Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare laptop programare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vasilesq

vasilesq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.03.2008
M-am hotarat prin mai, dupa ce iau salariul si trec cele 3 luni de cand m-am angajat sa-mi iau un laptop, prin cardavantaj, mai mult pentru web development(o sa ruleze serverele, o gramada de browsere si netbeans). Problema e ca nu stiu ce sa-mi aleg.

Initial ma hotarasem la un lenovo y510p, dar am aflat ca o sa apara y50, cu o placa video mai buna, mai usor si mai subtire, desi nu cred ca o sa se lanseze pana in mai. Cea de-a doua optiune ar fi un Asus n550jk, dar este mai greu decat y50 si am citit pe un forum ca ar avea probleme cu tastatura. Am comparat generatiile anterioare si y510p mi s-a parut ca are o tastatura un picmai buna decat a n550jv.

Astept si alte sugestii, nu doar astea doua, as avea nevoie de o tastatura cat mai buna, procesor i7 quadcore haswell, placa nu prea conteaza - nu-s deloc gamer, mi-ar trebui putin si pentru Photoshop. Bugetul ar fi in jur de 4600 lei.

Multumesc!

Edited by vasilesq, 20 April 2014 - 22:36.


#2
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
IdeaPad ala pare facut pentru jocuri / instalatie de craciun.
Ceva de la lenovo potrivit pentru business ar fi un model din clasa thinkpad (care au o tastatura buna, poate ai testat).

Din ce vad eu, nu cred ca ai avea nevoie de 4 core-uri fizice flamande, asadar, uite ce as face eu in locul tau.
Mi-as lua un Dell Latitude, cu un i5 / i7 dual-core cu hyper-threading, 1920x1080, scos hdd si pus ssd 120 / 250gb si as avea urmatoarele avantaje:
- consum mai mic (15w fata de 47w) si un lucru foarte bun cand vine vorba de portabilitate: autonomie mult mai buna a laptopului, cu putere de procesare decenta.
- posibilitate de punere in docking station, ca si programator nu se stie cand ti se scoala sa iti pui workstationul pe 2+ monitoare, tastatura, mouse. etc.
- ai un laptop designed for business / workstation, implicit si o tastatura buna. Eu am scris destul cod de pe un inspiron (o clasa mai jos) si are o tastatura OK (sunt si eu destul de pretentios la tastaturi).

Edited by trackback, 21 April 2014 - 01:25.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai omis partea cu servere and stuff track.Ideal ar fi sa aiba un laptop tot cu i7 quad core + ht si sa scoata unitatea optica in care sa puna un HDD,iar in locul HDD un SSD.Un solid state drive de 256 gb e micut daca e sa o luam dupa ce foloseste el,doar Photoshop CS6 foloseste undeva la 5 gb daca iei in considerare tot balastul pe care il instaleaza,plus ca el doreste sa tina niste "servere" pe laptop,imi imaginez ca astea ruleaza virtualizat,ori,masinile astea virtuale o sa creeze un numar urias de citiri/scrieri pe SSD(asta daca nu cumva au destula memorie incat serverul sa nu pagineze niciodata/foarte rar).

#4
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Urmareste fiabilitatea, o tastatura cat mai ergonomica, regim termic cat mai bun, ceva putere de calcul si muuulta muuulta memorie RAM.
Eu m-as orienta catre Asus sau Toshiba si as cauta sa fie cat mai ieftin.
Ceva de genul asta.

Edited by mishu6969, 21 April 2014 - 04:23.


#5
vasilesq

vasilesq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.03.2008
Cele 2 modele de care am zis eu mai sus sunt pentru gaming, desi eu n-am nevoie. Au fost singurele cu ecrane fullhd, mat si procesoare ok.
Acel Toshiba ar avea probleme cu tastatura, oricum e cu mult sub buget.

SSD nu este obligatoriu, ma gandeam sa ii iau unul dupa o luna.
Parca n-as lua un i5 sau i7 dualcore la 4600 lei.

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu ai mentionat nimic de jocuri, deci nu stiu daca un GPU mai bun te avantajeaza cu ceva daca nu te joci sau o faci doar ocazional.
Tu cam ai nevoie de un i7 Quad + SSD, alaturi de un ecran Full HD cu filtru mat daca se poate.

Nu ai zis nimic de un buget, dar banuiesc ca se invarte in jurul sumei de 4500 lei si cauti ceva usor, daca ai adus vorba de greutate.
Corect?

#7
vasilesq

vasilesq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.03.2008
Corect, nu ma joc aproape deloc. Ultimul joc jucat a fost solitaire acum vreo 7-8 luni. Bugetul l-am zis in primul post: in jur de 4600 lei.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Atunci un N550, cu ecran IPS + un SSD in loc de HDD, ca totul sa zburde:
http://www.pcgarage....50m-4gb-silver/

#9
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
@xeleron, tu poate te pricepi la jocuri si minimum system requirements pentru ele.
@georgik12 nu ai citit bine postul initiatorului, a precizat si de gaming si de buget

Eu am lucrat si inca lucrez din cand in cand de pe un i7 3500u series (cu ssd bine inteles).
Daca esti web developer si lucrezi cu php, nu se mai pune problema de cpu. Ala consuma aproape nimic in development.
Daca faci aplicatii in java, c++ sau alte medii care neceista compilare sau sunt rulate cu un packet manager gen maven, iti zic ca la fel, buildul se face foarte decent.
Insa m-am lovit de problema cu docking station, de care nu am avut parte. M-am lovit de problema de portabilitate, la care CPU-ul putin consumator m-a ajutat.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu n-am zis ca acel procesor pe care el il are nu este destul,insa este solicitant pentru un sistem sa mentina masini virtuale in functiune,monitorizeaza daca vrei nr de scrieri/citiri cu HDtune (sau cu ce vrei) pentru o simpla masina virtuala VMWare cu windows xp,iti garantez ca o sa distruga acel SSD.

#11
vasilesq

vasilesq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.03.2008
Latitude este putin cam scump, nu prea as da vreo 4600 lei sau mai mult pentru un Latitude E6540 cu i5 si varianta cu i7 4800hq la 5400 lei, cu 4gb RAM(mi se pare extrem de putin). Pe langa ssd, mai trebuie si inca 4gb RAM, deci depasesc cu mult bugetul. "Serverele" sunt defapt un XAMPP, oricum e posibil sa le tin pe un desktop din reteaua locala. Ideea e ca laptopul asta sa fie bun la tot ce tine de web dev, photosbop, flashbuilder (tot ce tine de AS3) pentru urmatorii 2-3 ani.

Stiu ca xamppul si toate astea nu au nevoie de un sistem foarte puternic, dar na... pentru 4600lei, ma astept la un quadcore si o tastatura MORTALA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate