Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

comercializarea contului de joc online

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009
Buna ziua, am o nedumerire in ce priveste comercializarea contului de joc pe internet. Un prieten si-a vandut contul de joc unui alt utilizator, s-au intalnit i-a dat o suma de bani (nu pe toti) si a plecat, simplu si usor. Dupa un timp cumparatorul nu a vrut sa se mai achite fata de el si l-a lasat asa cu buza umflata sa zicem. Propietarul contului a facut recover la cont prin modul suport al jocului si l-a recuperat inapoi, acum cumparatorul avand doar numele si poza vanzatorului le publica pe forumul respectiv al jocului. Intrebarea mea este, exista sansa ca adevaratul propietar sa pateasca ceva atat timp cat are doar o conversatie pe site-ul de socializare fb? Ca utilizator ai drepturi daca el iti face public poza si numele?

O zi buna

#2
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Si ... patitul esti tu?

#3
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009
Nici patitul nici vanzatorul :)

#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
In primul rand fapta este penala si se poate rezolva usor in instanta (de catre pagubit, in acest caz cel care a dat suma de bani). Cel care a dat banii poate cere suspendarea contului original pe platforma de joc si apoi se poate adresa chiar in instanta pentru inselaciune electronica. El poate proba ca a dat o suma de bani, celalt nu va putea proba ca asta ii mai era dator.

#5
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
1. Ce martori are ca a platit?
2. Poate cumparatorul ia spart contul si zice ca de fapt la cumparat
3. Nu e nici primul nici ultimul care face asemenea gainarii

Parerea mea: sa stea linistit.

P.S. Poate isi primeste bataie pe la colt de strada dar altceva nu vad sa se intample.

#6
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Dar ce joc aproba vanzarea de conturi ?Stiam ca toate au regula de a nu vinde sau schimba conturi ...
Propietarul nu pateste nimic,doar contul sau va fi banat din cate stiu...depinde de politica jocului respectiv

#7
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009

 fighterkyokushin, on 23 aprilie 2014 - 14:02, said:

In primul rand fapta este penala si se poate rezolva usor in instanta (de catre pagubit, in acest caz cel care a dat suma de bani). Cel care a dat banii poate cere suspendarea contului original pe platforma de joc si apoi se poate adresa chiar in instanta pentru inselaciune electronica. El poate proba ca a dat o suma de bani, celalt nu va putea proba ca asta ii mai era dator.

Poate cere anularea contului daca nu-i apartine deloc? Practic nu a fost furat, doar i s-a permis accesul la cont dupa care a fost taiat, dar pagubitul a ramas fara bani. Sa inteleg ca se numeste inselaciune daca ti-ai recuperat ceva de drept al tau pe adresa ta originala?

#8
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 HpVirus, on 23 aprilie 2014 - 14:05, said:

1. Ce martori are ca a platit?
2. Poate cumparatorul ia spart contul si zice ca de fapt la cumparat

Parerea mea: sa stea linistit.

P.S. Poate isi primeste bataie pe la colt de strada dar altceva nu vad sa se intample.
Are nevoie de un "prieten" care sa confirme tranzactia, e suficient ca pe cont sa fii avut activitate si sa fi anuntat asta, in plus conteaza si timpul cat a durat "pana la recuperarea contului" una e sa intervina in cateva ore (pana in 24) sa raporteze cont spart si alta este treaba cand o faci dupa 2-3 saptamani. Odata deschis procesul e simplu sa-l faca pe vanzator sa recunoasca ca a primit o suma de bani si ca voluntar a cedat dreptul de folosinta al contului. Recuperarea cu "forta" este infractiune.
Poate sa stea linistit doar daca cumparatorul isi baga picioarele si renunta.

#9
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Cate cazuri stii tu ca s-au rezolvat cu proces si alte prostii?

#10
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 DaVa, on 23 aprilie 2014 - 14:11, said:


Poate cere anularea contului daca nu-i apartine deloc? Practic nu a fost furat, doar i s-a permis accesul la cont dupa care a fost taiat, dar pagubitul a ramas fara bani. Sa inteleg ca se numeste inselaciune daca ti-ai recuperat ceva de drept al tau pe adresa ta originala?
Pai asta e si ideea "pagubitul a ramas fara bani" asta se numeste inselaciune. Legal si normal era asa, se intalnesc ii returneaza o parte din bani la mica intelegere (si opreste o mica suma pentru perioada de folosinta, sa zicem ca chirie) dupa care il informeaza ca isi va revendica drepturile de proprietate asupra contului si apoi facea demersurile necesare. Poti sa o intorci cum vrei, e o gainarie in care exista o parte vatamata (cel care a dat banii) sau pagubit cum ii spui tu.

 HpVirus, on 23 aprilie 2014 - 14:14, said:

Cate cazuri stii tu ca s-au rezolvat cu proces si alte prostii?
Simplu, doar anul asta stiu 2 din comunitate guildwars cu 2 romanasi care faceau astfel de gainarii. Conteaza foarte tare cine este pagubitul si cat de departe vrea sa mearga.

#11
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009

 fighterkyokushin, on 23 aprilie 2014 - 14:12, said:

Are nevoie de un "prieten" care sa confirme tranzactia, e suficient ca pe cont sa fii avut activitate si sa fi anuntat asta, in plus conteaza si timpul cat a durat "pana la recuperarea contului" una e sa intervina in cateva ore (pana in 24) sa raporteze cont spart si alta este treaba cand o faci dupa 2-3 saptamani. Odata deschis procesul e simplu sa-l faca pe vanzator sa recunoasca ca a primit o suma de bani si ca voluntar a cedat dreptul de folosinta al contului. Recuperarea cu "forta" este infractiune.
Poate sa stea linistit doar daca cumparatorul isi baga picioarele si renunta.

Contul a fost predat pe 6 martie anul asta si recuperat ieri pe 22 aprilie, deci 1 luna si jumatate. Termenii de folosinta al jocului spune ca nu poti avea mai mult de 2 conturi active pe acel joc. Nu inteleg ce poate face daca nu are martori sau ceva mai mult decat o conversatie pe un site de socializare, mai pe scurt nu este propietarul original si detine inca alte 2 conturi pe platforma jocului.

Edit: Am uitat sa precizez ca intalnirea a avut loc doar intre vanzator si cumparator, fiind suma totala de 200 ron pe care trebuia sa o primeasca a primit doar 100 ron pe care ii poate considera chirie, iar 100 nu i-a mai primit.

Edited by DaVa, 23 April 2014 - 14:39.


#12
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 DaVa, on 23 aprilie 2014 - 14:30, said:

Contul a fost predat pe 6 martie anul asta si recuperat ieri pe 22 aprilie, deci 1 luna si jumatate. Termenii de folosinta al jocului spune ca nu poti avea mai mult de 2 conturi active pe acel joc. Nu inteleg ce poate face daca nu are martori sau ceva mai mult decat o conversatie pe un site de socializare, mai pe scurt nu este propietarul original si detine inca alte 2 conturi pe platforma jocului.
Am o vaga banuiala ca tu esti cel implicat, dar asta nu este pb mea. Nu conteaza disclemerul jocului daca tranzactia este legala sau ilegala, daca are drept de folosinta sau nu. Detinatorul jocului a vandut dreptul de folosinta unei persoane fizice contra unei SUME DE BANI (nu conteaza suma, poate sa fie si 1 RON), a incasat suma, a cedat drepturile si dupa x zile sia recuperat contul fara acordul detinatorului (care prin suma platita, integral sau nu a capata acest drept) de drept. Nu discut despre termenii vanzarii, din start prin ce spui tu vanzatorul stia ca face o ilegalitate (nu ai voie sa ... ). Tu spui asta, pagubitul poate sa spuna ca dupa x zile l-ai santajat ca-l dai in fapt pe platforma de joc si pierde contul daca nu-ti mai da niste bani (el poate face aceasta afirmatie, tu cum o dovedesti ? ) pentru ca el in instanta are calitatea de PAGUBIT. El este cel care a pierdut o suma de bani platind ceva ce isa luat dupa o perioada de timp fara ACORDUL LUI.

#13
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009

 fighterkyokushin, on 23 aprilie 2014 - 14:19, said:

Conteaza foarte tare cine este pagubitul si cat de departe vrea sa mearga.

Dar daca-s doi put*i de 10-14 ani, cat de departe crezi ca pot merge?

In concluzie, daca se vrea se poate.

#14
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009
Ok, am inteles. Cat timp are la dispozitie sa depuna plangere pentru asta si mai ales daca nu are datele tale?(adresa) Sa luam in calcul varianta cu ip-ul, contul s-a conectat si de la alte device-uri si ip-uri diferite. In momentul de fata sunt 24h de ore de la eveniment.

Edited by DaVa, 23 April 2014 - 14:54.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e nici o problema, ala se agita pe forum pentru ca doar asta poate face. El nu are dovezi ca a platit ceva pentru acel cont, nici macar cu martori nu ar rezolva nimic, ar avea nevoie de factura/chitanta.

#16
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 DaVa, on 23 aprilie 2014 - 14:48, said:

Ok, am inteles. Cat timp are la dispozitie sa depuna plangere pentru asta si mai ales daca nu are datele tale?(adresa) Sa luam in calcul varianta cu ip-ul, contul s-a conectat si de la alte device-uri si ip-uri diferite. In momentul de fata sunt 24h de ore de la eveniment.
Nu stiu asta exact, stiu de exemplu ca la unul din conturile de la guildwords plangerea s-a facut dupa 4 luni de la pierderea contului de catre pagubit (mai exact contul a fost "recuperat" de proprietar in octombrie 2013, si dosarul sa deschis in februarie 2014 iari solutionarea cazului sa facut la sfarsitul lui martie. Cum acel cont a mai fost vandut de 4 ori pana la plangere a iesit destul de urat pentru cel implicat.
Ce-ti spun eu nu este obligatoriu sa se intample. Repet, conteaza de cel pagubit. Nu stiu cum e pe aplicatia impricinata (nici macar care este, dar nici nu ma intereseaza). Cocret lucrurile merg asa. Pagubitul merge cu un avocat la politie si depune plangere cu toate detaliile avute si solicita recuperarea prejudiciului, politia cu avocatul vor decide sub ce fapta vor deschide dosarul, apoi dosarul va fi transferat unui birou specilizat pe faptele pe care s-a deschis dosarul, mai departe sunt proceduri specifice (se solicta si se obtin in 100% cazuri) date despre detinatorul contului respectiv de la cei care-l administreaza, acestia pun la dispozitie TOATE date pe care ei le au stocate (date carte credit daca ai cumparat prin ei, adrese, mail cu care esti inregistrat, telefon daca ai pus, activitatea pe cont, ip-urile de la care ai facut conectarea contului, etc, dupa ce vin aceste informatii se fac evaluarea lor si se merge pe fir mai departe si din aproape in aproape , repet daca se vrea asta se ajunge si la tine. Dar nici nu este nevoie de toate astea, doar are pagina ta de facebook si asa usor poti fi gasit prin "prieteni" daca politia vrea asta, de numa numa'.
Nu conteaza varsat daca sunt pul***** ci de cativa ani, daca suma e frumusica sau parintele stie de problema si vrea neaparat sa-ti faca rau poate sa faca el pasii astia in numele "fiului" pagubit. Repet, conteaza de ce face pagubitul. Nu este obligatoriu sa se intample asta. Poate foarte bine sa nu se intample nimic sau sa te caute sa-ti sparga dintii.

#17
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
EULA ce zice? Iti da voie sa vinzi contul sau sa il sharuiesti? Sa nu te trezesti cu ban din cauza asta :)
E cel mai rapid si ordinar mod de a rezolva astfel de conflicte daca GM sunt de aia duri si nesimtiti.

#18
DaVa

DaVa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2009
Este un joc tip browser, nu s-au folosit detalii de telefon, adresa, card...cred ca in cel mai rau caz raman fara acces la cont.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate