Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Poate functiona metoda asta de reinstalare win 8 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
Buna ziua.

Am instalat fratelui meu win 8 cu licenta. Pentru ca intra pe tot felul de situri si instaleaza tot ce ii pica la mana pana acum solutia cea mai simpla a fost reinstalarea de pe stick la o anumita perioada de timp. In conditiile in care instalarea dureaza mult mai putin decat o scanare de virusi si alte utilitare care "repara" (sau nu) registrii si alte lucruri prin windows, as vrea sa continui cu metoda reinstalarii si de acum inainte, doar ca dupa cum stiti dupa a 5-a confirmare a licentei trebuie sunat pentru o noua reactivare.

Ma gandeam la urmatoarea solutie: sa fac o imagine a partitiei dupa instalare si activarea licentei si ori de cate ori ar fi nevoie sa reinstalez sa pun acea imagine cu win 8 deja activat. Teoretic ar trebui sa mearga intrucat este acelasi calculator cu acelasi ID pe care il trimite win atunci cand activeaza licenta. Acum foarte mult timp faceam asa ceva cu win xp, tot cu licenta, si norton ghost. "Instalarea" din imaginea respectiva avea ca scop scutirea muncii ulterioare cu diverse instalari - drivere, programe utile, setari etc.

Stiu ca win 8 isi mai creeaza o mica partitie inaintea celei pe care se instaleaza. Stiti vreun program care sa faca o imagine a partitiei si ulterior chiar sa functioneze ceea ce am scris mai sus? Ma gandesc ca ar trebui sa faca o imagine si partitiei mai mici. Este posibil ca metoda asta sa aiba vreo hiba si in final tot la telefoane pentru activare sa ajung?

Va multumesc

Edited by everly, 21 April 2014 - 16:40.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Dar ai in Windows puncte de restaurare si poti reveni la acele momente. Sau un user cu drepturi restranse.

Edited by neagu_laurentiu, 21 April 2014 - 16:42.


#3
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Incearca: AOMEI Backupper

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
In windows 7: "Control Panel - Back-up anr Restore - Create a system image". Presupun ca in windows 8 este la fel sau foarte asemanator.
Imaginea de sistem poate fi facuta pe DVD-uri sau pe un hdd extern sau chiar pe o partitie de pe hdd.

#5
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
User cu drepturi restranse nu vreau pentru ca ar insemna si mai multa bataie de cap pentru mine de fiecare data cand ar vrea sa instaleze ceva.
Punctele de restaurare nu sunt ceea ce m-ar ajuta pentru ca ulterior unei restaurari ar trebui oricum instalat un antivirus (pe care il mai dezinstaleaza ca sa ii mearga bine jocurile) cu care sa scanez restul fisierelor downloadate.
Nu are varsta la care sa ii pot pretinde o anumita seriozitate sau sa ii aplic ideea "daca nu faci ce trebuie nu iti mai instalez nimic si suferi".
Pana acum lucrurile s-au desfasurat la modul: aflam ca e ceva in neregula cu calculatorul, ma duceam, conectam stickul. stergeam partitiile si cat beam o cafea se instala win 8, mai puneam un chrome, un av si un ym si in maxim 30 min puteam sa plec. La fel s-ar intampla si daca ar functiona ideea cu imaginea partitiei. Prefer sa reinstalez win 8 o data la 2 saptamani cate 30 min decat sa il restaurez+scanat cu antivirusul (90 min sau cat o dura) tot la 2 saptamani.

Singura problema este daca imaginea partitiei include si licenta activata sau ma trezesc cu win ca trebuie activat. Mai am o singura instalare fara telefon si as vrea sa o folosesc cu cap.

Edited by everly, 21 April 2014 - 17:00.


#6
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Eu nu știu de ce te chinui cu licența când există Microsoft Toolkit...activează fără probleme „original” (se folosește de licența în volum care se cumpără de firme, deci practic nu e chiar „piraterie pe care SoftPedia nu o încurajează”, ci doar un mod de a folosi forțat un cd-key de mii de ori fără a suna/plăti la Microsoft).

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie transformata instalarea intr-una de volum ori asta incalca licenta.

#8
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
dupa ce ii instalezi win cu programe si e gata de treaba ii faci o imagine cu acronis  , de cate ori e nevoie ii pui imaginea ,dureaza 7 min .

#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Instalezi pe curat tot windowsul si programele,si faci imagine-backup al partitiei cu acronis sau aeseus pe care o salvezi ori pe stick ori pe alta partitie,cum zice si petre.

Vezi si aici ultimele 2 exemple.

#10
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
sau ca sa nu mai stai sa reinstalezi de pe stick ai optiunea Refresh your PC care reinstaleaza automat Windows-ul pastrand fisierele personale sau Reset your PC care sterge tot de pe HDD.

PC Settings -> Update and recovery -> Recovery

#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Pentru situatii asemanatoare eu am folosit cu succes Redo Backup and Recovery. In ultima perioada nu stiu ce s-a intimplat ca nu mai functioneaza.

#12
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
[posthttp://www.emag.ro/telefon-mobil-allview-dual-sim-black-a4-you/pd/DX1HCBBBM/?ref=new_home_2_2=''][/poshttp://www.emag.ro/telefon-mobil-allview-dual-sim-black-a4-you/pd/DX1HCBBBM/?ref=new_home_2_2t]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate