Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Lista cu (popasuri) localuri bune de pe marginea soselelor din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Cand esti la drum lung si te apuca foamea si mai ai nevoie si la baie prinde bine un popas.
De exemplu pe valea oltului am trecut recent dar am ezitat la fiecare locatie, doar vazand aspectul exterior.
Si cum un prieten zicea, nu lua nimic de pe marginea drumului.. ii dau dreptate.
Samsarii cu restaurante se bazeaza pe faptul ca dupa ce ai plecat si ai cumparat ceva prost sau stricat, oricum nu te mai intorci din drum (de ex cascavalul in coaja de brad vandut in parcari)

Ar fi bine venite opiniile despre locatiile care fac exceptie de la regula.
As zice ca se mananca ok la Beharca la restaurantele de la "carul cu stele" sau mai bine "La Izvoare" cel de langa imediat dupa Isalnita- Craiova pe E70.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Incep eu
Restaurant "Popasul Cucorani"
http://goo.gl/maps/kmKPX

Am pus direct linkul din tableta. Sper sa fie ok.
Servire rapida, portii imense ca jumatate nu am putut manca.

Si undeva langa Ramnicu Sarat. Caut pe gps locatia ca am salvat-o. Parca se numea Casa de piatra.

Edit
L-am gasit si pe asta
Casa de Piatră
Casa de Piatră
http://goo.gl/maps/NCHtM

Si inca una f ok
Poiana Sărată
Poiana Sărată
http://goo.gl/maps/9jdGf

Pana acum vreo 5 ani, conduceam 8 ore fara sa opresc macar.
De cand am dat de cateva locatii unde se mananca bine, nu le ratez niciodata.

Edited by dorin_2k, 19 April 2014 - 20:05.


#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Nu stiu cum e prin tara dar la unguri se maninca de dai cu caciula in ciini.
Fiti atenti cind veniti spre tara la ultima benzinarie Shell au si restaurant.
E pe M5 pina sa intrii pe M43. Curat si de bun gust, nu cu porumbi si usturoi atirnati + borcane de muraturi si dovleci de care te impiedici.

Scuze de off-topic.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Popasul vanatorilor, la intrare in Sibiu dinspre Brasov (defapt e la vreo 20 km de Sibiu). La marginea padurii, servire excelenta, mancare buna, portii mari, preturi moderate

#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 tfmercedez, on 19 aprilie 2014 - 19:45, said:


Pe Valea Oltului, cand nu ma grabesc, opresc la Boita. De obicei aleg, ca majoritatea de pe acolo, ciorba de burta si/sau fasole cu ciolan.


[ http://www.turnulsfatului.ro/data/2014-02-09/24166.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici, un comentariu.

Edited by dcr, 19 April 2014 - 21:45.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 dcr, on 19 aprilie 2014 - 21:38, said:

Pe Valea Oltului, cand nu ma grabesc, opresc la Boita. De obicei aleg, ca majoritatea de pe acolo, ciorba de burta si/sau fasole cu ciolan.


[ http://www.turnulsfatului.ro/data/2014-02-09/24166.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici, un comentariu.

Mai bine te-ai fi abtinut de la postare!!!!!!!
Noroc ca am vreo 40 de cm pana la monitor.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 dadi272, on 19 aprilie 2014 - 21:03, said:

Nu stiu cum e prin tara dar la unguri se maninca de dai cu caciula in ciini.
:) imi vine in minte un singur lucru...Restaurantul Cetate langa Baile Balvanyos

http://www.balvanyos...ensiunea-cetate

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 dcr, on 19 aprilie 2014 - 21:38, said:

Pe Valea Oltului, cand nu ma grabesc, opresc la Boita. De obicei aleg, ca majoritatea de pe acolo, ciorba de burta si/sau fasole cu ciolan.


[ http://www.turnulsfatului.ro/data/2014-02-09/24166.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici, un comentariu.
ceva similar primesti si la Miercurea Sibiului cum intri dinspre Sibiu, pe stanga.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Popasul de pe marginea dunarii, taverna sarbului, m-a dezamagit total.
Incepand cu atitudinea chelneritelor, care veneau cu un aer de " iara tu? Ce mai vrei acuma?" , la servirea penibila, de genul, comanzi un snitel si doar aia primesti , ca trebuia comandat separat garnitura, ca nu i-a trecut prin minte sa intrebe daca vrei ceva langa.
Lipsa din meniu a sarmalelor, sau o ciorba de vacuta..
Am pierdut mai mult timp cu plata notei, decat cu mancatul.

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 tfmercedez, on 16 septembrie 2015 - 23:58, said:

Popasul de pe marginea dunarii, taverna sarbului, m-a dezamagit total.
Incepand cu atitudinea chelneritelor, care veneau cu un aer de " iara tu? Ce mai vrei acuma?" , la servirea penibila, de genul, comanzi un snitel si doar aia primesti , ca trebuia comandat separat garnitura, ca nu i-a trecut prin minte sa intrebe daca vrei ceva langa.
Lipsa din meniu a sarmalelor, sau o ciorba de vacuta..
Am pierdut mai mult timp cu plata notei, decat cu mancatul.
Incearca si la vapor

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
La vapor am fost mai demult. Ultima data era dezolant.

#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am spus-o si in topicul unde se mananca bine in Romania: Basa Fogado in Borzunt pe drumul Gheorghieni-Sovata. Extraordinar!
Pe DN2 pot recomanda dar sunt preturi mari, Crasmarita din Buzau aflata in Maracineni imediat cum treci podul spre Focsani.
Restaurant Atlantic din Adjud destul de ok (este imediat cum se termina parcul).
In apropiere de Roman, in Secuieni este Popasul Mara, destul de ok in ceea ce priveste calitatea si la preturi rezonabile.
Si Marikko Inn la iesirea din Roman spre Iasi are mancare buna dar iarasi cu preturi de restaurant si nu de popas
Hanul Ancutei la vreo 40 km de Roman cum mergi spre Suceava are si mancare ok, unele inedite dar preturi foarte mari... imparte parcarea cu Hanul Razesilor pe care nu-l recomand, poti avea surprize.
In rest, nu recomand nimic pe DN2, am oprit in multe locuri si am vazut si mancare proasta sau foarte scumpa sau chiar m-am ales si cu o toxiinfectie alimentara.

Pe drumul Pitesti-Craiova, este un popas pe langa Cerbu, i-am uitat numele... recomand. Meniu variat, preturi rezonabile.
Pe Galati-Tecuci este popasul Hanul Conachi, recomand micii de acolo, au un renume care a depasit zona.

Pe E81, intre Alba Iulia si Cluj este chiar la intrarea in localitate pe partea dreapta un popas cu o parcare mare cred ca se numeste Transilvania casa si masa. Recomand

Regula generala cand nu stiti localul: opriti unde vedeti ca sunt multe masini parcate. Uitati-va ce au comandat restul si cereti acelasi lucru, asa aveti certitudinea ca nu veti manca produse vechi sau, Doamne feri, alterate.

Daca-mi mai amintesc, mai pun, am strabatut Romania multa vreme, am si mancat in multe popasuri/restaurante dar trebuie sa-mi stimulez memoria.

#13
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 28.11.2005
Restaurant Gambrinus din Miercurea Ciuc.

#14
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
in completarea lui Bogdan de la Suceava  intre Joseni si Praid tot in localitatea Borzont langa restaurantul Basa,care e exeptional, se afla aproape vis-a-vis si Rubin,unde se mananca foarte bine,asta daca la Basa e plin si nu de putine ori in orele amiezii e plin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate