Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Acelasi sim in smartphone si modem?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
Buna.
Pot folosi un sim de voce care are si trafic de net pe el intr-un modem? Un sim obisnuit stiu ca poate fi folosit intr-un smartphone, dar acelasi sim intr-un modem? Nu are importanta daca e vodafone sau orange.

Multumesc

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Da.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Ai încercat înainte să întrebi?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Posteverly, on 21 aprilie 2014 - 16:20, said:

are si trafic de net pe el
Ai dat si raspunsul, da. Dispozitivul e irelevant.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
De ce sa te complici cu modemul - nu iti merge pe smartphone wifi+tethering?

#6
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
Am un modem pe care nu il folosesc si vreau sa il dau cuiva care are un laptop si voiam sa stiu daca e neaparat un sim pentru trafic de date sau se poate descurca si cu un sim normal pe care sa isi cumpere extraoptiune cu niste sute de mega si apoi sa il bage in modem pentru ca nu ar sta foarte mult pe net si i-ar fi de ajuns. Stiam ca intr-o vreme erau niste simuri separate pentru modemuri pe care ti le dadeau gratis si pt. care aveai cateva optiuni de trafic al caror pret era in functie de valabilitate, de ex 2Gb, x euro pentru 2 saptamani sau 2 Gb, y euro pentru 4 sapt etc.

Va multumesc pentru raspunsuri.

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
SIgur ca functioneaza: trebuie doar configurat bine APN-ul.

#8
everly

everly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.04.2014
Revin cu o problema:
Modemul este huawei E220. Pe calculatorul meu - desktop, functioneaza, dar pe laptopul respectiv nu. Concret nu detecteaza niciun mobile device, nici semnalul si nici butonul de connect nu se activeaza. Am cautat pe net si am instalat mobile partner, am instalat si o alta versiune de vodafone mobile, dar tot nimic. In vreme ce pe desktop functioneaza fara sa setez nimic la APN, pe laptop si cu setari manuale tot nimic, evident pentru ca modemul nu este detectat ca mobile device de catre laptop, desi atunci cand este conectat isi instaleaza vodafone mobile lite. Problema este una software, intrucat am verificat acele porturi cu un stick usb si functioneaza si tot acelasi modem cu cablul sau functioneaza pe desktop. Si desktopul si laptopul ruleaza win xp si totusi pe unul functioneaza si pe celalalt nu.

Ma puteti ajuta va rog?

Multumesc

#9
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
incearca si ruleaza asta http://www.softpedia...BOblivion.shtml
apoi incearca din nou cu modemul.

#10
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
versiunea de firmware din E220 de Vodafone mai face figuri, iti recomand un update de firmware ceea ce v-a face modemul sa meraga cu viteza de pina la 7,2Mbps si un dashboard cu Mobile Partner

#11
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Ar mai trebui sa incerci si pe alt pc sa vezi daca problema este de la stick sau de la laptop.

Asa ceva s-a mai intamplat dupa ce stick-ului i-a fost schimbat firmware-ul cu unul nebrandat, dar care nu are driverii necesari: adica resoftarea s-a petrecut pe pc (unde driverii au fost instalati inainte) si stick-ul a fost apoi pus la laptop.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate