Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achiziționare smartphone Samsung Galaxy s4 16 Gb black vs Allview x1 xtreme

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

Poll: Sfat achiziționare smartphone Samsung Galaxy s4 16 Gb black vs Allview x1 xtreme (31 member(s) have cast votes)

Voi ce telefon ați lua dintre acestea două?

  1. Samsung Galaxy S4 16 GB, Black (26 votes [83.87%])

    Percentage of vote: 83.87%

  2. Allview X1 Xtreme (5 votes [16.13%])

    Percentage of vote: 16.13%

Vote Guests cannot vote

#1
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
M-am decis să îmi achiziționez un nou smartphone.
După îndelungi ore petrecute în fața monitorului și internetului m-am decis asupra acestor două modele

1. Samsung Galaxy S4 16 GB, Black
2. Allview X1 Xtreme

Minusurile mari la Allview din perspectiva mea ar fi:
1.Designul unibody.. nu pot să înlocuiesc bateria (care ar putea să se ducă în timp la o utilizare intensă)
2.Lipsa slotului pentru cardul microsd. Are doar 32 GB de memorie internă din care cine știe cât o mai fi liberă...
3.Are camera frontală de 8 Mp dar niciunde nu am văzuto în acțiune.. Nici camera de pe spate de 16 mp nu știu cât de bună e.. reviewurile de pe net nu sunt concludente..
4.Lipsa accesoriilor.. huse, flip-caseuri, etc..
5.Lipsa suportului software...

Minusurile la Samsung ar fi după părerea mea:
1.Camera de 13 MP.. mai mică decat pe Allview X1 Xtreme deși fără o comparație head to head nu pot să îmi dau seama care ar fi mai bună
2.Camera frontală de doar 2 MP fără autofocus (Allview X1 Xtreme are camera frontală de 8 MP cu autofocus... iar nu pot să știu dacă e ceva de ea sau nu dar în mod normal conform specificațiilor ar trebui să fie mai bună.
3.Partea hardware mai învechită ca la Allview X1 Xtreme.. nu cu mult dar totuși în benchuri se cunoaște diferența procesorului și plăcii video integrate în sistem..

Cam astea ar fi.. aaa și disponibilitatea.. samsung Galaxy S4 nu prea mai e pe stoc în magazine.. momentan.. sper să apară zilele următoare.. Allview X1 Xtreme este pe stoc.. dar costă și cu 300 de lei mai mult.

Precizez că nu mă interesează alte modele de smartphonuri ci exclusiv acestea două.

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Intre cele 2 am ales Samsung pentru fiabilitate, dar eu sunt fan Nokia.
S4 nu prea e pe stoc ca sa impinga S5, dar va aparea curand ca s-a vandut mai slab ca S3 pe plan global si sunt stocuri mari la furnizor.

#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
S4. Lasa chinezariile alea in pace. Macar la S4 ai componente de schimb daca Doamne fereste se intampla ceva cu el. Lasa benchmark-urile si componentele, ca pe hartie arata bine. Tre sa fi putin nebun sa dai atatia bani pe o chinezarie. Daca iti plac ecranele mari, fai un mic efort si ia Note 3. Bine, daca nu te deranjeaza marimea lui.

Unde vedeti voi ca nu e in stoc nicaieri?

http://samsungmobile...earch=galaxy s4

#4
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
s4 este un telefon care se blocheaza , ramane fara semnal ...

#5
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Am mai citit ca S4 ar avea semnal prost pe wi-fi.. ca o fi sau nu adevarat habar n-am..

#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
S4 black edition fara discutii.

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu stiu ce aveti voi cu telefoanele unibody, ca am telefon de ani de zile, iar in ultimii 4 ani am avut doua smartphone-uri, nu am avut niciodata nevoie de schimbarea bateriei. Telefoanele le-am tinut intre 2 si 3 ani.

#8
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

 alin62, on 21 aprilie 2014 - 18:30, said:

S4 black edition fara discutii.

Cu ce difera Black edition S4 de varianta standard in afara de carcasa de pe spate care este imitatie de piele?

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Exact cu aia, fata negru si spatele nu mai este plastic lucios, are imitatia aia de piele care arata mult mai bine.

#10
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Originalul (Gionee Elife E7) e ~400$ http://www.aliexpres...1699926856.html

Copia lui (Allview X1 Xtreme), indiferent de specificatii, ar trebui sa fie mai ieftina.

Inteleg sa le faci in China pt ca e mai ieftin, dar nici sa schimbi eticheta si sa vinzi acelasi produs cu alt nume: http://www.gsmarena....4&idPhone2=6082

#11
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Aia e mai ieftina dar e varianta cu 16 GB dintre care nu stiu cati or mai fi liberi.. In plus garantie la el ciuciu Posted Image Asa la 13 14 bulioane imi iau galaxy s4 dar cu drept de returnare in 3 zile lucratoare si garantie 30 de zile... ca si cum l-as lua din piata.. am mai luat acum cateva zile un cuptor din piata si mi-a dat garantie 6 luni.. am intrebat comerciantu daca e legala garantia aia.. deranjat de intrebare mai ca mai avea putin si ma injura.. tot el pe mine.. daca nu imi trebuia atunci urgent si nu aveam de unde sa iau din alta parte  ii dadeam cu el in cap..

 alin62, on 21 aprilie 2014 - 19:30, said:

Exact cu aia, fata negru si spatele nu mai este plastic lucios, are imitatia aia de piele care arata mult mai bine.

Pe mine nu ma incanta imitatia aia din piele.. oricum ii iau husa.. mi se par aiurea cusaturile alea.. daca nu avea cusaturile alea pe spate poate ca imi placea..

Spre exemplu nici HTC one sau mai noul asta m8 nu imi place. Nu ma incanta metalul pe telefoane. Nici xperia cu sticla nu ma incanta.. Imi place mai mult plasticul.. pur si simplu asta tine de gusturi.. gusturile nu se discuta..

Edited by K-X-T, 21 April 2014 - 21:56.


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci ia S4 normal, in nici un caz chinezariile alea.

#13
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Am dat comanda la Samsung Galaxy S4 varianta black cu plastic.

#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

 K-X-T, on 21 aprilie 2014 - 18:45, said:

Cu ce difera Black edition S4 de varianta standard in afara de carcasa de pe spate care este imitatie de piele?
Fata de varianta Black Mist

- e negru nu gri
- capacul e din plastic mat
- vine cu niste poze si tonuri de apel personalizate

 K-X-T, on 22 aprilie 2014 - 10:20, said:

Am dat comanda la Samsung Galaxy S4 varianta black cu plastic.
Ai facut o alegere buna, orice era mai bun decat chinezariile acelea de Allview, Eboda etc.  Sora mea si-a cumparat mai demult o tableta Allview, e praf atat hadrware cat si software.

#15
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Ca să nu mai deschid subiect nou.

Am un tichet de reducere de la Allview pentru X1 Xtreme, îl scot undeva la 1500 lei.
Găsesc ceva mai bun la banii ăștia? Dar la 2000, prețul lui original?

Ce aș vrea să aibă:
- (măcar) 2 gb de RAM
- procesor bun, nu neapărat 2 ghz dar măcar 1.5 - 1.7
- camera să facă poze cel puțin ca cele făcute cu X1 (arată cam așa: http://next.lab501.r...treme-review/10)

Restul specificațiilor contează mai puțin. A, și să fie tot single-sim.

Mersi!

Edited by DanyPMN, 22 April 2014 - 15:44.


#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
2000 lei o chinezarie?? Si tu chiar ai crezut ca ala e pretul real? :)) Spune le ca le dai 1000 lei daca vor, daca nu i ati S4 black edition pe la 15 mil.

#17
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
S4 Black toată ziua. Nu sunt fan Samsung dar S4 e deja un model care și-a demonstrat valoarea. Allview ăla nu merită atât la liber. Iar la poze, nicio șansă să se apropie de S4.
Pentru poze faine mai găsești la Nokia pe banii ăia.

#18
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Revin pe topic. Mi-au anulat astia de la emag comanda.. cand am dat comanda era pe stock.. am primit de dimineata mail ca e in tranzit spre showroom acum am primit mail ca nu il mai au pe stoc. Alte magazine mai de doamne ajuta sa pot sa returnez in caz ca vad pixeli arsi/blocati pe ecran sau nu imi convine ce primesc care ar mai fi?
Nici la pcgarage nu mai e pe stoc.. nici in magazinele locale din Craiova nu mai e pe stoc.. da-o naiba de treaba..
Sa ma risc sa iau de pe okazii? parca nu m-as risca totusi la pretul asta.. cine stie ce primesc.. si imi fac nervi..

 DanyPMN, on 22 aprilie 2014 - 15:39, said:

Ca să nu mai deschid subiect nou.

Am un tichet de reducere de la Allview pentru X1 Xtreme, îl scot undeva la 1500 lei.
Găsesc ceva mai bun la banii ăștia? Dar la 2000, prețul lui original?

Ce aș vrea să aibă:
- (măcar) 2 gb de RAM
- procesor bun, nu neapărat 2 ghz dar măcar 1.5 - 1.7
- camera să facă poze cel puțin ca cele făcute cu X1 (arată cam așa: http://next.lab501.r...treme-review/10)

Restul specificațiilor contează mai puțin. A, și să fie tot single-sim.

Mersi!

Eu la banii aia as lua allviewul xtreme Posted Image.

P.S. Am dat comanda la alt magazin online.. să vedem ăștia ce o să spună dacă îl aduc ori nu..

Edited by K-X-T, 22 April 2014 - 18:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate