Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apartament nou sau vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Vreau sa cumpar un apartament de 3 camere la aprox. 70.000 - 80.000 euro (credit prima casa cu avans) si am urmatoarea dilema - cam toate apartamentele noi pe care le-am vazut sunt ori departe de centru/metrou ori foarte mici sau/si au intretinerea foarte costisitoare. As vrea tare mult sa iau ceva nou, ca varianta de rezerva am apartament vechi pozitionat bine pe care sa il renovez sau direct renovat. Prefer jumatatea de est a Bucurestiului, in special cartierul Titan dar nu refuz nici in alta parte relativ aproape de metrou (10 minute e ok). Credeti ca se poate gasi ceva decent in acest buget sau mai bine apartament vechi renovat?

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdenied, on 18 aprilie 2014 - 15:45, said:

Vreau sa cumpar un apartament de 3 camere la aprox. 70.000 - 80.000 euro (credit prima casa cu avans) si am urmatoarea dilema - cam toate apartamentele noi pe care le-am vazut sunt ori departe de centru/metrou ori foarte mici sau/si au intretinerea foarte costisitoare. As vrea tare mult sa iau ceva nou, ca varianta de rezerva am apartament vechi pozitionat bine pe care sa il renovez sau direct renovat. Prefer jumatatea de est a Bucurestiului, in special cartierul Titan dar nu refuz nici in alta parte relativ aproape de metrou (10 minute e ok). Credeti ca se poate gasi ceva decent in acest buget sau mai bine apartament vechi renovat?

Emigrare, da-l draq de apartament, la banii pe care ii detii iti refaci in alta tara viata.

Edited by ovidiu21, 18 April 2014 - 15:48.


#3
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postovidiu21, on 18 aprilie 2014 - 15:47, said:

Emigrare, da-l draq de apartament, la banii pe care ii detii iti refaci in alta tara viata.
Nu vreau sa emigrez, nu sunt lucrurile chiar roz nici afara. Nu detin banii, iau cu credit.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
si pe unde zici ca iti refaci viata cu 10.000 de euro?

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai furat banii frate de ii arunci in vant asa usor?

#6
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Daca aveti un raspuns la intrebarea mea, va sunt recunoscator. Va rog nu imi mai dati sfaturi de genul emigrare, mutat in alt oras, construit casa la tara.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Balta Albă - Titan, lângă parc. Tineretului poate (nu ştiu care-s preţurile pe acolo), Dacă vrei ceva mai aproape de centru, încearcă Cart. Obor, dar nu la "Bucur Obor" că e cam urât din cauza unora care vin să vindă pe acolo (nu am avut probleme cu ei când am fost la cumpărături în zonă), ci mai spre Iancului.
Dacă te tentează zona, să nu-ţi iei în blocul U1 de pe Avrig nr. 9-19, că e cam îmbulinat.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am avut aceeasi dilema in urma cu vreo 2 ani
dupa ce am tras concluzia ca apartamentele noi pe care mi le permiteam sunt la "mama dreak" iar cele intr-o locatie ok depaseau (mult) bugetul, am cumparat un 3 camere in titan, intr-un bloc cu 4 etaje probabil, de prin anii 60-70
sunt multumit, nu regret ca am facut alegerea aceasta; exista metrou, autobuze, parcuri, gradinite si scoli cu gramada, piete, magazine, farmacii, policlinici, piete etc. la (foarte) mica distanta
in primul rand nu depind absolut deloc de masina, o las parcata cu zilele in fata blocului

pe sustinatorii inversunati ai apartamentelor noi ii rog sa mearga azi sau maine in orice locatie doresc sa vada cum stau lucrurile prin zona dupa o ploaie de cateva zile, asa m-am decis ca deocamdata tot un ap vechi prefer

Edited by aeon, 18 April 2014 - 16:10.


#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mie imi place arhitectura caselor vechi, dar la cutrumur sunt periculoase.
Daca cea veche este destul de solida, ramai la ea.

Edited by danutz96, 18 April 2014 - 16:11.


#10
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postdenied, on 18 aprilie 2014 - 16:00, said:

Daca aveti un raspuns la intrebarea mea, va sunt recunoscator. Va rog nu imi mai dati sfaturi de genul emigrare, mutat in alt oras, construit casa la tara.
Pai tu insuti creezi o polemica, ce raspuns astepti?

Apartamentele noi sunt de multe tipuri, sunt blocuri mici pe locuri de case care incalca proprietatea vecinului, regimul de inaltime, autorizatia de constructie si au un potential permanent de litigiu si demolare, facute de tigani de regula pentru economie, in care nici gratis nu m-as muta.
Sunt blocuri mari facute in oras si scumpe, sau mai la periferie cu aere de ghetou si ieftine, parcari private si pe bani, etc

Si apartamentele vechi sunt de n-tipuri, x locatii, nu se poate trasa un numitor comun. Defapt multe din asa-zisele apartamente noi au fost construite pana in 2008, mai au putin si fac 10 ani... cat timp le consideri noi?
Pe vremea mea noi se considerau cele din anii 80 si mai ales 90

Edited by Hedonist, 18 April 2014 - 16:13.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Pallady Towers? Dar nu ştiu dacă te încadrezi.

#12
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postaeon, on 18 aprilie 2014 - 16:08, said:

pe sustinatorii inversunati ai apartamentelor noi ii rog sa mearga azi sau maine in orice locatie doresc sa vada cum stau lucrurile prin zona dupa o ploaie de cateva zile, asa m-am decis ca deocamdata tot un ap vechi prefer

Mare dreptate ai...apartamentele astea noi sunt facute la numar si nici decum sa respecte vreo norma de siguranta sau calitate. Nu stiu cum vor fi(daca vor mai fi) dupa un cutremur...

#13
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdenied, on 18 aprilie 2014 - 15:45, said:

Vreau sa cumpar un apartament de 3 camere la aprox. 70.000 - 80.000 euro (credit prima casa cu avans) si am urmatoarea dilema - cam toate apartamentele noi pe care le-am vazut sunt ori departe de centru/metrou ori foarte mici sau/si au intretinerea foarte costisitoare. As vrea tare mult sa iau ceva nou, ca varianta de rezerva am apartament vechi pozitionat bine pe care sa il renovez sau direct renovat. Prefer jumatatea de est a Bucurestiului, in special cartierul Titan dar nu refuz nici in alta parte relativ aproape de metrou (10 minute e ok). Credeti ca se poate gasi ceva decent in acest buget sau mai bine apartament vechi renovat?

cu 80.000E iti poti cumpara cca. 4 apartamente de cate 3-4 camere in alte tari precum Spania de ex. pe care ulterior le poti inchiria fara nici o problema cu cel putin 400-500E fiecare. cea mai inteleapta alegere este asa cum s-a afirmat si mai sus ............. emigrarea!!!

daca vrei mai multe amanunte putem dicuta pe p.m

nu pot da mai multe informatii aici pt ca forumul promoveaza piata si mafia imobiliara si mai mult decat sigur o sa fiu banat din tot felul de motive puerile

in romania nu se mai poate face nimic! ........ e pacat sa-ti irosesti banii (in buzunarele tiganilor samsari ) dar si restul vietii aici!

Edited by hightech-sys, 18 April 2014 - 16:45.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
pai recomanda'i si banca aia care da bani prin prima casa pentru apartamente in valencia...

#15
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postslai, on 18 aprilie 2014 - 16:40, said:

pai recomanda'i si banca aia care da bani prin prima casa pentru apartamente in valencia...

daca se achizitioneaza un imobil afara creditul se poate lua tot de la o banca din afara!

conditiile de creditare sunt cu totul altele .......

Edited by hightech-sys, 18 April 2014 - 16:50.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
sigur, cand aud ca esti roman cica marca bancile banu' si fara sa te mai intrebe nimic...

#17
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Asa cum am mai spus, nu vreau sa emigrez, nu vreau sa cumpar apartamente in afara tarii. Vreau doar sa platesc o rata in loc de chirie.

#18
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdenied, on 18 aprilie 2014 - 16:52, said:

Asa cum am mai spus, nu vreau sa emigrez, nu vreau sa cumpar apartamente in afara tarii. Vreau doar sa platesc o rata in loc de chirie.

inseamna ca ceva nu e in regula cu tine ....... esti sigur?

nu stiu de ce dar am vaga impresie ca si tu faci parte din cei care incearca cu disperare resuscitarea pietei folosindu-se de tot felul de tertipuri

Edited by hightech-sys, 18 April 2014 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate