Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Posesor de numere vechi Vodafone si Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Salut, am deci numere vechi in Voda si in Cosmote. Momentan am abonamente cu cateva sute de minute in retea si cateva zeci nationale si internet ... o lingurita, eventual pt verificat un email, 15 mb la Cosmote si parca `150 la Vodafone.

Ma tenteaza rezilierea celor doua abonamente (Voda si Cosm) si inceperea unui abonament nou la Digi, cu nelimitat national si internet 5GB la 5 E. Da e doar 5 E daca mai ai 2 servicii de la ei si 7 daca mai ai un singur serviciu si 10 E daca nu ai nimic de la ei. Eu am doua servicii si ma incadrez la 5 E.

Biiine, toate bune si frumoase, tai din costuri mult, am minute sa sun pe toata lumea, cine vrea si pe cine nu vrea, am internet pe telefon pt de toate, youtube garla ... etc.

DAR ... cine ma mai suna pe mine cand 90 % din agenda e rosie si 10 % verde ?. Si multi ii aud ca daca nu esti in reteaua lor nu te suna. Aaa, nu ai Cosmote ? pai si eu cum te sun ?. Ceva de genul. Sau nu ai Voda ?. Ia-ti macar o cartela sa te sun sa vorbim. Asa cu Digi te mai suna nimeni.

Ideea asta e, cine si ce ar face in cazul meu ?.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu ma portez, din Orange. Si la mine, 90% din agenda e portocalie...dar, iti dai seama cata liniste o sa am? Si la urma urmei, ma portez, multi nu stiu ce inseamna beepul ala din apel, si ma doare in paispe ca isi consuma minute nationale, credit sau fac cost suplimentar :lol:
Dar daca as anunta lumea ca sunt pe Digi, as avea o liniste deplina :D

La urma urmei, cine are nevoie cu adevarat suna, cine are chef sa stea de povesti pe buda nu mai suna. Simplu...Minute nationale sunt date garla, sau daca ai nevoie gasesti la cineva. Nu e un motiv, sa nu suni ca e ala in alta retea.

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Pfff...eu am 800 de numere in agenda si in-afara de 5 care au vodafone si 2 care au cosmote, toti sunt pe orange. Probabil difera foarte mult numarul de abonati la o anumita companie in functie de zona tarii, ca altfel nu-mi explic cum tu ai atatia pe vodafone?

#4
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Cine are nevoie sa te sune o va face indiferent in ce retea esti. In rest... mai scapi de taclalele interminabile :)

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 Business_style, on 23 aprilie 2014 - 00:06, said:

Pfff...eu am 800 de numere in agenda si in-afara de 5 care au vodafone si 2 care au cosmote, toti sunt pe orange. Probabil difera foarte mult numarul de abonati la o anumita companie in functie de zona tarii, ca altfel nu-mi explic cum tu ai atatia pe vodafone?
Da. In Moldova de exemplu, Cosmoteul e la putere. In bucuresti, Vodafone, in Ardeal, Orangeul ( foarte putini au altceva )

#6
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
In Cta pe aici daca nu ai Vodafone esti un nimeni :D vb serios. Si bine ... si un Cosmote de rezerva. In rest Digi nu vad decat la cateva babe trecute de a 4-a tinerete.
Si imi e ciuda ca la Vodafone internetul nelimitat pe telefon din cate stiu e 1 GB la viteza mare si dupa aceea nelimitat la 128 kbps cu 12 E. Pe cand la Digi am si nelimitat voce si 5 GB de internet, dar cred ca pretul plecarii intr-o retea folosita de 3 % din persoanele mele cunoscute e prea mare.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
le zici sa iti dea BIP si ii suni tu inapoi.
LOL... return of the bip

PS asta cu "daca nu ai Vodafone esti ..." este o aiureala. numerele sunt portabile, chiar nu mai conteaza reteaua acum.

Edited by onlyone, 23 April 2014 - 00:13.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu-ti faci abonament in functie e nevoile tale, nu a altora. Cad te suna apropiatii, care stiu ca ai nelimitat, inchizi si suni tu. In rest, important e sa ai semnal in zonele in care te misti. Cand pt 5 euro poti vorbi nelimitat cu toata Europa, USA, Canada si China, a-ti faci griji ca o gagica din Carcal iti da doar un beep, inseamna ca tu ai o problema...

#9
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Asa am zis si eu ca e prea avantajoasa treaba ca sa ii dau cu piciorul dar cati dintre voi ati schimba reteaua sau retelele pe abonamentul asta de la Digi ?. Pe bune acuma, cine s-ar duce maine sa se porteze daca nu ar mai avea perioada contractuala la Orange la Vodafone ?. Daca imi zic sincer aici 8-10 persoane ca ar face ar avea logica sfaturile de mai sus.

Edited by Vodafonee, 23 April 2014 - 01:03.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 Vodafonee, on 23 aprilie 2014 - 01:02, said:

Asa am zis si eu ca e prea avantajoasa treaba ca sa ii dau cu piciorul dar cati dintre voi ati schimba reteaua sau retelele pe abonamentul asta de la Digi ?. Pe bune acuma, cine s-ar duce maine sa se porteze daca nu ar mai avea perioada contractuala la Orange la Vodafone ?. Daca imi zic sincer aici 8-10 persoane ca ar face ar avea logica sfaturile de mai sus.
Eu unul, ma duc zilele astea. Singurul dezavantaj sesizabil este ca, fata de celalalte culori, albastru n-ai peste tot. In cluj sunt vreo 3 cred..

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Vodafonee, on 22 aprilie 2014 - 23:57, said:

Si multi ii aud ca daca nu esti in reteaua lor nu te suna. Aaa, nu ai Cosmote ? pai si eu cum te sun ?. Ceva de genul. Sau nu ai Voda ?. Ia-ti macar o cartela sa te sun sa vorbim. Asa cu Digi te mai suna nimeni.
Mentalitate de romani rupti in cur, dar cu telefoane scumpe in buzunar. Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc in ce retea e numarul la care sun. Daca am ceva de discutat, discut. Aaa, nu stau de vorba cu orele, in clasicul gen cocalar, asta e altceva.
Ieri ma vazusem cu un cunoscut. Avea un amarat de abonament de date de 500 mega, si platea de cateva ori mai mult ca un Optim 2 :). WTF, 200 minute nationale si 3 giga de net, la doar 9 lei.

#12
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

 Silkworm, on 23 aprilie 2014 - 00:07, said:

Cine are nevoie sa te sune o va face indiferent in ce retea esti. In rest... mai scapi de taclalele interminabile Posted Image
atunci la ce mai e bun nelimitatul??? pe de o parte vreti nelimitat, pe de alta parte ziceti ca nu vreti sa stati la taclale (cine sa va mai inteleaga?)

#13
sebastian_p

sebastian_p

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2014

 Business_style, on 23 aprilie 2014 - 00:06, said:

Pfff...eu am 800 de numere in agenda...

Putin....eu am 1936 de contacte in agenda....din care 224 adrese de email respectiv 1712 numere (nationale toate retelele plus numere internationale).

#14
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Vodafonee, on 22 aprilie 2014 - 23:57, said:

Ideea asta e, cine si ce ar face in cazul meu ?.
Un abonament il faci pentru tine, nu pentru altii. Daca oferta operatorului te avantajeaza, semnalul este bun si cei pe care ii suni frecvent sunt si ei in respectiva retea, nu mai sta pe ganduri. Ceilalti, daca au neaparata nevoie te vor suna sau vor da e-mail, porumbel calator, statie radio etc. :)

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 Vodafonee, on 22 aprilie 2014 - 23:57, said:

Cine ma mai suna pe mine cand 90 % din agenda e rosie si 10 % verde ?. Si multi ii aud ca daca nu esti in reteaua lor nu te suna. Aaa, nu ai Cosmote ? pai si eu cum te sun ?. Ceva de genul. Sau nu ai Voda ?. Ia-ti macar o cartela sa te sun sa vorbim. Asa cu Digi te mai suna nimeni.

Ideea asta e, cine si ce ar face in cazul meu ?.
Ce prostie e asta? Sau tu ai prieteni cu probleme psihice?

#16
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
in ziua de azi, toate retelele se zbat care sa ofere mai multe minute nationale. in trecut se zbateau care sa ofere mai multe minute in retea. in viitor, se vor zbate (deja au inceput) care sa ofere mai mult trafic in internet. cred ca ar trebui sa fie definitorie aria de acoperire a acelei retele. din ce stiam eu, acum vreo 3-4 ani, rds nu aveau semnal decat la nivelul catorva orase (alea care conteaza mai mult pentru economia lor) si chiar in bucuresti la metrou, nu prea puteai vorbi in reteaua lor.

#17
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Asadar :) : mentalitatea oamenilor nu o schimb eu acum si nu o poate schimba decat viata cu incercarile ei. Daca 3-4-5 persoane cunoscute imi zic ca nu ma suna pt ca au putine minute nationale si nu vor sa si le consume cu mine, eu nu am ce sa fac. Pentru ca solutia cealalta, de a le suna eu tot timpul nu e buna. Deci, sa facem o situatie ipotetica : eu vreau sa mai schimb o vorba cu ei (ei fiind unii :) ) si ei la randul lor vor la fel. Dar ei nu ma suna din Voda si din Cosm pt ca nationalele si le-au consumat pe ... 8989, nu stiu. Asa si bineanteles ca cei din Voda nu mai au nici sms-uri nationale ca parca e cu unitati si daca ai mancat minutele nationale ai mancat si sms-urile nationale. Deci pot doar sa imi faca apel si eu sa ii sun. Dar cati fac asa ?. Si eu dnin Digi nu pot nici sa le dar sms-uri ca ma arde si pot doar sa ii sun dar stiti cum e, cand il suni pe cutarescu nimeresti intr-un moment nepotrivit al lui ca e cu gagica in pat si nu iti raspunde si te suna el inapoi cand ... termina. Ei, ma mai suna pe Digi din parti.

Treaba asta la Digi e gandita foarte bine si daca nu gandesti foarte bine situatia cazi in plasa lor. Credeti ca daca ar fi avut macar 3 sferturi din nr de utilizatori Voda, ar mai fi dat nelim. nat. cu 5 euroi ?. Ce nu se vinde se da ieftin, ce se vinde se da scump, asta e de cand lumea si pamantu'.

Nu zic, ca al doilea telefon inca m-ar interesa dar eu acum am deja doua Vodafone-uri si ar venii al 3-lea .... . Cam greu.

#18
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Vodafonee, on 24 aprilie 2014 - 21:23, said:

Daca 3-4-5 persoane cunoscute imi zic ca nu ma suna pt ca au putine minute nationale si nu vor sa si le consume cu mine, eu nu am ce sa fac.
Ba da, ai ce sa faci: stergi acele persoane din agenda. Daca ei ti-au spus ca nu merita sa dea banii ca sa discute cu tine atunci e clar ca nu le pasa de tine. De ce i-ai suna tu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate