Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

sfat pentru casa cu teren in Ionesti, Gorj

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Salutare, mi-a ramas prin mostenire o casa batraneasca veche in comuna ionesti, gorj
teren : intravilan, casa (locuibila, 2 camere) bucatarie de vara, fantana, 800Mp2

M-ar interesa cam cat credeti ca as putea cere pe acest teren+casa ? Am auzit preturi de genul 5-6000 Euro dar am auzit si 20.000 Euro ... ma intereseaza care din ele e mai apropiat de adevar la care as gasi si cumparator.

O alta intrebare ce as avea este cam cat ma costa cadastru la aceasta proprietate? Am citit ca ar fii in zona a 7-800 Ron dar am auzit si pret de 3-4000 Ron.

Va multumesc pentru orice detalii ce puteti sa imi dati.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
probabil ca poti cere intre 5000 si 20.000 de euro :)

nu-ti poate da nimeni o valoare exacta bazandu-se doar pe detaliile pe care le-ai dat. ce cuprafata are casa, din ce e facuta, daca are iesire la drum (si ce fel de drum), chestii d'astea hotarasc pretul.

#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 sebaorgo, on 17 aprilie 2014 - 11:54, said:

Salutare, mi-a ramas prin mostenire o casa batraneasca veche in comuna ionesti, gorj
teren : intravilan, casa (locuibila, 2 camere) bucatarie de vara, fantana, 800Mp2

M-ar interesa cam cat credeti ca as putea cere pe acest teren+casa ? Am auzit preturi de genul 5-6000 Euro dar am auzit si 20.000 Euro ... ma intereseaza care din ele e mai apropiat de adevar la care as gasi si cumparator.

O alta intrebare ce as avea este cam cat ma costa cadastru la aceasta proprietate? Am citit ca ar fii in zona a 7-800 Ron dar am auzit si pret de 3-4000 Ron.

Va multumesc pentru orice detalii ce puteti sa imi dati.

Este cumva asta ?Posted Image
http://olx.ro/oferta...html#8ef4a19d0e
Oferit de: Proprietar Orgonas Sebastian tel 0724520992

Camere: 2 camere Pret solicitat 6.000 Euro

Suprafata: 800 m2

se afla in centrul comunei Ionesti
teren intravilan
aproape de primarie
drum asfaltat
casa veche batraneasca 2 camere, incalzire sobe pe lemne, acoperis tigla + anexe: bucatarie de vara, sopru, fantana

Edited by vacantamijlocie, 17 April 2014 - 12:30.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e cam asa:
Cine ar cumpara o casa batraneasca, adesea subreda, cu 20 000 EUR intr-un satuc?

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
exact. daca avea si ceva teren pe langa pentru o mica livada sau ceva sere de legume si zona era frumoasa si usor accesibila era alta treaba.

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008
Daca a solicitat 6.000 Euro si nu a primit oferte, cum ar putea cere mai mult ?!Posted Image

#7
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

 vacantamijlocie, on 17 aprilie 2014 - 13:29, said:

Daca a solicitat 6.000 Euro si nu a primit oferte, cum ar putea cere mai mult ?!Posted Image
nu gasesti cumparator intr-o zi :P (anuntul a fost adaugat azi)

#8
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 tyiby, on 17 aprilie 2014 - 13:51, said:

nu gasesti cumparator intr-o zi Posted Image (anuntul a fost adaugat azi)

E pe site din septembrie 2013. Este actualizat astazi, ca si pe mercador/ olx ( actualizarea se face la 14 zile ).Posted Image
A mai fost postat in Ianuarie 2014 si aici:
http://anunturi.tgji...n-ionesti-gorj/

Pentru teren intravilan acolo se cere 3-5 Euro/ mp ( 800 mp= 2.400- 4.000 Euro la oferta).

Edited by vacantamijlocie, 17 April 2014 - 14:02.


#9
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
6000/400 = 15 salarii medii.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 KR_MAN, on 17 aprilie 2014 - 19:20, said:

6000/400 = 15 salarii medii.

In Ionesti- Gorj salariul mediu net lunar cred ca este circa 250 Euro, dar cati au salarii acolo ?! Atunci: 6.000/ 250= 24 salarii medii nete ( pe 2 ani ).
Dar mai trebuie bagati bani in renovare, daca se mai poate renova.

Edited by vacantamijlocie, 18 April 2014 - 08:09.


#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
6000 de euro nu e mult, poti lua banii astia !
Cel mai bine da sfoara in sat, poate gasesti pe cineva de pe acolo ca si cumparator. Este mia probabil ca cineva de acolo sa fie interesat, pentru o ruda de exemplu.
Unui strain total ii vine mai greu sa se intereseze macar de astfel de proprietati.
Foarte important vecinii la fel s-ar putea sa fie interesati.

Ar mai fi si varianta de a incerca sa mareti tu suprafata, achizitionand ieftin de la vecini, daca acestia nu sunt ei interesati sa se extinda, sau poate sunt tot asa mostenitori, sau poate sunt prea batrani etc.

p.s. Locatia nu este neaparat foarte rea, geografic vorbind, nu stiu cum e lumea acolo !

#12
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 tavktm, on 18 aprilie 2014 - 09:25, said:

Ar mai fi si varianta de a incerca sa mareti tu suprafata, achizitionand ieftin de la vecini, daca acestia nu sunt ei interesati sa se extinda, sau poate sunt tot asa mostenitori, sau poate sunt prea batrani etc.
doamne sfinte cum poti tu sa sfatuiesti pe cineva sa bage banii in imobiliare?Posted Image

nu mai vine colapsu?

#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 tavktm, on 18 aprilie 2014 - 09:25, said:

6000 de euro nu e mult, poti lua banii astia !
Cel mai bine da sfoara in sat, poate gasesti pe cineva de pe acolo ca si cumparator. Este mia probabil ca cineva de acolo sa fie interesat, pentru o ruda de exemplu.
Unui strain total ii vine mai greu sa se intereseze macar de astfel de proprietati.
Foarte important vecinii la fel s-ar putea sa fie interesati.

Ar mai fi si varianta de a incerca sa mareti tu suprafata, achizitionand ieftin de la vecini, daca acestia nu sunt ei interesati sa se extinda, sau poate sunt tot asa mostenitori, sau poate sunt prea batrani etc.

p.s. Locatia nu este neaparat foarte rea, geografic vorbind, nu stiu cum e lumea acolo !

Comuna Ionesti- Gorj are o populatie de 2.200 locuitori, in scadere, fata de 2002, cand avea 2.500 locuitori. Probabil ca majoritatea sunt batrani, cu pensii mici de circa 100 Euro. Cui sa vanda ? Cine sa cumpere ?Posted Image
Pentru cel care are un venit lunar de 100 Euro, 6.000 Euro sunt bani multi. Asta este Romania la tara !Posted Image

#14
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
Daca au murit oameni in casa aia, ai putea sa cresti pretul!

#15
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 vacantamijlocie, on 18 aprilie 2014 - 09:39, said:

Comuna Ionesti- Gorj are o populatie de 2.200 locuitori, in scadere, fata de 2002, cand avea 2.500 locuitori. Probabil ca majoritatea sunt batrani, cu pensii mici de circa 100 Euro. Cui sa vanda ? Cine sa cumpere ?Posted Image
Pentru cel care are un venit lunar de 100 Euro, 6.000 Euro sunt bani multi. Asta este Romania la tara !Posted Image
Nu spuneati voi ca urmeaza sa moara vreun milion de pensionari doar din centrul bucurestiului?

pana la urma o sa fie si mosteniri la tara? nu doar in centru bucurestiului? Soc...

#16
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 Bucatarierosie, on 18 aprilie 2014 - 10:13, said:

Nu spuneati voi ca urmeaza sa moara vreun milion de pensionari doar din centrul bucurestiului?

pana la urma o sa fie si mosteniri la tara? nu doar in centru bucurestiului? Soc...

La tara nu prea este o miza mare. In multe locuri satele sunt deja parasite si casele, terenurile au valori foarte mici ( maxim 5.000 Euro, respectiv maxim 3 Euro/ mp , daca se gasesc cumparatori).

Edited by vacantamijlocie, 18 April 2014 - 10:31.


#17
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Bucatarierosie, on 18 aprilie 2014 - 09:29, said:

doamne sfinte cum poti tu sa sfatuiesti pe cineva sa bage banii in imobiliare?Posted Image

nu mai vine colapsu?

Eu nu am zis sa nu bage lumea bani in imobiliare, ci poate in unele apartamente supraevaluate !

Edited by tavktm, 18 April 2014 - 15:31.


#18
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 vacantamijlocie, on 18 aprilie 2014 - 09:39, said:

Comuna Ionesti- Gorj are o populatie de 2.200 locuitori, in scadere, fata de 2002, cand avea 2.500 locuitori. Probabil ca majoritatea sunt batrani, cu pensii mici de circa 100 Euro. Cui sa vanda ? Cine sa cumpere ?Posted Image
Pentru cel care are un venit lunar de 100 Euro, 6.000 Euro sunt bani multi. Asta este Romania la tara !Posted Image

Posibil, situatie intalnita in mai toate comunele in Romania.
Dar nu mai calcula matematic, mot a mot, daca se imputineaza persoanele nu inseamna automat ca si cererea este scazuta. Depinde de ce anume se vinde, si fiecare caz este altfel.
Eu de exemplu am dat pe 800 de metri patrati, intr-un sat similar, peste suma vehiculata mai sus. (6k).
Si asta pentru ca aveam un interes anume.

La fel pot fi si alte cazuri. Chiar daca satele raman cu mai putini oameni, suprafetele se vor si comasa, atat in intravilan cat si in extravilan. Ma rog, asta pot spune din experientele mele din rural, care nu sunt neaparat putine.

Edited by tavktm, 18 April 2014 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate