Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sanse in Romania fara BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014
Ce sanse ai in Romania de a duce un trai decent daca nu ai nici macar BACUL?
Se mai poate reusi in Romanai fara BAC?
In ce domenii?

Edited by GabrielHorzo, 18 April 2014 - 13:05.


#2
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Dar cu ce schimba Bac-ul aceasta situatie ?

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bineanteles... depinde cu ce se ocupa parintii...
IT, freelancer, web, call center, McDonalds, zidar, zugrav, instalator, sofer, cizmar, lucrator comercial, paza si protectie, sunt foarte multe, nu stau sa le insir aici pe toate

Nord Stareee... ne lasi frate??

tu nu o sa iei BACul pentru ca stai prea mult pe net aiurea
si o sa ajungi printre ultimii oameni (ca astia fara BAC asa sunt considerati...) au trait degeaba 12 ani de scoala

Edited by Nero-d, 18 April 2014 - 13:20.


#4
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

 sammydo, on 18 aprilie 2014 - 13:02, said:

Dar cu ce schimba Bac-ul aceasta situatie ?

Daca nu iei bacu' o sa repeti de foarte multe ori intrebarea "Doriti si cartofi la meniu ? "

Edited by Gh3r0m, 18 April 2014 - 13:09.


#5
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
"cu bac fara bac semintele acelasi gust are"

#6
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

 Gh3r0m, on 18 aprilie 2014 - 13:09, said:

Daca nu iei bacu' o sa repeti de foarte multe ori intrebarea "Doriti si cartofi la meniu ? "

Tu crezi ca toti angajatii de la restaurantele unde bati tu apropo nu au Bac-ul? Am prieteni care sunt la facultate si s-au angajat in respectivul domeniu ca sa castige un ban.. Numai judecati omul dupa aparante!

Edited by danielionutb, 18 April 2014 - 13:14.


#7
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014

 Nero-d, on 18 aprilie 2014 - 13:08, said:

bineanteles... depinde cu ce se ocupa parintii...
IT, freelancer, web, call center, McDonalds, zidar, zugrav, instalator, sofer, cizmar, lucrator comercial, paza si protectie, sunt foarte multe, nu stau sa le insir aici pe toate

Nu este nevoide BAC pentru majoritatea...?

#8
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Da se poate. Problema e ca sunt sansele mai mici. Auzim la televizor povesti cu oameni care au castigat milioane de euro si nu au avut bac. Problema e ca la TV nu auzit si partea cealalta, a celor care nu au reusit.

Pentru fiecare om care reuseste fara bac, sunt 100 care de-abia o duc de pe o zi pe alta.

#9
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

 danielionutb, on 18 aprilie 2014 - 13:13, said:

Tu crezi ca toti angajatii de la restaurantele unde bati tu apropo nu au Bac-ul? Am prieteni care sunt la facultate si s-au angajat in respectivul domeniu ca sa castige un ban.. Numai judecati omul dupa aparante!

Eu vorbeam de McDonald's Posted Image
Retarzii de azi din liceu traiesc cu impresia "ba, ala n-are facultate si lucreaza pe 230912031 de euro pe an".
Daca ai pile, bravo.
Daca tactu are bani si o sa ai o viata usoara, bravo.
Dar, iti garantez ca nimeni n-o sa vina la tine pe strada sa te angajeze pe ochi frumosi dupa ce termini liceul.


Bacul, facultatea si orice altfel de cursuri nu-ti vor garanta un loc de munca, dar vei avea mai multe oportunitati fata de restul.

Edited by Gh3r0m, 18 April 2014 - 13:24.


#10
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014

 Gh3r0m, on 18 aprilie 2014 - 13:17, said:

Eu vorbeam de McDonald's Posted Image
Retarzii de azi din liceu traiesc cu impresia "ba, ala n-are facultate si lucreaza pe 230912031 de euro pe an".
Daca ai pile, bravo.
Daca tactu are bani si o sa ai o viata usoara, bravo.
Dar, iti garantez ca nimeni n-o sa vina la tine pe strada sa te angajeze pe ochi frumosi dupa ce termini liceul.



Bacul, facultatea si orice altfel de cursuri nu-ti vor garanta un loc de munca, dar vei avea mai multe oportunitati fata de restul.

Faculta?Vrei sa spui ca si daca am BAC am nevoie de faculta altfel nu imi gasesc de munca? Ce naiba daca am liceul terminat cu BAC luat nu sunt de angajat macar pentru 200 de euro?

#11
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Gh3r0m, on 18 aprilie 2014 - 13:09, said:

Daca nu iei bacu' o sa repeti de foarte multe ori intrebarea "Doriti si cartofi la meniu ? "

Dar am vazut si absolventi de drept, sau marketing ori relatii internationale care te intreaba daca doriti cartofi la meniu, si in definitiv cineva trebuie sa faca si asta,

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, daca nici BAC-ul nu esti in stare sa il treci, tinere, fara suparare, mi-ai cheltuit banii din impozitul pe care l-am platit de pomana. Asa ca, pe banii mei, sper ca nu te superi daca iti spun ca esti cam prost. Si prostii sunt buni doar sa spele WC-urile..
Corect, Mc D este o slujba pt studenti. Asa ca astia au cum sa se intretina in timpul studiilor si sa slabeasca presiunea asupra parintilor lor. Si e bine ca fac asta.
Acuma ca daca dupa faculate raman doar acolo, tine si de bafta. Dar mai ales de faptul ca au trecut prin scoala ca gasca prin apa, si in consecinta, nu pot trece de interviul de angajare..
Altfel, eu dupa BAC m-am angajat ca electronist profesionist, Da deja reparam in draci dinainte. Asa ca matale, tinere absolvent, cand ai dat la liceu, te-i gandit si nitel la ce vei face cu califiarea obtinuta dupa absolvirea lui? Esti in stare sa ii spui unuii angajator ca vei fi productiv foarte repede? Nu, sory.

Edited by Prien, 18 April 2014 - 13:36.


#13
L3onardus

L3onardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2012
Sansele in Romania cu BAC sunt aceleasi cu sansele in Romania fara BAC.Poti fi muritor de foame cu facultate asa cum poti ajunge milionar cu scoala profesionala(Romania este tara tuturor posibilitatilor).

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Gh3r0m, on 18 aprilie 2014 - 13:09, said:

Daca nu iei bacu' o sa repeti de foarte multe ori intrebarea "Doriti si cartofi la meniu ? "

confunzi cu absolventii de la litere :).

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 GabrielHorzo, on 18 aprilie 2014 - 13:00, said:

Ce sanse ai in Romania de a duce un trai decent daca nu ai nici macar BACUL?
Mici.
Iar daca nu poti sa-l iei crezi ca vei reusi in viata ? N-ai cu ce.

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2014 - 13:53.


#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Si bacul daca il ai cu ce te ajuta?
Daca stii sa faci ceva, o meserie si stii sa o faci bine poti avea sanse foarte mari. Poti castiga mai mult ca unul cu 5 facultati.
Dar pana acolo ai de invatat.

#17
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
@Tipiric Nu aia era ideea. Ideea era ca nu a fost in stare sa invete sa ia un amarat de Bac ... ce meserii sa mai invete cand sta pe aici si tot ne intreaba daca are sanse in Rusia, China, Cuba, aseara voia prin SUA, iar acum vad ca s-a hotarat sa ramana in tara.
Se plictiseste cam tare din cate vad eu. Posted Image

#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
amice, ne mai slabesti cu numarul de topice deschise?


sunt de acord ca scoala s-a dus in cap, din moment ce sunt atatia care nu reusesc sa ia bac-ul si in liceu o ard
doar chiulind in draci, mancand seminte, fumand si dand apa la moara parasutelor ce se cred mari dive naturale.

ba, sincer, eu muncesc de la 14-15 ani. mi-a placut electronica, asemeni colegului @Prien. reparam televizoare si
alte minuni. dupa care, am invatat si cu frigotehnia. p-asta n-am practicat-o la fel de mult ca electronica. si n-am
deschis cinspe mii de topicuri/zi ca sa-mi spuna altii ce sa fac si de ce sa ma apuc. d-aia am cap pe umeri, sa-l
folosesc. bine, pe vremea mea nici nu era indobitocirea asta excesiva cu internetul, care la unii e la rang de arta.
netul e bun, sa-l folosesti cu cap, sa te mai si distrezi cu el, sa mai pierzi si vremea cand n-ai ce face, dar daca
unii aleg sa frece doar menta pe feisbuc si sa-si faca poze in oglinda...

am considerat (si inca mai consider) facultatea o pierdere de timp. nu toate facultatile, cum ar fi electronica si
automatizarile, medicina, dreptul (cu toate ca aici e nitel cam discutabila treaba...) si or mai fi vreo 2-3 care imi
scapa pe moment, ci restul. specializari degeaba, pe meserii si piete care nu au cerere pentru ele. fabrici de
diplome si parinti scelerati. "sa faca copilu' o facultate, sa aibe diplome". si uite asa, cu eforturi uneori supraomenesti,
multi cazuti in freza, fac de mila de sila, o facultate. si angajatorii stramba din nas la aia care nu au, nu vor sau nu
pot. de ce? vedeti daca gasiti raspunsurile singurei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate