Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Evanghelia Împărăției

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Matei 6:33. Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui.

Atâta timp cat sunt dovezi biblice, poate spune fiecare cum caută Împărăția lui Dumnezeu. Eu mărturisesc că încă sunt nedumerit.
Citesc din Biblie și mă rog pentru iubire, dar simt că prea las de pe o zi pe alta această căutare.

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Daca citesti Evangheliile, nu-i nici o nelamurire. Iti spune Hristos ce sa faci.

#3
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
De ce incep toti direct cu Evangheliile???
Pai si la scoala incepi cu betisoare, litere, cuvinte, propozitii, si abia dupa multi ani ajungi la un Shakespeare, Eminescu, Caragiale samd.
Dar in materie de religie toti se baga din prima in @masterpiece@ - fara sa se gandeasca ca iti trebuie cunostintele necesare pentru asta.
Sunt invatati care au studiat Biblia multe zeci de ani, si au incercat sa o explice asa mai pe intelesul tuturor, oare ei erau idioti sa invete atatia ani si noi niste genii care intelegem direct din prima?
Traditia, Patericul, Toma de Aquino si Staniloaie, Apostolii si Vechiul Testament - toate sunt degeaba?

#4
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Oxigen1234, on 19 aprilie 2014 - 15:01, said:

De ce incep toti direct cu Evangheliile???
Pai si la scoala incepi cu betisoare, litere, cuvinte, propozitii, si abia dupa multi ani ajungi la un Shakespeare, Eminescu, Caragiale samd.
Dar in materie de religie toti se baga din prima in @masterpiece@ - fara sa se gandeasca ca iti trebuie cunostintele necesare pentru asta.
Sunt invatati care au studiat Biblia multe zeci de ani, si au incercat sa o explice asa mai pe intelesul tuturor, oare ei erau idioti sa invete atatia ani si noi niste genii care intelegem direct din prima?
Traditia, Patericul, Toma de Aquino si Staniloaie, Apostolii si Vechiul Testament - toate sunt degeaba?

Stimabile, in Evanghelii, Hristos iti spune ce si cum sa faci. "Singurele cunostinte" de care omul are nevoie e...o inima curata si o minte deschisa.
In rest...

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 April 2014 - 15:16.


#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Astept cu interes Evanghelia dupa Hristos, cine o are sa mi-o trimita si mie.
Ca alea 4 acceptate in editia oficiala au fost scrise de persoane aflate in legaturi oarecum neclare fata de personajul principal, si contin foarte multe trimiteri la cultura, expresii si evenimente locale, atat evreiesti cat si grecesti, fara de care pot fi intelese gresit sau chiar pe dos.

Impaca-te cu parasul tau degraba, pana esti cu el pe cale, ca nu cumva parasul sa te dea judecatorului, si judecatorul slujitorului si sa fii aruncat in temnita. - care slujitor? Al cui? Trebuie sa stii ce era politia templului... Si de ce "pe cale" - ce se intampla cand ajungeai acasa?
Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns sa fie in capul unghiului. .. care unghi? Cheia de bolta?

Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu - ok, si apoi?

Evangheliile se bazeaza in primul rand pe cultura si trimiterile la Vechiul Testament, care fusese scris probabil cu 1000 ani inainte, cum poti intelege sutele de citate, trimiteri si expresii fara sa ai bazele necesare? Culturale, lingvistice, istorice... Nu uitati ca in scoala evreiasca a acelor timpuri se studia foarte serios (a se intelege se invata pe dinafara) si nu numai Vechiul Testament, asa ca Evangheliile sunt scrise (probabl involuntar) de la un nivel la care toti aveau niste cunostinte considerate apriori insusite. Numai ca noi acuma trebuie sa refacem procesul altfel ne lipsesc cheile de decriptare. Si nu numai citatele puse expres ca si citate in Evanghelii sunt legate de Vechiul Testament, multe alte expresii devenite curente in acel timp si acel loc au nevoie de decriptare - de exemplu vestitul "iata omul!"

Edited by Oxigen1234, 19 April 2014 - 15:54.


#6
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Oxigen1234, on 19 aprilie 2014 - 15:42, said:

Astept cu interes Evanghelia dupa Hristos, cine o are sa mi-o trimita si mie.
Ca alea 4 acceptate in editia oficiala au fost scrise de persoane aflate in legaturi oarecum neclare fata de personajul principal, si contin foarte multe trimiteri la cultura, expresii si evenimente locale, atat evreiesti cat si grecesti, fara de care pot fi intelese gresit sau chiar pe dos.
Asta e prima problema de care ar trebui sa te ocupi, parerea mea. Adica, tu spui ca evangheliile sunt scrise de niste oameni si recomanzi ca pentru intelegerea lor sa citesti alte scrieri ale altor oameni ...

Uite, VT spune in Ieremia 17:5: "Blestemat este cel ce se increde in om, care isi pune increderea intr-un muritor si isi abate inima de la Domnul". Daca Evangheliile ar fi lucrarea oamenilor, atunci oricine s-ar pune increderea in ce scrie acolo ar fi sub blestem.

Dar Dumnezeu ne-a lasat Cuvantul Lui ca hrana (spirituala) pentru viata pe pamantul asta si El nu ne da hrana proasta, atunci cand o cerem de la El. Dar daca ne punem increderea in oameni ca sa ne hraneasca spiritual, cadem sub blestem si istoria e plina de consecinte.

#7
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 Oxigen1234, on 19 aprilie 2014 - 15:01, said:

Traditia, Patericul, Toma de Aquino si Staniloaie, Apostolii si Vechiul Testament - toate sunt degeaba?
Vechiul Testament şi epistolele apostolilor nu-s degeaba deloc, însă restul (tradiţie, pateric, scriitori bisericeşti) cam da.

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 kruger, on 19 aprilie 2014 - 20:19, said:

Uite, VT spune in Ieremia 17:5: "Blestemat este cel ce se increde in om, care isi pune increderea intr-un muritor si isi abate inima de la Domnul". Daca Evangheliile ar fi lucrarea oamenilor, atunci oricine s-ar pune increderea in ce scrie acolo ar fi sub blestem.

Asa, si de unde crezi ca nu suntem sub blestem? Ala initial si greu - sa muncim si sa ne castigam viata cu sudoarea fruntii... ti se pare ca a fost ridicat?

In primul rand practica de a scoate un verset din context si a-l arunca ca adevar definitiv contravine chiar scopului de a citi Biblia nu Versetul. Si daca tot citezi ia macar tot capitolul! Care incepe (Cornilescu) "Păcatul lui Iuda este scris cu un priboi de fer, cu un vîrf de diamant; este săpat pe tabla inimii lor, şi pe coarnele altarelor lor."  Deci referirea se face doar la Iuda?
Iar versetul citat este dat de Ieremia insusi ca citat, de unde l-a preluat Ieremia din moment ce il citeaza cu ghilimele?
Moise 3? Si care era contextul initial? Vitelul de aur?

Daca va intereseaza CU ADEVARAT ce scrie in Biblie de ce alegeti sa IGNORATI (ca sa nu zic denigrati) alte opinii, nu ale mele, ale unor invatati recunoscuti care au dezbatut problemele astea mii de ani? Nu zice nimeni ca sunt toate adevarate, dar poate deschid idei si perspective noi.

Cand spui - acesta e adevarul - de fapt subtextul este - eu am dreptate, eu stiu cel mai bine. Aceasta e doar mandria, cel mai grav pacat din toate. Vreti versete despre mandrie? Nu dau!

Cui i-e frica de ideile altuia? Celui care e nesigur de credinta lui...

Orice om are un orizont de cunoastere. Care treptat se ingusteaza si devine un punct. Si atunci exclama: Acesta este punctul meu de vedere!

#9
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 08:51, said:



Asa, si de unde crezi ca nu suntem sub blestem? Ala initial si greu - sa muncim si sa ne castigam viata cu sudoarea fruntii... ti se pare ca a fost ridicat?

In primul rand practica de a scoate un verset din context si a-l arunca ca adevar definitiv contravine chiar scopului de a citi Biblia nu Versetul. Si daca tot citezi ia macar tot capitolul! Care incepe (Cornilescu) "Păcatul lui Iuda este scris cu un priboi de fer, cu un vîrf de diamant; este săpat pe tabla inimii lor, și pe coarnele altarelor lor."  Deci referirea se face doar la Iuda?
Iar versetul citat este dat de Ieremia insusi ca citat, de unde l-a preluat Ieremia din moment ce il citeaza cu ghilimele?
Moise 3? Si care era contextul initial? Vitelul de aur?

Daca va intereseaza CU ADEVARAT ce scrie in Biblie de ce alegeti sa IGNORATI (ca sa nu zic denigrati) alte opinii, nu ale mele, ale unor invatati recunoscuti care au dezbatut problemele astea mii de ani? Nu zice nimeni ca sunt toate adevarate, dar poate deschid idei si perspective noi.

Cand spui - acesta e adevarul - de fapt subtextul este - eu am dreptate, eu stiu cel mai bine. Aceasta e doar mandria, cel mai grav pacat din toate. Vreti versete despre mandrie? Nu dau!

Cui i-e frica de ideile altuia? Celui care e nesigur de credinta lui...

Orice om are un orizont de cunoastere. Care treptat se ingusteaza si devine un punct. Si atunci exclama: Acesta este punctul meu de vedere!

Iata...un om care vorbeste frumos!

#10
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 08:51, said:


Asa, si de unde crezi ca nu suntem sub blestem? Ala initial si greu - sa muncim si sa ne castigam viata cu sudoarea fruntii... ti se pare ca a fost ridicat?
Da, a fost ridicat de Hristos, care spune:

Evanghelia dupa Matei, capitol 6 said:

31.  Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32.  Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33.  Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
Vezi intreg capitol 6 pentru lamuriri suplimentare.

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 08:51, said:

Daca va intereseaza CU ADEVARAT ce scrie in Biblie de ce alegeti sa IGNORATI (ca sa nu zic denigrati) alte opinii, nu ale mele, ale unor invatati recunoscuti care au dezbatut problemele astea mii de ani? Nu zice nimeni ca sunt toate adevarate, dar poate deschid idei si perspective noi.

Cand spui - acesta e adevarul - de fapt subtextul este - eu am dreptate, eu stiu cel mai bine. Aceasta e doar mandria, cel mai grav pacat din toate. Vreti versete despre mandrie? Nu dau!

Cui i-e frica de ideile altuia? Celui care e nesigur de credinta lui...

Orice om are un orizont de cunoastere. Care treptat se ingusteaza si devine un punct. Si atunci exclama: Acesta este punctul meu de vedere!
Cand ma intereseaza cu ADEVARAT ce scrie-n Biblie, citesc Biblia si nu pe X sau Y. Citind pe X sau Y, cititorul isi poate insusi punctul de vedere al scriitorului, care pentru cititor, poate sa nu fie valabil.
Smerenia falsa, tot mandrie se cheama. ;)

#11
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Ok, în mulţimea sfătuitorilor există salvare, de aceea eu am de gând să merg şi la preot să întreb, mai ales că acum încerc să nu mai fac discriminări de niciun fel, căci cum zici domnule Oxygen, de la oricine poţi învăţa ceva.
Dar ce înseamnă aceasta : "Trimiteţi-mi şi mie Evanghelia după Hristos ?"

Ca şi un sfat ce ni-l dă Domnul Isus în Biblie: Rugaţi-vă neîncetat ! Dacă vă rugaţi şi aveţi credinţă, Domnul Isus vă trimite Duhul de la Tatăl şi vi se vor deschide ochii şi inima şi veţi înţelege mai multe din Scripturi.
Eu am înţeles versetul acela de la Matei 6 :33 că această căutare a Împărăţiei trebuie să fie una ce se realizează încontinuu. La versetele anterioare se vorbeşte de naţiuni că ei caută mâncare, băutură, îmbrăcăminte. Deşi mulţi le au pe aceste din plin, tot le caută. Dar cea mai de preţ comoară este Împărăţia Cerurilor şi aceasta trebuie căutată.

Noi nu suntem singuri, ci suntem uniţi în Cristos !

#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Utanu, on 20 aprilie 2014 - 11:00, said:

Ok, în mulţimea sfătuitorilor există salvare, de aceea eu am de gând să merg şi la preot să întreb, mai ales că acum încerc să nu mai fac discriminări de niciun fel, căci cum zici domnule Oxygen, de la oricine poţi învăţa ceva.
Dar ce înseamnă aceasta : "Trimiteţi-mi şi mie Evanghelia după Hristos ?"

Sunt preoti si preoti. Multi iti vor spune ceea ce crezi tu ca vrei sa auzi, iar altii iti vor spune dogma bisericii lor. Putini sunt cei care te vor indruma catre Adevar.

#13
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007

 SOCRATE_MMXII, on 20 aprilie 2014 - 11:12, said:

Sunt preoti si preoti. Multi iti vor spune ceea ce crezi tu ca vrei sa auzi, iar altii iti vor spune dogma bisericii lor. Putini sunt cei care te vor indruma catre Adevar.

Cât timp nu îi judeci, de la orice preot poţi învăţa ceva. Citez : "tot ce vă zic ei să faceţi, însă nu faceţi după faptele lor ". Aici fac o paranteză, deoarece sunt mulţi preoţi care sunt exemple şi mulţi preoţi care au fost exemple.Mulţi care au grijă de orfani , de văduve. Un singur cuvânt bun spus şi un interes personal sincer faţă de enoriaşii lor îi arată ca sunt interesaţi de ce-i pe care-i păstoresc. Să avem încredere că Iubirea va învinge, şi să privim binele din om! "Căutaţi şi veţi găsi, bateţi şi vi se va deschide!"
Deci, să căutăm Împărăţia !!

Edited by Utanu, 20 April 2014 - 11:24.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 SOCRATE_MMXII, on 20 aprilie 2014 - 10:55, said:

Cand ma intereseaza cu ADEVARAT ce scrie-n Biblie, citesc Biblia si nu pe X sau Y.

Si cand in Biblie dai de un citat din alta parte?

#15
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 08:51, said:

Daca va intereseaza CU ADEVARAT ce scrie in Biblie de ce alegeti sa IGNORATI (ca sa nu zic denigrati) alte opinii, nu ale mele, ale unor invatati recunoscuti care au dezbatut problemele astea mii de ani?
Dacă pe cineva interesează cu adevărat ce scrie în Biblie este elementar că va citi Biblia şi nu opinii despre Biblie. Mai ales că:

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 08:51, said:

Nu zice nimeni ca sunt toate adevarate, dar poate deschid idei si perspective noi.
...acel "poate" nu cred că e suficient de stimulant încât să rişti încâlcirea cu opinii care "nu zice nimeni că sunt toate adevărate".

 Utanu, on 20 aprilie 2014 - 11:19, said:

Cât timp nu îi judeci, de la orice preot poţi învăţa ceva. Citez : "tot ce vă zic ei să faceţi, însă nu faceţi după faptele lor ". Aici fac o paranteză, deoarece sunt mulţi preoţi care sunt exemple şi mulţi preoţi care au fost exemple.Mulţi care au grijă de orfani , de văduve. Un singur cuvânt bun spus şi un interes personal sincer faţă de enoriaşii lor îi arată ca sunt interesaţi de ce-i pe care-i păstoresc. Să avem încredere că Iubirea va învinge, şi să privim binele din om! "Căutaţi şi veţi găsi, bateţi şi vi se va deschide!"
Deci, să căutăm Împărăţia !!

Eşti entuziast, bravo. Află că toţi preoţii sunt în fapt nişte impostori care-şi asumă rol de mijlocitori între om şi Dumnezeu, nişte lupi în piei de oaie care învaţă lucruri stricate: politeism, idolatrie, călcare a poruncilor lui Dumnezeu. Caută Împărăţia deci, nu în gurile lor stricate ci în cugetul curat predat Adevărului şi în citirea cu interes şi fără prejudecăţi a Bibliei.

#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Oxigen1234, on 20 aprilie 2014 - 19:41, said:

Si cand in Biblie dai de un citat din alta parte?

Posted Image

#17
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca citind in plus iti "rişti încâlcirea cu opinii" ... exact asta e problema, nu ai niste opinii clare ale tale de care sa fii sigur si pe care sa ai curiozitatea si taria sa le compari cu alte opinii. Citeste sofismul lui Mark Twain cu "ci nu ne du in ispita".

Eu nu zic sa nu citesti Biblia. Nicidecum. Zic doar ca este pe alocuri codata, cifrata, si de multe ori ai nevoie de multe alte surse ca sa intelegi corect sensul - nu numai al unui verset ci chiar al unui capitol.

Cu atat mai mult un verset scos din context si aruncat din copy-paste nu are relevanta. Incearca sa dai sens celor 3 scoli filozofice din cartea lui Iov asa la prima citire...  "Dacă Dumnezeu nu are încredere în sfinţii Săi şi dacă cerurile nu sunt destul de curate înaintea ochilor Săi"...

De ce Dumnezeu l-a lovit asa de tare pe dreptul Iov? Oare Dumnezeu si Dracul nu sunt tot una? Cine l-a dus in ispita pe Lucifer cand nu exista nici rau si nici diavoli?

Trebuie mult mai multa credinta ca sa iti mentii opiniile (credinta) sub furtunile vietii decat doar ca sa le gasesti...

Edited by Oxigen1234, 21 April 2014 - 16:26.


#18
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Acel "ce sa fac ?" poate ca are mai multe intelesuri iar prima explicatie ar trebui sa inceapa cu intelesul.cautarii Imparatiei .
Imparatia se gaseste in interior prin obtinerea desavirsirii caracterului evident nu a egoului ci a constiintei hristice care trebuie spalata si dezvoltata ca pe un copac ce creste dintro saminta..
In acest sens Iisus este Viata Adevarul si Calea.
Iisus spune ca desavirsirea este conditia intrarii in Imparatie nu doar pt ca desavirsirea este echivalenta cu apartinerea de cer ci si ca desavirsirea trebuie obtinuta in viata fie acum fie dupa invierea tuturor sau in eventuale alte veniri inainte sau dupa miile de ani.
Tocmai de aceea atit din VT cit si Iisusreiese ca judecata se face nu dupa credinta ci dupa Lege Lege Porunci si Profeti la care si Iisus a facut trinitere la plecarea Sa promitind ca acestora se va arata care vor implini acestea.
Mai departe fiecare om face ce simte ce poate caracterul sau fie ca studiaza mai mult sau mai putin scriptura fie ca cere sau nu calauzire la un preot sau la un pastor sau la oricine considera un intelept o ruda prieten sau parinte ori nimanui.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate