Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

amplificator TDA2030 cu preamplif TL072

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
buna!vreau sa fac un amplificator cu TDA2030 cu alimentare nesimetrica de 30v cc dupa schema din datashet,integratului la intrare ii trebuie 20mV si vreau sa ii adaug un preamplificator pe marime, ma gandeam la TL072 dar in datasheetul lui nu vad la iesire cati V scoate. Ma pouteti ajuta va rog? sau recomanda un preamplificator cu corector de ton pentru TDA 2030 ?

Edited by cozmalau, 19 April 2014 - 20:44.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cel mai simplu cu-n corector baxandall in locul buclei de reactie, nu mai ai nevoie de preamplificator.

#3
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
bine dar totusi vreau un corector de ton bass treble volum..

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si eu ce-am scris mai sus? Baxandall ce-i?

#5
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
http://imageshack.co...5/2039/phn1.jpg e bun?

#6
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 rumegus, on 19 aprilie 2014 - 21:05, said:

Cel mai simplu cu-n corector baxandall in locul buclei de reactie, nu mai ai nevoie de preamplificator.

 rumegus, on 19 aprilie 2014 - 22:47, said:

Si eu ce-am scris mai sus? Baxandall ce-i?

Faine idee, der nu ar fi mai faina daca ai recomanda si o schema? Daca arunca un baxandall pe reactie nu cred ca va fi multumit de corectie. Trebuie ceva testat...

#7
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Uite o schema reprodusa practic de mai mult de 10 ori cu rezultate excelente dat fiind simplitatea schemei . Se preteaza foarte bine pt. amplificarea semnalului de la calculator dar si din alte surse, sensibilitatea la intrare fiind de aprox. 100mV. Potentiometrii sunt toti stereo de 50 Kohmi.

Attached Files



#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 mishu6969, on 20 aprilie 2014 - 11:48, said:


Faine idee, der nu ar fi mai faina daca ai recomanda si o schema? Daca arunca un baxandall pe reactie nu cred ca va fi multumit de corectie. Trebuie ceva testat...
Schema n-o mai gasesc, era "inventata" de mine acum 15-20 ani, cand aveam urgent nevoie de un amplif. Ideea mi-a venit de la un amplif Sony din anii '70, care avea corectorul in bucla. Baxandall-ul l-am calculat in functie de potentiometrele de care dispuneam, nici cablaj nu i-am facut, piesele erau lipite direct pe potentiometre, cele mari cu coliere pe sasiu si-a functionat perfect. In schema de mai sus corectorul era pus in locul rezistentei de 100K, amplificarea se ajusta din rezistenta de 3,3K. Exista scheme de preamplificatoare cu operationale, cu corectorul in bucla de reactie negativa, te poti inspira de acolo, e aceiasi treaba.

#9
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Am experimentat si eu , cu ani in urma , metoda dvs. , este functionala dar eu nu am fost multumit de rezultatele obtinute asa ca am renuntat la ea... scaderea valorii rez. de 3,3K sub 1K ( impusa uneori de necesitatile de reglaj ) ingusteaza mult banda de trecere concomitent cu cresterea amplificarii dar si a zgomotului de fond iar plasarea pot-urilor la capete de cursa accentua si mai mult sunetul metalic rezultat in urma ingustarii benzii de trecere...De aceea am preferat sa introduc in schema cateva componente in plus dar sa pastrez banda de trecere cat mai larga si zgomotul de fond cat mai mic cu rezultatul firesc - un sunet placut...Reglajul de ton isi face treaba foarte bine, la capetele de cursa ( in zona amplificarii maxime ) ofera inalte 'cristaline' si un bass 'rotund'...

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Problema-i ca initiatorul nu se pricepe deloc la electronica, cel putin asta rezulta din postari, deci cu cat se complica schema, sansele sa sune prost, sau deloc, sunt mai mari. Banuiesc ca vrea un montaj stereo, sansele de a realiza corect cablajul, fara bucle de masa, reactii pozitive, sunt foarte mici.

#11
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Corectii puse pe reactie sunt putin mai pretentioase si de multe ori e nevoie sa stabilesti experimental valorice RC.
Nu e treaba usoara, desi asa pare.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am facut, pe vremuri, o gramada de preamplificatoare cu 741, corectorul in bucla, niciodata n-am avut probleme. Aia cu ajustarea valorilor, tine mai mult de "microb", sa vezi daca n-ar suna mai bine, e valabil la orice montaj. Tot ce-i pretentios, e realizarea corecta a cablajului, calitatea pieselor.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 rumegus, on 21 aprilie 2014 - 00:27, said:

preamplificatoare cu 741, corectorul in bucla,
Cit era amplificarea cu potentiometrele "la mijloc" ?

#14
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 rumegus, on 21 aprilie 2014 - 00:27, said:

Am facut, pe vremuri, o gramada de preamplificatoare cu 741, corectorul in bucla, niciodata n-am avut probleme. Aia cu ajustarea valorilor, tine mai mult de "microb", sa vezi daca n-ar suna mai bine, e valabil la orice montaj. Tot ce-i pretentios, e realizarea corecta a cablajului, calitatea pieselor.
Da, dar le-ai facut dupa schema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate