Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare vanzare masina, certificat fiscal

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
IuLee

IuLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2005
Salutare, as avea o intrebare la care poate m-ar putea ajuta cineva. Problema este urmatoarea:
    In decembrie 2013 am cumparat o masina din Germania, eu lucrand aici, pentru a o face cadou prietenei, pe 23 decembrie am scos primul set de numere rosii, pe numele meu, si am daruit masina cadou prietenei, nefiind posesoare de permis la vremea respectiva. Eu m-am intors in Germania, intre timp prietena a luat permisul, iar acum vreau sa mai scot un set de numere rosii. Eu nefiind in tara e exclusa varianta sa sot alt set de numere, dar mai multi prieteni m-au sfatuit sa trec masina pe numele mamei, pensionara si mai in varsta, astfel economisind ceva bani la impozit si asigurare odata cu inmatricularea definitiva. Eu vreau acum sa fac un act de vanzare-cumparare de mana cu maica-mea, si sa scoata ea urmatorul set de numere rosii, pana luna viitoare la inmatricularea definitiva. Cam asta e conjunctura si acum sa trecem la problema. Eu dupa ce am adus masina in tara si am scos primul set de numere rosii, in saptamana in care am stat in tara de sarbatori nu am declarat masina la fisc. Nici nu m-am informat la procedurile ce trebuie urmate. Ei bine acum pentru inmatricularea definitiva o sa fie nevoie de acel certificat fiscal pe care ar trebui sa il am. Ce trebuie facut in situatia de fata?
Cum ar trebui procedat.
                                               Sper ca m-am facut inteles.
                                                                         Va multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
face un contract intre german si ea, declara masina la fisc, scoate fiscal. contractul ala il arunca.
face contract intre tine si ea, cu asta, plus contractul dintre tine si german, plus fiscalul scos la pasul anterior, scoate numere rosii, inmatriculeaza masina...

#3
IuLee

IuLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2005
ok dar asta nu ar fi o problema eu scotand deja un numar rosii pe mine in decembrie?

Si sa vad daca am inteles pasii
Momentan exista un contract intre german si mine din decembrii, tu spui asa:
1. facut alt contract german-->ea (datat in decembrie)  masina->proprietatea ei
2. declarat masina la fisc, scos certificat fiscal
3. contract de vanzare intre mine si ea +contractul existent intre german si mine_certificatul fiscal==>inmatriculare
Acum intrebarea certificatul fiscal nu ar fi pe numele ei, iar la inmatriculare ar trebui un certificat fiscal pe numele proprietarului anterior, adica al meu?
Se poate declara la fisc retroactiv, adica sa merg acum sa declar ca am masina din decembrie si sa platesc ce e de platit scapand astfel de pasul 1?
Multumesc pentru raspuns

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da, daca esti in tara te poti duce acum sa o declari. in cel mai rau caz, e o amenda de 30-40 de lei pentru nedeclarare in 30 de zile. dupa cat de gales zambesti acriturii de dupa ghiseu...

pentru inmatriculare nu are nevoie de fiscalul tau, doar de al ei.
la transcriere (masina inmatriculata, care isi schimba proprietarul) este nevoie de fiscalul fostului si al actualului.

problema ei e ca la taxe si impozite ii cere fiscalul tau, eviti asta daca ea vine cu contract strain, ca nu pot cere aia fiscalul germanului.

oricum, ai inteles procedura.

#5
IuLee

IuLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2005
Ok, iti multumesc pentru raspuns, nu sunt in tara dar am sa vad poate reuseste ea sa declare masina pentru mine.
              Multumesc inca odata

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Doar daca e imputernicita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate