Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Card Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, dar mi se pare ca totusi subiectul meu se potriveste oarecum cu tema acestui sub-forum. Nu este chiar o problema dar chiar am nevoie sa stiu urmatoarele lucruri:
In momentul de fata nu am niciun card bancar sau orice alt fel de card. Cum as putea sa imi iau (inregistrez, posed, etc) un cont paypal? Vreau sa-l folosesc pentru a primi bani din diferite colturi ale lumii. Ma ocup cu modelling-ul la jocuri si zeci de persoane m-au intrebat daca pot plati in schimbul serviciilor de modelling sau modding. Vazand un numar atat de mare de doritori, m-am decis sa va cer ajutorul, intreabarea fiind pusa. Cum as putea sa-mi creez un cont paypal? Costa bani? Unde as putea sa mi-l creez? Trebuie sa fac ceva special ca sa pot primi bani chiar si din afara Europei? Daca am omis un lucru important imi cer scuze si multumesc pentru ajutor Posted Image (nu este problema de +18 ani)

Edited by -Snowman-, 21 April 2014 - 02:49.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Snowman-, on 21 aprilie 2014 - 02:47, said:

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, dar mi se pare ca totusi subiectul meu se potriveste oarecum cu tema acestui sub-forum. Nu este chiar o problema dar chiar am nevoie sa stiu urmatoarele lucruri:
In momentul de fata nu am niciun card bancar sau orice alt fel de card. Cum as putea sa imi iau (inregistrez, posed, etc) un cont paypal? Vreau sa-l folosesc pentru a primi bani din diferite colturi ale lumii. Ma ocup cu modelling-ul la jocuri si zeci de persoane m-au intrebat daca pot plati in schimbul serviciilor de modelling sau modding. Vazand un numar atat de mare de doritori, m-am decis sa va cer ajutorul, intreabarea fiind pusa. Cum as putea sa-mi creez un cont paypal? Costa bani? Unde as putea sa mi-l creez? Trebuie sa fac ceva special ca sa pot primi bani chiar si din afara Europei? Daca am omis un lucru important imi cer scuze si multumesc pentru ajutor Posted Image (nu este problema de +18 ani)
Banca+cont bancar,online+card - pentru PayPal si ceva declaratii ANAF+rugaciunile ca ai sa scapi facand activitati comerciale fara sa fii prins. De preferat este sa lasi, pe langa IPul cu care ai postat, si adresa ca sa nu se chinuie unii...

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Intri pe paypal.com si mai departe te descurci, o sa-ti zica aia tot ce trebuie sa faci.

#4
L3onardus

L3onardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2012
Te duci la o banca si iti faci un card de debit Visa electron,Maestro sau MasterCard(intr-o saptamana te rezolva banca) dupa ce ai obtinut cardul intri pe paypal,iti creezi un cont,intri la Profile-Add/Edit Credit Card-introduci datele care se cer acolo si gata.Eu asa am procedat...nu cred sa te coste mai mult de 30 ron.

Edited by L3onardus, 21 April 2014 - 08:05.


#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post-Snowman-, on 21 aprilie 2014 - 02:47, said:

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, dar mi se pare ca totusi subiectul meu se potriveste oarecum cu tema acestui sub-forum. Nu este chiar o problema dar chiar am nevoie sa stiu urmatoarele lucruri:
In momentul de fata nu am niciun card bancar sau orice alt fel de card. Cum as putea sa imi iau (inregistrez, posed, etc) un cont paypal? Vreau sa-l folosesc pentru a primi bani din diferite colturi ale lumii. Ma ocup cu modelling-ul la jocuri si zeci de persoane m-au intrebat daca pot plati in schimbul serviciilor de modelling sau modding. Vazand un numar atat de mare de doritori, m-am decis sa va cer ajutorul, intreabarea fiind pusa. Cum as putea sa-mi creez un cont paypal? Costa bani? Unde as putea sa mi-l creez? Trebuie sa fac ceva special ca sa pot primi bani chiar si din afara Europei? Daca am omis un lucru important imi cer scuze si multumesc pentru ajutor Posted Image (nu este problema de +18 ani)
Fa la banca transilvania Visa Electron.Platesti 1RON pe luna pentru card.Dupa ce ai facut cardu incarca cu vreo 15RON ca o sa iti ia paypal  vreo 2EURO din cont(vezi sa le zici la banca ca pentru paypal vrei cardu) pentru verificarea cardului . Cand faci widraw(retragere bani de pe paypal in cont) iti ia paypal un comision de 3 euro+ si vreo 1.5% din suma totala primita.

Edited by ZIGZAG20, 21 April 2014 - 10:41.


#6
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Nu ai nevoie de nici un fel de card in mod obligatoriu.
Poti sa iti faci cont de paypal fara card.
Poti sa primesti banii in el fara nici un fel de card.
Poti sa cheltui banii aia fara nici un fel de card.
Mai mult in afara, mai putin in Romania (eu am gasit citeva magazine de bijuterii care accepta paypal, in mod sigur mai exista si atele, cam putine, e adevarat).
Iti trebuie card abia dupa aceea, daca vrei sa scotii banii din paypal.
Pentru aceasta iti trebuie un card VISDA (nu merge mastercard), de la aproape orice banca din Romania.
La unele dintre ele trebuie activat cardul pentru online sau 3D secure sau ceva de genul.
Exista un/multe topic/uri imens/e aici pe forum, in care vei gasi exact ce carduri functioneaza si cum.
Eu am de la Raiffeisen si este OK.
La ING ai chiar si mai mult - iti dau ei codul de confirmare paypal prin telefon - o sa vezi tu ce este codul de confirmare.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostL3onardus, on 21 aprilie 2014 - 08:03, said:

Te duci la o banca si iti faci un card de debit Visa electron,Maestro sau MasterCard(intr-o saptamana te rezolva banca) dupa ce ai obtinut cardul intri pe paypal,iti creezi un cont,intri la Profile-Add/Edit Credit Card-introduci datele care se cer acolo si gata.Eu asa am procedat...nu cred sa te coste mai mult de 30 ron.

Cu mentiunea ca pentru ce vrea el (sa dea withdraw din payal la banii primiti) ii trebuie neaparat Visa/Visa Electron.
Ca banci BT, ING sunt ok.

#8
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010

View PostZIGZAG20, on 21 aprilie 2014 - 10:41, said:

Cand faci widraw(retragere bani de pe paypal in cont) iti ia paypal un comision de 3 euro+ si vreo 1.5% din suma totala primita.

NU.
Paypal ia un comision de withdraw de 2.5 $ / 2 euro si nici un fel de comision procentual.
Cel putin asa este la un cont de tip : Account Type:  Premier   Status: Verified

Edited by justnewsp, 21 April 2014 - 10:51.


#9
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Ce-am inteles e ca imi trebuie un card VISA. De unde il pot lua? Banca Transilvania, sau si la alte bani? Trebuie sa dau in fiecare luna 1 RON? Si la fiecare withdrawn se iau 3 euro? Multumesc pentru ajutor.

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post-Snowman-, on 21 aprilie 2014 - 13:05, said:

Ce-am inteles e ca imi trebuie un card VISA. De unde il pot lua? Banca Transilvania, sau si la alte bani? Trebuie sa dau in fiecare luna 1 RON? Si la fiecare withdrawn se iau 3 euro? Multumesc pentru ajutor.
Iti recomand Visa de la Banca Transilvania pentru ca comisioanele sunt mici.Aia 1RON ti se retrag lunar de pe card(bani astia sunt pentru serviciul de internet banking).La withdrawn se ia 2 euro din total:De ex primesti 100Euro tu o sa primesti 98euro in cont-ul ta Banca transilvania.

Edited by ZIGZAG20, 21 April 2014 - 14:16.


#11
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Deci ma duc la Banca Transilvania, le spun ca vreau sa imi fac un card Visa. Dupa ce trebuie sa fac? Trebuie sa platesc ceva pe loc, ce acte imi trebuie?

#12
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post-Snowman-, on 21 aprilie 2014 - 15:20, said:

Deci ma duc la Banca Transilvania, le spun ca vreau sa imi fac un card Visa. Dupa ce trebuie sa fac? Trebuie sa platesc ceva pe loc, ce acte imi trebuie?
Platesti pe loc vreo 18RON pentru card asta doar odata(15RON costa cardul si 2.5RON emitere cod PIN).(dureaza vreo 10 zile pana iti vine).Ai nevoie doar de buletin sa faci card la ei.Dupa ce primesti cardul mergi la casa si incarci cu vreo 15RON asta pentru ca iti trebuie cand paypal verifica cardul si iti ia vreo 2 euro din cont.Sa nu uiti sa activezi cardul la ATM dupa ce tia sosit.

Daca vrei mai explicit lasa un numar de telefon in PM si iti explic cat mai bine.

View Postjustnewsp, on 21 aprilie 2014 - 10:44, said:

NU.
Paypal ia un comision de withdraw de 2.5 $ / 2 euro si nici un fel de comision procentual.
Cel putin asa este la un cont de tip : Account Type:  Premier   Status: Verified
You can withdraw money from your PayPal account to your bank account at no cost. If you prefer to receive a check, there is a $1.50 fee.

Da normal nu ar trebui sa ia nici un comision pentru withdraw dar na bancile din Romania nu sunt inrolate

Edited by ZIGZAG20, 21 April 2014 - 16:16.


#13
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Multumesc pentru raspunsuri. Si daca nu sun putin cam... :D cum as putea baga aia 15 RON dupa ce mi-am luat cardul?

Edited by -Snowman-, 22 April 2014 - 02:00.


#14
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post-Snowman-, on 22 aprilie 2014 - 01:57, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Si daca nu sun putin cam... Posted Image cum as putea baga aia 15 RON dupa ce mi-am luat cardul?
Cere un extras de cont si trimite pe cineva la casa sa iti bage bani in cont :lol:

#15
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Mai am totusi urmatoarea intrebare, care poate suna putin stupida, dar primul user care a raspuns in thread mi-a dat putin de gandit Posted Image.
Pot pati ceva daca iau bani (din toata lumea, nu doar din Europa)? Nu e nimic ilegal, cunosc o multime de persoane care fac asta, dar totusi nu traiesc in Romania, nici macar in Europa. Fiecare persoana care imi va plati, evident, va fi constienta de banii care mi-i da. Eu pur si simplu ofer niste servicii (legale, evident) in schimbul unor sume mici de bani. Deci, pot pati ceva penal / amenda Posted Image? Nu vreau sa ma bag in lucruri ilegale, mai ales pentru niste sume mici de bani. Vreau doar sa fiu sigur ca nu pot pati nimic. La urma urmei, de-asta exista paypal.

Edited by -Snowman-, 28 April 2014 - 00:29.


#16
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Imi poate raspunde cineva :D?

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce kkt sa patesti? E ceva ilegal la modellingul asta de jocuri?

Edited by don_dannielo, 29 April 2014 - 13:34.


#18
-Snowman-

-Snowman-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
E legal 100%, toti oamenii care imi vor plati vor fi constienti ca-mi vor da banii si ca nu vor fi trimisi inapoi daca nu sunt "satisfacuti" de ce le-am facut (totusi nu e cazul, dar imi place sa dau cat mai multe detalii daca tot iau bani reali pentru modding / modelling).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate