Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Calificari PFA cod CAEN 5821 si 5829

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Stie cineva care sunt conditiile pentru a infiinta un PFA cu codurile caen mentionate? (publicare jocuri video & publicare software). Eu pe PFA le am incluse si pe astea insa am depus o diploma de licenta a unei facultatii de 'IT' la dosar. Eu am nevoie sa stiu pentru cineva care inca nu a terminat facultatea daca:
1. 5821 si 5829 necesita neaparat studii superioare? (asa cum necesita 6201, 6202 etc)
2. necesita studii medii insa e nevoie de un curs de programare acreditat de Ministerul Muncii? (nu merge cu diploma de competente digitale).
3. necesita doar studii medii, eventual diploma de competente digitale? (la urma urmei publici pe cont propriu, nu oferi consultanta si nici nu faci programe la comanda)

Conform
http://www.rubinian....diviz=58&id=582

la 5821 si 5829 te poti incadra ca editor imagine. Conform COR 352119 Editor imagine necesita: Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale), prin urmare ar trebui sa iti aprobe PFA doar cu liceul, fara sa mai ai nevoie de vreo specializare.

Stie cineva mai bine? Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Art. 8. -
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activităţi economice este necesară îndeplinirea unor condiţii de pregătire profesională şi/sau de atestare a pregătirii profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.
http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm

Nu toate activitatile cer conform legii indeplinirea pregatirii profesionale. Iar profesiile reglementate sunt aici: http://cnred.edu.ro/...ii-reglementate
Cele enumerate de tine nu intra. Acum cei de la Registrul Comertului stiu ca nu se complica si nu fac nici o distinctie si cer o diploma, depinde de fiecare ce si cum vrea dar ar trebui scuturati un pic cu legea.

Ce vezi in COR e doar recomandare, nu obligativitate (legea nu obliga si nu ofera repercursiuni daca nu se intampla intocmai cele prevazute la nivelul de instruire).

Edited by neagu_laurentiu, 20 April 2014 - 22:14.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Stiam ca legea nu obliga, insa link-ul ala cu profesiile reglementate nu il gaseam eu. Mai exact nu imi dadea prin cap sa caut asta. Multumesc mult de tot! Oricum tot o sa faca un drum la ONRC insa macar sa stie cum sta treaba, e vorba de frate-miu mai mic. Merci inca o data :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate