaneasca?si nue singurul care cere informatii concrete in zona asta,au mai fost vreo 2 de la inceputul anului parca.
Alea sunt intrebari de economie si de politica. A te ocupa si a avea cunostinte in domeniu inseamna in cazul asta a fi in stare sa aberezi pe teme de economie si/sau politica. Faptul ca cineva isi prajeste creierii in fiecare seara nu il face mai in masura sa raspunda.

#18
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Posttibi346, on 23 aprilie 2014 - 15:19, said:

Partea draguta cu legalizarea este ca scade consumul.
Odata ce nu mai este cool si tot prostul isi poate cumpara drogul, sunt mai putini doritori de senzatii tari.
Pe naiba,lasa ca e bine asa cum e,avem destui alcoolici in tara asta,drogati ne mai lipsesc,ai vazut ce nenorocire au lasat in urma lor legalele,tot kinderul de 10 ani avea acces la ele,iti imaginezi ce ar fi daca ar intra astea in satul romanesc?ne ducem pe copca urgent.

Sunt substante si substante pe lumea asta,unele insa iti dau addict urgent si faci urat fara ele,e ceva ce depaseste vointa normala a unui om obisnuit,asa ca mai bine sa fie interzise,cine are chef de senzatii tari sa o faca pe pielea lui si sa suporte consecintele de rigoare,dar sa limitam afectarea indirecta a celorlalti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate