Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Schimbare domiciliu dupa cumparare locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
deea001

deea001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.06.2012
Buna ziua.
Este obligatoriu schimbarea domiciliului din cartea de identitate dupa cumpararea primei locuinte?

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Tu ce zici ?

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 deea001, on 20 aprilie 2014 - 16:07, said:

Ma refer la situatia in care persoana nu locuieste in imobilul in care a devenit proprietar, ci la alta adresa (cea care e trecuta in CI, dar unde proprietar este alta persoana).
pai zi asa de la inceput.

Edited by BlueSoon, 20 April 2014 - 16:14.


#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 opop, on 20 aprilie 2014 - 16:00, said:

Tu ce zici ?
nu vrei sa ne luminezi? eu zic ca nu e necesar. Eu am cumparat acum 5 ani prima casa si am domiciliul in buletin plus toate celelalte acte pe vechea adresa si nici nu m-a intrebat nimeni nimic. Poti avea 7 case si doar un domiciliu , asa ca....

#5
deea001

deea001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.06.2012
Ma refer la situatia in care persoana nu locuieste in imobilul in care a devenit proprietar, ci la alta adresa (cea care e trecuta in CI, dar unde proprietar este alta persoana).

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
evident ca nu te poate obliga nimeni

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
8 ani am tinut buletinul pe adresa parintilor,nu m-a intrebat nici dreaq.
Aveam mici probleme la posta cand venea ceva pe adresa noua iar eu aveam buletin pe adresa veche.

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 opop, on 20 aprilie 2014 - 16:08, said:

evident ca nu te poate obliga nimeni

Asta este o tampenie. In tarile civilizate poti primi niste amenzi groaznice daca nu esti gasit la adresa declarata. Si se fac controale prin sondaj de catre politie. Atat cat sa tina populatia cu frica in oase ca sa urmeze calea cea dreapta.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ehee !!! daca-ar stii politia ca nu locuiti la adresa din buletin, ati primi cu totii amenzi Posted Image

#10
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 izometric, on 20 aprilie 2014 - 16:27, said:

Asta este o tampenie. In tarile civilizate poti primi niste amenzi groaznice daca nu esti gasit la adresa declarata. Si se fac controale prin sondaj de catre politie. Atat cat sa tina populatia cu frica in oase ca sa urmeze calea cea dreapta.
Si daca, sa zicem, am 2(doua ) proprietati, ce fac? Ce adresa declar?

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Declari adresa la care locuiesti. Pentru ca politia intreaba vecinii cat de des esti vazut pe acolo. Plus iti trebuie permis de parcare pentru strada pe care locuiesti.

Edited by izometric, 20 April 2014 - 17:06.


#12
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 izometric, on 20 aprilie 2014 - 17:06, said:

Plus iti trebuie permis de parcare pentru strada pe care locuiesti.

Nu toti locuim in localitatea in care stai tu.

#13
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 izometric, on 20 aprilie 2014 - 17:06, said:

Declari adresa la care locuiesti. Pentru ca politia intreaba vecinii cat de des esti vazut pe acolo. Plus iti trebuie permis de parcare pentru strada pe care locuiesti.
Ceeeee? Permis de.... ce? Mai tata, tu unde ai domitil?(Poate domiciliezi afara, dar si acolo , nu sunt 100% sigur ca trebe asa ceva!)

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pana nu pui piciorul in strainatate cateva luni de zile ca rezident, nu ai cum sa intelegi ce vorbesc eu aici. Pus si simplu romanii sunt invatati cu mizeria si miselismul. Normalitatea li se pare bizara.

 onisoru, on 20 aprilie 2014 - 17:58, said:

Ceeeee? Permis de.... ce? Mai tata, tu unde ai domitil?(Poate domiciliezi afara, dar si acolo , nu sunt 100% sigur ca trebe asa ceva!)

Reminder, discutam de tarile civilizate, nu, nu am schimbat pe romania. Romania este o troaca, nicio regula de bun simt nu este aplicabila. Pentru ca regulile de bun simt sunt in beneficiul cetateanului. Autoritatile nu vor asa ceva, vor ca legile sa fi ambigue si nedefinite, astfel incat sa te arda ca pe drac, la adapostul dictonului; necunoasterea legii nu te absolva de consecintele incalcarii ei".

Deci da, de tarile civilizate vorbesc, pentru ca in romania nimic nu este aplicabil. Incerc doar sa aduc brize de normalitate in mentalitatea romanilor. Dar se pare ca acestia sunt rezistenti.

#15
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Rezumand, traim acolo unde tie nu iti place, dupa niste legi(reguli) care nu sunt pe placul tau, Ramai acolo, declara-ti adresa, domiciliul, ce vrei tu acolo, noi o sa ne certam pe locuri de parcare si pe .... domicilii aici, nu acolo. Eu traiesc aici, in Romanica, comprende?

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Oh, dar iti voi urma sfatul cu straduinta, nu te ingrijora de asta Posted Image

Edited by izometric, 20 April 2014 - 20:11.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 izometric, on 20 aprilie 2014 - 20:11, said:

Oh, dar iti voi urma sfatul cu straduinta, nu te ingrijora de asta Posted Image
Inţelegi greşit , statul nu trebuie să-ţi îngrădească libertatea  de mişcare , poţi locui oriunde şi oricât , nu trebuie să dai socoteală nimănui , şi nici nu trebuie să fie treaba cuiva .

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ia du-te cu ideea asta nastrusnica la evidenta populatiei sa vezi ce parere au si ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate