Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Prescriptie amenda neadusa la cunostinta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Va salut! Am un proces in care solicit renuntarea la cetatenia romana, fara sa mai respect regulamentul aberant impus de MAE, asta din mandrie, dar cum mandria nu tine de foame, si pot renunta si legal, iar procesul ar mai dura 1-2 ani, am decis sa incep procedurile legale.

1. Achitarea tuturor datoriilor fata de statul roman si PF, si PJ din Romania.

Spre surprinderea inclusiv a mea nu am nici o datorie, mi-am platit niste impozite, niste amenzi mai vechi, luate pe buna dreptate, n-am stat sa ma complic... Mi-am stins toate litigiile cu exceptia unei amenzi dubioase:

Neprezentarea la UM in termenul in care am fost chemat, si ca mi s-ar fi comunicat amenda.
Eu nu mai am din 2005 nici un fel de domiciliu pe teritoriul Romaniei, la domiciliile legale din Germania (pana in 2008) si Spania (2008-prezent ca vreau sa iau cetatenie spaniola) nu a sosit nimic, iar ei pretind ca m-au notificat culmea, la adresa unui imobil cumparat in 2005 si vandut in 2008, unde am avut inregistrata o asociatie conform legii, asociatie radiata tot in 2008. Nu am avut nici o secunda nici un fel de domiciliu in acel imobil

Deci:

1. Nu am fost chemat!
2. Nu mi-a fost adusa la cunostinta amenda.
3. Nu am calitatea de militar si nici de rezervist.

Mai are valoare "Ordinul", ca sa stiu sa ma duc sa-i iau putin la maciuca pe obezii din comisariate, ca de multa vreme a stat mamicuta lor neinjurata.

Edited by Hedonist, 22 April 2014 - 17:08.


#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Daca iti bagi piciorul in ea de cetatenie romana ce te mai complici cu alde romanache de pe forumurile astea ?
Nu poti sa intrebi si tu pe alea nemtesti , spaniole ? Asa din mandrie ...

Edited by mihai!, 22 April 2014 - 17:33.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Mihai

1 - El INCA are cetatenia romana.
2 - Exista vreo restrictie pe acest forum, conform regulamentului bineinteles,care sa conditioneze postarea in functie de cetatenie?
3 - Si daca ar fi namibian,macar din bun-simt ar trebui ajutat,nu-i asa?

#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Ce-am intrebat eu e de uz general, anume termenii de aducere la cunostina a contraventiilor, de notificare, si dupa notificare de prescriptie.

Eu stiu ca ar fi 6-7 luni dupa ce sunt amendat in care au timp sa ma notifice, a trecut mai mult, insa ce inseamna notificare, ca ma trezesc maine poimaine ca si un anunt in Libertatea e considerat notificare.

 mihai!, on 22 aprilie 2014 - 17:27, said:

Daca iti bagi piciorul in ea de cetatenie romana ce te mai complici cu alde romanache de pe forumurile astea ?
Nu poti sa intrebi si tu pe alea nemtesti , spaniole ? Asa din mandrie ...
Pai renunt la cetatenie ca sa obtin alta cetatenie, nu de dorul lelii.

Si statul asta nenorocit nu ma lasa sa renunt la el pana nu-i dau toate amenzile, asa, de-al dracu!

Edited by Hedonist, 22 April 2014 - 17:40.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nenorociti astia dar mai bine platesti amenda si iti bagi picioarele ca principial mori cu principiile.

Nu vad cum puteai sa te prezinti la ceva comunicat undeva unde nu aveai domiciliul, e extrem de clar. La fel oricum ar trebui sa se prescrie de atunci. Si parca in 2005 armata oricum nu mai era obligatorie, ce puteau sa vrea de la tine?!

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
notificarea se face si prin afisare la usa, si sunt mari sanse ca primul curios care a trecut sa fi luat anuntul, mai sunt vecini binevoitori care semneaza, etc...

#7
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Usa cui?

 f300, on 22 aprilie 2014 - 17:40, said:

Si parca in 2005 armata oricum nu mai era obligatorie, ce puteau sa vrea de la tine?!
Cei cu dubla si multipla cetatenie, e suficient sa faca stagiu militar intr-un stat, eu am fost student la zi pana in 2007, iar in Germania desi era armata obligatorie, nu aveau capacitate de a mobiliza toti tinerii, si nevoile erau satisfacute majoritar prin voluntariat, mai ales ca voluntariatul asta era platit bine.

Multi tineri din Turcia, unde armata era lunga si obligatorie se inregimentau bucurosi, castigand o solda lunara cat aia din Turcia pe tot anul!
Totusi in Romania nu m-a intrebat nimeni de sanatate... pana acum.

Edited by Hedonist, 22 April 2014 - 17:56.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Usa "adresei" la care figurezi ca stai.

Conform legilor esti obligat daca-ti schimbi domiciliul sa te duci la CMJ sa anunti in termen de x zile (cred ca 5 zile) ca stai in alta parte, ca sa stie unde sa te caute in caz de nevoie (doar esti rezervist). Cum nu ai anuntat, este o alta amenda, pe linga aia ca nu te-ai prezentat.

Stai linistit. Din 1992 si pina astazi nu m-am dus decit o singura data la CMJ prin ani '90. Dupaia a venit legea cu armata neobligatorie si nu m-am mai dus niciodata, desi am primit hirtie de chemare. Pina acum nu am luat nici o amenda. Tu de unde sti ca ai luat amenda ?

#9
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pai nu figurez la nici o adresa, ca nu m-am inscris la nici o armata, cand mi-am stabilit domiciliu in Germania am predat buletinul, n-am buletin roman.
Atat doar ca la cetatenie scrie Deutsch - Rumänisch

Asta acum 10 ani!

http://legeaz.net/le...-in-strainatate

Edited by Hedonist, 22 April 2014 - 18:49.


#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai daca nu ai facut armata, ca ai prins perioada in care nu mai era obligatorie, nu inteleg de ce-ti faci griji ?

Te mai intreb inca odata : De unde sti tu ca ai primit amenda ?
Sau poate ca erai in Ro si armata era obligatorie si ai primit chemare la CMJ pentru incorporare si nu te-ai prezentat si dupaia ai plecat si astfel ai fentat armata ?

De regula de la CMJ primesti chemare pentru clarificarea situatiei militare si ti se spune ca daca nu te duci poti primi amenda. Cind ajungi acolo, daca nu ai facut armata, trebuie sa prezinti ceva dovezi ca motivatie ca nu vrei sa faci deocamdata armata, cum ar fi de exemplu faptul ca esti student, sau ca urmeaza sa dai la facultate. .Dar asta era valabil in vremea cind era obligatorie armata. Dupa ce armata nu a mai fost obligatorie, nu stiu ce motivatie ar fi avut cei de la CMJ sa-l cheme pe unul care nu a facut armata.
Pe mine de exemplu, cum am facut armata, ma cheam doar ca sa-mi actualizeze datele personale. Pe vremuri se dadea si un soi de bilet cu care puteai calatori gratis cu mijloacele de transport (tren, autobuze, etc), ca in caz de razboi ca sa ajungi repede la unitate. Nu stiu daca acum se mai da si biletul ala. Cert este ca eu inca nu am auzit sa ia cineva amenda.

#11
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 florin71_skoda, on 22 aprilie 2014 - 18:52, said:

Pai daca nu ai facut armata, ca ai prins perioada in care nu mai era obligatorie, nu inteleg de ce-ti faci griji ?

Te mai intreb inca odata : De unde sti tu ca ai primit amenda ?
Sau poate ca erai in Ro si armata era obligatorie si ai primit chemare la CMJ pentru incorporare si nu te-ai prezentat si dupaia ai plecat si astfel ai fentat armata ?
In 2005 eram student, si am plecat la master la Frankfurt. Studentii nu fac armata.

Si in Germania era armata obligatorie in acea vreme, in tarile civilizate nu se face armata in ambele state, scopul armatei e deprinderea unor cunostinte considerate desprinse si daca ai facut in SUA sau in Franta. Intelegi?
Romania are nu doar cu statele civilizate, ci si cu multe state arabe, si cu Israel, acorduri de gen, mult arabi veneau sa scape de 3 ani de armata, faceau aici 6 luni in care stateau si aia e.

Deci ordinul daca-l primeam, aveam dreptul sa-l declin in favoarea Germaniei.

Vreau sa renunt la cetatenie, iar:

Quote

Pentru renunţarea la cetăţenia română, persoanele interesate trebuie să prezinte următoarele documente:

paşaportul românesc, a cărui copie va fi legalizată de ambasadă sau consulat;
actele de stare civilă româneşti ale solicitantului (certificate de naştere şi, dacă este cazul, de căsătorie sau sentinţe de divorţ), ale căror copii vor fi legalizate de ambasadă sau consulat;
certificatul de cazier judiciar obţinut în prealabil din România (vezi rubrica privind obţinerea certificatelor de cazier judiciar din România);
adeverinţă privind situaţia la zi a debitelor către statul român, eliberată de administraţia financiară din localitatea ultimului domiciliu în România;
adeverinţă privind situaţia la zi a debitelor către statul român, eliberată de direcţia de impozite şi taxe a primăriei din localitatea ultimului domiciliu în România;

dovada deţinerii cetăţeniei altui stat (paşaport) sau a promisiunii de acordare a cetăţeniei de către autorităţile statului respectiv (sub forma unei adeverinţe, care va trebui să fie apostilată/supralegalizată de autorităţile acelui stat, în conformitate cu legislaţia locală şi convenţiile internaţionale aplicabile), a cărei copie şi traducere vor fi legalizate de ambasadă sau consulat;
declaraţie pe proprie răspundere privind existenţa unor eventuale debite faţă de persoane fizice sau juridice din România, care va fi autentificată de ambasadă sau consulat.


Si partea cea mai frumoasa: Renunţarea la cetăţenia română, legalizarea copiilor şi a traducerilor şi autentificarea declaraţiilor sunt supuse taxelor consulare, care se plătesc de solicitanţi la ambasada sau consulatul competent.


Asa ca baietii aia de la ANAF si Primaria Sector 6 mi-au zis tot ce am sa le dau!

Edited by Hedonist, 22 April 2014 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate