Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Rusia & China vs N.A.T.O.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#1
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Aici vreau sa dezbatem, cine ar castiga, cu argumente, in cazul unui WW3, intre Rusia & China si N.A.T.O.
Eu sunt de parere ca Rusia si China le-ar pune mari probleme celor din NATO. Mai ales China. Sa fim seriosi, rusii nu prea au tehnica si antrenament ca cei din USA, insa China este o tara bine dezvoltata din punct de vedere militar si economic, si, culmea, la fel ca Rusia, nu-i suporta pe aia mici de le zice americani. Rusia si China sunt destui de "aliati" din cate am observat. Un alt lucru care indica acest lucru a fost ca Putin si-a permis sa retraga mare parte din armata aflata la granita cu China si cu siguranta nu ar face el o asemenea greseala strategica. Rusii mai au un avantaj major, faptul ca au in mana mare parte din gazul europenilor. Adica, stiu ca si Iranul vrea sa exporte gaz in Europa, insa pana ce se va construi un sistem Europa e inghetata de mult. In toata joaca asta am mai uitat doua tari. Siria care este protejata Moscovei si Coreea de Nord care este protejata Chinei. Daca aceste 4 tari s-ar alia cred ca ar pune mari probleme N.A.T.O. Cele doua tari din urma nu sunt foarte bine pregatite militar insa nu sunt de neglijat.
"La finalul negocierilor de pace de la Geneva, diplomația americană a anunțat că va ”schimba placa”." Mie din treaba asta imi reiese ca si pe americani ii cam mananca. Israelul care e aliat traditional al Americii a desfasurat recent niste raiduri asupra Siriei. N.A.T.O incearca sa intimideze Rusia trimitandu-l pe Donald Duck (A se citi Donald Cook) si pe Duplex.

Acum vreau sa discutam situatia d.p.d.v. tehnic.
Anul asta de la Rusi intra in folosire 2 submarine din clasa Borei. Nu or fi rusii foarte avansati ca armata, insa au avantajul ca au multe resurse naturale si detin superioritate numerica, fireste, impreuna cu China. Desi razboiul rece s-a sfarsit de mult, si in prezent Rusii obisnuiesc sa urmareasca submarinele N.A.T.O. si vice-versa. Rusii au aici un mare dezavantaj. In ultimi ani, au scos din folosire cateva submarine din clasa Typhoon, ceea ce inseamna ca flota lor de submarine are niste pierderi semnificative. Mai au un dezavantaj deoarece detin un singur port-avion functional, care nu cred ca este de ajuns sa contracareze cele 7 (daca nu ma insel) portavioane americane. La partea de avioane cred ca Rusia & co. are superioritate. Americanii se bazeaza mult pe F-16, F-18 si F-22 chiar si F-35, pe cand rusii au SU-50, SU-47, MIG-35 iar chinezii au J-20. Acum sa vorbim despre partea nucleara. Rusii au rachete in prostie, la fel ca americanii. Au acele vehicule inarmate cu o racheta nucleara. Submarinele rusesti, cele din partea de est au raza directa asupra a jumatate din America fara a iesi macar din port, iar cele americane la fel. Si bineinteles ca sunt zeci de submarine aflate in patrula prin Atlantic si Pacific, da doar n-or sta in marile astea micute, unde nu au tari care sa li se opuna. Armamentul rusesc este in mare parte destul de inapoiat, desi au pe partea de aviatie si sol rezultate destul de bune, nu chiar poate ca la americani. Totusi, atomica e atomica oricat de veche ar fi, iar o atomica din perioada culminanta a razboiului rece este inca capabila sa distruga un oras de marimea New York. La rusi mare pierdere au ca nu se antreneaza suficient. Pierd foarte mult prin acest fapt. Daca s-ar antrena mai mult si ar investi mai mult in aparare cu siguranta vor ajunge deasupra nivelului americanilor, desi nu cred ca sunt sub, asta nu putem dovedi. Totusi sa nu uitam ca rusii nu prea anunta care sunt ultimele lor tehnologii in materie militara, si nu cred sa nu existe. Din acest punct de vedere americanii castiga detasat, ei mereu se lauda cu orice scot. O invazie terestra pot spune ca este exclusa, momentan.

Pe final vreau sa discutam efectele unui posibil razboi pentru tara noastra. Cele mai apropiate tari de rusi, membre ale N.A.T.O sunt Polonia si Romania, care cred ca vor avea mult de furca in cazul unui potential razboi, mai ales ca mare parte din gazul provenit in aceste tari provine de la rusi. In viziunea mea, un posibil razboi ar incepe doar daca Rusia ar ataca Ucraina, ceea ce, tot in viziunea mea, se va intampla mai devreme sau mai tarziu. Nu vad rostul adunarii masive de forte la granita cu Ucraina si nu vad rostul survolarii navelor N.A.T.O si distrugerea unui avion de lupta, recenta, voi pune si link. Avioane Sukoi au survolat si doborat astazi un avion de lupta, insa nu se stie exact carei tari apartineau acele avioane, insa se crede ca rusilor. Au mai fost facute astfel de zboruri deasupra Ucrainei. Pe mine nu m-ar mira sa fie o inscenare de-a americanilor, insa sunt mici sanse. Eu cred ca Romania ar avea mult de suferit in urma unui asemenea razboi, mai ales ca se afla la granita cu Ucraina, iar aproape toate fortele se vor concentra aici, Si, la ce armata avem noi, in 1 saptamana ajung rusii la Oradea.

Vreau, de final, sa vedem ce armata are Romania si daca ar avea sanse in o lupta cu Rusia, pana la aparitia intaririlor N.A.T.O. Pai avem asa:
-3 bucati fregate din 84, cumparate ca fier vechi din Anglia si reparate cu costuri colosale
-Vreo 20 de bucati de MIG-21, din care vreo 5 functionale.
-Singurul lucru bun, sunt oamenii, care si aia lupta cu arme vechi din 70'.
De, ne apara N.A.T.O, la ce ne mai trebuie armata.
Eu sincer, nu ma bazez pe N.A.T.O. Sunt multe lucruri la mijloc. Oricum, pana ar sosi intariri suficiente mare parte din Romania ar fi cucerite, dupa viziunea mea. Intaririle sunt o variabila, nu se stie cat dureaza, daca vor veni si cate vor veni. In caz de razboi nuclear excludem Romania din scena ca nu avem nici o arma, pana si Coreea de Nord are.

#2
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
cine dracu-i nato?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca chinei i s-ar inchide piata sua si piata europeana alis piata nato nici nu e nevoie de razboi, se opresc importurile din zona aia si imprumuturile se anuleaza.
moment in care vreo 100 milioane de chinezi raman fara locuri de munca si o dau in saracie si foamete.
dupa prima luna mai vin 100 milioane care ingroasa randurile celor de mai sus.
lucrurile apoi se rezolva de la sine

dintrun razboi armat nimeni nu iese invingator. mai ales daca se recurge inevitabil la nucleare.

Edited by onlyone, 16 April 2014 - 20:19.


#4
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Vrem război.
Neapărat.

#5
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

View Postonlyone, on 16 aprilie 2014 - 20:18, said:

daca chinei i s-ar inchide piata sua si piata europeana alis piata nato nici nu e nevoie de razboi, se opresc importurile din zona aia si imprumuturile se anuleaza.
moment in care vreo 100 milioane de chinezi raman fara locuri de munca si o dau in saracie si foamete.
dupa prima luna mai vin 100 milioane care ingroasa randurile celor de mai sus.

deci vreo 200 de milioane de soldati in plus. mici, dar rai.

cum spuneam, cine dracu-i nato?

#6
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Daca ar incepe un ww3 , noi sigur nu vom apuca sa vedem cine "invinge" . Noi suntem in nato , rusii apasa un buton si dispare romania de pe harta :)

#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostXFR, on 16 aprilie 2014 - 20:18, said:

Vrem război.
Neapărat.
Toata lumea!
America nu prea ar mai plati datoria fata de China.
Europa ar cam vrea sa scape de Federatia Rusa.
China ar vrea sa se extinda.
Rusia vrea cat mai mult teren, putere, cat timp mai sta Putin pe acolo...

Problema este armamentul... prea puternic sa fie util la ceva.

Edited by Mos-Nicolae, 16 April 2014 - 20:24.


#8
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca spui China cred ca ai spus tot si financiar si militar si cum vrei , in momentul in care chinezii or sa puna ochii pe o tara io zic ca aia de acolo e bine sa inceapa sa invete chineza.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu e chiar asa. nici pe departe. aveti 5 ani sau ati inceput gimnaziul?
china a stat si a asteptat 99 de ani sa se termine concesiunea hong kongului dupa care l-au luat inapoi.
si ala era al lor pe buna dreptate. dar au asteptat pentru ca au semnat. cu o suta de ani in urma. au respectat ce s-a semnat atunci.
chinezii nu au aceeasi ideologie tembela ca nord koreenii. nici pe departe.

Edited by onlyone, 16 April 2014 - 20:27.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
De fapt Rusia apre probleme cu China care "doreste" o zona din siberia lor unde sunt aproape numai chineziti Posted Image Nu-i vad eu actionand la unison... nici China nu recunoaste Crimeea.

View PostLILDEBUL, on 16 aprilie 2014 - 20:23, said:

Daca spui China cred ca ai spus tot si financiar si militar si cum vrei , in momentul in care chinezii or sa puna ochii pe o tara io zic ca aia de acolo e bine sa inceapa sa invete chineza.
Oricum toata lumea o sa trebuiasca la un moment dat sa invete chineza Posted Image Londra, Paris... in 50 ani, dar nu cred ca mai apucam noi Posted Image Bine, asta daca nu intra si ei in criza...

#11
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
India dezamageste, aia cresc la numar... dar la tehnologie?

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
alt topic "de gradinita"....sa-l mute cineva langa alea cu "allien vs predator" Posted Image

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Autorule,ai omis ceva foarte important!!! Ai spus doar America contra china si rusia.Dar ce faci cu restul tarilor NATO???Si vorbim aici de Anglia,Franta,Spania,Italia...etc.Sau nici astea nu au armata si tehnica???Eu cred ca la ora actuala doar Anglia singura ii cam bate pe rusi fara drept de apel!
S-a perpetuat idea ca rusii sunt mare putere.Au fost!!Nu mai au tehnica la zii,soldatii sunt vai de mama lor....O tot dam cu nuclearele.Pai crezi ca e vreunu prost sa le foloseasca???Astea sunt mai mult ca sa arate "muschii".
Rusii sunt exact ca bozgorii de la noi.Mai ciupesc un pic,apoi stau linistiti o perioada sa vada ce se intampla,dupa-aia vin iar...si tot asa!Doar ca spre deosebire de bozgori unde nimeni nu zice nimic,la astia chiar li se da peste nas si cat de curand o sa li se dea si una in bot!
Crimeea a fost dintotdeauna a rusiei!Cititi istoria!Ei doar si-au luat-o inapoi!Cu invadarea ucrainei in schimb e alta treaba.Si daca o sa o faca atunci sigur incepe razboiul!

Edited by george_eu25, 16 April 2014 - 20:45.


#14
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

View PostOctavian_SK, on 16 aprilie 2014 - 20:28, said:

alt topic "de gradinita"....sa-l mute cineva langa alea cu "allien vs predator" Posted Image

mie unu mi se pare foarte interesant acest topic :) vezi opinia fiecaruia .

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Nup: Este un subiect fix despre ce ar trebui sa se discute.
Cred ca orice tarisoara are vreo pretentie, deci vrea razboi, poate doar Germania are interes sa fie "pace"
Ziceau aia sanctioneaza economic Rusia... ce drac de sanctiune? nu mai exporta in rusia? Dap... ce se supara putin, tot germania da de dracu.

#16
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Posttrasnitul28, on 16 aprilie 2014 - 20:08, said:

Sa fim seriosi, rusii nu prea au tehnica si antrenament ca cei din USA, insa China este o tara bine dezvoltata din punct de vedere militar si economic, si, culmea, la fel ca Rusia, nu-i suporta pe aia mici de le zice americani.

LOL. Chinezii s-au scremut zeci de ani sa copieze motoarele rusesti pentru avioane supersonice si tot o laie au facut. Franta singura are tehnologie militara mai buna decat China.

Desigur, gigantii raman SUA si Rusia.

#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
SUA la arme.
Rusia la tot.

Hai ca s-au mai desteptat si aia din China, ca doar nu o sa lupte urmatorul razboi cu AK 47 contrafacute.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postiulyusfagaras69, on 16 aprilie 2014 - 20:33, said:


mie unu mi se pare foarte interesant acest topic Posted Image vezi opinia fantasmagoria fiecaruia .
am corectat eu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate