Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

upgrade sistem la i7

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
As vrea sa fac un upgrade al sistemului actual, dar nu stiu daca sa pastrez sau nu sursa de la vechea carcasa antec nsk4400 care are aproximativ 6 ani vechime si o putere de 380W:
http://www.newegg.co...N82E16811129012

As vrea sa adaug:

- i7 4770  http://www.emag.ro/p...0/pd/EGLB0BBBM/
- Gigabyte Z87-HD3   http://www.emag.ro/p...3/pd/E8CB0BBBM/
- 8GB RAM http://www.emag.ro/m...x/pd/EVK0KBBBM/
- video gtx650 sau R7 260X
- ssd intel http://www.emag.ro/s...1/pd/DRNWFBBBM/
Mai pastrez
- hdd wd
- placa audio creative

Va face fata sursa la toate astea? O recomandare de placa de baza mai ieftina?

Edited by sugarcos, 22 April 2014 - 21:49.


#2
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 sugarcos, on 22 aprilie 2014 - 21:48, said:

As vrea sa fac un upgrade al sistemului actual, dar nu stiu daca sa pastrez sau nu sursa de la vechea carcasa antec nsk4400 care are aproximativ 6 ani vechime si o putere de 380W:
http://www.newegg.co...N82E16811129012

As vrea sa adaug:

- i7 4770  http://www.emag.ro/p...0/pd/EGLB0BBBM/
- Gigabyte Z87-HD3   http://www.emag.ro/p...3/pd/E8CB0BBBM/
- 8GB RAM http://www.emag.ro/m...x/pd/EVK0KBBBM/
- video gtx650 sau R7 260X
- ssd intel http://www.emag.ro/s...1/pd/DRNWFBBBM/
Mai pastrez
- hdd wd
- placa audio creative

Va face fata sursa la toate astea? O recomandare de placa de baza mai ieftina?
Ce faci cu sistemul?
Nu prea cred că ai avea nevoie de i7...

SSD-ul e prea scump.
Ai Samsung EVO, care face același lucru.

Placă de bază cu Z87, dar ai procesor blocat.
Un B85 ASRock sau Gigabyte ar fi suficient. H87 dacă te gândești la RAID.

În niciun caz nu vei păstra sursa sau carcasa. Sunt prea vechi.

Edited by Ally97, 22 April 2014 - 22:00.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Ally97, on 22 aprilie 2014 - 21:55, said:

Ce faci cu sistemul?
Nu prea cred că ai avea nevoie de i7...

SSD-ul e prea scump.
Ai Samsung EVO, care face același lucru.

Placă de bază cu Z87, dar ai procesor blocat.
Un B85 ASRock sau Gigabyte ar fi suficient. H87 dacă te gândești la RAID.

În niciun caz nu vei păstra sursa sau carcasa. Sunt prea vechi.

Cum adica o carcasa e veche?E o simpla carcasa da-o-n sange,scopul ei principal este sa mentina pc-ul inchis si sa garanteze un airflow decent in acelasi timp.Nu inteleg ideea de a inlocui carcasa atata timp cat cealalta este intr-o conditie impecabila.Am upgradat un pc de 5 ori de la achizitie iar carcasa(un gigabyte cu fan controller incorporat) a ramas aceeasi,nu doar ca e solida ca un tanc rusesc,dar arata impecabil.
Despre sursa,in functie de ce sursa are,nu recomand schimbarea fiindca e veche (deci proasta) ci pentru ca pentru majoritatea pieselor are nevoie de adaptoare sau sursa nu debiteaza curent suficient.
Edit:daca sursa e aia ce vine cu carcasa o poti pastra linistit

Edited by xeleron, 22 April 2014 - 22:40.


#4
adi.b

adi.b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.03.2007
Pentru ce vrei sa folosesti sistemul? Banuiesc ca pentru gaming. Daca da, sistemul este foarte dezechilibrat. In acelasi buget ai i5 + B85 + R280X

Edited by adi.b, 22 April 2014 - 22:46.


#5
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
In mare parte va fi folosit pentru ceva programare (emulatoare android), masini virtuale, multimedia si mai putin pt gaming... Mai joc starcraft 2 la care a facut fata o gtx240.  
Ma interesează daca va face fata sursa... Trebuie luat in calcul si vechimea ei >5ani. Carcasa nu as schimba-o pt ca mi se pare ok.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sursa va fi la limita ,ma indoiesc sa crape la asa configuratie,dar nah,schimba-o.
Edit:ce inseamna multimedia?
Dublu edit:ce placa creative ai?

Edited by xeleron, 22 April 2014 - 23:45.


#7
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Vizionare filme,  muzica,  ocazional editare poze raw.
Placa audio e veche creative audigy2

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce buget ai mai exact?

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Antec au surse bune spre foarte bune, dar avand in vedere ca cea actuala are 6 ani, eu as lua una noua.
Configuratia aleasa te tine nu`i prea ok, nu cuplezi un i7 4770, cu multiplicator deblocat, pe o placa de baza cu chipset Z87, adresat OC`ului.
Un B85 face fix aceeasi treaba si-ti va tine procesorul fara sa verse macar o picatura de transpiratie:
http://www.pcgarage....ishlist/873264/

Ai un SSD mai ieftin si la fel de ok, 530`ul ala merita cand era pe la sub 400 lei.
Daca vrei 5 ani garantie, ai Samsung 840 Pro, tot prin banii aia si cu ceva performanta in plus.

Carcasa se poate pastra, dar sper ca are macar vreo 2 ventilatoare pe ea.
In schimb, ti-am pus o sursa foarte ok, certificata Gold si cu o electronica cu destul peste ce mai gasesti la banii aia.

Ca placa video, o GTX 750 Ti, pretul e bun si se descurca foarte ok chiar si pe Full HD.
Daca vrei ceva mai ieftin, R7 260X sau GTX 750 (ambele pe la ~500 lei, poate chiar sub, nu lua ceva mai scump ca nu merita), in niciun caz GTX 650`ul.

#10
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 xeleron, on 22 aprilie 2014 - 22:39, said:

Cum adica o carcasa e veche?E o simpla carcasa da-o-n sange,scopul ei principal este sa mentina pc-ul inchis si sa garanteze un airflow decent in acelasi timp.Nu inteleg ideea de a inlocui carcasa atata timp cat cealalta este intr-o conditie impecabila.
Carcasa aceea are un singur vent de 120 în spate pentru exhaust, și dacă nu mă înșel, suportă unul de 80mm în față.
Eu sincer n-aș băga un i7 și o placă video decentă într-o astfel de carcasă, chiar dacă-s Intel&nVidia, cu TDP mic, tot nu cred că va face față..
În plus, poziționarea sursei sus....explică-mi cum se va răci acea sursă?
Dacă o poziționezi cu vent-ul în jos(deși nu-mi dau seama din poze dacă stă pe o bucată de tablă, sau pe o ramă), va trage aer cald din sistem.
Dacă o poziționezi cu vent-ul în sus...ar trebui să lași capacul de sus deschis ca să poată trage aer...

Am și eu un tanc de carcasă de 10 ani, tot un mini-tower, no-name(cred..nu se vede vreun însemn al vreunei firme), dar pe aia aș folosi-o la un sistem modern, pentru simplul fapt că, pot asigura un airflow decent cu 5 venturi de 80(2 față, 2 spate, 1 lateral),dar din nou, impedimentul ar fi sursa poziționată sus, deși, cu puțină ingeniozitate românească, aș putea să-i dau niște găuri în tavan, și să pun un filtru de praf, dar nu o fac pentru că nu mă zgârcesc...

Ne luăm sistem cu i7...dar n-avem 130-150 lei în plus să-i investim într-o carcasă cât de cât decentă, care să facă față la cerințele componentelor moderne.
=======================================================================================================
Sugestia mea, taie din i7. Dacă folosești mașinile virtuale, photoshop-ul la nivel de hobby, nu ai nevoie de toată puterea de procesare în astfel de circumstanțe, iar un i5 ar fi mai mult decât suficient.
Deci, dacă tai i7-le și pui un i5, scutind în jur de 400 lei, pe care-i investești într-o carcasă nouă, bine ventilată, și încăpătoare și o placă video mai puternică.

http://www.pcgarage....ishlist/873433/

Văd că n-a întrebat nimeni, ce rezoluție are monitorul pe care-l folosești? Dacă e fullHD, 2GB 256-bit în gaming e must-have, după mine.


Dacă însă, folosești aplicațiile de editare și programare cu scop productiv, atunci ignoră ce am scris mai sus și mergi în continuare pe i7...

Edited by Ally97, 23 April 2014 - 14:37.


#11
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
bugetul ar fi fost 2500, dar avand in vedere ca trebuie sa schimb sursa+caracasa, nu ma incadrez.
monitorul are rezolutia 1920x1200..legat de jocuri, nu sunt foarte pasionat...in afara de starcraft nu am mai jucat altceva. momentan cred ca aman si ma gandesc daca i5 sau i7

#12
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 sugarcos, on 23 aprilie 2014 - 15:20, said:

bugetul ar fi fost 2500, dar avand in vedere ca trebuie sa schimb sursa+caracasa, nu ma incadrez.
monitorul are rezolutia 1920x1200..legat de jocuri, nu sunt foarte pasionat...in afara de starcraft nu am mai jucat altceva. momentan cred ca aman si ma gandesc daca i5 sau i7
Da, joci doar SC II, momentan, dar ideea e să te gândești la cealaltă parte, cu aplicațiile de editare etc.
Dacă lucrezi cu ele la nivel de hobby, i5 e suficient, iar R9-270X e mai performantă decât GTX 750 Ti pe fullHD. 256bit vs 128bit vor face diferența.
Dacă scoți bani din ele, atunci mergi pe i7+GTX 750 Ti, fără să te uiți înapoi.

Edited by Ally97, 23 April 2014 - 15:23.


#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am mai spus si ma repet,n-are nevoie de o alta carcasa.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Subscriu, pana acum nu murea lumea cu surse sus si 2 ventilatoare pe carcasa.
La nici 200W consum, chiar nu are treaba, mai ales daca'i limitat de buget.

#15
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Mă rog...îmi și imaginez ce airflow ”mișto” are în carcasa aia..mai ales că doar ventul de 120mm vine preinstalat. Poate nici nu-l are pe cel de 80...
Cu tot respectul, atât georgik12 cât și xeleron , sunteți foarte pricepuți, dacă nu chiar experți(din punctul meu de vedere) în domeniu, dar să-i recomandați omului să pună un sistem ultra-modern într-o conservă....mă depășește...

Dacă vine acum și ne spune că nu folosește programele la nivel productiv, atunci îi ajunge i5-ul.
Ideea e că trebuie să ne spună. Gaming, sau productivitate?

Poate să facă așa, fiind limitat la pragul de 2500:
Să ia i5+R9 270X, fără carcasă și SSD, să le pună în carcasa lui
http://www.pcgarage....ishlist/873602/
Și apoi să ia separat SSD și carcasă.

Dar repet..nu-mi place deloc ideea de a pune componente moderne într-o carcasă de 6 ani. Și-a trăit viața. Deși e soldidă d.p.d.v. al construcției(0.8mm tabla...cel puțin așa scrie), airflow-ul e mediocru...și chiar și cu un consum scăzut, etc...măcar acolo...nițel aer curat. Posted Image

Edited by Ally97, 23 April 2014 - 18:03.


#16
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Nu va aprindeti.  Si eu vreau sa le schimb,  dar momentan nu vroiam sa depasesc bugetul, mai alea ca am un laptop pe care il folosesc 30% din timpul cand sunt acasa... Cred ca o sa mai astept si o sa schimb si carcasa /sursa.

#17
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 sugarcos, on 23 aprilie 2014 - 20:12, said:

Nu va aprindeti.  Si eu vreau sa le schimb,  dar momentan nu vroiam sa depasesc bugetul, mai alea ca am un laptop pe care il folosesc 30% din timpul cand sunt acasa... Cred ca o sa mai astept si o sa schimb si carcasa /sursa.
Da, îmi cer scuze, cam întrec măsura :D, sunt prea entuziasmat :).
Tot ce te rog e să ne spui la ce nivel lucrezi cu programele de editare, pentru că dacă lucrezi cu ele de plăcere, i5-ul e foarte OK, și te și încadrezi în 2500, fără carcasă și SSD, pe care le iei la urmă.

#18
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Ar fi super ok i5-ul, daca nu as avea nevoie de emulatoare android, care cer putere de procesare mare.  Daca nu ar fi faza asta,  nu cred ca m-ar limita la nimic i5-ul. Ma gândeam sa nu il iau si sa fiu nevoit ulterior sa trec pe  i7..o sa mai ma gândesc la asta pana la salariul de luna viitoare :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate