Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cazare intermediara pe Egnatia Odos intre Alexandropolis si Salonic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Anul acesta voi merge in Turcia,la Kusadasi.La dus voi merge probabil pe ruta Portile de Fier 1-Sofia-Edirne Cannakkale -Kusadasi.La intoarcere m-am gandit sa mergem pe Egnatia Odos pana la Kavala sau chiar Salonic,iar de acolo sa mergem prin Bulgaria sau Macedonia-Serbia spre Romania,Am vrea sa ne oprim o zi sau chiar doua, undeva pe Egnatia Odos ca sa impacam si dorul de Grecia.M-am gandit la Kavala sau imprejurimi,sau vreo alta statiune mica si nu exagerat de scumpa.As putea sa incerc si Asprovalta,Nea Vrasna.Daca puteti sa imi recomandati ceva,va rog din peregrinarile voastre,un loc linistit,cu preturi rezonabile,si conditii decente,si unde sa ai si ce face.Multumesc!

Edited by radurobertin, 22 April 2014 - 13:17.


#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Cred ca la Kavala ar fi de preferat sa opriti. Cat am vauzt eu din masina orasul e chiar frumos. Noi am oprit acum vreo 3 ani in Nea Moudania la o pensiune de pe malul marii.

#3
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Posttandrei99, on 22 aprilie 2014 - 13:38, said:

Cred ca la Kavala ar fi de preferat sa opriti. Cat am vauzt eu din masina orasul e chiar frumos. Noi am oprit acum vreo 3 ani in Nea Moudania la o pensiune de pe malul marii.

Nea Moudania e prea departe si ne abatem mult de la drum.Kavala sau imprejurimi,inclin si eu.Nea Peramos,Nea Karvali,Iraklitsa ,Palio la mare sau Krinides vreo 20 km mai sus de Kavala.Ar mai fi Xanthi,Drama.

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Da. e cam peste mana Nea Moudania. Intre Xanti, Drama si Kavala as alege fara doar si parte Kavala.

#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postradurobertin, on 22 aprilie 2014 - 13:17, said:

... Am vrea sa ne oprim o zi sau chiar doua, undeva pe Egnatia Odos ca sa impacam si dorul de Grecia.M-am gandit la Kavala sau imprejurimi,sau vreo alta statiune mica si nu exagerat de scumpa.As putea sa incerc si Asprovalta,Nea Vrasna.Daca puteti sa imi recomandati ceva,va rog din peregrinarile voastre,un loc linistit,cu preturi rezonabile,si conditii decente,si unde sa ai si ce face ...

Salutare !

Cred că ar fi mai bine să staţi ceva mai mult (3-4-5 nopţi), ar fi păcat altfel, sunt prea multe de văzut şi făcut în zonă.
Uite, citeşte cele 3 pagini ale acestui topic. Despre cazări în zonă au pomenit @danielaionela şi @klebsi_ella (parcă mai interesant hotelul de pe plaja din Palio).
În Kavala soţia a încercat ceva shopping în zona pietonală din apropierea Platia Eleftherias, iar la final ne-am aprovizionat de la Carrefour, care-i tot pe-acolo (am amintit de Zara şi Carrefour în partea a 3-a a review-ului din Thassos).

O altă soluţie ar fi cazarea în Alexandroupoli sau pe vreo plajă din împrejurimi (gen Agios Haralambos). Nu am ajuns în zonă, dar am studiat-o şi merită câteva zile. Pentru voi, cazarea la est de Komotini vă oferă avantajul că puteţi să vă reîntoarceţi pe la Makaza.

Aaaaa, şi cu scuzele de rigoare, complimente întârziate de la Christos şi Christina Vargas (hotel Panorama, Ammoudia).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 April 2014 - 19:45.


#6
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostOvidiuNS, on 22 aprilie 2014 - 19:41, said:

Salutare !

Cred că ar fi mai bine să staţi ceva mai mult (3-4-5 nopţi), ar fi păcat altfel, sunt prea multe de văzut şi făcut în zonă.


Aaaaa, şi cu scuzele de rigoare, complimente întârziate de la Christos şi Christina Vargas (hotel Panorama, Ammoudia).


Sănătate şi toate cele bune !
Din pacate nu cred ca o sa putem sta mai mult de doua zile,dupa cele 10 petrecute in Kusadasi.Multumesc pentru sfaturi,o sa le rumeg pe indelete,pana in august am timp destul.
Cat despre complimentele de la familia Vargas,multumesc.Niste oameni tare de treaba.M-ai facut sa cad in melancolie,cu gandul la minunatul concediu de anul trecut.Toate cele bune!

Edited by radurobertin, 22 April 2014 - 20:51.


#7
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Porto Palio, putin mai jos de Kavala, pe malul marii. Statiunea mi-a placut foarte mult, tot in trecere am fost si eu. Hotel nu pot recomanda, nu am stat acolo, insa am vizitat unul in vederea unei viitoare vacante, poarta chiar numele localitatii. Mi-a parut chiar OK, plaja privata, restaurant, tot ce trebuie.

#8
beitriu

beitriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.05.2009
Si eu recomand Palio, langa Kavala. Este foarte aproape de iesirea/intrarea de pe autostrada, se ajunge usor de acolo si in Kavala, daca vreti sa vizitati, iar peisajul este frumos. Optiuni de cazare sunt de mai multe feluri, cum este vila Nickolas, la hotelul Akti sau la cladirile de apartamente (gen Elena). Eu am stat la aceasta din urma, mobilierul era vechi dar privelistea de la terasa compensa si aceasta si faptul ca aveai un pic de urcat de la sosea. Tot in Palio se poate manca foarte bine si la preturi decente la taverna Philaraki. Daca ajungeti in Kavala si va e foame va recomand, alaturi de ceea ce s-a mai discutat pe topicul dedicat orasului, o taverna extrem de micuta situata aproape la piciorul apeductului, in piata Nikotsara. Din pacate nu mai imi aduc aminte cum se numeste, cred ca din cauza ca m-am enervat cand am vazut ca era inchisa duminica, cand eu facusem inca un drum special pentru ea pana in Kavala. Pe din afara nu pare cine stie ce dar bucataria a fost surprinzatoare, in cel mai bun sens al cuvantului. Plaja, in masura in care mai doriti asa ceva dupa Kusadasi, se poate face si in Palio (in zona spre hotel Akti este mai buna) sau pe toata linia de litoral spre vest.

#9
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru recomandari.Ai idee cam ce preturi sunt la cazari,si daca stii ceva site-uri de cazari in Palio.Pe Booking sunt cam piperate,si sunt si putine.Pentru doua zile nu ma intereseaza luxul,si oricum bugetul va fi cam de criza dupa cele 10 zile petrecute in Turcia.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din "fuga" mașinii (20-30 km/h) mi s-a părut interesantă stațiunea Nea Peramos, dar cam aglomerată. O puteți încerca pe post de cazare intermediară. Despre Palio am auzit impresii favorabile, dar atât.
Dacă nu aveți rezervare prealabilă și dacă vă nimeriți în weekend pe traseu, Asprovalta v-ar putea lăsa cu ochii la stele, fiind foarte aglomerată. Turismul de weekend crește în Grecia, ca popularitate. Poate în Nea Vrasna să găsiți o cazare la liber. Ar mai fi stațiunile Riviera, poate și Nea Kerdilia (înainte de Asprovalta, venind dinspre Kavala), dar nu știu nimic despre ele. Dacă alegeți Egnatia Odos (autostrada), aveți ieșire pentru Nea Kerdilia, ieșire folosită și pentru a ajunge în Riviera și Asprovalta. Nea Vrasna și Vrasna (satul vechi) au ieșire dedicată, folosită și pentru a ajunge în Stavros (o altă opțiune).

#11
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru raspuns,dar deja m-am întors de doua saptamâni.Am oprit pentru o noapte in Xanthi,un orașel superb,pe care il recomand oricui,o altfel de Grecie,cu un centru vechi frumos si terase pline ochi.De acolo am fost la Nea Peramos 3 zile,unde abia am găsit cazare.Putin aglomerat,dar nu ca la Kusadasi.Marea linistita,plaja liberă unde mergeam noi,toată lumea se înghesuia  la șezlonguri.Initial nu a fost prevăzută aceasta prelungire a concediului,dar am fost cam dezamăgiti de Turcia,de mâncarea de acolo si de aglomeratie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate