Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

D3100 sau NEX3

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
Pai nou vreau sa-l cumpar. Am de ales intre cele 2 aparate de mai jos si trebuie sa ma gandesc pe care:

1.  Nikon d3100 cu 2 obiective: 18-55mm si 55-200mm - 399 euro
2.  Sony NEX3 cu obiectiv 18-55 mm - 297 euro

#2
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
Asta cred ca ar fi ultimea mea grija, cu cumparatul de blituri / obiective.

Sunt foarte nehotarat, pt ca unul e compact iar celalalt e cat casa.
Sony nu are asa multe butoane, trebuie sa umbli prin meniu ca sa poti face setari.
Sony nu are vizor, dar are ecran rabatabil.
Acumulatorul de la Sony se incarca in aparat

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
in timp, daca prinzi gustul fotografiei o sa ajungi si la blitz extern, obiective mai bune, etc
mie imi place foarte mult sa folosesc blitz extern pentru ca iti da voie sa faci multe lucruri care nu le poti face cu blitz normal
d3100 nu e in nici un caz mare cat casa, daca vrei sa vezi ce inseamna aparat mare cauta un full frame cu grip inclus, e dublu cat d3100

#4
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
Da, dar in comparatie cu Sony nex3, care incape in buzunar, e destul de mare

Am vazut ca Sony are ISO cel mai mic 200, celelalte au si 100. Conteaza?

Edited by sneyku, 23 April 2014 - 11:20.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu conteaza! E vorba de o singura treapta de expunere.

Edited by DannyMC, 23 April 2014 - 11:52.


#6
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postsneyku, on 23 aprilie 2014 - 11:10, said:

Am vazut ca Sony are ISO cel mai mic 200, celelalte au si 100. Conteaza?

In anumite conditii , da conteaza ! De ex : vrei sa faci un cadru cu DOF ingust cand lumina soarelui este foarte puternica , sau vrei sa faci o fotografie la o cascada/apa curgatoare , sau vrei sa dai acel efect de miscare subiectului  ... etc .  Acea mica "treapta" uneori face diferenta intre a face poza , sau nu .

Eu chiar si la ISO 100 de multe ori folosesc un filtru "ND" pentru a putea deschide diafragma pana la valoarea dorita ...


View Postsneyku, on 23 aprilie 2014 - 09:39, said:

Asta cred ca ar fi ultimea mea grija, cu cumparatul de blituri / obiective.

Cel mai important lucru în arta fotografiei este lumina ... eu sincer nu as cumpara un aparat care nu are macar patina de blitz

Edited by alexx20alexx, 23 April 2014 - 12:23.


#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ce ai de gand sa faci cu el? Daca e vorba de poze de familie, nu o sa vezi nicio diferenta intre ele. Ba chiar o sa te ajute NEX-ul, ca-l poti avea mereu cu tine.

#8
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
Nu pt poze de familie.
Locuiesc intr-o zona interesanta si am posibilitatea sa calatoresc destul de des, sa vizitez diverse orase, locuri, etc.

#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Atunci cerul e limita. Numai tu stii ce o sa tragi si in ce conditii. Poate te apuca sa tragi noaptea si ai nevoie de ISO mare, poate vrei panorame si o sa vrei trepied, poate tragi ziua si o sa vrei ceva la care sa gasesti usor filtre (nd-uri, graduale, etc). Mai rau, poate te trezesti ca vrei un tilt and shift sau cine stie ce alte minunatii. Ideea e simpla: cu cat bati mai departe, cu atat o sa ai nevoie de scule mai bune (si cunostinte de fotografie). Iar sa schimbi barca, realizand ca nu are gama pro sau macar avansata, poate fi destul de scump.

Edited by miromulus, 23 April 2014 - 14:35.


#10
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
In primul rand trebuie sa invat ceva fotografie, ca nu stiu nimic despre ISO, apertura, expunere, etc sau cum s-or mai numi.
Nu exclud, dar e posibil sa nu mai vreau sa trec la altele mai scumpe, mai performante.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
pt. invatat fotografie e mult mai recomandat d3100 pt. ca are vizor optic, setari mai rapide, o sa inveti mai repede ce si cum
nex-ul e mai user friendly si e bun pt. cei care vor sa-l voloseasca pe auto sau pt. cei care stiu cu ce se mananca arta foto si nu au nevoie de ajutor de la aparat
dslr-ul te formeaza si te forteaza sa inveti, e mai bun pt. inceput, eu am avut bridge si nu invatam mare lucru apoi cand am trecut pe dslr mi s-au deschis ochii, nu ma laud ca am invatat mare lucru dar am inteles multe lucruri care pe bridge sau mirrorless nu le-as fi inteles

apoi pe masura ce inveti o sa fie mai usor de upgradat un sistem dslr nikon decat un mirrorless sony

asa ziceam si eu ca tine ca nu o sa iau blitz extern, acum am doua si nu ma despart de ele niciodata, sunt foarte utile aproape in orice situatie

apoi obiective, acum nu stii ce tip de fotografie iti place, eu am testat si am mers pe un zoom lung pt. comoditate dar poate iti va placea sa fotografiezi cu fixe luminoase, sau macro sau cine stie ce alte posibilitati care sunt usor de gasit la dslr si poti vinde rapid ce nu-ti place in timp ce la mirrorless vinzi greu obiective si alte accesorii

Edited by Kroghy, 23 April 2014 - 15:26.


#12
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sa nu mai vorbim de piata "second hand" de obiective si accesorii care este incomparabil mai mare la DSLR Nikon/Canon (asta daca te prinde "microbul" ) .

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
chiar daca te gandesti ca nu vrei sa cumperi nimic second tot e foarte utila piata second hand pt. ca vei vinde ceea ce nu-ti mai place iar la nikon si canon vinzi mult repede raportat la sony, pentax, etc pt. ca e piata mult mai mare
d3100 e excelent pt. invatat
nex3 e excelent pt. cei deja invatati care stiu exact ce vor si pt. cei care nu vor sa invete si se multumesc cu auto
daca poti dpvd financiar eu recomand d3200 sau d5100 daca gasesti unul din ele la o diferenta mica de pret
la oricare din aparate cred ca poti sa te uiti si pe piata second hand daca gasesti ceva cu garantie si sub 10 mii cadre, adica aproape nou

Edited by Kroghy, 23 April 2014 - 18:12.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
"Studiile" (ce am mai citit din cand in cad), spun ca cele mai multe body-uri pica sau in primele 5,000 de cadre, sau in jurul valorii medii date de producator. Asa ca, eu nu as fi stresat nici sa aiba 10-20,000 de cadre. In special cand cea mai scumpa reparatie de care as putea avea nevoie, plus ce dau pe el, tot ma scoate sub valoarea din magazin.

#15
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004

View PostKroghy, on 23 aprilie 2014 - 18:10, said:

chiar daca te gandesti ca nu vrei sa cumperi nimic second tot e foarte utila piata second hand pt. ca vei vinde ceea ce nu-ti mai place iar la nikon si canon vinzi mult repede raportat la sony, pentax, etc pt. ca e piata mult mai mare
d3100 e excelent pt. invatat
nex3 e excelent pt. cei deja invatati care stiu exact ce vor si pt. cei care nu vor sa invete si se multumesc cu auto
daca poti dpvd financiar eu recomand d3200 sau d5100 daca gasesti unul din ele la o diferenta mica de pret
la oricare din aparate cred ca poti sa te uiti si pe piata second hand daca gasesti ceva cu garantie si sub 10 mii cadre, adica aproape nou

Faza e ca ambele au plusuri si minusuri, din ce citesc in review-uri si pe forumuri, dar foarte multe chestii imi sunt straine.
Cum ar fi ca la unul nu stiu ce AF are au nu are, ca Sony are EVF?? si nu OVF??  si tot asa

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
dslrurile au doua tipuri de auto focus, unul rapid (phase detection) folosit in mod normal si altul mai lent (contrast) folosit in modul live view si la filmare
mirrorlessurile au doar focalizare pe contrast mult mai lenta

dslrurile au ovf adica vizor optic cu rezolutie nelimitata si lag aproape 0, singura limita e viteza luminii
mirrorlessurile au evf adica vizor electronic pe un ecran lcd cu rezolutie limitata si cu lag dat de viteza de procesare si de afisare

dsrlurile sunt aparate foto bazate pe performanta maxima
mirrorlessurile sunt aparate foto bazate pe compromis intre performanta si comoditate

Edited by Kroghy, 23 April 2014 - 20:38.


#17
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
Mersi Kroghy pt info.

m-am uitat putin aici, sunt explicate cat de cat
http://versus.com/en...-vs-nikon-d3100

daca va fi sa ma decid pe nikon, care din oferte e mai buna:

nikon d3100 cu 18-55m  333 euro
nikon d3100 cu 18-55mm + 55-200mm  399 euro

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
pt. 66 euro adica aprox 300 ron merita sa iei si 55-200
poti sa-l vinzi foarte repede si usor cu 500 ron daca nu-ti place si ramai si cu bani in plus
eu am vandut si 18-55 si 55-200 si am trecut pe 18-140

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate