Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

lenovo Y50 in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014
Bună seara, aveți idee când lansează Lenovo produsele în România? (Y50)

Spre exemplu, lenovo a lansat pe data x un anumit produs. Pe ce dată va fi lansat acel produs și în România ( adică peste câte luni/săptămâni/zile)

Întreb deoarece mă gândesc serios la un Y50, care cică își va face apariția în mai (US) și d-asta întreb, după părerea voastră, când va apărea și în România?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Arata groaznic, cu mai multa lumina pe langa butoane, decat prin butoane...

Sunt sigur ca Lenovo face si modele mult mai faine, pe care poti sa le gasesti si in RO si aiurea.

Edited by loock, 19 April 2014 - 20:34.


#3
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014

View Postloock, on 19 aprilie 2014 - 20:34, said:

Arata groaznic, cu mai multa lumina pe langa butoane, decat prin butoane...

Sunt sigur ca Lenovo face si modele mult mai faine, pe care poti sa le gasesti si in RO si aiurea.
Mda, merci mult de offtopic, eu nu am întrebat cum vi se pare look-ul ( nu mă interesează asta la un laptop de Gaming), ci când credeČ›i că va apărea în RO. No offence...

Eu am de gând să cumpăr un laptop în Mai. Dacă nu apare Y50 la noi până atunci, aČ™™tept până la jumătatea lui Iunie. Dacă nu apare nici atunci, cumpăr Y510P+cooling pad. Simplu, nu?

Edited by RetardsForSale, 19 April 2014 - 20:38.


#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tot speri ca acel coolingpad iti raceste SLI`ul ala, dar nu realizezi ca mai mult de 4-5 grade in minus nu vezi.
Y50`ul probabil va avea un pret destul de piperat, vad ca`i 999$ in US. Transforma asta in euro, adauga TVA de 24% + profit pentru importator si magazin si vezi daca mai renteaza.

Personal nu stiu ce-ti place asa mult Lenovo`ul asta in comparatie cu un Asus N550JK, cu GTX 850M.
Ok, castigi un 10-15% performanta in plus la placa video, dar sa vedem ce pierzi:
- ecran IPS, mult mai ok
- sunet mult mai bun
- racire mai eficienta
- autonomie mai buna
- placa de retea muuult mai ok (Intel AC vs Atheros probabil)

Daca Y50`ul apar si pe la noi cu minim GTX 850M si tot pe la ~4500 lei, atunci sa zicem ca ar fi ok.
Altfel, nu prea le vad alegeri bune.

Hai sa "disecam" ce inseamna un SLI de 755M pe un astfel de laptop:
http://www.notebookc...k.107108.0.html

In primul rand, performanta: 10% peste GTX 770M, micro stuttering din belsug, nici nu se compara la fluenta cu calitatea oferita de o varianta single-GPU.
Cu alte cuvinte, desi FPS-ul e mai mare, jocul tot merge mai prost:

Quote

As expected, the GeForce GT 755M SLI struggles with the typical drawbacks of a dual-GPU array. Besides the high driver dependency, it is primarily micro-stutters that are quite distinctive in the IdeaPad Y510p. Despite usable frame rates, the gameplay often does not seem very smooth.

In al doilea rand, optimizarea.
Profilele SLI nu sunt incluse in toate jocurile, unele nici macar nu stiu de asta, altele iti fac parul alb pana reusesti sa le optimizezi cum trebuie. Dupa ce o faci, ajungi la primul punct: micro stuttering`ul.

Quote

We would not recommend for less savvy users to buy a dual-GPU system though. Irregular maintenance could cause performance losses (no SLI profile in the driver).

In al treilea rand, temperaturile.
Se da una bucata racire mediocra + 2 bucati 755M cu consum destul de maricel, se amesteca bine si se obtin 100 grade + un are throtlling, atat la CPU, cat si la GPU`ul secundar.

Quote

The moderate system noises naturally have an impact on the temperatures. Both the processor and the primary graphics card approached the critical 100 °C range when the system was maxed out. The Core i7-4700MQ throttled to 800 MHz due to the extreme rates. This was also true to almost the same extent for the secondary GT 755M with 100-200 MHz.
Ok, poate nu`l duci la stresul ala prin jocuri, dar dupa vreo juma` de an, cand prinde ceva praf prin radiatorare si se mai usuca pasta termica, tot pe acolo ajungi.

Sa nu crezi ca o zic cu rautate, doar incerc sa-ti explic ca nu-i ok per total.
Vrei placi video cat mai bune, dar nu neglija si restul, ca per total iesi mult mai prost. Mai bine pierzi 5-6 / 10FPS`uri intr-un joc, dar castigi fluenta, castigi racire mai ok si eventual ecran mai bun, castigi fiabilitate pe termen lung practic.

Edited by georgik12, 20 April 2014 - 03:25.


#5
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014

View Postgeorgik12, on 20 aprilie 2014 - 03:16, said:

Tot speri ca acel coolingpad iti raceste SLI`ul ala, dar nu realizezi ca mai mult de 4-5 grade in minus nu vezi.
Y50`ul probabil va avea un pret destul de piperat, vad ca`i 999$ in US. Transforma asta in euro, adauga TVA de 24% + profit pentru importator si magazin si vezi daca mai renteaza.

Personal nu stiu ce-ti place asa mult Lenovo`ul asta in comparatie cu un Asus N550JK, cu GTX 850M.
Ok, castigi un 10-15% performanta in plus la placa video, dar sa vedem ce pierzi:
- ecran IPS, mult mai ok
- sunet mult mai bun
- racire mai eficienta
- autonomie mai buna
- placa de retea muuult mai ok (Intel AC vs Atheros probabil)

Daca Y50`ul apar si pe la noi cu minim GTX 850M si tot pe la ~4500 lei, atunci sa zicem ca ar fi ok.
Altfel, nu prea le vad alegeri bune.

Hai sa "disecam" ce inseamna un SLI de 755M pe un astfel de laptop:
http://www.notebookc...k.107108.0.html

In primul rand, performanta: 10% peste GTX 770M, micro stuttering din belsug, nici nu se compara la fluenta cu calitatea oferita de o varianta single-GPU.
Cu alte cuvinte, desi FPS-ul e mai mare, jocul tot merge mai prost:


In al doilea rand, optimizarea.
Profilele SLI nu sunt incluse in toate jocurile, unele nici macar nu stiu de asta, altele iti fac parul alb pana reusesti sa le optimizezi cum trebuie. Dupa ce o faci, ajungi la primul punct: micro stuttering`ul.


In al treilea rand, temperaturile.
Se da una bucata racire mediocra + 2 bucati 755M cu consum destul de maricel, se amesteca bine si se obtin 100 grade + un are throtlling, atat la CPU, cat si la GPU`ul secundar.

Ok, poate nu`l duci la stresul ala prin jocuri, dar dupa vreo juma` de an, cand prinde ceva praf prin radiatorare si se mai usuca pasta termica, tot pe acolo ajungi.

Sa nu crezi ca o zic cu rautate, doar incerc sa-ti explic ca nu-i ok per total.
Vrei placi video cat mai bune, dar nu neglija si restul, ca per total iesi mult mai prost. Mai bine pierzi 5-6 / 10FPS`uri intr-un joc, dar castigi fluenta, castigi racire mai ok si eventual ecran mai bun, castigi fiabilitate pe termen lung practic.

y50 s-ar spune că ar veni cu GTX 860M, care se pare că are aceeaČ™i performanČ›ă ca Č™i SLI GT 755M. D-aia m-am uitat la el. Răcirea inevitabil mai bună, pentru că acum are fiecare (cpu Č™i gpu) ventilatorul lui. Deci overheating-ul iese din discuČ›ie.
Placa wireless se speculează a fi un Intel ac 72xx

Singurele lucruri care mă îngrijorează la Y50 sunt:
1) Disponibilitatea în România- parcă văd că în US apare prin mai Č™i la noi prin septembrie :|
2)preČ›ul- să fac calculele: varianta stock ( cu 860M+ ecran FHD fără touch înseamnă cam 1200$ să zicem. Maxim. Asta în US. Transformând în euro, obČ›inem 870 euro;. În lei, asta înseamnă ~3900 de lei. Adăugând TVA-ul de 24%, ar însemna: (24*3900):100, adică, simplificând zerourile ( sper că Č™tii ceva matematică ;) ) 24*39, care este egal cu  
936. Deci atât e TVA-ul. Damn. Adaug asta la suma totală Č™i iese 3900+936=~4800 de lei. Ceea ce este rezonabil.
Cu hulpavii noČ™tri distribuitori,ar veni cam 5500-6000 de lei, în prima lună de la lansare.. Pe la Mediadot va fi cam pe la ~5000-5500 , iar prin a doua lună o să mai scadă niČ›el preČ›ul. Deci, dacă nu apare în Mai, o să aČ™tept cam până pe 15-20 iunie, după caare iau ASUS-ul.

Edited by RetardsForSale, 20 April 2014 - 08:19.


#6
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014
Nu, mi-e frică. Dă-l naibii. Cumpăr desktop: i7 4771 + GTX 770 + 8GB RAM+ Asus h87 pro, toate într-un Zalman Z9, alimentate de o sursă Seasomic S12 de 620w.

#7
bitsky

bitsky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2007
Daca nu iese iti recomand msi gs60 ghost cu gtx 860 sau  gs60 ghost pro 3k cu gtx 870 care deja o iesit la vanzare in europa urmeaza in curand atunci si in romania

#8
vasilesq

vasilesq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.03.2008
Si eu tot un y50 ma gandeam sa imi iau, tot prin mai. Nu-s gamer, l-as folosi mai mult pentru webdev si ceva photoshop(poate si ceva mobile game dev). Asus n550jk nu cred ca e o alegere ok din cauza tastaturii, am fost in mediagalaxy si am vazut generatia veche a lenovo si asus si mi s-a parut mai ok cea a lenovoului. Pe langa asta,y50 are 2,4kg si n550jk 2,6kg. Decizii, decizii...

#9
bitsky

bitsky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2007
In rest si EU astept acuma y50 can imi place cum arata si CE stie. Mai ales sunt interest de versiunea 4k. Aunt curios de sistemul de racire. Daca we incalzeste tare mai ales ca in jos este iesirea LA fan cum bad in poze

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postloock, on 19 aprilie 2014 - 20:34, said:

Arata groaznic, cu mai multa lumina pe langa butoane, decat prin butoane...
Tastatura este ca la Y510, si este o tastatura super

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate