Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intelegerea cuvintelor prin analiza compunerilor lor

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Buna seara. Cu totii avem habar de definitia din dex a cuvantului zoologie.

Un exemplu de cuvant compus prin alaturare pentru care s-ar pune problema: zoologie.
S-ar compune din prefixul zoo (de origine latina banuiesc; inseamna sau face referire la animal) + logos (de origine latina; inseamna stiinta).
Asadar, s-ar defini ca stiinta animalelor.  

Sunt foarte multe cuvinte de genul asta care mie personal imi starnesc interesul pentru a cauta o forma mult mai usoara si mai logic-deductiva de memorare.

Ma poate ajuta cineva? Sau macar ma poate trimite pe Internet la o adresa anume? Solutia rasfoirii dictionarelor  vechi, groase si prafuite, e inexistenta. Nu pot face rost de ele.

Edited by florin011, 22 April 2014 - 20:31.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 florin011, on 22 aprilie 2014 - 20:27, said:

o forma mult mai usoara si mai logic-deductiva de memorare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U6PoUg7jXsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Un exemplu de cuvant compus prin alaturare pentru care s-ar pune problema: zoologie.
S-ar compune din prefixul zoo (de origine latina banuiesc; inseamna sau face referire la animal) + logos (de origine latina; inseamna stiinta).
Banuiesti gresit: ambele sunt de origine greaca.

PS N-ai o biblioteca in apropiere? De acolo poti "sa faci rost" de dictionare si nu te costa (mai) nimic.

#4
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Citeste mult, maica !
Nu mai cauta solutii facile, ca nu sunt.

#5
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

Quote

Nu mai cauta solutii facile, ca nu sunt.
Hai sa spunem ca nu sunt in cautarea unei solutii mai facile, ci doar in intelegerea modelului de constructie.
Prefixul zoo de la ce cuvant sa fie derivat astfel incat eu sa fac legatura cu animalele? Zoon, zoonix, (cuvintele astea integre sunt compuse de mine), zoo + mai ce?

Quote

PS N-ai o biblioteca in apropiere? De acolo poti "sa faci rost" de dictionare si nu te costa (mai) nimic.
Asta ca o gluma, imi rup ghiozdanul daca ar fi sa car de ele.

#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Ar mai fi protozoar sau zoofil. Cel mai simplu e sa-ti faci o lista cu prefixe si prefixoide si sa inveti ce inseamna.

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 florin011, on 22 aprilie 2014 - 23:14, said:

Hai sa spunem ca nu sunt in cautarea unei solutii mai facile, ci doar in intelegerea modelului de constructie.
Păi cred că modelul de construcție l-ai înțeles deja. Cuvintele astea se compun din două părți, fiecare din ele înseamnă ceva, iar sensul cuvîntului compus se ghicește din sensurile celor două părți. Uneori se ghicește mai greu, alteori mai ușor. Acum nu-ți mai trebuie decît să ții minte cît mai multe părți, cu sens cu tot.

Cele două bucăți nu se numesc prefixe, nici măcar primul din ele, pentru că nu servesc la construirea unor cuvinte derivate, ci la crearea unor cuvinte noi-nouțe. La cuvinte ca zoologie, hexagon, aerosol, bibliofil, agronomie, macroscopic, astrofizică, centimetru, infrasunet, ultraviolet, tehnocrat etc. avem ceea ce se cheamă elemente de compunere.

Cel mai bun sfat pe care îl am e următorul: de cîte ori întîlnești un astfel de cuvînt pe care nu-l cunoști sau nu ești foarte sigur că știi ce înseamnă, să te uiți în dicționar și să vezi din ce bucăți se compune. Dexonline e foarte bun, că îți dă acces la mai multe dicționare dintr-un foc. Ai putea chiar să cauți numai bucățile, adică în cazul de față zoo- și -logie, care în unele dicționare au propriile lor definiții separate, nu ca cuvinte propriu-zise, ci ca elemente de compunere.

Ca să răspund la altă întrebare a ta, uite și alte cuvinte care se formează cu elementul de compunere zoo-: zoocenoză, zoochimie, zoocultură, zooeconomie, zoofag, zoofilie, zoofobie, zoogeneză, zooigienă, zoolit, zoomagnetism, zoometrie, zoomorfic, zoonomie, zoopaleontologie, zoopatologie, zooplancton, zoopsihologie, zoosferă, zootehnică, zooterapie, zootoxină. E numai o selecție. La dexonline poți genera o listă completă căutînd zoo*, cu asterisc. La fel poți să obții o listă de cuvinte care se termină în -logie, căutînd *logie.

#8
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, am aflat ceea ce imi doream. Am inteles ca ele se numesc elemente de legatura si ca ceea ce incercam eu sa aflu era de fapt un mare non-sens. Cautarile cu asterisc dupa dexonline fac toti banii.

Edited by florin011, 23 April 2014 - 20:00.


#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 florin011, on 23 aprilie 2014 - 19:59, said:

Am inteles ca ele se numesc elemente de legatura
Elemente de compunere, nu de legătură.

Mai există și alte denumiri. Elementul de compunere care apare la începutul cuvîntului (exemple: pseudo-, geo-, cardio-) se numește și prefixoid sau element prim de compunere. Cel care apare la sfîrșit (exemple: -patie, -nomie, -fil) se cheamă și sufixoid sau element secund de compunere. Împreună prefixoidele și sufixoidele se cheamă afixoide. Uneori se precizează că sînt elemente de compunere savantă, pentru că se folosesc pentru a crea termeni de specialitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate