Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum se calculeaza consumul la un led ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Sarbatori fericite!
In zilele astea libere... unii dintre noi profita de timpul liber ca sa mai "mestereasca " cate ceva...  
asa ca... avand cumparate cateva bucati de leduri de 10w (initial credeam ca e usor de implementat o instalatie cu led de 10w... dar am vazut ca mai e nevoie de un radiator pe masura,deoarece ledul se incalzeste tare ... apoi un driver care sa dea un curent constant si o tensiune constanta... etc...) asa ca am incercat sa aplic metoda " lasa ma ca merge si asa..." si mi-a trecut prin cap urmatoarea schema
Attached File  Immagine.JPG   17.08K   90 downloads
Schema functioneaza ... ledul lumineaza binisor (pentru ca vreau sa-l instalez intr-o debara unde mereu se ardea becul de 40w) nu se incalzeste... deci nu e nevoie de radiator....
Problema e:
Acest montaj consuma de aproximativ 200 mA  ... pe led am o cadere de tensiune de 9volt...deci inseamna aproximativ 1,8 Watt... hai sa spunem ca mai pun 2-3 in paralel sa fie lumina mai puternica...

Dar banuiesc ca acest montaj nu consuma 1,8 Watt deoarece si pe rezistenta am o cadere de tensiune de aproximativ 200v si cu 200 mA ...inseamna 40w !!!!

Bine ... ca rezistenta se incalzeste tare...deci montajul consuma aproape 42 watt?

Sa inteleg ca montajul cu rezistenta nu e economic? Sau nu am facut eu calculele bine?

#2
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Un bec cu LED de 7 W cumparat din comert absoarbe din retea un curent de aproximativ 30 mA. Pune in balanta acesti 30 mA cu cei 200 mA ai montajului tau + efortul de a construi respectivul montaj + faptul ca in mod sigur montajul tau nu lumineaza la fel cu becul de 7 W. Concluzia te invit s-o tragi singur.

#3
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 13:41, said:

Sarbatori fericite!
In zilele astea libere... unii dintre noi profita de timpul liber ca sa mai "mestereasca " cate ceva...  
Dpdv economic nu e fiabil pentru ca mai mult consum ai pe rezistenta decat pe led, dar sunt surse de la 220 la 12V pentru leduri (banda in special) dar nu iesi la socoteala, tot varianta unui bec economic este mai fiabila.

Plus ca un soc ar putea sa iti strice ledul, chiar daca probabilitatea este foarte scazuta.

#4
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postflomelomanul, on 21 aprilie 2014 - 13:46, said:

Un bec cu LED de 7 W cumparat din comert absoarbe din retea un curent de aproximativ 30 mA. Pune in balanta acesti 30 mA cu cei 200 mA ai montajului tau + efortul de a construi respectivul montaj + faptul ca in mod sigur montajul tau nu lumineaza la fel cu becul de 7 W. Concluzia te invit s-o tragi singur.
trebuie sa vorbim si de bani...daca esti de la vre-o firma care face reclama la becurile led... inteleg... dar altfel nu inteleg...
Eu am cumparat de la chinezi leduri de 10w cu 80 centi bucata... cat costa un bec led propus de tine?
Si in al doilea rand... cred ca e normal sa mai si gandim,gresim,inventam cate ceva... nu cred ca e normal sa ne petrecem viata doar cumparand, asteptand ca altii sa ne ofere pe "tava" tot ce avem nevoie!

View PostAMAN_SER, on 21 aprilie 2014 - 13:52, said:


Plus ca un soc ar putea sa iti strice ledul, chiar daca probabilitatea este foarte scazuta.
Nu e problema ... deja am ars vre-o doua ... dar mai am !
Nu cred ca nu exista o solutie simpla... poate ceva cu fet ?

#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
O solutie simpla este combinarea unei rezistente cu un condensator Attached File  AC led.JPG   51.32K   77 downloads in scopul reducerii curentului.

#6
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Salut ! Aia 42 W rezultati din calcule este puterea disipata de rezistenta,deoarece e vorba de tensiunea la bornele ei si curentul intregului circuit.Ca sa mai reduci puterea disipata pe rezistenta mai bine ai incerca sa pui ledurile in serie,daca se poate.

#7
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmiron1947, on 21 aprilie 2014 - 14:05, said:

O solutie simpla este combinarea unei rezistente cu un condensator Attachment AC led.JPG in scopul reducerii curentului.
curentul dat in acest caz e de citiva zeci de miliamperi... si la led trebuie cateva sute de miliamperi...
E cald acest subiect... se discuta aprins de obtinerea unui curent mare la tensiune joasa fara transformator...
Nu stiu daca sa ajuns la o solutie... sau inca se mai cauta solutii...

#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postbobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 14:09, said:

citiva zeci de miliamperi... si la led trebuie cateva sute de miliamperi...
Un condensator mai mare si o rezistenta mai mica?

#9
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postsilviuseal, on 21 aprilie 2014 - 14:08, said:

Salut ! Aia 42 W rezultati din calcule este puterea disipata de rezistenta,deoarece e vorba de tensiunea la bornele ei si curentul intregului circuit.Ca sa mai reduci puterea disipata pe rezistenta mai bine ai incerca sa pui ledurile in serie,daca se poate.
da... e o idee... si eu m-am gandit la ea ... dar am uitat sa o pun in practica... multumesc !!
chiar ma gandeam sa pun 10,20 de leduri in serie direct la puntea redresoare direct la 220v.

View Postmiron1947, on 21 aprilie 2014 - 14:10, said:

Un condensator mai mare si o rezistenta mai mica?
Da... e o varianta cu condensator mare... numai ca cu cat e mai mare cu atat costa mai mult...
totusi am sa incerc... am un condensator de motor de la masina de spalat de cativa microfarazi...
Si pana la urma cum se calculeaza consumul?
curentul care trece prin circuit inmultit cu 220v ???

#10
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Sau daca ai redresa doar o semialternanta  (cu o dioda) ai obtine doar 110 v, dar e posibil ca ledurile sa pilpiie vizibil.

#11
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postsilviuseal, on 21 aprilie 2014 - 14:16, said:

Sau daca ai redresa doar o semialternanta  (cu o dioda) ai obtine doar 110 v, dar e posibil ca ledurile sa pilpiie vizibil.
Da ! Palpaie!
Nu daca si as pune un condensator electrolitic mai mare... cred ca ar fi o idee...
Am sa incerc si asa !

Deci 220v e tensiunea masurata intre varfurile sinusoidelor ? Negative si pozitive ? ma cam incurca 220v asta...

Edited by bobyca2003, 21 April 2014 - 14:20.


#12
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
http://www.electroni...hematic.265367/

#13
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
te va ajuta, probabil:
http://www.tehnium-a...rica_rezistorii

#14
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postbobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 13:41, said:

Sarbatori fericite!
In zilele astea libere... unii dintre noi profita de timpul liber ca sa mai "mestereasca " cate ceva...  
asa ca... avand cumparate cateva bucati de leduri de 10w (initial credeam ca e usor de implementat o instalatie cu led de 10w... dar am vazut ca mai e nevoie de un radiator pe masura,deoarece ledul se incalzeste tare ... apoi un driver care sa dea un curent constant si o tensiune constanta... etc...) asa ca am incercat sa aplic metoda " lasa ma ca merge si asa..." si mi-a trecut prin cap urmatoarea schema
Attachment Immagine.JPG
Schema functioneaza ... ledul lumineaza binisor (pentru ca vreau sa-l instalez intr-o debara unde mereu se ardea becul de 40w) nu se incalzeste... deci nu e nevoie de radiator....
Problema e:
Acest montaj consuma de aproximativ 200 mA  ... pe led am o cadere de tensiune de 9volt...deci inseamna aproximativ 1,8 Watt... hai sa spunem ca mai pun 2-3 in paralel sa fie lumina mai puternica...

Dar banuiesc ca acest montaj nu consuma 1,8 Watt deoarece si pe rezistenta am o cadere de tensiune de aproximativ 200v si cu 200 mA ...inseamna 40w !!!!

Bine ... ca rezistenta se incalzeste tare...deci montajul consuma aproape 42 watt?

Sa inteleg ca montajul cu rezistenta nu e economic? Sau nu am facut eu calculele bine?

Calculele le-ai facut bine. Regulatorul tau de curent e unul liniar. Adica cu cel mai slab randament posibil. Pentru ca puterea disipata pe rezistenta se transforma in caldura (efect Joule). Daca zici ca ai cadere de tensiune de 9 V pe LED, atunci alimenteaza-l dintr-un alimentator in comutatie cu iesire de 9V/2A. Adica o putere de iesire de 18VA. Suficienta!
De ce sursa in comutatie? Deoarece are cel mai bun randament. Nu are rost sa intram in discutii savante, ti-am sugerat doar o solutie practica.
Bafta!

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbobyca2003, on 21 aprilie 2014 - 13:41, said:

Dar banuiesc ca acest montaj nu consuma 1,8 Watt deoarece si pe rezistenta am o cadere de tensiune de aproximativ 200v si cu 200 mA ...inseamna 40w !!!!

Bine ... ca rezistenta se incalzeste tare...deci montajul consuma aproape 42 watt?
  • Principial, calculele tale sunt corecte. Am baut insa prea mult vin asa ca nu mai am destula concentrare incat sa verific si numerele <hic>

  • Valoarea de 220V reprezinta valoarea efectiva a tensiunii (sau valoarea RMS). In cazul unui semnal sinusoidal, valoarea varf-la-varf (sau amplitudinea) este 1.41 * valoarea efectiva.

  • Solutia cea mai simpla pentru a reduce puterea disipata in asemenea circuite este utilizarea unui condensator nepolarizat in serie cu circuitul. In curent alternativ sinusoidal, condensatorul prezinta o reactanta capacitiva Xc = 1/(2*pi*f*C), iar caderea de tensiune pe el este I * Xc. Deci caderea de tensiune pe condensator este invers proportionala cu capacitatea. Daca cresti capacitatea => scade caderea de tensiune. Condensatorul nu disipa energia sub forma de caldura, nu se incalzeste. Din motive de siguranta, in paralel cu condensatorul se pune si o rezistenta mare, de vreo 200K - 400K, rolul ei este de a descarca condensatorul la intreruperea alimentarii cu curent a instalatiei.


#16
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Daca tot ai comandat LED-urile din China era mai simplu daca comandai si cateva surse in comutatie pentru ele ! Daca nu te intereseaza  ca
randamentul sa fie de peste 80% poti folosi un alimentator in comutatie de 12V la 2A sau mai mult si folosesti o rezistenta de balast a.i sa ai
curentul necesar cand alimentezi la cei 12V .

#17
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDexter Dude, on 21 aprilie 2014 - 15:10, said:

Daca tot ai comandat LED-urile din China era mai simplu daca comandai si cateva surse in comutatie pentru ele ! Daca nu te intereseaza  ca
randamentul sa fie de peste 80% poti folosi un alimentator in comutatie de 12V la 2A sau mai mult si folosesti o rezistenta de balast a.i sa ai
curentul necesar cand alimentezi la cei 12V .
Rezistenta de balast... adica o rezistenta de wattaj in serie cu ledul/ledurile? Da aia nu mai consuma wattaj...nu? ca la 220v?
sau nu asa de mare?

Si randamentul... daca totusi se incalzesc destul de binisor (ma refer la leduri!)... nu inseamna consum in plus de energie eliberata prin caldura?

Edited by bobyca2003, 21 April 2014 - 16:02.


#18
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Presupunand  ca pe led-uri la 5W disipati cad 9V ( practic s-ar cred ca ar fi ceva mai mult ) => 5w/9V = 555mA  curent prin leduri  .Pe rezistenta de balast o sa cada   12-9V =3V  care la un curent de 555mA inseamna 1.6W pierduti pe rezistenta .
   Cum un astfel de alimentator (ieftin ) are un randament de circa 80%  (practic poate fi mai bun ) obtinem :
  12V la 555 mA => 6.6W putere consumata in secundar .Tinand cont de randamentul alimentatorului de 80% => de la retea se va consuma cei
6.6W +  0.2x6.6W  = 6.6 + 1.32W ~= 8W
  Deci pentru a folosi un led la 5W consumam 8W => un randament total de 62% .

  Solutia mai complicata era modificarea sursei de tensiune constanta 12 in sursa de curent constant obtinandu-se astfel si un randamnt mai bun .

Edited by Dexter Dude, 21 April 2014 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate