Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coruptia generalizata din spitalele romanesti si sistemul medical in general.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aceite

aceite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2013
Nu stiu daca este locul potrivit, rog moderatorul sa mute postul în secțiunea cuvenita.
Deschid acest post pentru ca toată lumea ce are cunostinta de cazuri de coruptie din sistemul medical romanesc  sa le postez aici, eventual de cum ar putea oprit fenomenul....părerea mea este ca sistemul sa transformat ca într-o organizație criminala de tip mafiot
Încep eu.
Copilul meu a făcut o banala apendicita.
De la urgenta generala am fost trimiși la sectia chirurgie unde s-a confirmat diagnosticul și a fost operata externare fire scoase..  Timp în care  am auzit "povesti" de groaza de la  unii părinți cu copii internați Copilul acuza dureri dar care au fost considerate normale de către medic.
Problema a venit dupa o săptămână copilul acuzând dureri mari în zona operației, .
Iar la spital. Unde am fost preluați de un alt  medic care a diagnosticat o infecție sub operație... Alta operație.... Dar cu medic nou care a descoperit o infecție și puroi sub rana.
La ieșire de la operație am întrebat cum de a fost posibil... La care răspunsul a fost...." Asta trebuie sa va imaginați voi de ce". Majoritatea ne-au sugerat ca primul doctor a făcut prost operația intenționat. pentru ca nu a fost" plătit", ceea ce mi se pare un lucru foarte grav. Menționez ca m-am întors în România după 14  ani și nu Sint obișnuit cu sistemul de aici, care mi se pare ca este în cel mai pur stil mafiot.
Dacă acest lucru este adevărat medicul respectiv se transforma într-un monstru iar diferența între el și un criminal de rand ar fi nula.




#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Sistemul este corupt si doar asa poata supravietui.
Daca ai bani, mergi la privat, daca nu... te rogi si platesti.

Ff multi medici au plecat, cei ramasi sunt infect platiti si suprasolicitati.

Se numeste solidaritate sociala :)

Ma indoiesc ca operatia a fost intentionat facuta prost, doar ca adesea conditiile din spitalele romanesti sunt mai proaste decat in grajdurile moderne...

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Lasa ca si multi dintre aia de la privat sunt praf.
Nu de alta dar cunosc cazuri personal. Macelari. macelari cu singurul scop de a mari la maximul posibil zilele de spitalizare.
Iar "solidaritatea sociala" nu este o scuza. Nu in domeniul asta.

Edited by onlyone, 21 April 2014 - 01:11.


#4
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
@ aceite, o să-ți dorești să fi rămas acolo de unde ai plecat. În zilele de azi, cel mai bine este să evităm pe cât posibil s-ajungem prin spitale.

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Aceleasi naravuri ca pe vremea talambului. Atunci se dadea spaga ca era comunism, acum ca-s salariile mici.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Poste_bulu, on 21 aprilie 2014 - 01:53, said:

Aceleasi naravuri ca pe vremea talambului. Atunci se dadea spaga ca era comunism, acum ca-s salariile mici.
Si se va da in continuare deoarece ne-am obisnuit ca asa e normal


Tara de cacat

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Scriu a 99-a oara, cand au operat-o pe mama ('99), "pompist 1" nu voia sa intre in sala pentru ca nu primise plicul. Dobitocul nici nu era de gasit.

#8
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cand a facut sotia mea operatia de cezariana la nasterea fiului meu, ambii doctori erau in stare avansata de ebrietate. Pe romaneste - morti de beti! Ii tineau asistentele! Unul, seful sectiei Ginecologie din Spitalul Targu Jiu, anume dr. Patrascoiu. Un betivan ordinar! Celalalt, dr. Madrone. Alt betivan. Madrone a avut macar bunul simt sa lesine in operatie! Costurile mele (total): 4.000 lei.

#9
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Oameni buni, sa recunostem, in spitalele veterinare din occident sunt conditii mai bune.
In ceea ce priveste personalul, inca mai avem medici pregatiti dar acestia sunt din ce in ce mai rari fiind concentrati in cateva centre cu traditie din tara.
Invatamantul nu mai este ceea ce era odata si multi dintre medicii tineri au carente mari. Vine in ajutorul lor tehnologia dar nu reuseste sa substituie lipsa lor de pregatire.
Banii sunt putini si se scurg in multe multe buzunare: farmacii, firme de paza, cabinete particulare.

In urma cu multi ani am fost intr-o situatie asemanatoare, am ajuns cu copilul la spital diagnosticat fiind cu apendicita. A fost programat pentru operatie peste trei zile si a ramas internat.
Numai ca in noaptea dinaintea operatiei a facut febra mare iar de garda pe chirurgie era un medic GINECOLOG. Am primit un telefon in miezul noptii de la copil sa merg repede la spital ca il vor trimite la un spital din alta localitate (in provincie fiind). Ajuns acolo nu am reusit sa dau de medicul de garda. In putinul timp pe care l-am avut la dispozitie l-am cautat pe sectiile de chirurgie si ginecologie, am intrebat toate asistentele, nici picior de medic. Mai tarziu am aflat de ce se scunsese...

La un moment dat asistentul de pe salvare ma intreaba la ce ora am venit la urgente. Ii spun ca nu am venit la urgente, copilul a fost in spital si eu am fost anuntat pe la ora 1:00. Atunci am aflat ca pe documente scria ca in seara aia ne-am prezentat la urgente.
In fapt, copilul statuse doua zile internat.
Idiotul de garda a modificat documentele, probabil dupa ce a discutat cu medicul curant, pentru a nu avea niciunul vreo raspundere. Dar asta nu e cel mai grav lucru, mai grav mi se pare faptul ca a trimis copilul la un alt spital fara sa ii administreze macar un antitermic. Nu a intervenit cu nimic!
Un incapabil!

Am plecat impreuna cu copilul cu salvarea, cu un asistent. Drumul a fost un cosmar. Inca imi amintesc resemnarea cu care mi-a cuvintele "Tati, nu mai pot, cred ca o sa mor!". Febra foarte mare, frisoane, voma si isi pierdea uneori cunostinata. M-am temut si eu, atat de ce se putea intampla cat si de urmari, febra mare putand avea consecinte din cele mai grave.
Sa va fereasca Dumnezeu de astfel de oameni!

Odata ajunsi la celalalt spital, situatia a fost tinuta sub control.

Edited by mishu6969, 21 April 2014 - 03:17.


#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Tata a fost medic in romania, pana si la scoala primeam un punct in plus ca eram "baiatul lui domn' doctor".


De 5 ani lucreaza in anglia.
Salariu imens fata de ce avea inainte, mai putine ore, spitale dotate net superior, mai putin stres. Pe scurt nu-si bate capul asa de tare si primeste mult mai mult pentru munca lui.
In conditiile astea nu ma mira de ce sistemul romanesc de sanatate e o gluma sinistra.

Edited by DjMx, 21 April 2014 - 03:44.


#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postaceite, on 20 aprilie 2014 - 23:52, said:

Nu stiu daca este locul potrivit, rog moderatorul sa mute postul în secțiunea cuvenita.
Deschid acest post pentru ca toată lumea ce are cunostinta de cazuri de coruptie din sistemul medical romanesc  sa le postez aici, eventual de cum ar putea oprit fenomenul....părerea mea este ca sistemul sa transformat ca într-o organizație criminala de tip mafiot
Încep eu.
Copilul meu a făcut o banala apendicita.
De la urgenta generala am fost trimiși la sectia chirurgie unde s-a confirmat diagnosticul și a fost operata externare fire scoase..  Timp în care  am auzit "povesti" de groaza de la  unii părinți cu copii internați Copilul acuza dureri dar care au fost considerate normale de către medic.
Problema a venit dupa o săptămână copilul acuzând dureri mari în zona operației, .
Iar la spital. Unde am fost preluați de un alt  medic care a diagnosticat o infecție sub operație... Alta operație.... Dar cu medic nou care a descoperit o infecție și puroi sub rana.
La ieșire de la operație am întrebat cum de a fost posibil... La care răspunsul a fost...." Asta trebuie sa va imaginați voi de ce". Majoritatea ne-au sugerat ca primul doctor a făcut prost operația intenționat. pentru ca nu a fost" plătit", ceea ce mi se pare un lucru foarte grav. Menționez ca m-am întors în România după 14  ani și nu Sint obișnuit cu sistemul de aici, care mi se pare ca este în cel mai pur stil mafiot.
Dacă acest lucru este adevărat medicul respectiv se transforma într-un monstru iar diferența între el și un criminal de rand ar fi nula.

Si de la un caz singular, bazat pe "mi-a zis cineva", ai tras concluzia din titlu si ai pus pecetea. Bun asa !

#12
aceite

aceite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.12.2013

View Posttablagiu_xxx, on 21 aprilie 2014 - 04:30, said:


Si de la un caz singular, bazat pe "mi-a zis cineva", ai tras concluzia din titlu si ai pus pecetea. Bun asa !
Nu mi se pare singular. Coruptia din spitale este un "secret" știut de toată lumea.
Vorbind cu părinții însoțitori, am aflat ca fiecărei de operație are tariful ei.
De exemplu apendicita intre 100 și 150de euro.
Am asistat zilele trecute la o discuție care mie mi-a părut halucinantă.
Un părinte comenta cum i-a dat la doctor 100 de euro pentru  operație nu mai știu cit la asistente și la anastezista.  La care o mama nou venita spune... "eu o sa dau 150,si mai mult ca tine la asistente, nu ma las eu mai prejos, și la portar o sa dau".
Am observat ca tinerii în general nu cred ca medicul a făcut-o dinadins, pe Cind cei mai în vârstă au convingerea ca este principalul motiv pentru care starea sănătății postoperatorii nu a fost favorabila.
Mai mult, rude ma acuza ca noi părinții sintem principalii vinovați pentru ca nu am băgat din prima banii pentru 'atentie' doctorului. Am și primit indicații 'prețioase' cum trebuie sa procedez.


#13
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cred ca te-au mirosit ca nu esti de pe aici Posted Image Da, e o practica sa-i scuturi de bani pe straini.

Pe de alta parte, avand la activ muuuuuuulte internari, iti pot spune ca DEGEABA DAI BANI in majoritatea cazurilor, banii nu îi fac mai competenti, nici pe doctori, nici pe asistente, nici pe portar.

View Postaceite, on 21 aprilie 2014 - 07:26, said:

Am observat ca tinerii în general nu cred ca medicul a făcut-o dinadins, pe Cind cei mai în vârstă au convingerea ca este principalul motiv pentru care starea sănătății postoperatorii nu a fost favorabila.
Mai mult, rude ma acuza ca noi părinții sintem principalii vinovați pentru ca nu am băgat din prima banii pentru 'atentie' doctorului. Am și primit indicații 'prețioase' cum trebuie sa procedez.

Exact! Doar batranii au mentalitatea "TREBUIE" (atentie, TREBUIE, nu "vreau eu sa-i arat aprecierea") si de aici se satura si doctorii de matusile care vin cu tot felu de daruri si pretentii. E o mentalitate tampita si comunista, care se manifesta in toate institutiile, noroc cu unii mai dezghetati.

De exemplu, la o sectie de chirurgie dintr-un mare spital al tarii, la internare te pune sa faci o donatie de 25 lei pentru o fundatie Posted Image Mi se pare decent, si doctorii de acolo isi fac treaba din cate stiu.

Edited by opop, 21 April 2014 - 09:50.


#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Decent ar fi fost daca donatia ar fi fost optionala, si asta doar la externare, daca esti multumit de servicii,

#15
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Poste_bulu, on 21 aprilie 2014 - 01:53, said:

Aceleasi naravuri ca pe vremea talambului. Atunci se dadea spaga ca era comunism, acum ca-s salariile mici.
De parcă doar ale lor sînt mici. Ale celor care le bagă banii în buzunar sînt uriașe. De aceea se tratează ei la stat.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Sanatatea se face cu bani si cum in Romania banii pt sanatate se duc in cu totul alte directii , bucurativa de ce aveti si de cei care au mai ramas sa lucreze in acest sistem.
Nu se poate trai in Romania cu 1500 -2000 ron cu cit e retribuit un medic sau asistent medical (care stau pe bancile scolii intre 18 si 26 de ani), adica 350-450 euro  cind munca lor oriunde in lumea civilizata este platita si apreciata de la minim 2500 euro in sus.
Jaful si coruptia e politica de stat , este cea ce promoveaza politicieni, pe ei sa-i luati de gat , ei sunt cei raspunzatori si societatea care ii tine si voteaza.

P.S. in SUA o operatie de apendicita incepe de la 1500 dolari si poate sa ajunga si la 200 000 dolari in functie de complicatii , chiar daca in Romania preturile nu sunt aceleasi asta nu inseamna ca sunteti constienti  de ce costuri reale sunt pt aceasta.

Edited by ciine, 21 April 2014 - 12:36.


#17
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Prietene, astea sunt salariile din Romania! Un profesor castiga 800-1200 lei, un politist castiga intre 1300-1800 lei, un pompier ia 1500-2000 lei, un jurist intr-o primarie ia 1500 lei. Mie mi se pare o crima sa ceri unei babute cu 550 lei pensie sa-ti dea 5000 lei la o operatie. Si da, 95% din medici ia spaga! Sincer, personal nu cunosc decat vreo 2 medici care nu iau si n-au luat niciodata spaga.
Eu as dubla pedepsele pentru spaga! Dar na, eu sunt un simplu cetatean, nu un parlamentar (care la randul lui ia spaga...).

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostDeuxEx, on 21 aprilie 2014 - 13:02, said:

Prietene, astea sunt salariile din Romania! Un profesor castiga 800-1200 lei, un politist castiga intre 1300-1800 lei, un pompier ia 1500-2000 lei, un jurist intr-o primarie ia 1500 lei. Mie mi se pare o crima sa ceri unei babute cu 550 lei pensie sa-ti dea 5000 lei la o operatie. Si da, 95% din medici ia spaga! Sincer, personal nu cunosc decat vreo 2 medici care nu iau si n-au luat niciodata spaga.
Eu as dubla pedepsele pentru spaga! Dar na, eu sunt un simplu cetatean, nu un parlamentar (care la randul lui ia spaga...).

Domnule , asa se intampla cind compari un medic cu 24 ani de scoala cu un pompier cu 6 clase , o sa ajungi sa te tratezi la pompieri, sau pe  multi bani in occident.
Eu am specificat clar unde e problema, nu e nimeni dator sa faca munca patriotica, elitele trebuie platite ca atare , (un medic ar putea face ce face un pompier sau politist sau profesor , dar invers sincer ma indoiesc).

Edited by ciine, 21 April 2014 - 14:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate