Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptop nou Fujitsu/Dell/Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
  Salut ! Trebuie sa achzitionez un laptop, pe care il voi folosi pt browsing, filme, office.Date fiind experientele cu laptopurile anterioare, as merge pe una din marcile Fujitsu, Lenovo, Dell, in ordinea aceasta. La bugetul meu-2000 ron, maxim 2100 stiu ca nu pot sa ma intind mai sus de un procesor i3. Ma pricep putin spre deloc la analiza diferitelor configuratii, asa ca am pus 3 exemple din ce as cumpara eu, dar ma bazez pe sprijinul vostru, eventual cu alte recomandari. Va multumesc si astept pareri .

Fujitsu PC Notebook Lifebook LH532 LCD 14 Anti-Glare 16:9 WXGA, Intel Core i5-3210M, 8 GB, 750GB, Intel HM76 chipset, GF GT 620M 2Gb, DVD Super Multi, Intel Wifi b/g/n, Blth V4.0 + HS, HDMI,cam 1,3 Mp, 6cell, Free DOS,1Y -2100 ron

Lenovo B5400, 15.6 HD (1366x768) LED Anti-glare display; Intel Core i3-4000M Processor (2.40GHz, 3MB cache, dual-cores); 4GB (1x4GB) DDR3L 1600MHz, HDD Hybrid 500GB/5400rmp SSHD 8GB, DVD-RW; nVidia GeForce GT720M (N14M-GE) with 1024MB; 6-cell battery (2.2A), Black; Non-Intel (1x1) b/g/n BT 4.0, HD720p webcam, Fingerprint, Dos, 1 year warranty- 1800 ron

Dell Inspiron 3521 - 15.6HD LED INTEL i3-3227U 6GB 750GB AMD HD7670M-1GB 4CELL UBUNTU 2Y DELL-2100 ron

#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
De ce nu alegi un Acer in pretul acela sau un Toshiba mi se par mult mai bune!
Din lista de sus as alege Dell Inspiron 3521 deoarece este mai performant,cat despre Fujitsu PC nu ti l-as recomanda

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Vladutz, multumesc pt raspuns. Acer,Toshiba sau Asus sunt excluse, am avut numai probleme cu brandurile astea, nu vreau sa mai aud de ele.Accept ca pot face si produse bune, dar eu unul nu vreau sa aud de ele. Momentan folosesc un Fujitsu care dupa 8 ani de utilizare zilnica intensa se prezinta impecabil,n-am avut nici cea mai mica problema cu el, din pacate e depasit moral (hdd ide de 40 gb :) ). In schimb un HP m-a lasat dupa 6 luni, un Acer dupa un an jumate.Am mai avut inca un Acer care mi-a scos sufletul si pe care l-am dat unei rude intr-un final.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si bun venit in prezent, unde un Fujitsu ti-ar crapa probabil instant, unde un HP ProBook ar da de pamant cu orice Lenovo / Dell la capitoul ecran si constructie etc.
Nu mai compara trecutul cu prezentul, daca nu stii despre ce e vorba acum.

Alegerea mea ar fi un ProBook cu i3 Haswell, ecran mat si insertii din aluminiu, nu doar plastic ieftin:
http://www.pcgarage....radeon-hd-4600/

Daca nu si nu, Lenovo`ul gasit de tine, desi nu stiu pe unde ai dat tu de el la 1800 lei..

#5
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View Postgeorgik12, on 18 aprilie 2014 - 11:54, said:

Si bun venit in prezent, unde un Fujitsu ti-ar crapa probabil instant, unde un HP ProBook ar da de pamant cu orice Lenovo / Dell la capitoul ecran si constructie etc.
Nu mai compara trecutul cu prezentul, daca nu stii despre ce e vorba acum.

Alegerea mea ar fi un ProBook cu i3 Haswell, ecran mat si insertii din aluminiu, nu doar plastic ieftin:
http://www.pcgarage....radeon-hd-4600/

Daca nu si nu, Lenovo`ul gasit de tine, desi nu stiu pe unde ai dat tu de el la 1800 lei..

multumesc pt sfat, e interesant Probook-ul.Am vreo 2 prieteni cu HP-uri si se vaita ca li se incalzesc foarte tare, dar din cate stiu au modele mai entry-level (nu vreau sa zic ieftine :) )

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca sunt Pavilioane sau serii inrudite, nici nu ma mic. HP'urile cu "book" in nume sunt singurele care merita: ProBook, EliteBook si Zbook.

#7
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View Postgeorgik12, on 18 aprilie 2014 - 21:14, said:

Daca sunt Pavilioane sau serii inrudite, nici nu ma mic. HP'urile cu "book" in nume sunt singurele care merita: ProBook, EliteBook si Zbook.

asa stiam si eu.dar si cu astea sunt probleme : http://forum.softped...probook-450-g0/

Edited by underrated, 20 April 2014 - 08:12.


#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Arata`mi o serie care nu`i lipsita de probleme. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate