Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conversie "dynamic disk" in basic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Salut!

Doresc sa-mi instalez o distributie de linux pe laptop si am constatat ca hdd-ul e dynamic. Am laptopul de vreo 5 luni si nu am dorit sa ii schimb nimic, a venit din magazin cu windows-ul gata instalat si nu am mai avut rabdare sa ii fac altceva in afara de upgrade de la w7 la w8 pana acum vreo 2 cand am incercat din nou sa-mi instalez o distributie de linux si nu am reusit din cauza ca hdd-ul e dinamic.

Ce am incercat

Am incercat din disk management din windows sa fac conversia, insa optiunea de convert nu e disponibila (poza atasata), am incercat si cu ceva tool de partitii si nu am reusit.

Am facut si un research pe google tot acum 2 luni o zi intreaga, dupa m-am dat batut pentru ca nu reusisem sa fac nimic, unica solutie pe care o gasisem era un format al hdd-ului.

Acum am 2 intrebari:

1. Ce as putea face sa-l conversez in basic si sa pot sa-mi instalez o distributie de linux intr-o partitie?
2. Daca nu il pot conversa, daca ii fac un reinstalare a windows-ului, conversia depinde de numarul de partitii pe care le fac? Daca sunt mai putine ramane pe basic?

Attached Files


Edited by kNN, 19 April 2014 - 15:45.


#2
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Golesti o partitie, o stergi complet - din setup Linux, o refaci cum vrei - tot din setup linux.

#3
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008

 justnewsp, on 19 aprilie 2014 - 16:05, said:

Golesti o partitie, o stergi complet - din setup Linux, o refaci cum vrei - tot din setup linux.
Am impresia ca am facut asta si nu am reusit nimic, dar o sa incerc din nou...

#4
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
Linux nu stie sa foloseasca/manevreze dinamic disk. Exista posibilitatea de a distruge complet datele de pe hardul respectiv daca mai incerci sa modifici partitiile folosind utilitarele din Linux.

Conversia la basic disk se poate face doar prin stergerea completa a tuturor datelor (dupa ce salvezi ce vrei sa pastrezi in alta parte). Daca nu era instalat Windows-ul pe un disk dinamic mai puteai face unele manevre.
E o metoda 'interesanta" de a nu permite instalarea unui al 2-lea sistem de operare.

Daca vrei doar sa rulezi/inveti Linux foloseste Virtual box (e opensource) sau VMWare workstation (e mult mai bun dar e pe bani).


Uite si citeva sfaturi de la altii:
http://forums.linuxm...p?f=46&t=116723

Edited by liv1305, 20 April 2014 - 10:49.


#5
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008

 liv1305, on 20 aprilie 2014 - 10:37, said:

Linux nu stie sa foloseasca/manevreze dinamic disk. Exista posibilitatea de a distruge complet datele de pe hardul respectiv daca mai incerci sa modifici partitiile folosind utilitarele din Linux.

Conversia la basic disk se poate face doar prin stergerea completa a tuturor datelor (dupa ce salvezi ce vrei sa pastrezi in alta parte). Daca nu era instalat Windows-ul pe un disk dinamic mai puteai face unele manevre.
E o metoda 'interesanta" de a nu permite instalarea unui al 2-lea sistem de operare.

Daca vrei doar sa rulezi/inveti Linux foloseste Virtual box (e opensource) sau VMWare workstation (e mult mai bun dar e pe bani).


Uite si citeva sfaturi de la altii:
http://forums.linuxm...p?f=46&t=116723

Am VMWare, am Fedora pe el insa nu e ceea ce imi doresc.Imi doresc sa folosesc o distributie Linux zi de zi in dual boot cu win pentru ca am cateva aplicatii ce necesita windows.

#6
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007

 kNN, on 21 aprilie 2014 - 09:13, said:

Am VMWare, am Fedora pe el insa nu e ceea ce imi doresc.Imi doresc sa folosesc o distributie Linux zi de zi in dual boot cu win pentru ca am cateva aplicatii ce necesita windows.

Stiu ca in anumite conditii un soft de emulare nu e de ajuns
Am fost destul de curios (si cu posibilitati destule)  ca sa incerc sa instalez Linux exact in situatia in care esti - pe un HDD ca disk dinamic. Dupa 4 incercari (cu o copie a HDD-ului initial) m-am lasat pagubas.

Copiaza datele care le ai pe partitia de 300 in alta parte pentru 2-3 zile. Dupa care stergi tot ce ai pe laptop si incepi prin a instala Windows - verifica inainte ca ai toate driverele.


Daca cineva cunoaste alta metoda de a transforma un HDD dinamic in basic si o posteaza promit ca o incerc.

Edited by liv1305, 21 April 2014 - 18:32.


#7
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Nu ca readuc subiectul la viata, insa postez in vederea oferirii solutiei.

Am reusit prin copierea datelor pe un hdd extern si reinstalare cu un win 7 :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate