Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

combatere daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cring67

cring67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2014
buna ziua,
am nevoie de ajutor pentru a scapa de gandacii care mi-au invadat gradina; nu stiu cum se numesc, dar pot sa-i descriu: sunt mari (2,5-3 cm), cu corp chitinos, seamana cu carabusul, dar sunt negri, stau in gauri facute in pamint (gaurile au circumferinta de 1,5-2cm) -gradina mea arata de parca s-a tras cu mitraliera. au inceput sa-mi distruga florile pentru care am muncit mult: mi-au secerat 2 clematite care aveau o multime de lastari cu boboci, au atacat si lalele ( taie frunza de la baza, chiar si tulpina florii au taiat). frunzele taiate le cara spre "vizuina" lor. sunt foarte multi ( cred ca sunt mii).
stie cineva cum se numesc acesti gindaci? cum as putea sa scap de ei? pot sa revin si cu poze cu gindaci.
multumesc!

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ai incercat ceva insecticid?

#3
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
Am aceeasi problema ca si tine, dar la un nivel mai larg. Mie mi-a fost invadata tara de niste daunatori, eu stiu cum se numesc dar mi-e rusine sa spun pe forum, sunt la fel ca in cazul tau - mari, grasi, cu gusi triple si soriciul gros , dar nu stau in pamant (din pacate!), iar tara mea arata ca gradina ta - plina de ruine ale fostelor fabrici (de care un gandac din asta a zis ca-s "morman de fiare vechi"), de bombardat n-a fost bombardata, dar vecinii din sud-vest care au fost bombardati tot o duc mai bine ca noi. Au corpurile invelite intr-un fel de carapace metalice pe care scrie ceva gen Mercedes, Audi, BMW - nu stiu prea bine ce inseamna - dar din cand in cand le parasesc ca sa se duca sa doarma intr-un fel de musuroi mare caruia ei ii zic Casa Poporului.
Daca afli cum se poate scapa de ai tai, da-ne de stire, poate scapam si noi de astia prin aceleasi metode ...

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De fapt...nu cred ca a fost invazie...cred ca sunt doar anumiti descendenti cu malformatii....

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postcring67, on 21 aprilie 2014 - 07:09, said:

...pot sa revin si cu poze cu gindaci...
Fă-o !


le:
    Posted Image  poiana lui Iocan este două topicuri mai la vale...

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pentodon idiota?

https://www.google.r...pentodon idiota

#7
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Negre? 1,5 cm?
Sa nu fie greierasi.... N-am auzit sa reprezinte un pericol pentru culturi.
Nu seamana cu atea?

#8
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View PostTinMan, on 21 aprilie 2014 - 11:13, said:

Am aceeasi problema ca si tine, dar la un nivel mai larg. Mie mi-a fost invadata tara de niste daunatori, eu stiu cum se numesc dar mi-e rusine sa spun pe forum, sunt la fel ca in cazul tau - mari, grasi, cu gusi triple si soriciul gros , dar nu stau in pamant (din pacate!), iar tara mea arata ca gradina ta - plina de ruine ale fostelor fabrici (de care un gandac din asta a zis ca-s "morman de fiare vechi"), de bombardat n-a fost bombardata, dar vecinii din sud-vest care au fost bombardati tot o duc mai bine ca noi. Au corpurile invelite intr-un fel de carapace metalice pe care scrie ceva gen Mercedes, Audi, BMW - nu stiu prea bine ce inseamna - dar din cand in cand le parasesc ca sa se duca sa doarma intr-un fel de musuroi mare caruia ei ii zic Casa Poporului.
Daca afli cum se poate scapa de ai tai, da-ne de stire, poate scapam si noi de astia prin aceleasi metode ...
Fara cuvinte. OP scuze pentru offtopic

#9
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postgreenvision, on 21 aprilie 2014 - 16:29, said:

Fara cuvinte. OP scuze pentru offtopic

Offtopic? Parca era vorba de daunatori... Iar eu doar incercam sa va spun despre niste daunatori care chiar ma deranjeaza. Tare de tot. Si nu am nici o sansa sa scap de ei cu metodele clasice de deratizare / dezinsectie. Parerea mea (ca sa citez un clasic in viata - asta cand nu-i mort de beat :D )

#10
cring67

cring67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2014

View Postgreenvision, on 21 aprilie 2014 - 16:29, said:

Fara cuvinte. OP scuze pentru offtopic

View Postscaiba, on 21 aprilie 2014 - 12:05, said:

Fă-o !


le:
Posted Image  poiana lui Iocan este două topicuri mai la vale...


din pacate intru prima data pe acest site, nu gasesc un buton de attach

View Postmishu6969, on 21 aprilie 2014 - 13:04, said:

Negre? 1,5 cm?
Sa nu fie greierasi.... N-am auzit sa reprezinte un pericol pentru culturi.
Nu seamana cu atea?


nu sunt greieri.

View Postmedelin992, on 21 aprilie 2014 - 12:06, said:



o, da, asa arata si gandacii din gradina mea. ei sunt. stiti cumva si cum pot scapa de ei?
multumesc tare mult!

View Postmihalexmihalex, on 21 aprilie 2014 - 08:44, said:

Ai incercat ceva insecticid?


n-am incercat, nu stiu ce anume sa folosesc. am citit ca pentru a scapa de melci poti face fietura de pelin si sa stropesti si, pentru ca era zi de Paste si erau inchise toate magazinele, am recurs la aceasta metoda, care nu e de folos oricum; macar stiu ca am incercat...

#11
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Au un ciclu de dezvoltare de 3 ani se pare. Femela depune oua in sol, unde mai departe se dezvolta niste larve albe cu cap maroniu. 2 ani de zile aceste larve iti sapa pamantul mancand numai radacini. In al 3-lea an se metamorfozeaza in ce vezi tu afara(gandaci negri) si ies la imperechere. Se imperegheaza si apoi femela trebuie sa-si depuna ouale in sol intr-un ''cuib'' din frunze, vegetatie....si tot asa.

Avand in vedere ca aceste larve tot misuna prin sol, lucrarile lui ca aratura/lucrari cu discul/cazmaua....pot reduce populatiile. Daca mai vin si niste pasari dupa ce lucrezi solul  ai rezolvat problema, ele adora aceste larve. Doar ca nu stiu daca asa ceva se potriveste la tine in gradina.

Nu va fii usor sa scapi de cele cateva mii de exemplare...daca ai arici prin zona, te-ar putea ajuta si ei , eu unul gasesc cel putin 4-6 arici pe vara prin gradina. Le-am cautat barlogul in toate colturile si ascunzisurile, ei tot apar, ii gaseste cainele.

#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
daca ai apa sau abur fierbinte - 95 grdC

#13
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mai erau niste prafuri pentru combaterea larvelor de coleoptere(unde intra si pentodon) ce se foloseau in vii si livezi cu aplicare la sol, dar nu stiu nimic concret.

#14
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
du-te la un magazin de fitosanitare si iti recomanda ei.
sau vezi:
http://www.unibuc.ro...orgeta 2011.pdf

Edited by tibi346, 21 April 2014 - 22:09.


#15
cring67

cring67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2014

View Postmedelin992, on 21 aprilie 2014 - 20:50, said:

Au un ciclu de dezvoltare de 3 ani se pare. Femela depune oua in sol, unde mai departe se dezvolta niste larve albe cu cap maroniu. 2 ani de zile aceste larve iti sapa pamantul mancand numai radacini. In al 3-lea an se metamorfozeaza in ce vezi tu afara(gandaci negri) si ies la imperechere. Se imperegheaza si apoi femela trebuie sa-si depuna ouale in sol intr-un ''cuib'' din frunze, vegetatie....si tot asa.

Avand in vedere ca aceste larve tot misuna prin sol, lucrarile lui ca aratura/lucrari cu discul/cazmaua....pot reduce populatiile. Daca mai vin si niste pasari dupa ce lucrezi solul  ai rezolvat problema, ele adora aceste larve. Doar ca nu stiu daca asa ceva se potriveste la tine in gradina.

Nu va fii usor sa scapi de cele cateva mii de exemplare...daca ai arici prin zona, te-ar putea ajuta si ei , eu unul gasesc cel putin 4-6 arici pe vara prin gradina. Le-am cautat barlogul in toate colturile si ascunzisurile, ei tot apar, ii gaseste cainele.


multumesc de ajutor!
cred ca ramine varianta cu sapatul solului, e un teren pe care urmeaza sa punem gazon, chiar e indicat sa-l sapam, l-au inundat buruienule, desi tot ierbicidam de anul trecut; arici prin zona n-am vazut niciodata, nici pasari nu sunt ( mai vad vrabii sau alte cateva la fel, dar nu cred ca s-ar aseza la ciugulit in curte).
ma gindeam sa incerc si cu un ierbicid -gen Calypso sau la fel-, in ideea ca poate mor femele daca maninca frunze otravite ( desi gandacul in cauza nu este in specificatia produsului).
trebuie sa fac insa ceva, azi au schimbat gustul si au trecut la crizanteme, nu pot sa-i las sa topeasca tot.
multumesc inca o data! sa ai gradina frumoasa!

View Posttibi346, on 21 aprilie 2014 - 22:06, said:

du-te la un magazin de fitosanitare si iti recomanda ei.
sau vezi:
http://www.unibuc.ro...orgeta 2011.pdf

asa voi face, dar au fost inchise zilele astea...

View Postvirtualx, on 21 aprilie 2014 - 21:23, said:

daca ai apa sau abur fierbinte - 95 grdC

pot sa infierbint niste apa, dar sunt o multime de gauri, nu as reusi sa fac fata... abur nu am.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate