Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pompa submersibila ape murdare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014
am o pompa de ape murdare ebara.  1700w. caracteristici : ridica la 14 metri noroi si corpuri solide pana la 35 mm.
  as vrea sa stiu ...daca o folosesc pentru ape curate inaltimea de elevare s-ar mari??? sau daca reduc tubul de evacuare de la 1,5 toli (iesire originala) la 1 tol...as reusi sa maresc inaltimea de elevare??? ce spuneti ... multumesc anticipat!!

Edited by flllo, 19 April 2014 - 11:58.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai daca reduci faci mai rau, las/o asa.Daca o sa bage mai bine fa proba....

#3
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

 ddaannii, on 19 aprilie 2014 - 11:58, said:

Pai daca reduci faci mai rau, las/o asa.Daca o sa bage mai bine fa proba....
care ar fi principiul?  greutatea apei care o poate ridica la o anumita inaltime...??? sau coeficientul de frecare al apei pe tub?   nu le am bine cu hidrodinamica...  .-)))

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Daca ai o pompa Ebara ai un produs de top. Felicitari pentru ca ai cheltuit intr-un mod intelept banii.
Nu poti insa schimba parametri ei de debit si inaltime de refulare.
Inaltimea maxima de refulare nu se va modifica in plus daca vei pune o teava mai subtire. Daca vei pune o teava mai subtire inaltimea de refulare a pompei va scadea datorita pierderilor hidrodinamice.
Masa coloanei de lichid nu are nici un efect asupra parametrilor unei pompe. Ce conteaza? Densitatea lichidului vehiculat, acceleratia gravitationala, inaltimea coloanei de lichid, presiunea atmosferica. Mai sunt cateva variabile dar nu are sens sa insistam.
De fapt ce vrei sa faci cu pompa?
Scoti dintr-un put? Ce diametru are putul, care este nivelul hidrodinamic, care este nivelul hidrostatic, ce debit de apa ai, care este diferenta de nivel intre buza putului si cel mai inalt punct de consum, ce presiune doresti sa aiba apa la cel mai inalt punct de consum, ce debit de apa necesar ai?

#5
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

 tandrei99, on 19 aprilie 2014 - 13:38, said:

Daca ai o pompa Ebara ai un produs de top. Felicitari pentru ca ai cheltuit intr-un mod intelept banii.
Nu poti insa schimba parametri ei de debit si inaltime de refulare.
Inaltimea maxima de refulare nu se va modifica in plus daca vei pune o teava mai subtire. Daca vei pune o teava mai subtire inaltimea de refulare a pompei va scadea datorita pierderilor hidrodinamice.
Masa coloanei de lichid nu are nici un efect asupra parametrilor unei pompe. Ce conteaza? Densitatea lichidului vehiculat, acceleratia gravitationala, inaltimea coloanei de lichid, presiunea atmosferica. Mai sunt cateva variabile dar nu are sens sa insistam.
De fapt ce vrei sa faci cu pompa?
Scoti dintr-un put? Ce diametru are putul, care este nivelul hidrodinamic, care este nivelul hidrostatic, ce debit de apa ai, care este diferenta de nivel intre buza putului si cel mai inalt punct de consum, ce presiune doresti sa aiba apa la cel mai inalt punct de consum, ce debit de apa necesar ai?
vad ca stai bine la cap hidro...ceea ce vreau eu sa fac e sa imping apa dintrun parau pe o gradina . problema care vreau sa o intzeleg este : diferentza de nivel h e de doar 10 m,dar lungimea coloanei de apa devine mai mare datorita planului inclinat pe care o transport... deci ar fi o problema cred eu cu masa apei mare pe h-ul asta de 10 m.  am inteles ca densitatea conteza...apa curata e mai usoara ca o apa cu noroi. deci?!!

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Da densitatea conteaza dar tinand cont ca tu vei pompa inclinat si nu direct vertical sa stii ca creste distanta de pompare,da depinde de gradul de inclinatie.

Edited by ddaannii, 19 April 2014 - 15:25.


#7
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Daca ai pompa cu ape murdare model PSI11(si cred ca despre ea discutam aici adica despre pompa cu cod Ebara Right 100) atunci, daca tin eu bine minte, inaltimea ei maxima de refulare este 10.5m, inaltime la care debitul este 0. Deci faptul ca ai o diferenta de nivel de 10m deja este o problema care nu poate fi rezolvata cu pompa pe care o ai.

#8
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 flllo, on 19 aprilie 2014 - 13:48, said:

am inteles ca densitatea conteza...apa curata e mai usoara ca o apa cu noroi. deci?!!
-NU densitatea conteaza ci...constructia pompei.Aceasta este o pompa de debit si nu de presiune.(punct).Diferenta consta in faptul ca la acest tip de pompa distanta intre paleta si turbina este cu mult mai mare decat la pompele de presiune,aceasta distanta fiind necesara pentru a putea trece si impuritatile apei murdare.Daca ii dai apa curata parametrii raman aceiasi,Adica lipsa presiune in schimb debit full.in schimb poti oprii jetul cu mana pe cand la cele de presiune debit mai mic (la acelasi diametru) in schimb nu prea poti oprii jetul cu mana.In timp insa ambele iti ridica aceiasi cantitate de apa.Atentie insa.Am inteles ca ai fericirea sa ai un parau pe langa casa si ca ai vrea sa ridici apa la deal,pai mai omule bun daca ai acest noroc pe langa casa ta,afla ca poti sa faci sa ti se ridice apa fara pompa la curent sau alte prostii ci pur si simplu apa se poate ridica singura fara nimic doar cu o instalatie care foloseste efectul fizic numit,,lovitura de berbec'' si asta in mod permanent,zi si noapte, fara ca tu sa cheltui macar un leu.Ba mai mult poti produce pe langa apa si energie electrica gratuita pentru a-ti ilumina casa...Totul fara nici un ban din buzunar.

Edited by Arayan, 19 April 2014 - 17:45.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Arayan, on 19 aprilie 2014 - 17:43, said:

pai mai omule bun daca ai acest noroc pe langa casa ta,afla ca poti sa faci sa ti se ridice apa fara pompa la curent sau alte prostii ci pur si simplu apa se poate ridica singura fara nimic doar cu o instalatie care foloseste efectul fizic numit,,lovitura de berbec'' si asta in mod permanent,zi si noapte, fara ca tu sa cheltui macar un leu.
Cum bre?


#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 petre69, on 19 aprilie 2014 - 17:57, said:

Cum bre?

Pai uite asa :
-,,Inventia'' este relativ veche,americanii au ferme mari de animale bazate doar pe acest efect.In engleza se numeste RAM PUMP.Dar si majoritatea proprietarilor de iazuri de peşte folosesc acest tip de instalatie.
Iata aici un exemplu de ferma care foloseste instalatia RAM PUMP ;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b2kv8BUVy6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


-Iar aici principiul de functionare al instalatiei ;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qWqDurunnK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-Instalatia poate ridica apa pana la 150 m.Sper sa va fie cu folos.Sabatori fericite.

Edited by Arayan, 19 April 2014 - 18:31.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Interesanta smecheria


#12
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 petre69, on 19 aprilie 2014 - 19:23, said:

Interesanta smecheria

-Nu este smecherie ci pur si simplu o pompa straveche folosita pana si in Romania acum ..80 de ani
................................................
Scurt istoric.cu peste 80 de ani in urma, un boier din moldova a adus dintr-o tara apuseana (germania, franta??) doua pompe pe care le utiliza pentru scoaterea apei din fantana la conac si la camp pentru ridicarea apei
Descrierea pompei: aceasta era compusa dintr-un corp © de forma cilindrica cu capace de forma semisferica (totul din fonta), una din parti avea o teava (admisia) care iesea deasupra nivelului fantanii si avea capatul prevazut cu un robinet r1 iar deasupra o palnie (p). din celalalt capat al corpului iesea o alta teava (refularea) usor indoita la capat si prevazuta cu un robinet r2.
Instalare: corpul pompei era cufundat in fantana pana aproape de fund, iar cele doua tevi - Admisia si refularea - ramaneau desupra ghizdurilor (marginea superioara) fantanii.
Mod de functionare: 1. se deschide robinetul de pe refulare r2 la fel si robinetul de pe admisie r1. 2. se toarna apa cu galeata prin paline umpland tot sistemul pana incepea sa curga apa prin robinetul r2. 3. se inchid robinetele r1 si r2, dupa care se deschide robnetul r2 si apa inceapea sa curga lin fara sa aiba un debit mare. de regula apa curgea in permanenta in jgheabul fantanii deoarece izvoarele erau puternice. daca se deschidea si robinetul r1 sistemul se dezamorsa si apa nu mai curgea prin robinetul r2. pompa care era instalata la camp urca apa la bazinele de prepararea solutiilor pentru stropit vita de vie.
Ce minte "diabolica" a avut acel inginer din vremuri recent apuse! de notat este faptul ca asupra problemei au cautat sa se pronunte doua comisii (neoficiale) de la politehnica din iasi si bucuresti, acestia fiind adusi de un director istet de la un i.a.s. din apropiere. din pacate poampa disparuse (furata), deoarece unii sateni nu mai puteau adapa vitele simtindu-se gustul de oxizi in apa. descrierea apartine unor persoane demne de incredere. .....

http://www.rufon.org...ach=12213;image
Iata insa si o stire şoc ; Piramidele din Egipt sant de fapt...Ram-pumpe,necesare pentru ridicarea apelor Nill-ului in antichitate...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hM-2nWSLsoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scaiba, 19 April 2014 - 20:51.
Am eliminat scrierea cu capitale. Te rog să o eviți pe viitor. Dacă este din paste, treci textul întâi prin word, în "format", "change case". Mulțumesc.


#13
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

 Arayan, on 19 aprilie 2014 - 17:43, said:

-NU densitatea conteaza ci...constructia pompei.Aceasta este o pompa de debit si nu de presiune.(punct).Diferenta consta in faptul ca la acest tip de pompa distanta intre paleta si turbina este cu mult mai mare decat la pompele de presiune,aceasta distanta fiind necesara pentru a putea trece si impuritatile apei murdare.Daca ii dai apa curata parametrii raman aceiasi,Adica lipsa presiune in schimb debit full.in schimb poti oprii jetul cu mana pe cand la cele de presiune debit mai mic (la acelasi diametru) in schimb nu prea poti oprii jetul cu mana.In timp insa ambele iti ridica aceiasi cantitate de apa.Atentie insa.Am inteles ca ai fericirea sa ai un parau pe langa casa si ca ai vrea sa ridici apa la deal,pai mai omule bun daca ai acest noroc pe langa casa ta,afla ca poti sa faci sa ti se ridice apa fara pompa la curent sau alte prostii ci pur si simplu apa se poate ridica singura fara nimic doar cu o instalatie care foloseste efectul fizic numit,,lovitura de berbec'' si asta in mod permanent,zi si noapte, fara ca tu sa cheltui macar un leu.Ba mai mult poti produce pe langa apa si energie electrica gratuita pentru a-ti ilumina casa...Totul fara nici un ban din buzunar.
.   ....am inteles cum sta treaba.   in paraul ala nu pot face o asemenea instalatie caci  de vin aapele mari din ploi vara nu mai raman nici salciile dupa mal....dar pompa... . oricum am inteles ceva de elice ...intreb totusi daca s-ar putea schimba elicea.... am mai auzit chestii de astea.... nu???.... parca. pun cu paletii mai desi...ca la apa curata ... daca gasesc asa bineinteles.   pana la urma norocul meu ca am doua pompe de acelasi fel si am sa le pun in serie ...si asa sigur o sa reusesc.   doar  sa imi spuneti cum trebuie..in serie. (pompa a doua sa  o pun intrun vas etansh???!!   adica ea tragand apa din vasul etans ajuta prin formarea vidului sa absoarba apa ce o trimite pompa 1 usurandu-i munca??!! ar merge?)   sau pur si sinplu cu una rtimit la jumatea distantei intrun vas ...iar deacolo  cu a doua mai sus?? ce ziceti?... care e mai eficienta??..... SAU LE VAND SI IAU UNA ETAJATA!!!!!!!!!!!! :-))))

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Colegu dar tu cum vrei sa irigi pe canale?(asta daca pregatesti terenul daca nu......)
Mai bine o pompa de inalta presiune, instalatia aferenta si ai rezolvat problema.

#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
Pentru -Fillo .Poate sa vina apele ori si cat de mari nu-ti vor afecta instalatia pentru ca probabil nu ai inteles dar pompa nu sta in râu ci pe mal.iar cu cat vine apa mai mare cu atat iti creste randamentul pompei.pentru ca aceasta nu este de fapt o pompa ci un sistem de urcare (ridicare automata) a apei supusa unui efect fizic numit ,,lovitura de berbec''.Uita-te pe net si vezi o gramada de instalatii numite ,,RAM PUMP''.Este o mare greseala daca ai norocul sa ai un râuleţ pe langa casa si sa nu profiti de aceasta ocazie.Eu personal daca as avea asa ceva m-as dezlega de-la stalpul de curent si as traii fericit numai din energia acelui râuleţ.Habar nu ai ce comoara lasi sa treaca pe langa casa ta !....
-Ziceai ca vrei sa modifici o pompa de scos cacatul din fosa,si sa o faci de inalta presiune...Pai nu prea inteleg cu ce te-ar deranja daca pompa e de debit si nu de presiune ?.Pentru ca in final conform legilor fizicii tot acelasi lucru iti face,doar ca trebuie sa ridici un butoi sau un rezervor pe 4 stalpi cat mai sus si pui pompa de cacat sa ti-l umple iar cu un alt furtun iti iei apa de acolo aflata sub presiunea atmosferica si iti faci treaba exact la fel ca si cu o pompa de presiune.Iar daca zici ca ai doua cu atat mai bine pune-le in paralel la treaba si in acest caz ca sa nu-ti dea apa pe din afara,instaleaza si un limitator.Asa dar daca acum ai reusit sa ma intelegi  ...nu imi ramane decat sa-ti urez ; spor la treaba !
................
-Pentru Petre 69 -Iti dau(daca stiu) ori si ce sfat doresti chiar si la MP. dar nu pe mail, facebook,sau alte prostii ca am locatia undeva departe de lumea asta dezlantuita si ca atare am acces la un semnal wireless foarte nasol...Sorry.

Edited by Arayan, 21 April 2014 - 12:35.


#16
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

 Arayan, on 21 aprilie 2014 - 12:30, said:

Pentru -Fillo .Poate sa vina apele ori si cat de mari nu-ti vor afecta instalatia pentru ca probabil nu ai inteles dar pompa nu sta in râu ci pe mal.iar cu cat vine apa mai mare cu atat iti creste randamentul pompei.pentru ca aceasta nu este de fapt o pompa ci un sistem de urcare (ridicare automata) a apei supusa unui efect fizic numit ,,lovitura de berbec''.Uita-te pe net si vezi o gramada de instalatii numite ,,RAM PUMP''.Este o mare greseala daca ai norocul sa ai un râuleţ pe langa casa si sa nu profiti de aceasta ocazie.Eu personal daca as avea asa ceva m-as dezlega de-la stalpul de curent si as traii fericit numai din energia acelui râuleţ.Habar nu ai ce comoara lasi sa treaca pe langa casa ta !....
-Ziceai ca vrei sa modifici o pompa de scos cacatul din fosa,si sa o faci de inalta presiune...Pai nu prea inteleg cu ce te-ar deranja daca pompa e de debit si nu de presiune ?.Pentru ca in final conform legilor fizicii tot acelasi lucru iti face,doar ca trebuie sa ridici un butoi sau un rezervor pe 4 stalpi cat mai sus si pui pompa de cacat sa ti-l umple iar cu un alt furtun iti iei apa de acolo aflata sub presiunea atmosferica si iti faci treaba exact la fel ca si cu o pompa de presiune.Iar daca zici ca ai doua cu atat mai bine pune-le in paralel la treaba si in acest caz ca sa nu-ti dea apa pe din afara,instaleaza si un limitator.Asa dar daca acum ai reusit sa ma intelegi  ...nu imi ramane decat sa-ti urez ; spor la treaba !
................
-Pentru Petre 69 -Iti dau(daca stiu) ori si ce sfat doresti chiar si la MP. dar nu pe mail, facebook,sau alte prostii ca am locatia undeva departe de lumea asta dezlantuita si ca atare am acces la un semnal wireless foarte nasol...Sorry.
am inteles bine ceea ce zici. totusi am vazut o schema in paralel si mi se pare ca h-ul ramane acelasi...in schimb in serie se mareste. cu paraul ce sa zic ...vine cu copaci cu butoaie cu toate gunoaiepe ...etc...e dezastruos ...ar invunda conducta ce produce lovitura de berb. banuiesc. oricum ms fain  de raspunsuri

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 flllo, on 21 aprilie 2014 - 13:07, said:


am inteles bine ceea ce zici. totusi am vazut o schema in paralel si mi se pare ca h-ul ramane acelasi...in schimb in serie se mareste. cu paraul ce sa zic ...vine cu copaci cu butoaie cu toate gunoaiepe ...etc...e dezastruos ...ar invunda conducta ce produce lovitura de berb. banuiesc. oricum ms fain  de raspunsuri
Daca ai caderea necesara ,nu ar merge sa o faci mai in lateral cumva ,adica pe unde nu ar ajunge viitura?

#18
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

 petre69, on 21 aprilie 2014 - 13:10, said:

Daca ai caderea necesara ,nu ar merge sa o faci mai in lateral cumva ,adica pe unde nu ar ajunge viitura?
:-))))))...casa intelegi viitura aia vine dupa 7 vai si 14 dealuri x10... si vine inalta de 2, 3 metri pe o largime de 10, 15 mt...... norocul meu e ca stau la + 10...  totusi am sa ma gandesc la o smecherie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate