Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

zgomot - schimb ulei cutie viteze sau rulment roata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salutare

Revin cu o intrebare pentru cei ce s-au lovit de o problema asemanatoare si care a fost rezolvarea la ei .

MASINA : Ford KA 2002 , motor J4S .

Problema: La inceputul primaverii am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara care le-am avut si anul trecut si imediat dupa iesirea din vulcanizare am observat un zgomot/huruiala ritmica ce variaza doar in functie  viteza masinii ,nu conteaza treapta sau daca e la relanti.

Imediat m-am gandit la zgomot de rulment dar de ce asa deodata dupa schimbarea cauciucurilor ? sursa zgomotului mi se parea ca este roata fata dreapta dar e un zgomot cam difuz. oricum acolo ma duce urechea.

Am facut o rocada cu un cauciuc de pe spate si zgomotoul s-a mai atenuat putin dar in continuare persista si aproape ca dispare ramanand doar un zumzet finut dupa 50-60 km/h  dar se aude foarte tare si aproape ca  intra in rezonanta, simtindu-se si in volan acel vuiet la o viteza de 20-25 km/h sau daca in timpul mersului fac miscari stanga dreapta din volan la fel zgomotul aproape ca dispare cand greutatea masinii este pe partea dreapta si revine cand greutatea masinii este pe partea stanga ..sper ca ati inteles la ce ma refer.

Bun , ma duc astazi in service au invartit baietii de acolo de roti si nu li s-a parut nimic suspect , in schimb seful de service de acolo a facut o tura cu masina si mi-a spus lui ii suna a zgomot de cutie de viteze care are uleiul apa..sau ceva de genu .

Acuma am dat in alte ganduri si scenarii , in cartea masinii scrie ca uleiul nu se schimba  niciodata sau cel putin asa inteleg eu iar masina nu pierde nici macar o picatura de orice fel de lichid.

2 variante: -ori respectivul a fost indus in eroare de plimbarea scurta cu masina si mai ales de faptul ca nu o cunoaste asa ca mine.

  -sa schimb uleiul  original cu altul desi cartea masinii nu recomanda acest lucru? in timp ce toate de mai sus conduc la zgomot de rulment? mai ales ca a aparut brusc dupa schimbarea la cauciucurile de vara ?

Sper sa aveti timp sa cititi si sa reveniti cu un sfat,

Stima

Attached Files

  • Attached File  ford.jpg   121.74K   49 downloads

Edited by Al3csutzul, 17 April 2014 - 18:28.


#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Ai schimbat anvelopele si imediat dupa aceea s-a uzat uleiul din cutie sau a 'picat' rulmentul?
Nu prea cred in coincidente...

1. Cat de vechi sunt anvelopele de vara?
2. Stii ce as face in locul tau? Le-as schimba din nou (pe toate), de proba, cu altele de la un prieten sau chiar cu cele de iarna. Am patit o chestie asemanatoare cu un cauciuc insa eu am avut noroc cu un baiat de la vulcanizare care mi-a explicat ca  s-a rupt cumva cordul in interior (mi-a mai zis ca nu are efect reechilibrarea) , l-am schimbat si gata zgomotul.

Edited by FreeThinker, 17 April 2014 - 19:30.


#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Mda , S-ar putea sa fie si aici o Buba ! Anvelopele par a fi bune , continental cu 5 mm grosime o sa încerc sa fac schimb fata cu spatele sa vad daca se mai aude ceva sau nu , eu ma bazasem pe faptul ca mersesem cu ele si anul trecut si totul era impecabil !

Dar ca idee , uleiul din cutie se schimba sau nu ? Ai daca da la ce interval!

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Nu le schimba intre ele (poate sa te pacaleasca), da-le jos pe toate.

Uleiul din cutie se schimba, nu stiu exact la ce interval (da un search)

La directie e nivelul bun?

Edited by FreeThinker, 17 April 2014 - 20:15.


#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
E totul la nivel , doar problema asta ma sacaie la cap si nu-i găsesc o explicație logica , ori cauciucurile au îmbătrânit brusc si subit in depozit ori rulmentul s-a deteriorat dar fiind cauciucurile de iarna o idee mai mari/ groase si fără defecte nu a făcut zgomot iar acum când am pus astea de vara mai mici si probabil puțin lovite in gropi au Zapacit rulmentul !

#6
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
la Ford ka (si fiesta, focus pe  benzina) nu se schimba uleiul din cutie, doar se completeaza . daca te uiti la cutie, o sa vezi ca nu are buson de golire, doar de umplere.  daca zici ca se aude pe dreapta sa nu fie rulmentul intermediar de la planetara . Vezi si pe forumul ford .

Edited by hvoicu, 17 April 2014 - 20:35.


#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ce DOT sunt cauciucurile?

La mine intrau in rezonanta dupa 70 km/h pana la 100. Cauciucurile erau inca "bune", 5-6mm, insa dupa ce le-am schimbat cu unele noi, s-a facut liniste totala.

Edited by florinppv, 17 April 2014 - 21:11.


#8
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
E de la cauciucuri. Pune-le p'alea de iarna inapoi si ai sa vezi ca dispare zgomotul. Asta daca nu cumva ti-a lovit cu ciocanu in rulment asa de ciuda :D ala care ti le-a pus pe alea de vara. Dar 90 % e de la cauciucurile de vara care au patit ceva cat timp au asteptat. :D

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De la anvelope e.

#10
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
O sa fac astăzi o schimbare si revin cu info !

O sa fac astăzi o schimbare si revin cu info !

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Simti ceva la volan ?

#12
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
In momentul in care zic eu ca intra in "rezonanta" la 20-25km/h simt ca si cum S-ar merge fier pe fier de asta ma si gândeam la rulment , nu se simt in volan trepidatii ci așa parca toată partea din fata dreapta nu ar mai avea pic de vaselina in rulmenți !
Faza e ca Zgomotul a apărut când am schimbat anvelopele si coincidenta așa mare încă nu am văzut , oricum aZi pun alte gume sa vad ce si cum !
zgomotul abia se mai simte la viteze mari!

#13
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Pai daca era rulmentul bolnav uruia tare si la viteze mari. Sau cine stie. Singura varianta de verificare e cu alte cauciucuri care stii ca sunt bune. Si daca face iar asa, inseamna ca chiar a fost o coincidenta SAU ala care a schimbat cauciucurile a lovit/stricat ceva p'acolo.

Edited by Vodafonee, 18 April 2014 - 10:49.


#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Gume bulite de amortizoare proaste (da, stiu ca te miri) sau de la frana daca nu ai ABS.
Probabil ai o portiune plata pe calea de rulare. Se simte la mana cand invarti roata.
Daca nu, janta descentrata din butuc. La fel, se simte la mana si se si vede.

#15
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Încerc cu gumele , eventual o sa pun si o înregistrare cu sunetul !

Gumele nu sunt uzate neuniform , oricum nu mai propun nici un scenariu pana nu schimb gumele !

Scuze de repetare, sunt de pe telefon!


#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Fa o tura cu -0.3 (si eventual cu  0.3) in roti sa vezi dif. Dar sa nu le lasi asa.

Nu se vede la ochi daca sunt sau nu uzate neuniform in sit de care zic.

Mai e si varianta sa fi lasat roata pe aparatoarea aia metalica de la frane cand au schimbat-o si sa se fi indoit dar nu cred ca e asta.

#17
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 undercoverbrother, on 18 aprilie 2014 - 11:07, said:

Fa o tura cu -0.3 (si eventual cu  0.3) in roti sa vezi dif. Dar sa nu le lasi asa.

Nu se vede la ochi daca sunt sau nu uzate neuniform in sit de care zic.

Mai e si varianta sa fi lasat roata pe aparatoarea aia metalica de la frane cand au schimbat-o si sa se fi indoit dar nu cred ca e asta.

inteleg,atunci cea mai ieftina si sigura solutie la momentul actual e sa schimb cauciucurile cu celelalte care nu faceau probleme.

Apoi...trec la lucruri mai serioase dar sper sa nu fie cazul, pe locul 2 clasez totusi rulmentul sa nu fi dat "baietii " la vulcanizare cu ciocanul/pistolul mai tare in roata cand au scos-o si atunci sa fi bulit si rulmentul desi greu de crezut...asta ramane de facut daca schimbul cauciucurilor nu rezolva problema !

Edited by Al3csutzul, 18 April 2014 - 11:09.


#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pana atunci vezi cu presiune mica daca mai face. Dar doar de proba. Nu le lasa asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate