Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cuptor electric incorporabil 1500 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Nu credeam ca poate fi asa de greu sa cumperi un cuptor electric incorporabil...Posted Image

dupa ce am dat o fuga prin marile magazine de electrocasnice sunt mai ametit ca la inceput... fiecar recomanda altceva

ce ar trebui sa urmaresc la un cuptor electric? de ce variaza asa de mult pretul?

sa aiba curatare catalitica care cica consuma mult 200 de grade 1 ora sau aqua clean care consuma mai putin 70 de grade jumatare de ora?
am inteles ca peretii cu curatare catalitica dupa n timp trebuie schimbati...

samsungul am vazut ca are 2 ventilatoare. e singru c 2 ventilatoare. conteaza asta?

sa aiba sau nu rotisor?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Autocuratarea catalitica e "superba", doar ca nu o sa o folosesti.

Sa ai grill si ventilator, asta e ideea.

#3
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
ventilator au toate...

de ce nu sa nu il cumpar pe cel de jos spre exemplu? ce are asta in minus fata de unu de 15 milioane?

http://www.flanco.ro...asa-a-inox.html

#4
The_brain

The_brain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.04.2014

View PostBucatarierosie, on 16 aprilie 2014 - 20:59, said:

ventilator au toate...

de ce nu sa nu il cumpar pe cel de jos spre exemplu? ce are asta in minus fata de unu de 15 milioane?

http://www.flanco.ro...asa-a-inox.html

3300W? vai de capul meu
s-ar putea sa-ti trebuiasca siguranta de 20A

Edited by The_brain, 16 April 2014 - 21:22.


#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostThe_brain, on 16 aprilie 2014 - 21:21, said:

3300W? vai de capul meu
s-ar putea sa-ti trebuiasca siguranta de 20A

Nu doar s-ar putea. Garantat. Si priza cu circuit separat.

#6
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007
Sau asta http://www.emag.ro/c...c/pd/DG11SBBBM/
Parerea mea este ca e un raport excelent calitate-pret

#7
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

View PostThe_brain, on 16 aprilie 2014 - 21:21, said:

3300W? vai de capul meu
s-ar putea sa-ti trebuiasca siguranta de 20A
este refacuta toata instalatia. e tras fir separata cu siguranta separata pentru priza aia.

View Postmulder_372000, on 17 aprilie 2014 - 06:51, said:

Sau asta http://www.emag.ro/c...c/pd/DG11SBBBM/
Parerea mea este ca e un raport excelent calitate-pret
mltumesc de sugestie. din pacate nu vreau negruPosted Image

#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Ventilator au toate dar e ventilator de racire. E important sa aiba insa ventilator care sa uniformizeze temperatura in cuptor adica sa fie cu convectie.In ceea ce priveste autocuratarea eu as merge pe autocuratare pirolitica. Procesul de autocuratare poate dura maxim 3 ore iar consumul total de energie electrica in timpul procesului nu depaseste 2kWh. Asta inseamna ca o curatare nu depaseste costul de 2 lei. E mult? Cuptorul nu consuma tot timpul puterea maxima. Aceasta putere este consumata doar la inceputul unui program la care ai activat si grilul pe putere maxima. Dupa ce atinge temperatura setata rezistentele de incalzire sunt deconectate si mai sunt cuplate doar pe perioade scurte de timp atunci cand temperatura din cuptor scade cu cateva grade.
Ganditi-va cat costa sa cureti un cuptor prin procedeul traditional(burete, detergent si frecat).

#9
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007

View Posttandrei99, on 17 aprilie 2014 - 09:09, said:

Ventilator au toate dar e ventilator de racire. E important sa aiba insa ventilator care sa uniformizeze temperatura in cuptor adica sa fie cu convectie.In ceea ce priveste autocuratarea eu as merge pe autocuratare pirolitica. Procesul de autocuratare poate dura maxim 3 ore iar consumul total de energie electrica in timpul procesului nu depaseste 2kWh. Asta inseamna ca o curatare nu depaseste costul de 2 lei. E mult? Cuptorul nu consuma tot timpul puterea maxima. Aceasta putere este consumata doar la inceputul unui program la care ai activat si grilul pe putere maxima. Dupa ce atinge temperatura setata rezistentele de incalzire sunt deconectate si mai sunt cuplate doar pe perioade scurte de timp atunci cand temperatura din cuptor scade cu cateva grade.
Ganditi-va cat costa sa cureti un cuptor prin procedeul traditional(burete, detergent si frecat).
Nu as vrea sa fiu off-topic, dar intreb si eu: care este diferenta intre curatarea catalitica si cea pirolitica?

#10
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Cuptoarele cu curatare catalitica au peretii laterali din cuptor realizati dintr-un material care favorizeaza arderea grasimilor ce se depun pe ei. Acesti pereti se "consuma" in timp si dupa o perioada trebuiesc inlocuiti.
Curatarea pirolitica se face prin ridicarea temperaturii din cuptor pana la 500 de grade Celsius. La temperatura aceea grasimile ard in totalitate iar cuptorul ramane curat. Tot ce ai de facut dupa racirea cuptorului este sa stergi baza cuptorului cu o carpa umeda ca sa indepartezi praful rezultat in urma curatirii pirolitice.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Am pus si eu ochiul pe un cuptor si am notat pretul...

Azi este cu 100 lei mai scump  Posted Image , deh, se speculeaza perioada, sa pui din burta 100 lei, nu vad motivatia.

#12
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Preturile variaza functie de cerere si oferta si cum de sarbatori creste cererea se iveste un prilej bun pentru comercianti sa mareasca si preturile. Revenind la cuptoarele incorporabile eu consider ca un cuptor bun trebuie sa aiba:
- program special pentru copt pizza;
- grill;
- curatare pirolitica;
- convectie;
- usa cu multe geamuri pentru o izolatie termica buna;
- volum mare(spre 70 de litri);
- gratare cu suporti telescopici;
- inox antiamprenta;
- cat mai multe programe predefinite;
Roti\sorul nu-l consider util mai ales ca de 7 luni de cand mi-am luat cuptorul nu l-am folosit niciodata.

#13
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Sa știi ca mai multe geamuri nu înseamnă izolație în plus. Am ventilatorul de răcire ventileaza spatiul dintre geamuri.
Când o sa am timp o sa fie nevoie ventilatorul acesta și senzorul de temperatura pt a putea face o pizza buna(400 grade)

#14
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Nu zic ca nu ai dreptate deci reformulez: important e ca geamul sa nu friga, mai ales daca ai copii mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate