Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce vă aduceți aminte de Paște? Din comunism și anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Eu am crescut în anii '90, atunci a fost copilăria mea, și îmi plăcea să merg la biserică, la slujba de sâmbătă seara și cele de dinainte. Între timp, mi-a plăcut mai mult necredința, dar tot am făcut stoc de amintiri. Voi ce vă aduceți aminte din vremuri mai vechi? Chiar din comunism ar fi interesant.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai ce sa ne amintim...in fiecare zi era pastele, adica era curentul oprit si stateam cu lumanarile aprinse, cand revenea curentul ne repezeam sa iesim din lifturi, ne bucuram ca venea lumina sfanta....chestii de-astea minore

#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Stateam la cozi imense la lapte, oua, paine, ulei ...

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Era mult mai frumos decat acum, azi a devenit doar o sarbatoare comerciala numai are nici o treaba cu credinta. Iepuras, friptane si cam atat.

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Belitul mielului .

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postgerbil, on 19 aprilie 2014 - 12:31, said:

Era mult mai frumos decat acum, azi a devenit doar o sarbatoare comerciala numai are nici o treaba cu credinta. Iepuras, friptane si cam atat.

ai dreptate, pe vremea aia  avea treaba cu credinta...ca si mos gerila

#7
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
Imi amintesc ca ma ducea bunica-mea la biserica sa trec pe sub masa. O data am participat si la o spovedanie in grup.
Rupeam iarba din fata curtii ca sa fac un cuib in care sa lase iepurasul cadourile.
De paste era mereu liliacul inflorit.
Cam atat.

#8
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postxcit, on 19 aprilie 2014 - 17:26, said:

ai dreptate, pe vremea aia  avea treaba cu credinta...ca si mos gerila

Cand biserica era ultimul refugiu chiar aveam treaba cu credinta, cam toti, era daca vrei unicul lucru nepatat si intreg care ne mai ramasese, si inainte sa vorbiti din legende urbane mai bine intrebati pe cei mai in varsta., nu era chiar cancan cum insinuati pe topic.
Cei ce au fost pe 21 decembrie 89 in piata si dupa stiu despre ce vorbesc, era o altfel de solidaritate intre oameni, te bucurau lucrurile simple, mici simboluri, si slujbele care le ascultam in tacere, prea multa fatarnicie in zilele de astazi, si mai ales goana dupa mancare, de parca se termina

Edited by sammydo, 19 April 2014 - 17:37.


#9
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

View Postcampary, on 19 aprilie 2014 - 12:25, said:

Stateam la cozi imense la lapte, oua, paine, ulei ...
Unde-s Doamne zilele???

View Postgerbil, on 19 aprilie 2014 - 12:31, said:

Era mult mai frumos decat acum, azi a devenit doar o sarbatoare comerciala numai are nici o treaba cu credinta. Iepuras, friptane si cam atat.
Cand muta Ceasca biserici prin Bucuresti doar pentru distractie si sa crezi in Dumnezeu era similar cu a fi ateu in ziua de azi, era mai bine?

View PostWzzz, on 19 aprilie 2014 - 13:18, said:

Belitul mielului .
Miel cu o nara? Posted Image

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pastele ???
Ne pregateam ca de revelion !
Tinerii aveau un motiv de petrecere si aproape toti faceau " ceaiuri " , majoritatea terminate sau intrerupte cu o vizita la biserica , pt lumina .
De pe mese nu lipsea " meniul traditonal " .
.............
In noaptea  de inviere era o agitatie si o vinzoleala maxima , toti intre petreceri si biserica . Cum nimeni n-a oprit accesul tinerilor la biserica incepuse " moda " sa se programeze concerte  in noaptea de inviere pt deturnarea de la " cele sfinte "...
Pastele era paste si atunci .

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Chiar azi mi-am adus aminte cum ascultam slujba de Inviere la Europa Libera (transmiteau din Munchen sau din alt oras din Germania).

Si apropo de ateism, si de unul care initial s-a declarat ateu ca apoi sa se dea cu biserica pentru niste voturi: in 1990 Iliescu nu s-a dus la inviere, ci a trimis un consilier. Mai cinstit era sa spuna clar: nu cred in chestiile astea, era mai cinstit.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postsammydo, on 19 aprilie 2014 - 17:35, said:

Cand biserica era ultimul refugiu chiar aveam treaba cu credinta, cam toti, era daca vrei unicul lucru nepatat si intreg care ne mai ramasese, si inainte sa vorbiti din legende urbane mai bine intrebati pe cei mai in varsta., nu era chiar cancan cum insinuati pe topic.
Cei ce au fost pe 21 decembrie 89 in piata si dupa stiu despre ce vorbesc, era o altfel de solidaritate intre oameni, te bucurau lucrurile simple, mici simboluri, si slujbele care le ascultam in tacere, prea multa fatarnicie in zilele de astazi, si mai ales goana dupa mancare, de parca se termina

Asa cum bine a zis vj_click, cand jigodia darama bisericile cu semnatura lui scsarba de teoctist, simteai ca e pastele nu? cand stranutai la coada la ceva(ca nu se stia la ce) si i se parea cuiva ca ai injurat de ceausecu si luai bataie grupa mare era mai bine nu? in piata ai fost din pura convingere sau ai fost dintre cei care au furat razmerita? la slujbele de care pomenesti erai unul dintre cei 8 securisti din 10 insi, sau unul din ceilalti doi amarati? nu mai pune etichete ca toti de aici vorbesc din auzite, sau te crezi tutankamon al forumului? daca nu crapa jigodia aia nu mai scriai tu acum pe forum sa plangeti dupa vremurile alea....paste fericit!

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxcit, on 19 aprilie 2014 - 11:53, said:

pai ce sa ne amintim...in fiecare zi era pastele, adica era curentul oprit si stateam cu lumanarile aprinse, cand revenea curentul ne repezeam sa iesim din lifturi, ne bucuram ca venea lumina sfanta....chestii de-astea minore

View Postcampary, on 19 aprilie 2014 - 12:25, said:

Stateam la cozi imense la lapte, oua, paine, ulei ...

Astea le-ati trait pe viu sau doar comentati de dragul comentariului?

#14
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014
Nnu aveam sharoma era naspa.

#15
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postxcit, on 19 aprilie 2014 - 20:48, said:


Asa cum bine a zis vj_click, cand jigodia darama bisericile cu semnatura lui scsarba de teoctist, simteai ca e pastele nu? cand stranutai la coada la ceva(ca nu se stia la ce) si i se parea cuiva ca ai injurat de ceausecu si luai bataie grupa mare era mai bine nu? in piata ai fost din pura convingere sau ai fost dintre cei care au furat razmerita? la slujbele de care pomenesti erai unul dintre cei 8 securisti din 10 insi, sau unul din ceilalti doi amarati? nu mai pune etichete ca toti de aici vorbesc din auzite, sau te crezi tutankamon al forumului? daca nu crapa jigodia aia nu mai scriai tu acum pe forum sa plangeti dupa vremurile alea....paste fericit!

Si de ce esti extrem de suparat ? Nu iti tihneste oul sau nu mai poti de durere pentru credinta? Ce va mai place sa va dati in spectacol ca sa impresionati copilasii, ce va mai place sa puneti etichete fara macar sa cunoasteti persoana caruia i va adresati, va place sa va bagati ca musca in puncte puncte, doar asa pentru impresia artistica, hai sa nu mai inventam legende urbane, nu era chiar asa dramatic, cine te citeste chiar crede, si incearca sa pui intrebari inainte sa etichetezi oamenii, este mai onest asa.

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că atunci când am fost mic - cam 4-5 ani am trecut pe sub masă împreună cu ceva rude la biserica din vale din Cart. Floreasca. Asta-i singura amintire pe care o am cu Paştele înainte de 1989.
În anii '90... mergeam la biserică şi aşteptam cadourile de la Iepuraş.
E interesant că cu sărbătorile (în afară de zilele de naştere) am aproape 0 amintiri  :mellow:

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostGabrielHorzo, on 20 aprilie 2014 - 00:33, said:

Nnu aveam sharoma era naspa.

E inchis azi la shaorma aici. Posted Image

#18
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postadisz, on 20 aprilie 2014 - 00:21, said:


Astea le-ati trait pe viu sau doar comentati de dragul comentariului?

Le-am trait din plin. Aveam 18 ani la revolutie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate