Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenajarea si ameliorarea terenului

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
La cererea unanima a publicului legumicultor, votata prin 'aplauze & urale' punem de un nou subiect de discutie legat de 'lucrarile de infrastructura' necesare pentru un gradinarit de succes, drenaje, terasare, ameliorare, si tot ce se poate imagina in materie!
Si incepem cu drenajele, sunteti invitati sa 'marturisiti' aici pe loc din experienta voastra in domeniu!
Spor!
Initiativa nu-mi apartine dar mi se pare interesanta.
Posted Image


Notă:

Am mutat aici cele trei posturi de mai jos, fiindcă păstrând cronologia forumului ieşea o ciorbă.

 subway_guru, on 16 aprilie 2014 - 23:19, said:

Nico, mai bine un dren...

 meganedoi, on 17 aprilie 2014 - 09:44, said:

Care ar fi tehnologia de drenare recomandata?
Am realizat ca am si eu o problema asemanatoare cand am mutat un pomisor saptamana trecuta. Am sapat mai mult atat in jurul pomului, cat si in adancime ca sa nu ii deranjez radacinile prea mult. Timp de o saptamana groapa a ramas descoperita si este apa in ea in permanenta. Chiar daca nu ploua. Sub stratul fertil adus de mine in gradina (intre 30 si 60cm in functie de teren) este un fel de clisa, argila, lut, plastilina, cauciuc care nu lasa apa sa treaca in profunzime. Singurul lucru bun este faptul ca datorita stratului adaugat de mine intregul amplasament este mai sus cu 30-40cm fata de resul terenurilor din zona si astfel dreneaza lateral (dar destul de lent).
Asadar, cum? cu ce? cand? unde? ne recomanda cineva?

O astfel de discutie nu ar avea de ce sa fie purtata la "semanat si repicat" asa incat l-as ruga pe subway_guru sau pe cine se pricepe mai mult sa deschida un topic despre "Amenajarea si ameliorarea terenurilor pentru culturile legumicole" Posted Image

 Bybanul, on 17 aprilie 2014 - 10:00, said:

La mine in cartier a fost aceeasi problema cu apa baltind in multe locuri perioada indelungate. Am doi vecini irlandezi care au venit si ne-au "luminat".
Au sapat santuri la 80 cm de-a lungul curtii si au introdus tuburi de dren de 110 (se gasesc la Dede la rola de 50) "imbracate" in pietre - refuz de ciur. In capat au pus un colector de 200 cu inclinare catre un put din care apa e extrasa cu o pompa cu declansator de nivel si uda o livada alaturata.
Nu au mai fot probleme de atunci

 bilti, on 17 aprilie 2014 - 11:17, said:

am si eu drenaj in curte. am scapat de apa din pivnita si de balti. daca se va deschide un topic o sa pot contribui.

Edited by scaiba, 18 April 2014 - 09:57.
Adăugat nota.


#2
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Din pacate, sau din fericire, nu am fost nevoit sa dau cu nasul de subiecte gen drenare,, terasare samd...insa ameliorarea structurii (in special) si compozitiei solului imi cam da batai de cap...adica am zone extrem de proaste, de genul unor terenuri (mini-micro parcele) extrem de grele, lutoase si cu substrat dezastruos (fosta zona de "batatura" sau constructii aiurea incorect dezafectate) ...si amendarea/ameliorarea e o traba care ma intereseaza.

#3
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Am avut clienti care au vrut drenaj, desi aveau un pamant foarte bun, permeabil si prima apa destul de adanca.
Doar pt ca ”au auzit ei ca asa se feresc de inundatie” sau ca ”vecinul si-a facut drenaj, vreau si eu”.

Un astfel de jurnal trebuie sa aiba in frunte cateva elemente de baza:
- nu pt orice sol, este necasar drenul;
- acesta se realizeaza (daca este cazul) cel mai bine, dupa constructia casei;
- daca vrei sa-ti faci casa pe un fost camp, langa alte case asemanatoare, intreaba localnicii pe unde se formau balti;
- daca ai un teren cu supr mare, executa puturi pt aflarea straturilor pana la prima apa si apoi, dreanajul, daca e cazul!

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@crisbud:

Mulţam fain pentru intervenţie, atenţie însă la aria unde-i discuţia Posted Image

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Scurgerea frantuzeasca - French Drain

Pe scurt: sant de 30 cm adancime (sau putin mai mult, daca ne jucam cu motosapa in zona), teava perforata (teava de canalizare de 110 mm gaurita sau teava de drenaj), pietris in jurul tevii si un agrotextil care inconjoara "miezul" format din teava si pietris, ca sa nu se infunde gaurile din teava.

Evident, pante de scurgere catre o zona in care putem evacua apa fara probleme (adica fara riscul de a-i inunda pe altii sau de a ni se intoarce apa in locurile din care tocmai am preluat-o !), ori camin colector + pompa ape murdare cu plutitor care trimite apa automat catre aceeasi zona de evacuare / canalizare stradala, etc.

Edited by jumborom, 19 April 2014 - 06:30.


#6
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Are cineva din zona Bucuresti-Ilfov sa imi imprumute un tavalug/rulou pentru nivelat terenul?

Este vorba despre asa ceva sau asemanator
http://www.clubaface...57-3609855.html

Multumesc
M

PS rog sa trimiteri răspunsuri pe PM sa nu incarcam tipicul. Multumesc

Edited by meganedoi, 02 May 2014 - 14:40.


#7
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
sper ca postez bine... ca sa nu deschid un topic nou.

Am un teren, arat prin ianuarie si discuit in primavara. Nu a mai fost cultivat de ani buni. Am erbicidat cu DualGold, insa nu l-am incorporat in sol si nici nu a plouat decat la cateva zile dupa.  Buruienile au inceput sa iasa de ceva vreme, in special cele cu frunza ingusta, insa am inteles ca nu sunt suficient de dezvoltate pentru un erbicid total. Sambata am dat oricum cu  Glifotim pe o portiune.
Daca zilele astea l-as erbicida cu DualGold si l-as discui dupa, ar fi in regula?
Sau ce sfaturi imi puteti da?
Urmeaza sa plantez ardei si varza. Suprafata e de ~ 50 ari.

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Glifozatul e super...dai acum cand incep sa se dezvolte buruienile si dupa doua saptamani poti sa semeni orice!
RoundUp e secretul super-recoltelor yankee!
:)

Edited by subway_guru, 06 May 2014 - 20:48.


#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Glifosatul se cam da cand ierburile sunt bine in vegetatie, daca sunt abia rasarite nu prea e la fel de eficient si oricum urmeaza sa mai apara in perioada urmatoare asa ca ar mai fi de asteptat.

#10
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Am constatat o problema la textura pamantului pe care am pus anul asta legume si alte balarii (o suprafata de cca 1000 mp din total).
- Cca. 30% are o textura acceptabila, dar dupa multa apa textura nu isi prea revine, ramane compact sau se crapa.  Se rezolva doar sapat bine sau sa treaca iarna peste el si se reface.
- Pe cca. 70%, a arat adanc un destept in primavara (desi era arat si in toamna) si a scos pamant lutos la suprafata. Textura e groaznica. Ca idee, am bagat motocultorul si de 4-5 ori pe o zona si au ramas neatinisi toti bolovani mici si compacti, unii zici ca sunt pietre. Unde am plantat rasaduri am pus intai o gramada de turba ca sa nu rup radacinile cu bolovanii.

In toamna vreau sa fac ceva sa ameliorez macar 100 mp de solar + 200-300 mp unde sa pun la anul legume de camp.
Ce sfaturi imi dati ?
- sa pun balegar ? - ce tip ? de unde ? (urasc balegarul datorita parazitilor si bolilor aduse)
- sa bag 20-30 saci de 300L de turba in solar/100 mp ? balegar, sau altceva ?
- sa bag cativa mc de perlit fin in solar + afara ?
- sa bag cateva masini de nisip tip chisai ?
- rumegus sau alte tampenii ?
- am vazut niste resturi de seminte de floarea soarelui.....ceva gen balegar, dar nu prea erau descompuse.
- ....

#11
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 ionutz_t, on 06 mai 2014 - 20:41, said:

sper ca postez bine... ca sa nu deschid un topic nou.

Am un teren, arat prin ianuarie si discuit in primavara. Nu a mai fost cultivat de ani buni. Am erbicidat cu DualGold, insa nu l-am incorporat in sol si nici nu a plouat decat la cateva zile dupa.  Buruienile au inceput sa iasa de ceva vreme, in special cele cu frunza ingusta, insa am inteles ca nu sunt suficient de dezvoltate pentru un erbicid total. Sambata am dat oricum cu  Glifotim pe o portiune.
Daca zilele astea l-as erbicida cu DualGold si l-as discui dupa, ar fi in regula?
Sau ce sfaturi imi puteti da?
Urmeaza sa plantez ardei si varza. Suprafata e de ~ 50 ari.

Sal man ,

Pai daca tot il discui lasa-l dracu asa cum e, si bagi banii intr-un erbicid postemergent (varianta 1). Merge si cu Dual Gold cum vrei tu, dar din cate i-mi amintesc este pentru buruieni aparute din seminte, pe restul nu le ia, asa ca tot va trebuii sa intervii si dupa cu erbicid sau sapa (varianta 2). Eu ti-as  recomanda sa dai erbicid  total acum, caci cel putin ce omoara nu mai iese la loc, si la 5 zile dupa ce l-ai dat discuie si planteaza, si dupa  ce incep sa mai apara ierburi bagi o prasa (varianta 3).  Indiferent cum vei face tinanad cont ca e aratura de primavara si terenul nu a mai fost plantat ani buni vei avea iarba destula acolo , care fara 2 -3 serii de totaluri nu o s-o scoti la capat, garantat.Am trecut prin asta cu terenul meu.In primul an a fost necesar de 3-4 erbicidari dedicate ( mono+dicoti...) , 5 jumuliri la mana la toata suprafata + 2 totaluri.

P.s   Daca vindeam iarba aia ieseam mai bine decat cu , cultura.(Acum depinde de cat de imburuienat e terenul, daca irigi, daca ai dat ingraseminte, etc...)

#12
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nici eu nu am insamantat Facelia, dar in noiembrie, intr-o perioada mai uscata voi freza terenul, il voi fertiliza subtire cu ceva gainat vechi si apoi voi imprastia samanta, amestecata in prealabil cu nisip. Pentru incorporare am de ales intre a da cu grebla sau a freza superficial. Inca nu stiu cum ar fi mai bine.
Ar mai fi si varianta insamantarii in februarie-martie, dar sunt multe sanse sa nu pot intra cu freza.

#13
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016
salut, marius.
care este motivul pentru care doresti s-o cultivi si pe ce suprafata?

#14
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Postarea aici despre Facelia este o urmare a unei discutii pe topicul despre ardei.
http://forum.softped...4#entry19725420

#15
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Ai cumparat "de pe net" sau poate fi gasita si la magazinele cu seminte? Si nu in ultimul rand, care e cantitatea de samanta necesara /ar? Am teren mai mult dar o parte din el nu a fost lucrat si e napadit de balarii. Vreau sa-l curat, sa-l ar si sa seman facelia in vederea unei ulterioare utilizari.

#16
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

 meganedoi, on 22 august 2016 - 06:59, said:

Postarea aici despre Facelia....
un prieten, a pus vreo 40 ha. este apicultor.
a inceput in 2011.
a luat samanta de la brasov. dupa 2 ani, a ras tot si a cumparat samanta din germania (soiul balo, parca asa...). a renuntat si la asta.
pana la urma a cumparat din serbia. acolo, a aflat ca exista o  facelia apicola si una furajera.
ca ingrasamant verde, nu stiu ce sa spun. dar ca apicol, nu merita.
te-ai gandit la "Lophantus", tot o melifera, aclimatizata la noi?
cat timp te-ai gandit sa o tii cultivata ca sa ai o ameliorare eficienta?
sau, care este schema pe care ai gandit-o?

Edited by spartacus55, 22 August 2016 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate