Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Metis ciobanesc Bucovina - calciu si vitamine

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
De ieri avem un caine de 4-5 luni (dupa dantura), luat de la cineva dintr-o curte. Cred ca are vreo 18 kg deja, aduce a ciobanesc de Bucovina, e de talie mare, slab si mi se pare ca schioapata usor. Azi il deparazitam intern (curand - si extern) si m-as bucura daca ati putea sa ma sfatuiti ce/cat/cand sa-i dau pentru profilaxia rahitismului. Daca ar fi medicamente de uz uman m-ar ajuta si mai mult.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ii trebuie mult calciu si vitamine...mai ales pentru un caine de talia lui fiind in crestere......asa ca, fuga la farmacia veterinara...

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Boabe de calitate !!! Aveti grija cu "schiopatatul"!!!

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ar trebui sa mergi cu el la un veterinar pentru deparazitare si vaccinare. Acolo vei primi si sfaturi in legatura cu administrarea de vitamine si calciu. Neaparat sa-l vaccinezi fiindca parvoviroza nu iarta. Sau jigodia .

#5
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
deja l-am deparazitat, urmeaza vaccinurile, avem canifort cu recomandare. dar a aparut o alta problema: nu stiu cum sa lucrez cu el. intelege ce vreau de la el, dar face fix cand si daca are chef. daca are chef de recompensa, face, daca nu - nu. merge la pas in curte, cand ies pe poarta parca a uitat tot. a patit cineva asta?

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Da, toti am patit asta. Pe la 5 luni toti puii au accese de independenta.

#7
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
cum sa-l abordez? in afara de fermitate blanda. e doar chestie de perseverenta mea? pana acum am lucrat cu caini de vanatoare si abordarea joaca/recompensa valabila la ei nu tine cu bestiuta mea. :)

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Tine-l doar in lesa lunga de 4-5 metri si daca nu vine cand il chemi, il tragi spre tine. Eventual o lesa retractabila sau pur si simplu o franghie de lungime mare desi e cam incomod. In functie de bani: daca ai, iti iei retractabila, daca nu, te descurci si cu o franghie nici prea groasa ca sa nu fie incomoda dar nici prea subtire ca sa n-o rupa ca e mare catelul tau.

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

 simf, on 24 aprilie 2014 - 09:43, said:

deja l-am deparazitat, urmeaza vaccinurile, avem canifort cu recomandare. dar a aparut o alta problema: nu stiu cum sa lucrez cu el. intelege ce vreau de la el, dar face fix cand si daca are chef. daca are chef de recompensa, face, daca nu - nu. merge la pas in curte, cand ies pe poarta parca a uitat tot. a patit cineva asta?

Presupun ca l-ai deparazitat si extern, pe blanita.

Referitor la vitamine: tekela mea este obisnuita sa manance aproape zilnic, alaturi de noi, mere, varza verde, morcovi, portocale, banane, alune, seminte de bostan sau de floare etc...cand vrea ea si ne vede ca le mancam.
Pe de alta parte tekela primeste zilnic vitamine din pilaful facut din 2/3 carne si 1/3 orez + telina, morcov, patrunjel, ceapa, usturoi ...etc. Dimineata, dupa plimbare, rontaie niste graunte de caine, in timpul zilei mai incearca niste bete de caine, de rontait,  dar seara mananca mancare - pilaf.

Referitor la dresaj: am citit undeva ca un caine a invatat peste 300 cuvinte din limbajul omului.
Cateaua mea face pe proasta cand nu ii convine ce ii zic - si are deja 13 ani - altfel ne intelegem din cuvinte, gesturi si priviri.

Out of topic: stiati ca dintre toate animalele dresabile, cainii sunt singurii care urmaresc privirea si mainile omului - adica, de exemplu, gestul de a arata unui caine unde sa actioneze: cu mana sau cu o miscare a ochilor si o usoara miscare a capului.

Edited by gabicen, 24 April 2014 - 15:35.


#10
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
avem lesa si fixa, si retractibila, l-am deparazitat si intern, si extern (mai avem 2 canini si 4 pisici si avem program de deparazitare), am "asezat" dieta si aportul de calciu, cu educatia ce-avem oaresce probleme. se vede ceva evolutie, la nu reactioneaza deja bine, mai intelege inca 3 comenzi pe care le face daca vrea. cred ca perseverenta e cheia :)

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Principala problema a cainilor este IERARHIA !!! Si nu o inteleg la fel ca oamenii ! Ei stiu clar cine este "seful haitei" ,cine este nr. 2,3 etc. ! Citeste in literatura de specialitate cum devii sef !De multe ori "din dragoste pentru prietenul nostru blanos",cainele intelege ca el este sef !!!
Cateva exemple :
- NU mangaia cainele imediat cum il vezi/iesi din casa/vii de undeva - lasa-l cateva minute si nu il baga in seama apoi ...."love"
- NU il lasa sa iasa/intre primul pe poarta/usa - SEFUL intra/iese primul
- NU te juca cu jucariile pe care le aduce el - ci cu "CE VREA SEFUL(tu)"
- NU ii lasa toate jucariile afara - SEFUL este stapanul jucariilor si se joaca când/cu ce vrea el
- NU ii oferi recompense pentru ....nimic - minim pentru un "sezi" sau "culcat"
- Exerseaza mersul in lesa - lesa scurta + zgarda de forta - in nici un caz "sa-l tarasti spre tine cu funia lungaPosted Image "
Spor,

#12
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005
pana acum am educat un cocker, un brac german, un metis de pinscher capos (e partial educat, dar nu dresat), am "colaborat" cu doi ciobanesti germani (aveau notiunile de baza). dar dulaul asta imi pune capac, cu el nu merge ce-au mers cu ceilalti. ma gandeam daca ar putea un crescator de CRB sa-mi "vanda" niste ponturi.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Parca e un club al ciobanestilor romanesti. Da o cautare pe google si vezi daca au forum de discutii. Sa stii ca nu conteaza doar rasa. Fiecare caine poate avea un temperament diferit chiar daca sunt de aceeasi rasa. E caine de stana, treaba lui e sa pazeasca turma, nu sa se plimbe prin parc si sa faca mumos la stapan.

#14
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005

 Freddy12, on 25 aprilie 2014 - 13:22, said:

Parca e un club al ciobanestilor romanesti. Da o cautare pe google si vezi daca au forum de discutii. Sa stii ca nu conteaza doar rasa. Fiecare caine poate avea un temperament diferit chiar daca sunt de aceeasi rasa. E caine de stana, treaba lui e sa pazeasca turma, nu sa se plimbe prin parc si sa faca mumos la stapan.
am incercat sa discut cu unii dintre ei, cei care au canise nu raspund deloc, cine mi-a raspuns imi dadea sfaturi cum sa-l educ sa faca mumos in apartament si-n parc. pe mine ma interesa sa-mi decodeze comportamentul cainelui (de exemplu, faptul ca-i las jucaria lui cand ne jucam pentru el inseamna ca mi-e superior, numai seful initaiaza si incheie jocurile; sau - seful mananca primul, apoi subordonatii [eu hraneam cainele inante sa mancam noi ca sa nu mai vina sa ceara sau, mai bine spus, sa fiu eu cu constiinta impacata si sa n-am tendinta sa-i dau ceva atunci]). vreau cainele liber, fara lant, si sa asculta, sa nu fie un pericol pentru musafiri. si se vede ca e caine de stana, apara tot - ceilati caini, pisicile, mingile din curte :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate