Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Casa P+E1+E2 Voluntari (2014 - 20xy)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare tuturor!

La indemnul insistent al mamei de a-mi face un rost si a ma aseza la casa mea Posted Image), am actionat in consecinta: am bagat munca ceva ani, am facut rost de niste banuti, si ma pregatesc pentru partea cu casa, acum.
Si iata-ma citind de zor jurnalele de casa de pe-aici, ceea ce a dus inevitabil la un usor atac de panica. Am respirat adanc, si am zis ca e momentul sa cer parerea celor care deja imi pot recomanda macar o vopsea buna pt par, in cazul unei albiri premature, cum mi s-a prezis, avand in vedere ca au experienta construirii unei case. Desi mi-ar fi mai de ajutor cateva sfaturi legate de constructia cladirii in sine Posted Image

Am lotizat un teren 413 mp in doua parti: 213 mp al meu, restul de 200 - teren si casa in care locuiesc cu ai mei, dupa cum se poate vedea pe ultima pagina a pdf-ului.

Am inceput sa lucrez la un plan impreuna cu un bun prieten, arhitect si designer de interior, si in acest moment sunt in punctul in care modelez constructia in functie de buget, ca sa ma incadrez.
Dupa cum puteti observa si in planul preliminar atasat, as dori sa imbin productivul cu utilul, si sa imi fac parterul si etajul 1 pentru locuit ( amprenta de 94 mp x 2 = 188 mp) si etajul 2, un etaj partial in care sa imi amenajez un studio audio mai tarziu, avand in vedere ca ma din asta imi castig existenta (productie audio) de 74 mp si o terasa de 24 mp (cu optiunea de scara exterioara care sa duca direct la etajul 2).

Scenariul ideal pentru mine ar fi:
1. sa ma incadrez in 30.000 eur la rosu si sa imi ramana 10.000 eur pt o parte din finisajele parterului, urmand ca pe restul sa le termin ulterior, pe masura ce mai fac rost de bani, sau
2. sa o duc cu totul la gri, sa ii fac coaja si sa ii pun geamuri, urmand sa fac finisajele interioare dupa ce castig la loto/o pun de-un hit si devin roxtar/mai strang niste bani.

Am sanse reale de a ma incadra in acest buget sau trebuie sa mai ajustez dimensiunea constructiei?

Ca design exterior, sunt fan cubism, deci m-ar atrage ceva in genul acesta: http://www.eproiecte...cu-etaj-er59012

Din cate am citit, un pret minim pentru constructia la rosu ar fi undeva in jur de 150 eur/mp, incluzand manopera. Ceea ce inseamna ca la cei 260 mp m-as incadra intr-un 40.000 eur la rosu, la limita.

Ce-mi recomandati ca sa mai reduc din costuri?
1. Designul cubist implica diferente semnificative de costuri ? Ar fi mai bine sa o fac cat mai simpla (patrat) ?
2. Ar fi mult mai ieftina construirea unei mansarde locuibile de dimensiunea amprentei ( 94 mp ) comparativ cu un etaj partial de 73.5 mp ? Din cate mi s-a spus, costurile pt construirea unei mansarde locuibile ar fi de cca 100 eur/mp, ceea ce inseamna cca 9400 eur, iar un etaj partial de 73.5 mp x 150 eur/mp = 11025 eur.

Avand in vedere ca nu am de gand sa o fac in regim propriu, care ar fi cea mai buna abordare - firma de constructii sau sef de santier + echipa de meseriasi?

Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor rupe din timp pentru a-mi da un sfat!

Attached Files



#2
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Arata bine. Numai sa te poti incadra in sumele propuse.

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostSoundforsoul, on 19 aprilie 2014 - 16:23, said:


Ce-mi recomandati ca sa mai reduc din costuri?

Avand in vedere ca nu am de gand sa o fac in regim propriu, care ar fi cea mai buna abordare - firma de constructii sau sef de santier + echipa de meseriasi?


Cu firma de constructii nu-ti vor ajunge banii pe care ii ai la dispozitie. Iti recomand sa o construiesti in regie proprie. Spre exemplu, mie pentru "la rosu" firmele imi cereau, pe manopera, intre 12.000 si 16.000 euro. Muncitorii in regie proprie i-am platit cu 6.000 euro. Diferenta este semnificativa.

#4
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Important este sa-ti faci casa care-ti place. Costurile le poti reduce printr-o proiectare eficienta(fier,beton,caramida) dar si printr-o executie fara rabat de calitate si cu economie de materiale. Mai ieftin este sa angajezi o echipa si un diriginte de santier care sa-i verifice la tot ce fac(eventual din recomandari).Mai exista solutia sa negociezi lucrarea ca un tot (materiale+manopera) si astfel stii de la inceput cum stai, dar asta fara firma.

#5
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Pentru a face o bugetare realista, trebuie sa stii ce materiale vei folosii.
1 ce fundatie faci?
2 ce zidarie vei avea?
3 ce invelitoare pui?
4 ce tamplarie?
5 calitatea termosistemului?
6 cu ce vei incalzi?
7 instalatiile sanitare si electrice?

#6
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc celor care mi-au raspuns pana acum.
Inca mai slefuiesc proiectul. Momentan incerc sa imi dau seama de urmatoarele lucruri:
1. Am inteles ca la construirea unui etaj partial cu acoperis drept (cum sunt casele grecesti, de ex.) nu e tocmai recomandata, pentru ca e posibil sa am probleme cu infiltratiile de apa, si atunci probabil ar trebui sa fac un acoperis.
2. Daca designul acesta cubist atrage cheltuieli de constructie semnificativ mai mari. (din prisma cantitatii materialelor folosite pentru constructia stalpilor de rezistenta), pentru ca mie mi-ar placea un astfel de design, daca nu costa cu mult mai mult.
3. La plata impozitelor, exista diferenta semnificativa intre o constructie cu doua etaje ( chiar daca al doilea este partial) si una cu un etaj si mansarda locuibila ?

Ati putea recomanda o echipa de muncitori / diriginte de santier cu care ati lucrat si ati fost multumiti de rezultate ? Incerc sa imi dau seama cat m-ar costa in medie constructia, raportat la planul atasat, ca sa stiu cum si daca il ajustez ca sa ma incadrez in bani.


View Postdanmannx, on 22 aprilie 2014 - 09:08, said:

Pentru a face o bugetare realista, trebuie sa stii ce materiale vei folosii.
1 ce fundatie faci?
Fundatia va fi clasica - fier, ciment
2 ce zidarie vei avea?
Zidarie - caramida
3 ce invelitoare pui?
Acoperis drept izolat cat mai bine sau un acoperis cu tabla mascat cumva, ca sa dea impresia de acoperis drept
4 ce tamplarie?
termopan - pvc
5 calitatea termosistemului?
Cat mai ok cu putinta
6 cu ce vei incalzi?
centrala cu gaz
7 instalatiile sanitare si electrice?
Un bun raport calitate/pret, in principiu.


#7
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Asa cum ti-am spus, important este sa-ti faci o casa care-ti place pentru ca tu vei sta in ea. Ca si costuri , nu este o diferenta de luat in seama intre solutiile de construire cu acoperis terasat si acoperisul cu sarpanta de lemn acoperita cu tabla sau tigla.Daca izolatia terasei este facuta bine nu are de ce sa-ti fie teama in asa hal incat sa schimbi solutia.
Impozitul se raporteaza la suprafata construita a casei, asa ca nu difera de la o solutie la alta.

#8
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006
Am facut o varianta mai mica, in doua variante - cu si fara etaj partial - astept sa obtin cotatii de pret ca sa stiu pe care merg. Ce parere aveti despre acestea ?

Attached Files



#9
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Varianta 3 mi se pare mai interesanta. Zona de studio cu acea terasa face toti banii. Este ceva mai scumpa, dar nu exagerat fata de varianta 2. Ti-am mai spus, depinde de necesitatile tale. Oricum, o oferta nu o poti obtine cu planurile postate, trebuie si proiectul de Rezistenta.

#10
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Salut,

Am dat un ochi avizat asupra problemei tale. Dintre cele trei vazute iti pot spune ca, pentru un metru patrat de structura construita, vei avea cele mai mici costuri la varianta 1 (variantele 2 si 3 cam au lipsa niste stalpi, asta conduce la grinzi mai mari, placi mai mari, armatura si beton mai mult). Evident este doar parerea mea :)

In ceea ce priveste costul final ... este greu de spus, chiar foarte greu. Este realist sa te astepti la un pret de 130-160E/mp la structura, in conditiile in care nu ai surprize in subteran. Vad ca ai casa pe limita de proprietate - este construita la calcan cu vecinul ? este vecinul mai aproape de 1,5-2m ? un raspuns afirmativ la aceste intrebari poate duce costurile in sus.
Partea de structura este cea mai simpla ... betoanele si fiarele sunt controlate destul de strict de legislatie, nu iti poate pune nimeni mai putin si nici nu cred ca o sa dai peste unu' care sa-ti faca stalpi si grinzi de bloc cu 8 etaje (presupun ca prietenul tau, arh Mugur K, are colaboratori seriosi pe partea de structura, nu domni care au birou la McD si vin la santier doar daca le platesti taxiul). Partea complicata apare la instalatii si finisaje - poti foarte simplu sa dublezi pretul cladirii doar prin alegerea unui alt furnizor. Orice economiei iti imaginezi ca ai putea face la betoane (care sunt destul de strict dimensionate, de obicei) se va "evapora" in momentul in care vei vrea (sau sotia, ca parca te asezai la casa ta :) ) o cada si un lavoar mai "speciale".

La pretul cladirii trebuie sa ai in vedere si costurile utilitatilor. Vei vrea sa finisezi ceva din casa si sa te muti in ea - iti trebuie gaze, apa, curent, canalizare, TV, internet, salubrizare etc. Toate astea costa. Ai spus ca vei face casa in curtea parintilor - presupun ca in casa existenta ai utilitatile, ceea ce insemna costuri minime pentru tine (nu o sa fie nevoie sa aduci curentul sau gazele de la 200m), dar totusi aceste costuri sunt semnificative in bugetul de 40k€ specificat.

Realist vorbind, o casa medie costa >400€/mp, punct! Oricum o sa o invarti si pe orice parte o sa o intorci, casa de ~300mp o sa depaseasca destul de bine 100k€. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa iti faci o imagine corecta asupra lucrurilor. Daca faci o megaieftineala plina de compromisuri si neajunsuri, cu materiale dubioase (aici nu ma refer la structura, parcela mea de specialitate, ci la instalatii si finisaje) o sa obtii in final un par "gri" in cap care se va albi in scurt timp, pe masura ce compromisurile din executie o sa isi faca aparitia in viata ta curenta. Trebuie sa ai in vedere absolut tot timpul ca, desi toate elemetele cladirii sunt importante, cu structura nu te intalnesti decat cand vine marele cutremur, dar cu instalatiile si arhitectura traiesti in fiecare secunda - nu se pot face compromisuri care sa nu iasa la suprafata.
Daca faci un studiu geotehnic si il impartasesti cu noi ne putem face o idee mai corecta asupra pretului structurii (est eindicat sa ai un studiu geotehnic, ca sa nu se supradimensioneze aiurea fundatiile ... si ca sa nu te trezesti ca nu au fost supradimensionate suficient, ca se poate si asa)

Pasii tai urmatori trebuie sa fie catre obtinerea C.U. si a avizelor, ulterior A.C. .. cu hartiile pot aparea surprize (suntem inca in rRomâniK) care, si ele, pot sa dinamiteze un pic un buget asa firav cum este cel descris de tine.

Spor la construit!

#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Totul e in functie de dorinta, conceptul proiectului arata ok un pic cam multe etaje pentru bugetul initial (dar o casa nu se face de azi pe maine si mai poti suplimenta)
Din punct de vedere tehnic ai facut lotizarea ? si cum au s-a mai zis vezi ce restricti implica certificatul de urbanism (legea in Romania e flexibila pentru cine trebuie) si cea mai mare atentie dupa documentatie (care nu e tocmai ceva de neremarcat) la echipa de muncitori.

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postxjl, on 21 aprilie 2014 - 16:12, said:

Important este sa-ti faci casa care-ti place. Costurile le poti reduce printr-o proiectare eficienta(fier,beton,caramida) dar si printr-o executie fara rabat de calitate si cu economie de materiale. Mai ieftin este sa angajezi o echipa si un diriginte de santier care sa-i verifice la tot ce fac(eventual din recomandari).Mai exista solutia sa negociezi lucrarea ca un tot (materiale+manopera) si astfel stii de la inceput cum stai, dar asta fara firma.
Mai ieftin iesi daca iti cumperi tu materialele, dupa un studiu al pietei. Sunt firme de materiale de constructii care negociaza preturile, in functie de cantitatea comandata. La fel. negocierea este foarte utila si la statia de betoane.
Un diriginte de santier te va costa 2.500-4.500 lei pe luna, bani in mana, cam 7 ore pe zi, fara sambata si duminica. Casa la rosu se ridica in 9-13 saptamani.

#13
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
O face, astazi, la banii astia. Atentie doar la cheltuieli.  Acuma, depinde si in ce zona este constructia.
Fierul il vei cumpara gata facut, este pe undeva la 3lei/kg, beton este suficient, intre 200 (210)- 270 mc. cheresteaua ieftina, 520-550 mc. Iti trebuie 4-5 oameni priceputi.
Da, la acoperis va fi nitel mai dificil. Eu as face unul dublu, din tabla ieftina, cutata.
Da, corect, si un diriginte de santier care sa fie si manager de lucrare.

Edited by ZorbaGrecu, 01 May 2014 - 09:03.


#14
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006
In ultimul timp mi-am petrecut ceva timp citind jurnale de constructie, inca ma pierd in detalii, dar cand vad sustinerea si implicarea de care dau dovada membrii acestui forum simt ca un astfel de proiect e tot mai posibil, oricat de nestiutor ai fi, daca ai bunavointa de a invata si, mai ales, perseverenta!
Multumita voua incep ziua cu un mare zambet si tragand aer in piept cu incredere! Multumesc inca o data pentru timpul acordat! ( Si pentru cel dezacordat - hihi, gluma de om de studio, deh )
Ok, sa deschidem posta redactiei:

View Postxjl, on 30 aprilie 2014 - 19:22, said:

Varianta 3 mi se pare mai interesanta. Zona de studio cu acea terasa face toti banii. Este ceva mai scumpa, dar nu exagerat fata de varianta 2. Ti-am mai spus, depinde de necesitatile tale. Oricum, o oferta nu o poti obtine cu planurile postate, trebuie si proiectul de Rezistenta.
Suprafata este cu cca 30 % mai mare pt varianta trei, acei 30 % probabil ca ar trebui sa ii tin ca buget-tampon, mai degraba. Am explicat mai jos si care e treaba cu studioul:
4']

View Postxjl, on 21 aprilie 2014 - 16:12, said:

Important este sa-ti faci casa care-ti place. Costurile le poti reduce printr-o proiectare eficienta(fier,beton,caramida) dar si printr-o executie fara rabat de calitate si cu economie de materiale. Mai ieftin este sa angajezi o echipa si un diriginte de santier care sa-i verifice la tot ce fac(eventual din recomandari).Mai exista solutia sa negociezi lucrarea ca un tot (materiale+manopera) si astfel stii de la inceput cum stai, dar asta fara firma.

Da, sunt de acord, dar trebuie sa fiu si realist, pentru ca vreau sa apuc sa ma si bucur de ea. Ma chinui de vreo 10-12 ani sa strang banii astia, si as vrea ca petrecerile de inaugurare sa ne prinda pe toti in putere, pentru ca veti fi invitati cu totii !
Mai mult, incep sa tind tot mai mult catre varianta 2 de constructie - cea de 170 mp suprafata totala - cu un singur etaj, la care sa fac o structura mai rezistenta, pe care sa ma pot inalta ulterior, daca va fi cazul, cu un etaj suplimentar, desi cred ca ma complic mai mult decat e cazul, avand in vedere ca in aceeasi curte este si casa in care locuiesc impreuna cu parintii, renovata destul de serios acum cativa ani , in care o parte e deja amenajata ca si studio, imi pot face damblaua cu muzica acolo, dupa ce ma mut in casa noua. Mai mult, exista deja un punct de lucru principal al studioului in Bucuresti, zona centrala, unde deja imi petrec 10 ore din zi - ca oamenii vin mult mai usor acolo, decat ar face-o daca ar fi in Voluntari. Probabil cand va aparea si familia, nici nu se va mai pune problema de a zdrangani in timpul liber, care nu va mai exista, oricum :). Deci ideea de etaj partial cu studio intra mai mult in categoria " ce tare ar fi daca", dar nu intru totul raportata la realitate.
Facand un calcul , la 170 mp, as putea sa ma incadrez la gri cu bugetul, si chiar sa incep finisajele pentru parter. Legat de partea cu izolatia, o sa recurg totusi la o solutie care sa implice un acoperis mascat, impreuna cu o izolatie pe cat de bine facuta, daca nu se lasa cu mansarda, pentru ca, la astfel de acoperisuri, probleme legate de infiltratii de apa sunt la ordinea zilei, din cate am tot auzit - probabil o buna izolatie este ceva destul de dificil de facut si care necesita extra experienta, extra bataie de cap pentru conditia constructorilor din ro.
Pentru ca nu stiu sa folosesc functia de edit astfel incat sa raspund fiecarui paragraf in parte, o sa bolduiesc raspunsurile mele la folosirea citatelor:

View Postunckle, on 30 aprilie 2014 - 23:38, said:

Am dat un ochi avizat asupra problemei tale. Dintre cele trei vazute iti pot spune ca, pentru un metru patrat de structura construita, vei avea cele mai mici costuri la varianta 1 (variantele 2 si 3 cam au lipsa niste stalpi, asta conduce la grinzi mai mari, placi mai mari, armatura si beton mai mult). Evident este doar parerea mea :)

Sunt in discutii cu arhitectul pentru a adapta si a face varianta pe care voi merge mai departe conform variantei 1, dar redusa la parter + etaj, si pe o suprafata mai mica. Probabil ca varianta 2 si 3 ar da mai bine ca si unghiuri/look, din exterior, caz in care vom optimiza doar amplasarea stalpilor, raportata la designul variantei 2.

In ceea ce priveste costul final ... este greu de spus, chiar foarte greu. Este realist sa te astepti la un pret de 130-160E/mp la structura, in conditiile in care nu ai surprize in subteran. Vad ca ai casa pe limita de proprietate - este construita la calcan cu vecinul ? este vecinul mai aproape de 1,5-2m ? un raspuns afirmativ la aceste intrebari poate duce costurile in sus.

Initial era vorba de a o amplasa la calcan - dar casele invecinate sunt intr-o stare deplorabila, plus ca cea de care intentionam sa ma lipesc e destul de stramba - asa ca voi lasa 1 m distanta, pana la urma, fara geamuri care sa dea inspre ei. Mai mult de 1 m nu am cum sa las, pentru ca sunt la limita cu incadrarea - am vorbit cu cineva de la biroul de arhitectura de la primarie, inainte de a scoate CU, si mi-a spus in mare care e limita in care ma pot "juca" cu constructia.

Partea de structura este cea mai simpla ... betoanele si fiarele sunt controlate destul de strict de legislatie, nu iti poate pune nimeni mai putin si nici nu cred ca o sa dai peste unu' care sa-ti faca stalpi si grinzi de bloc cu 8 etaje (presupun ca prietenul tau, arh Mugur K, are colaboratori seriosi pe partea de structura, nu domni care au birou la McD si vin la santier doar daca le platesti taxiul). Partea complicata apare la instalatii si finisaje - poti foarte simplu sa dublezi pretul cladirii doar prin alegerea unui alt furnizor. Orice economiei iti imaginezi ca ai putea face la betoane (care sunt destul de strict dimensionate, de obicei) se va "evapora" in momentul in care vei vrea (sau sotia, ca parca te asezai la casa ta :) ) o cada si un lavoar mai "speciale".

O sa ma interesez legat de structurist. Casa va fi facuta dupa gusturile si posibilitatile mele. Eventuala sotie va trebui sa ia totul "as it is", dar isi poate da frau liber imaginatiei si dorintelor cu o casa facuta unde doreste, asa cum vrea, pe cheltuiala proprie :)

La pretul cladirii trebuie sa ai in vedere si costurile utilitatilor. Vei vrea sa finisezi ceva din casa si sa te muti in ea - iti trebuie gaze, apa, curent, canalizare, TV, internet, salubrizare etc. Toate astea costa. Ai spus ca vei face casa in curtea parintilor - presupun ca in casa existenta ai utilitatile, ceea ce insemna costuri minime pentru tine (nu o sa fie nevoie sa aduci curentul sau gazele de la 200m), dar totusi aceste costuri sunt semnificative in bugetul de 40k€ specificat.

OK, inca un motiv in plus sa nu ma intind mai mult decat ma tine paturica :)

Realist vorbind, o casa medie costa >400€/mp, punct! Oricum o sa o invarti si pe orice parte o sa o intorci, casa de ~300mp o sa depaseasca destul de bine 100k€. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa iti faci o imagine corecta asupra lucrurilor. Daca faci o megaieftineala plina de compromisuri si neajunsuri, cu materiale dubioase (aici nu ma refer la structura, parcela mea de specialitate, ci la instalatii si finisaje) o sa obtii in final un par "gri" in cap care se va albi in scurt timp, pe masura ce compromisurile din executie o sa isi faca aparitia in viata ta curenta. Trebuie sa ai in vedere absolut tot timpul ca, desi toate elemetele cladirii sunt importante, cu structura nu te intalnesti decat cand vine marele cutremur, dar cu instalatiile si arhitectura traiesti in fiecare secunda - nu se pot face compromisuri care sa nu iasa la suprafata.
Daca faci un studiu geotehnic si il impartasesti cu noi ne putem face o idee mai corecta asupra pretului structurii (est eindicat sa ai un studiu geotehnic, ca sa nu se supradimensioneze aiurea fundatiile ... si ca sa nu te trezesti ca nu au fost supradimensionate suficient, ca se poate si asa)

Da, la 170 mp construiti, cred ca ma voi incadra si o voi putea finisa in urmatorii doi ani, luand in calcul un pret de 400 eur/mp. Studiul geotehnic unde se poate solicita si cam cat ar costa? Acum sunt in faza in care trebuie sa aleg varianta pe care voi merge, dupa care ma duc pe Kiselleff 34, la Oficiul de Cadastru Ilfov, pentru a scoate cartea funciara, ortofotoplanul , si ce mai trebuie ca sa depun cererea pentru CU.

Pasii tai urmatori trebuie sa fie catre obtinerea C.U. si a avizelor, ulterior A.C. .. cu hartiile pot aparea surprize (suntem inca in rRomâniK) care, si ele, pot sa dinamiteze un pic un buget asa firav cum este cel descris de tine.
Spor la construit!

View Postlestad_25, on 01 mai 2014 - 01:10, said:

Totul e in functie de dorinta, conceptul proiectului arata ok un pic cam multe etaje pentru bugetul initial (dar o casa nu se face de azi pe maine si mai poti suplimenta)
Din punct de vedere tehnic ai facut lotizarea ? si cum au s-a mai zis vezi ce restricti implica certificatul de urbanism (legea in Romania e flexibila pentru cine trebuie) si cea mai mare atentie dupa documentatie (care nu e tocmai ceva de neremarcat) la echipa de muncitori.

Da, lotizarea a fost facuta deja, si intre timp caut constructori, impreuna cu un diriginte de santier angajat separat sa imi reprezinte interesele, avand in vedere ca eu nu ma pricep, si oricum trebuie sa lucrez. As pierde mai mult incercand sa le fac pe toate. Prefer sa imi vad de ce stiu eu sa fac si sa platesc oameni care din asta traiesc. Abordarea pentru gasirea constructorului este:
1. intrebat cunostinte - nimeni nu mi-a putut recomanda pe cineva de incredere, toti au avut probleme;
2. ma tot plimb prin cartier si cum vad o casa recent facuta care imi place, incerc sa iau legatura cu proprietarul si il intreb cu cine a lucrat
3. Luat legatura cu oameni de pe forum - nu gasesc o sectiune care sa fie dedicata acestui topic, asa ca iau legatura cu cei ale caror jurnale de constructie mi se par relevante/cat mai lipsite de incidente, dar astept cu maximum de interes recomandarile voastre, eventual in mesaj privat, ca sa nu se interpreteze ca fiind reclama.

#15
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Ferestre; albe din pvc, 2 (termopan) randuri de sticla cu 4s si dim de 32mm a sandvisului de sticla. Obligatoriu obloane; alea, din al.,  sunt pe la 48-55 euro/mp

Da, acoperis mascat este solutia; fa-l cum am spus, dublu.

pentru fier, gata facut, te pot trimite unde sa-l iei. N-are rost sa te complici sa platesti manopera. Iti fac etrierii cei care ti-l vand. Doar la placa trebuie sa ai meserias bun. Iti trimit eu unul; cam ciufut si tampit Posted Image (si destul de piperat le pret), insa iti impleteste fierul de zici ca-i tesut

Edited by ZorbaGrecu, 01 May 2014 - 09:21.


#16
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006

View PostZorbaGrecu, on 01 mai 2014 - 09:21, said:

Da, acoperis mascat este solutia; fa-l cum am spus, dublu.
Cam ce grad de inclinatie sa aiba ? Am primit sugestia de a-l face destul de inclinat, ca sa nu stea zapada pe el, dar cred ca daca e prea vizibil ii reduce din ideea de "cubism"

#17
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
zapada "nu sta" pe un acoperis inclinat la 60 de grade ... nu cred ca se mai poate pune problema de "cub" :)

#18
Soundforsoul

Soundforsoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.10.2006

View Postunckle, on 01 mai 2014 - 16:14, said:

zapada "nu sta" pe un acoperis inclinat la 60 de grade ... nu cred ca se mai poate pune problema de "cub" Posted Image
Intr-adevar - dar stiti cum e - cate capete, atatea pareri. Asadar, credeti ca o inclinatie de 20 grade ar fi suficienta ? Acoperisul ar putea fi mascat printr-o "buza" care sa incadreze marginile de sus, astfel incat sa nu se vada ce e deasupra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate