Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

HTC One M8 vs. LG Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ern

ern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2014
Salut,

Am o oferta pentru urmatoarele 2 variante de telefon mobil:
1. LG Nexus 5 16 GB la 1025 Ron
2. HTC One M8 16GB la 1555 Ron

Initial aveam oferta doar pentru Nexus 5 si eram hotarat sa il iau. Intre timp a aparut noul One care arata intr-un mare fel. Si este si mai performant, dar eu nu ma joc jocuri pe telefon, deci performanta lui Nexus 5 este suficienta. Imi este suficient sa nu aiba lag cand intra in aplicatii ( camera, galerie, chrome, facebook, etc ).

Am butonat un Nexus 4 si HTC One M7. Mi-au placut pozele facute cu HTC-ul, ZOE este chiar interesant.

Am inteles ca materialul din care este facut HTC-ul este mai alunecos, cred ca asta mai este un factor. Nu am o istorie de a scapa telefoanele pe jos, dar este inevitabil. Se intampla des in schimb sa il zgarii pe birou, sau in buzunar. Cred ca Nexus se zgarie mai greu, nu ?


Si ca sa pun punctul pe i si sa il subliniez: este cu 50% mai scump HTC-ul. Merita banii astia oare ? ( am bani pt oricare varianta, dar nu mi-as dori sa ii cheltui pe toti ).


Voi ce ati alege ?

#2
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
nexus

#3
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Eu n-as ezita o secunda...HTC clar.
E  mai bun la orice capitol. Nexus 5 e un telefon facut sa nu depaseasca o anumita suma la vanzare.Cand o sa le vezi pe aman2 o sa-ti dai seama ce trebuie sa iei Posted Image

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
HTC One M8 fara nicio discutie.
Chiar daca Nexus 5 e destul de performant, lipsa unui slot microSD si cei ~11GB disponibili il cam trag in jos daca vrei sa folosesti telefonul si pentru muzica+unele jocuri.

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
M8 !!!

#6
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
HTC ONE M8, clar.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Eu unu ti as spune One M7 pentru ca imi place mai mult cum arata, M8 are marginea aia de jos facuta fara cap.

#8
ern

ern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2014
Wow, toata lumea dupa M8. Nu ma asteptam la proportia asta. Dar nimeni nu se gandeste la diferenta de pret ?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Daca il cumparai la liber atunci se justifica sa alegi Nexus 5, dar eu nu as sta deloc pe ganduri daca as putea lua HTC One M8 la 1500 Ron.
O fi N5 un device foarte bun, dar iti va face peri albi cand veo descoperi cu stupoare ca poti ramane fara spatiu liber pe telefon dupa 3-4 albume mp3 si 1-2 jocuri instalate.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
La raportul pret performanta Nexus5 clar; cred ca HTC One M8 e aproape dublu la pret.

In rest cred ca HTC one arata mai bine si e bine ca are slot de card, dar nu am auzit tocmai pareri bune despre camera foto. Oricum cu nici unul dintre cele 2 nu ai cum sa fii nemultumit.

Edit: sunt idiot si nu am citit tot mesajul initial cu cele 2 oferte de pret.

Edited by Soulstream, 24 April 2014 - 14:54.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Aproape dublu adica mai scump cu 500RON (~1500RON) fata de N5 (~1000RON) conform preturilor postate de catre initiator in primul mesaj.

#12
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
Htcul ala arata incredibil! La performante nu o sa simti vreo diferenta.

#13
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Ca specificatii mai bun este clar HTC One M8 dar ca pret Nexus 5, nu este asa mare diferenta incat sa spui "merita un efort pentru HTC M8.

Edited by cristinel07, 26 April 2014 - 01:24.


#14
ern

ern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2014
Am fost in magazin sa le butonez pe toate ( si S5 ).

Citisem pe undeva ca M8-ul este cam alunecos in mana din cauza materialului folosit. Si ghiciti ce ? Cum l-am ridicat de pe stand mi-a cazut din mana. Fara o husa cred ca voi avea mari probleme cu el. Si mie nu imi plac husele. Fac telefonul mai mare si strica design-ul original. Plus ca telefonul in sine este f greu.

La Samsung S5 mi-a placut materialul de pe spate. Are un feeling premium.
N5 este mai spartan la design. Negru mat, patratos. Sta bine in mana. Mi-a placut. Dar camera pare mult mai slaba ca celelalte 2.


Grea decizie !

#15
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Si asta cu plastic, aluminiu pentru mine, daca e sa-l scapi si daca ai plastic/aluminiu tot pateste ceva, important sa ai grija de el. Uite de exemplu, pe mine nu ma intereseaza ca Samsung are plastic, ce poate el si atat. Nu ma intereseaza ca este aluminiu sau plastic pentru ca oricum am grija de telefon.

Pana la urma dintre ce telefoane trebuie sa alegi, tot Nexus 5 sau HTC One M8? Unde ai gasit pretul asta la HTC?

Edited by cristinel07, 29 April 2014 - 13:10.


#16
ern

ern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2014
Nexus 5 si M8 sunt principalele variante. Mi-a mai placut Galaxy S5, dar nu cred ca va castiga el :)

Preturile de la vodafone, dar nu sunt la liber !

#17
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Ma miram si eu. Pe tine ce te intereseaza cel mai mult de la telefon, ca sa iti dau si eu o parere daca vrei bineinteles. La mine de exemplu cel mai mult ma intereseaza foto/video si bateria, la asta sa fac diferenta intre doua telefoane apropiate ca specificatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate