Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Siguranta decalibrata?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014
Salut Baieti,
Imi cer scuze ca primul meu post este o intrebare si ca din prima apelez la "expertiza" voastra, dar sunt disperat...

De doua saptamani am cumparat o casa. Am verificat toate intrerupatoarele,prizele,etc totul functiona. A 3a zi nu mai aveam curent in 2 camere+baie ( nici becuri, nici prize) , am verificat panoul o siguranta cazuta. Am incercat sa o ridic dar cadea instant. Fostul proprietar a spus ca el nu a avut astfel de probleme si sa chem un electrician sa schimbe siguranta.
Intre timp am incercat sa mai ridic siguranta ( dupa 2 ore) a stat sus 15 minute si a cazut din nou. (mentionez ca nu am nimic in priza)

Am chemat un electrician, a zis ca probabil e decalibrata si ca e o siguranta mult pre slaba ( era de 16) pentru cat trebuie sa tina, am pus o siguranta de 20 totul perfect, dupa 2 zile iarasi a picat siguranta si acum nici la rece nu vrea sa stea sus.

Ce este de facut, sa schimb din nou siguranta nu este o solutie... sa fie un scurt , daca da cum pot sa detectez acest lucru?

PS: mentionez ca pe aceasta siguranta sunte legate cele doua camere, si baia care are o jaluzea electrica si un ventilator. Sa fie o problema cu jaluzeaua ea sa "consume" prea mult sau ceva.
PPS: nu sunt in domeniu asa ca daca am spus prosti sa nu radeti prea tare :)

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Ai sigurante separate pe lumina / priza?

#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Nu mai schimba sigurantele (IAT=intrerupator automat) cred ca 16 A sunt suficienti.
Ai o problema pe circuitul respectiv , un scurt care nu e permanent e temporar.
Ala nu e electrician e cioban, cauta un electrician si o sa rezolve treaba prin eliminare.
16A  x 230v = 3680w .

#4
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

View Postsdrstoica, on 20 aprilie 2014 - 12:01, said:


nu sunt in domeniu asa ca

Solutia sanatoasa este sa chemi un electrician (priceput).

In varianta DIY incearca sa deconectezi toti consumatorii din camerele alimentate de siguranta care decupleaza, scoate tot din prize, intrerupatoarele pe oprit, deconecteaza ventilatorul deconecteaza jaluzeaua electrica, etc. Ridica siguranta. Daca sare si acum, ai probleme pe instalatie si ajungi la primul sfat. Daca nu sare, conectezi pe rand consumatorii si vezi la care sare siguranta, astfel identifici consumatorul defect.

#5
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008
treaba mai simpla ca asta nu exista :un bec se conecteaza la cei 2 conectori ai sigurantei care nu vrea sa stea aclansata. Daca becul se aprinde normal,inseamna ca ai scurt pe zona indicata de tine. Apoi deconectezi pe rand consumatorii,pana becul se stinge sau isi reduce lumina.

#6
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014

View PostMarianG, on 20 aprilie 2014 - 12:21, said:

Ai sigurante separate pe lumina / priza?
nu, toate sunt pe aceasi siguranta... stiu ca nu e bine dar asa a fost facuta instalatia de fostul proprietar

View Postleomagic44, on 20 aprilie 2014 - 12:22, said:

Nu mai schimba sigurantele (IAT=intrerupator automat) cred ca 16 A sunt suficienti.
Ai o problema pe circuitul respectiv , un scurt care nu e permanent e temporar.
Ala nu e electrician e cioban, cauta un electrician si o sa rezolve treaba prin eliminare.
16A  x 230v = 3680w .
Voi incerca sa gasesc un alt electrician, dar se pare ca mai nou este o mare problema in a gasi oameni cu adevarat priceputi

View PostC0pilu, on 20 aprilie 2014 - 12:23, said:


Solutia sanatoasa este sa chemi un electrician (priceput).

In varianta DIY incearca sa deconectezi toti consumatorii din camerele alimentate de siguranta care decupleaza, scoate tot din prize, intrerupatoarele pe oprit, deconecteaza ventilatorul deconecteaza jaluzeaua electrica, etc. Ridica siguranta. Daca sare si acum, ai probleme pe instalatie si ajungi la primul sfat. Daca nu sare, conectezi pe rand consumatorii si vezi la care sare siguranta, astfel identifici consumatorul defect.

Multumesc mult de sfat, ma voi uita in dyi, sper sa ma descurca ca la noi toata instalatia intrerupatoarelor este cumva wireless si pare mai complicat

View Postginelbalut, on 20 aprilie 2014 - 12:26, said:

treaba mai simpla ca asta nu exista :un bec se conecteaza la cei 2 conectori ai sigurantei care nu vrea sa stea aclansata. Daca becul se aprinde normal,inseamna ca ai scurt pe zona indicata de tine. Apoi deconectezi pe rand consumatorii,pana becul se stinge sau isi reduce lumina.
Hmmm, o sa caut cum se face asta, sunt mega incepator in ale reparatiilor/electronicii.

Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.

M-am mai linistit un pic cand vad ca nu e 100% un scurt, sa trebuiasca sa sparg prin casa

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,612
  • Înscris: 16.08.2010
Exista si sigurante proaste, china cheap, zic si io... am intalnit destule...

edit: cauta un electrician care se pricepe, sa masoare curentii pe fiecare circuit, nu se poate sa nu il 'prinda' pe infractor

Edited by FreeThinker, 20 April 2014 - 13:05.


#8
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014

View PostFreeThinker, on 20 aprilie 2014 - 12:54, said:

Exista si sigurante proaste, china cheap, zic si io... am intalnit destule...

edit: cauta un electrician care se pricepe, sa masoare curentii pe fiecare circuit, nu se poate sa nu il 'prinda' pe infractor
Sigurantele sigur sunt de calitate, siguranta de 20 este moeser daca nu ma insel, si din cat stiu este o firma foarte buna.

Ce este interestant este ca am aprins lumini, jaluzea etc, si curentul nu a picat direct, ci dupa 2 ore am observat ca a cazut siguranta.

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsdrstoica, on 20 aprilie 2014 - 13:43, said:

Sigurantele sigur sunt de calitate, siguranta de 20 este moeser daca nu ma insel, si din cat stiu este o firma foarte buna.

Ce este interestant este ca am aprins lumini, jaluzea etc, si curentul nu a picat direct, ci dupa 2 ore am observat ca a cazut siguranta.

Tie ti se duce curentul in pamant, la propriu. Cauzele sunt multiple, fire neizolate, aparatura proasta,etc,  cauta pe cineva cu aparatura nu  dorel care masoara curentul cu degetele.

Edited by AMAN_SER, 20 April 2014 - 14:27.


#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,612
  • Înscris: 16.08.2010
Moeller ?

Stau si ma-ntreb de unde alea 2 ore... scoate figiderul/combina din priza... si mai cronometreaza o data.

#11
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014

View PostFreeThinker, on 20 aprilie 2014 - 14:00, said:

Moeller ?

Stau si ma-ntreb de unde alea 2 ore... scoate figiderul/combina din priza... si mai cronometreaza o data.
Dap Moeller :) nu stiu cum de a cazut ca nu am absolut nimic in priza in acea parte a casei, sunt camere/baie goala ca inca nu m-am mutat. Si nu stiu daca dupa 10 minute sau instant cand am stins lumina a cazut, eu am observat ca e picata dupa 2 ore cand am incercat sa aprind lumina si am mers la garaj sa verific sigurata.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"un ventilator."
Daca e din cel ingropat/incastrat in zid, scoate-l afara, curata-l, ai mari sanse ca acesta sa fie intepenit, sa mearga greu si sa provoace saritul sigurantei.

#13
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014

View Postmyshyk, on 20 aprilie 2014 - 15:17, said:

"un ventilator."
Daca e din cel ingropat/incastrat in zid, scoate-l afara, curata-l, ai mari sanse ca acesta sa fie intepenit, sa mearga greu si sa provoace saritul sigurantei.
multumesc de sfat, voi incerca sa il scot si sa il curat maine, doar ca acum nu stiu cum sa testez daca asta a fost cauza sau nu, ca siguranta e cazuta si nu vrea sa stea sus ( banuiesc ca e decalibrata deja).

#14
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
O siguranta automata nu se decalibreaza asa de usor, decat daca este o marca fabricata pe vapor in Marea Chinei. Pe de alta parte, am avut in ultimii ani cateva experiente..."nefericite", sa zicem, cu disjunctoare Moeller, poate si din cauza ca este o marca supusa des contrafacerilor. Inclin sa cred, totusi, ca este un supracurent care apare aleator si care nu poate fi depistat la distanta, pe forumuri de specialitate. Trebuie investigat la fata locului de catre un electrician in adevaratul sens al cuvantului, nu de catre un electronemernic care, incalcand flagrant Normativul I7, schimba o siguranta de 16 A cu una de 20 A, expunand astfel intregul circuit riscului de incalzire periculoasa.

#15
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Verifica traba cu becul pus pe disjunctor atunci cand este cazut. Fara consumatori becul trebuie sa stea stins.
Daca se aprinde inseamna ca sunt consumatori de care nu stii, bransamente care duc spre alte zone pe care tu nu le stii sau defect de izolatie pe instalatie.
Citeste indexul contoarului de energie atunci cand pleci si lasi siguranta cuplata si verifica diferenta de index cand revii. Posibil sa ai surprize...

#16
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand electricianul trebuia sa verifice ce curent trece prin acel fir si sa-l compare aproximativ cu consumul pe care il ai tu pe camerele respective.
Nu pui 20A siguranta pe un consum de 2A sau 5A

2. Verifica prizele. Posibil un fir sa nu fi fost bine strans si s-a generat caldura care a topit putin izolatia cat sa dea putin la masa.
3. Daca in prize sunt conectate aparate care prezinta disfunctionalitati trebuiesc gasite.
Ia-le prin eliminare.
4. Poate fi si de la un soclu de bec.
5. Daca nu a cositorit in doze poate si un contact imperfect care la cuplarea unui consum mai mare iti arunca siguranta.

Ai si diferential in panoul de sigurante? (siguranta generala cu buton sub clapeta sigurantei)
Este ok cu el ? Sare ?

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsdrstoica, on 20 aprilie 2014 - 15:25, said:

multumesc de sfat, voi incerca sa il scot si sa il curat maine, doar ca acum nu stiu cum sa testez daca asta a fost cauza sau nu, ca siguranta e cazuta si nu vrea sa stea sus ( banuiesc ca e decalibrata deja).
"siguranta decalibrata" e o labareala debitata de "meseriasi dorel".
Daca dupa ce ai curatat ventilatorul si merge usor la mana, nu-ti mai sare siguranta, e clar. Poti, eventual sa decuplezi un fir de la ventilator si sa-l lasi in aer, la fel si la jaluzea si sa ridici siguranta, sa vezi daca mai declanseaza.

#18
sdrstoica

sdrstoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2014

View Postmyshyk, on 20 aprilie 2014 - 22:33, said:

"siguranta decalibrata" e o labareala debitata de "meseriasi dorel".
Daca dupa ce ai curatat ventilatorul si merge usor la mana, nu-ti mai sare siguranta, e clar. Poti, eventual sa decuplezi un fir de la ventilator si sa-l lasi in aer, la fel si la jaluzea si sa ridici siguranta, sa vezi daca mai declanseaza.
Voi incerca sa deconectez ventilatorul si jaluzeaua, dar crezi ca atunci o sa stea sus siguranta, sau e deja terminata?

View Postmandrku, on 20 aprilie 2014 - 19:24, said:

In primul rand electricianul trebuia sa verifice ce curent trece prin acel fir si sa-l compare aproximativ cu consumul pe care il ai tu pe camerele respective.
Nu pui 20A siguranta pe un consum de 2A sau 5A

2. Verifica prizele. Posibil un fir sa nu fi fost bine strans si s-a generat caldura care a topit putin izolatia cat sa dea putin la masa.
3. Daca in prize sunt conectate aparate care prezinta disfunctionalitati trebuiesc gasite.
Ia-le prin eliminare.
4. Poate fi si de la un soclu de bec.
5. Daca nu a cositorit in doze poate si un contact imperfect care la cuplarea unui consum mai mare iti arunca siguranta.

Ai si diferential in panoul de sigurante? (siguranta generala cu buton sub clapeta sigurantei)
Este ok cu el ? Sare ?
Cred ca pana la urma chem un electrician, ca nu ma pricep prea mult, dar macar o sa stiu ce sa il intreb daca o verificat.


Daca cunoaste cineva un electrician bun in Timisoara, va rog scrieti aici, numa bine ii si faceti reclama si un nou client :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate