Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Discuție logică/ateistă despre transfuzia de sânge(Iehova)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
Mă întâlnişi cu nişte iehovişti şi printre altele am discutat si despre transfuzia de sânge şi mi-au arătat pasajele din Biblie referitoare la acest aspect:

"Să vă abţineţi de la sânge, de la animale strangulate(in care a mai ramas sânge) şi de la fornicaţie" (Faptele 15:28,29;21:25)
"Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană. Vi le dau pe toate, ca pe plantele verzi"
"Să nu mâncaţi sângele nici unei cărni"(Leviticul 17:13, 14)

Ei au voie sa consume carne, dar nu si sangele acelei cărni. Sangele trebuie varsat pe pamant ca si cum dau inapoi lui Dumnezeu viata acelei fapturi.
Din punctul meu de vedere, al ateului, iehoviştii au dreptate deoarece se spune clar sa te abţii de la sânge, să nu consumi deloc sânge. De aici se subînţelege nici pe gură, nici prin venă, pe nicăieri, trebuie să nu consumi în nici un fel sânge.
(nu ştiu daca pasajele acestea sunt adevarate, că nu stau sa le caut, dar daca asa scrie in Biblie atunci au dreptate, interpretarea lor are acurateţea cea mai bună)

Acest topic se doreşte a fi o viziune din afară asupra acestui aspect din Biblie, o perspectivă ateistă deoarece cred ca un ateu poate decide mai obiectiv acest aspect. Orice religios în această discuţie va fi părtinitor religiei lui, adica modului in care a fost interpretat acest aspect in religia lui. Tocmai d-asta parerile religioşilor nu conteaza aici pt ca deja le stim, e parerea cultului din care face parte respectivul.
Reguli:
1. Sa posteze doar cine are ceva de spus asupra logicii acestui argument al iehoviştilor
2. Nu divagaţi, nu chat-uiţi, nu vreau ca topicul sa se intinda pe multe pagini.

Edited by Dumitru_Pavel, 23 April 2014 - 07:55.


#2
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 07:48, said:

Mă întâlnişi cu nişte iehovişti şi printre altele am discutat si despre transfuzia de sânge şi mi-au arătat pasajele din Biblie referitoare la acest aspect:

"Să vă abţineţi de la sânge, de la animale strangulate(in care a mai ramas sânge) şi de la fornicaţie" (Faptele 15:28,29;21:25)
"Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană. Vi le dau pe toate, ca pe plantele verzi"
"Să nu mâncaţi sângele nici unei cărni"(Leviticul 17:13, 14)

Ei au voie sa consume carne, dar nu si sangele acelei cărni. Sangele trebuie varsat pe pamant ca si cum dau inapoi lui Dumnezeu viata acelei fapturi.
Din punctul meu de vedere, al ateului, iehoviştii au dreptate deoarece se spune clar sa te abţii de la sânge, să nu consumi deloc sânge. De aici se subînţelege nici pe gură, nici prin venă, pe nicăieri, trebuie să nu consumi în nici un fel sânge.
(nu ştiu daca pasajele acestea sunt adevarate, că nu stau sa le caut, dar daca asa scrie in Biblie atunci au dreptate, interpretarea lor are acurateţea cea mai bună)

Acest topic se doreşte a fi o viziune din afară asupra acestui aspect din Biblie, o perspectivă ateistă deoarece cred ca un ateu poate decide mai obiectiv acest aspect. Orice religios în această discuţie va fi părtinitor religiei lui, adica modului in care a fost interpretat acest aspect in religia lui. Tocmai d-asta parerile religioşilor nu conteaza aici pt ca deja le stim, e parerea cultului din care face parte respectivul.
Reguli:
1. Sa posteze doar cine are ceva de spus asupra logicii acestui argument al iehoviştilor
2. Nu divagaţi, nu chat-uiţi, nu vreau ca topicul sa se intinda pe multe pagini.
1.nu se precizeaza de transfuzii, nici nu stiuau ei la vremea aia ca se poate face.....
2.ai niste ocupattii foarte ciudate, pe cine mai intereseaza chestiilea astea???

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ar fi bine daca iehovistii ar respecta la fel de strict si alte "porunci" din biblie
sau se prevaleaza de propria lor interpretate si traducere a bibliei si de paradoxurile si contradictiile din ea?
atat am avut de spus Posted Image
si ca sa chat-uiesc putin

Quote

nu se precizeaza de transfuzii, nici nu stiuau ei la vremea aia ca se poate face.....
ideea e sa nu bagi in tine sange
ce se poate intampla daca nu asculti acest sfat? nimeni nu stie Posted Image
iehovistii nu cred in iad...

Edited by Nero-d, 23 April 2014 - 08:17.


#4
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Din perspectiva atee, asta e ca si cum ti-ai da cu parerea daca lupul din Capra cu 3 iezi avea ochi verzi sau albastri. :)

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lupii se nasc "fara ochi" care sunt albastri... la maturitate lupii au ochii galben-portocaliu (in foarte rare cazuri isi pastreaza culoarea albastra) deci e usor de conchis din perspectiva atee ce culoare aveau ochii lupului... identici cu cei ai celui din scufita rosie

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 07:48, said:

De aici se subînţelege nici pe gură, nici prin venă, pe nicăieri, trebuie să nu consumi în nici un fel sânge.
Aiureli! Atunci ar trebui sa subintelegi ca nu-i permis nici consumul de carne deoarece vrand-nevrand contine mici cantitati de sange, nu se poate exsanguina complet.
Interdictia respectiva era data pt a reduce riscul toxiinfectiile alimentare, sangele e usor alterabil intr-o clima atat de calda precum cea din Orientul apropiat.
Crestinii trebuie sa urmeze Poruncile si Crezul, nu interdictiile din VT adresate evreilor.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai iehovistii nu prea se pot numi crestini (poate pentru ca nici nu sunt)

#8
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostKarhu, on 23 aprilie 2014 - 10:10, said:

Aiureli! Atunci ar trebui sa subintelegi ca nu-i permis nici consumul de carne deoarece vrand-nevrand contine mici cantitati de sange, nu se poate exsanguina complet.
Interdictia respectiva era data pt a reduce riscul toxiinfectiile alimentare, sangele e usor alterabil intr-o clima atat de calda precum cea din Orientul apropiat.
Crestinii trebuie sa urmeze Poruncile si Crezul, nu interdictiile din VT adresate evreilor.
Cat se poate de corect,cat despre transfuzie,e interzis  consumul/ingerarea sangelui in scop alimentar,nu stiu cum au inclus ei transfuzia care e un tratament aici.

Pt initiator,daca  zici ca esti ateu,nu mai pierde timpul cu toti ciudatii,daca totusi te lovesti de un zelos plin de ravna pt mniezo'  ial direct cu sursa lui de informatie despre existenta divinitatii,o sa fie distractiv Posted Image

#9
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

View PostKarhu, on 23 aprilie 2014 - 10:10, said:

nu se poate exsanguina complet.
Trecem peste astfel de detalii tehnice, importantă e ideea privita la modul general.
Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.

#10
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 10:52, said:

Trecem peste astfel de detalii tehnice, importantă e ideea privita la modul general.
Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.
Ce e asa greu de priceput in diferenta dintre hrana si tratament?e clar ca acolo e vorba de hrana,nu de medicamente,ori transfuzia asta e ,un tratament,nu o cina romantica.

E acesi chestie ca la alcool,e interdictie in Biblie pt bauturi tari,dar asta inseamna cumva ca nu vei folosi untratament care are la baza o tinctura/macerat cu un alcool puternic?nicidecum,scopul tau e sa te tratezi,nu sa te imbeti,tu nu bei ca porcul ca sa te distrezi/pierzi mintile,ci iei un medicament in doze mici,exacte cu un scop precis si anume vindecarea.

E greu cu habotnicismul bre....

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 07:48, said:

întâlnişi cu nişte iehovişti...
De fapt la perfectul simplu, forma corectă a verbului este Mă întâlnii. Posted Image

Edited by mario_bril, 23 April 2014 - 11:30.


#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce am inteles eu e ca probabil sangele e considerat sacru, un simbol al vietii (viata ce apartine lui dumnezeu) si nu trebuie consumat pentru ca e necesar un anume ritual cu el

acum sunt confuz in legatura cu pasajul
"Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană."
adica sa le halim de vii? ca daca nu se mai misca... nu mai e vii si daca nu mai e vii nu se mai misca deci nu e bune de mancat
si chiar toate, toate? de la râma la sconcs? (exemplele pot continua)


Quote

sunt astfel condamnati la moarte
se face voia lui dumnezeu... daca El vrea sa traiasca, nici o stiinta sau medicina din lume nu i se poate impotrivi (daca nu...)
nu? ce incredere ai tu (ca si credincios) in dumnezeu daca nu-ti pui viata in mainile lui? :) (viata oricum nu-ti apartine)

Edited by Nero-d, 23 April 2014 - 11:48.


#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 10:52, said:

Trecem peste astfel de detalii tehnice, importantă e ideea privita la modul general.
Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.
Sigur ca trecem peste detaliiPosted Image ,deci halim sange la greu consumand carne,incalcam cu nerusinare si seninatate o porunca divina,dar tinem cu sfintenie o chestie inventata de noi si lasam sa moara un om care are nevoie de transfuzie,mie imi convine,e selectie naturala,mai scapam de habauci,pacat insa de acei copii care nu au inca varsta discernamantului si sunt astfel condamnati la moarte de niste parinti dusi cu plutaPosted Image .

View PostNero-d, on 23 aprilie 2014 - 11:38, said:

acum sunt confuz in legatura cu pasajul
Haidi bre si matale acum,mergi prea departe pt mintea simpluta a unui crestin.Posted Image

Edited by victor_tree, 23 April 2014 - 11:44.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 10:52, said:

Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.
Asta-i parerea ta, influentata masiv de iehovistii de care ai amintit...
Plus ca faci si tu confuzia (destul de frecventa dealtfel) cum ca religios=crestin si viceversa.

View PostNero-d, on 23 aprilie 2014 - 11:38, said:

acum sunt confuz in legatura cu pasajul
"Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană."
adica sa le halim de vii? ca daca nu se mai misca... nu mai e vii si daca nu mai e vii nu se mai misca deci nu e bune de mancat
si chiar toate, toate? de la râma la sconcs? (exemplele pot continua)
Ideea de acolo e ca initial nu existau interdictii alimentare.
Acestea au fost introduse ulterior, din dorinta evreilor de a se mantui prin fapte (in speta respectarea unor ritualuri).
In NT (Matei 15:11) se spune iarasi foarte clar ca interdictiile alimentare nu au valoare.

#15
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostNero-d, on 23 aprilie 2014 - 11:38, said:

se face voia lui dumnezeu... daca El vrea sa traiasca, nici o stiinta sau medicina din lume nu i se poate impotrivi (daca nu...)
nu? ce incredere ai tu (ca si credincios) in dumnezeu daca nu-ti pui viata in mainile lui? Posted Image (viata oricum nu-ti apartine)
Sigur,dupa un accident auto,cu o hemoragie masiva,nu te mai scapa nici dracu de mormant,sau poate o transfuziePosted Image ,e atat de simplu,litrul ala de sange face diferenta intre viata si moarte,nu mniezo,nu satana,nu alte porcarii.

Cat despre incredere in mniezo,eu nu pricep ce cauta crestinii in general prin spitale si farmacii,daca el e marele medic,apoi sa rezolve domle necazul din prima,nu sa puna pe drumuri milioane de oamenii,sa blocheze resurse pretioase in spitale si oameni valorosi sa isi piarda timpul studiind medicina,dar se pare ca marelui arhitect ii scapa logica asta simpluta,a fost in stare sa faca tot universul dar nu e in stare sa economiseasca ceva resurse pt bietii pacatosi.

Edited by victor_tree, 23 April 2014 - 12:00.


#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 10:52, said:

Trecem peste astfel de detalii tehnice, importantă e ideea privita la modul general.
Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.

Tu, bag io de sama, nu faci diferenta intre o TRANSFUZIE SANGVINA si consumul de carne cu sange.
Daca atat nu reusesti sa intelegi, mai bine inscrie-te in secta cu pricina, ca sigur o sa-ti acorde un loc de vaza.
"Carte multa nu se cere, sa fii prost, sa ai putere."

Edited by SOCRATE_MMXII, 23 April 2014 - 12:11.


#17
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 14.02.2010
In medicina moderna este de neconceput sa lasi un om sa moara doar pentru ca nu poti face o transfuzie. Unde este mai mare pacatul ?
Referitor la carne si sange: multe invataturi din Biblie sunt norme normale de igiena, din vremea cand nu existau mijloace de conservare a mancarii.
Nu se mai aplica ad literam.

#18
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 07:48, said:

Mă întâlnişi ...

mă întâlnii...

te întâlnişi...

View PostKarhu, on 23 aprilie 2014 - 10:10, said:

Crestinii trebuie sa urmeze Poruncile si Crezul, nu interdictiile din VT adresate evreilor.

E delicios, micutzul...

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 10:52, said:

Oricine se dă religios(creştin) ar trebuie să respecte intocmai ce scrie in Biblie si sa nu accepte transferul de sânge.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate