Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casa cu azza(y)lee

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
Hristos a inviat!

Salutari  tuturor celor pe care ii citesc de cativa ani buni!
Desi nu am fost activa pe forum am invatat nespus de multe din discutiile de aici. Ii admir pe cei care investesc din timpul personal pentru binele novicilor.

Am ajuns si eu sa construiesc propria casuta in sfarsit. E in bucuresti, sector 2 si are o amprenta de 85 mp.
Fundatie 90+elevatie, 60 latime, P+M in hartii, dar mansarda e in realitate doar pod. Am suficient spatiu jos pt ca se va lega de un corp de cladire din '97( unde e CT pe lemne, baie si un dormitor). Proiectul imi permite pe viitor sa fac o scara fixa acolo unde e acum trapa de pod si sa fac si camere la mansarda daca voi dori.
Casa e pt 2 adulti la 30 de ani si un copil de 6 (caruia la maturitate ii pot asigura o alta locuinta, deci raman 2 mosi).
Probabil ca proiectul sa nu fie perfect dar e deja la ISC, nu cred ca mai pot face mari modificari. Astept insa observatiile voastre.

Sunt in faza de cautare constructor pt etapa la rosu si am 2 variante:

1. "doreii" cer cam 5500 euro manopera si spun ca am mult prea mult fier in proiect. (am vorbit cu vreo 8 - am oferte de la vreo 4 dar mai astept)
Mentionez aici si ca am avut un manager de proiect care afirma ca structuristul a pus mult fier ca asa e normativul dar nu e necesar. Mai exact, la stalpi in loc de 8 bare -4 de 12 si 4 de 16 imi propune sa pun 6 de14. Ce parere aveti? Economia merita riscul? Nu cred ca mai e necesar sa metionez ca m-a  deranjat modul de lucru "eu bag fier sa imi acopar spatele dar tu n-ai nevoie"...In plus, devizul e o gluma (e atasat si acesta)

2. firmele dincolo de dezinteresul aratat de cele mai multe ori, pretul e de la 11.000-13.000 euro pt manopera pana la 30.000-36.000 cu materiale incluse (toate cantitatile din proiect)- aici am contactat cam 20, 4 au transmis oferta online, 4 mi-au facut oferte dupa ce au venit la fata locului. Toate ofertele au "scapari" chiar si dupa umilele mele cunostinte. Cineva mi-a facut o oferta fara beton chiar.

In ambele variante am mers pe recomandari+lucrari observate personal+search pe net.
Aici nu prea am vazut recomandari de gen. Daca mi-a scapat mie (recunosc am cautat mai mult detalii tehnice) v-as fi recunoscatoare sa ma indrumati.

Va multumesc pentru timpul acordat acestor randuri si v-as fi profund recunoscatoare pt observatiile de orice fel. Nu va purtati nu manusi, nu ma sifonez usor, dar am si defectul de a fi cam incapatanata de fel.

Attached Files



#2
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
nu reusesc sa atasez si arhitectura...

#3
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
iata

Attached Files



#4
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Citind primele fraze mi.a sarit un pic inima pentru ca am crezut ca e un proiect de al meu. Insa m.am mai linistit cand am vazut simplitatea acestuia :) . Plus ca nu eram lamurit de cum a dedus ca e mult fier cand deabia acum finalizam partea de structura si extrasele de material.



#5
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 doarUNom, on 23 aprilie 2014 - 11:57, said:

Citind primele fraze mi.a sarit un pic inima pentru ca am crezut ca e un proiect de al meu. Insa m.am mai linistit cand am vazut simplitatea acestuia Posted Image . Plus ca nu eram lamurit de cum a dedus ca e mult fier cand deabia acum finalizam partea de structura si extrasele de material.
Si uite-asa o barba avea, si uite-asa si-o pieptana !

#6
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

 doarUNom, on 23 aprilie 2014 - 11:57, said:

Citind primele fraze mi.a sarit un pic inima pentru ca am crezut ca e un proiect de al meu. Insa m.am mai linistit cand am vazut simplitatea acestuia Posted Image .
"Simplitatea în artă este, în general, o complexitate rezolvată"- C.Brancusi.
"Tot ce este obisnuit este simplu. Dar nu tot ce este simplu e obisnuit. Simplitatea este unul din principalele caractere ale frumusetii; ea este esentiala sublimului"- D.Diderot.
Lucrurile simple nu sunt neaparat usoare, si nici inestetice (parerea mea :D)
No offence, dar ai fost un pic "infumurat " cu afirmatia asta (tot parerea mea :D)

#7
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Aveti dreptate amandoi. Scuze pentru offtopic.

#8
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
Da, recunosc, e simplu si poate banal. Fondurile sunt limitate si sper sa reusesc sa ii dau ceva personalitate din detalii - ceva jocuri de culori, grinzi aparente, semineul, geamurile joase (60 cm),etc.
Sper totusi sa nu fie prea plictisitor.
Ceva impresii despre structura de rezistenta?
Multumesc!

#9
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 un_arhitect said:

Lucrurile simple nu sunt neaparat usoare, si nici inestetice (parerea mea Posted Image)

Lucrurile simple sunt cele rezolvate cu un minim de efort (de gandire in cazul domeniului de fata). Iar simplitatile care dau nastere unor opere de arta se numesc accidente  ( parerea mea  :)  )
Iar persoanele (arhitecti , ingineri ) care reusesc sa pacaleasca clientii cu astfel de simplitati, sunt doar niste genii moderniste. (tot parerea mea :)  )

 azzaylee, on 23 aprilie 2014 - 20:43, said:

Ceva impresii despre structura de rezistenta?
Multumesc!
Posteaza si proiectul de rezistenta. La partea de arhitectura ai auzit parerea noastra ( una spusa mai direct si altele mai pe ocolite ,ascunse sub cuvinte filozofice: )  )

#10
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
Corect! Am uitat sa precizez ca proiectul de rezistenta in gasiti in fisierul denumit expertiza tehnica. Reatasez cu denumirea adecvata. Relevante sunt paginile 20-27.

Intrebari:
1.sapatura se recomanda mecanizat sau manual?
Mecanizat am o oferta care ma taxeaza pentru 43mc (desi mie imi rezulta 36 in total din proiect) cu 537.5 euro din care 473 e utilajul si restul manopera. E corect? Realizeaza inca 8mc de sapatura manuala  cu 168 euro-120 manopera, 48 utilaj .
Poate exagerez eu dar daca contractez o firma si ii intreb daca au utilaje ma astept sa mi le puna la dispozitie in pretul stabilit la manopera. Ce utilaj platesc la sapatura manuala, de exemplu?!

2. am vazut aici ca toata lumea are impamantare. Sotul insita ca nu avem nevoie pentru ca avem la contor 3 fire din care unul e nul sau impamantare sau ceva de genul, ca nu prea ma pricep. E posibil sa aiba dreptate? Va veni cineva de la enel pt a muta contorul de pe casa care se demoleaza si vom verifica si acest aspect.

3. e cazul sa pun poze cu cadastru, intabulare, caldirile ce se demoleaza? Sunt relevante in acest stadiu?

Multumesc mult!

Attached Files



#11
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
Impamantarea pe care o aveti e frectie...la mine tot 3 fire imi intra in casa si am vazut din ce este facuta impamantarea de la electrica: un singur electrod bagat la baza stalpului cam la 1,5 m adamcime.
O impamantare facuta ok, costa infim raportat la pretul final al casei.

#12
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
Multumesc cristache_80!
Declaratia ta se consemneaza la dosar si se va executa conform. Evident ca voi veni cu probe. ;)

#13
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Fa impamantare cum trebuie.

#14
balky00

balky00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.06.2013
540 euro  pt a sapa o fundatie ? [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/roll2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
azzaylee

azzaylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2009
Fac, feitosak, fac, promit! ;)

Asa ziceam si eu , balky, mi se pare exagerat si nejustificat! De fapt firmele se invat toate in jurul a 500 euro pt sapatura. Si 28000-36000 pt faza la rosu...
Cred ca in bugetul meu va trebui sa merg pe varianta doreilor.
Mai am o intalnire pe luni-marti cu un sef de echipa care a construit casa unor rude. E de la Targoviste dar o sa vina in teren sa discutam.
Pe la 1 mai ma intalnesc cu cineva din provincie care a lucrat case prin sat pe la bunici.
Tinand cont ca proiectul e la ISC si vreau sa incep prin a doua saptamana din iunie trebuie sa iau o hotarare cat mai rapid.

Revin:
1.sapatura se recomanda mecanizat sau manual?
Si inca o intrebare:
Tinand cont ca m-am inteles cu proiectantul la "proiect complet" cum ar trebui sa arate un deviz decent? Poate aveti un model ceva. Nu prea sunt multumita de ce mi-a dat dat nici n-as vrea sa-l acuz nefondat.

Multumesc!

#16
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
referitor la sapatura...de ce nu inchiriati un buldoexcavator sa sape?la mine in urbe,(Galati), este cam 100 de lei ora.eu zic ca in 8 ore un excavator va sapa o groapa pt ce fundatie doriti dvs.
daca va referiti la devizul facut de constructor, nu bagati in seama devizul de lucrarii, negociati lucrarea per total, apoi stabiliti un grafic de plati.nu este treaba dvs cum sapa constructorul si cat timp sau resurse disloca el pt. aceasta treaba.
eu de exemplu am stabilit urmatoarele etape in care i-am facut plata: 30% dupa placa 0, 30% dupa placa 1, 30%dupa turnarea grinzilor de la etaj si ultimii 10% dupa astereala.fara avans.
disclaimer-nu consider ca asa e cel mai bine, asa am facut eu.

Edited by cristache_80, 25 April 2014 - 13:46.


#17
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Hmm . Asa credeam si eu.
Daca investesti tu 800 lei in sapatura cu un buldo o sa pierzi cumparand DUBLUL cantitatii de beton ce va intra in pamant.
Daca negociezi o sapatura manuala o sa intre mai putin beton dar va fi sapatura mai scumpa decat cu buldo.

Trebuiesc facute niste calcule.

Daca in deviz ai sapatura 800 lei atunci este acceptabil sa platesti mai mult beton.
Dar dc patesti ca o cunostinta care a negociat sapatura manuala (~2500 lei) si a capatat sapatura cu buldo... pici de fazan !

#18
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
depinde de solutia adoptatata de constructor, eu am avut sapatura generala si nu a intrat mai mult beton

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate