Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achiziție cooling pad + intrebare OS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014
Bună seara, forumiști!
În aproximativ o lună, am de gând să reînnoiesc sectorul IT al casei cu un laptop de gaming, mai exact Lenovo Y510P. După aproximativ 2 luni de răscolit internetul, mi-am dat seama că acest notebook are nevoie mare de un cooler, deoarece are probleme cu overheating-ul în gaming intensiv.
Așa ajungem la prima întrebare: ce pad îmi recomandați? (De dorit să aibă ~3 ventilatoare, dintre care măcar unul să fie ajustabil- să-l poziționez sub Ultrabay) preț maxim- 150 de lei.
Și aș mai avea o întrebare; să-i pun Windows 7 sau 8 (8.1) ?

Thanks in advance

#2
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Iti recomand mai degraba un cooling pad cu un singur vent, dar de dimensiune mai mare.
Nu cred ca te-ar incanta 3 venturi  de 80 care sa te surzeasca.

Eu am asa ceva http://www.pcgarage..../deepcool/n600/ dar nu il recomand ! Ventul vibreaza destul de tare (posibil sa fie o problema doar cu al meu).
In schimb, recomand asa ceva: http://www.pcgarage....ter/notepal-xl/ .

Edited by twism007, 16 April 2014 - 20:06.


#3
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
3 Ventilatoare... la ce rost?
http://www.pcgarage....lman/zm-ns2000/

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lasa in pace Y510`ul si treci pe N550`urile cu GTX 850M, cu aproape 50% mai buna ca 750M GDDR5:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/

Un mic efort financiar, dar merita fiecare banut in plus.
Pe langa placa video mult mai ok, ai si consum mai mic, ai si ecran IPS mult mai ok, ai si sistem de sunet mult mai bun si racire mai eficienta.
Poate mai scad preturile pana il iei tu, e proaspat aparut si pretul e inca sus.

#5
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Eu mi-am luat de un an așa, de pe eMag:

Produse
Cooler notebook Cooler-Master NotePal E1  1 buc.  135.99 Lei

... și a făcut minuni. Gândește-te că am un Dell Inspiron N5110 care e, literalmente, laptopul cu cel mai cretin sistem de răcire din lume. Și de când cu coolerul, pot să joc fără să scot jocul din 15 în 15 minute să se răcească drăcia. Eu îl recomand pentru că la mine a mers

#6
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014

View Postgeorgik12, on 16 aprilie 2014 - 20:34, said:

Lasa in pace Y510`ul si treci pe N550`urile cu GTX 850M, cu aproape 50% mai buna ca 750M GDDR5:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/

Un mic efort financiar, dar merita fiecare banut in plus.
Pe langa placa video mult mai ok, ai si consum mai mic, ai si ecran IPS mult mai ok, ai si sistem de sunet mult mai bun si racire mai eficienta.
Poate mai scad preturile pana il iei tu, e proaspat aparut si pretul e inca sus.
Ahm, ești sigur că acel 850M bate o pereche de 755M ? (Sli)

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu, dar ii sufla in ceafa SLI`ul ca performanta la jumatate din consum.
Iar per total, va fi cam tot pe acolo in jocuri, ca SLI`ul iti da numai micro stuttering si unele jocuri nici macar nu stiu sa foloseasca SLI`ul sau o fac cu spatele.

Personal nu vad Y510`ul cu SLI o optiunea prea buna, cel putin nu din cauza temperaturilor.
Asus`ul iti da ecran mai ok, iti da sunet mai bun, iti da aceeasi performanta dar la consum mult mai mic, iti da racire mai buna. Cred ca sunt suficiente motive incat sa il consideri drept best-buy.

Eventual, poate ai noroc si apar si modele cu GTX 860M prin bugetul tau, ar trebui sa-si faca aparitia de acum.

Edited by georgik12, 16 April 2014 - 21:56.


#8
RetardsForSale

RetardsForSale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2014

View Postgeorgik12, on 16 aprilie 2014 - 21:49, said:

Nu, dar egaleaza SLI`ul ca performanta la jumatate din consum.
Iar per total, va fi mai ok in jocuri, ca SLI`ul iti da numai micro stuttering si unele jocuri nici macar nu stiu sa foloseasca SLI`ul sau o fac cu spatele.

M-ar mira. Dă-mi și mie un link cu bijuteria jucând Crysis 3/BF4 , că eu nu am găsit nimic și sunt genul ăla de om care dacă nu vede, nu crede.

View Postgeorgik12, on 16 aprilie 2014 - 21:49, said:

Nu, dar ii sufla in ceafa SLI`ul ca performanta la jumatate din consum.
Iar per total, va fi cam tot pe acolo in jocuri, ca SLI`ul iti da numai micro stuttering si unele jocuri nici macar nu stiu sa foloseasca SLI`ul sau o fac cu spatele.

Personal nu vad Y510`ul cu SLI o optiunea prea buna, cel putin nu din cauza temperaturilor.
Asus`ul iti da ecran mai ok, iti da sunet mai bun, iti da aceeasi performanta dar la consum mult mai mic, iti da racire mai buna. Cred ca sunt suficiente motive incat sa il consideri drept best-buy.

Știu cum stă cu temperaturile, d-aia am și întrebat de cooling pad. Dacă îmi dai un video pe YT cu ASUS-ul jucând Crysis 3 pe high/very high cum poate mr Lenovo, atunci nu mai am nimic de zis.

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cum am zis, ii sufla in ceafa:
http://www.notebookc...d.105583.0.html
http://www.notebookc...ed.89410.0.html

Acum na, daca preferi cateva FPS-uri in plus si batai de cap cu optimizarea si temperaturile, eu nu ma opun, sunt banii tai si alegerea ta.
Dar personal nu as renunta la toate celelalte avantaje doar ca sa ma joc un joc cu detalii putin mai ok, cand stiu ca pierd un ecran cum trebuie si stiu ca am un mic calorifer in brate.

PS: Lasa YouTube`ul in pace, ca nu`i site de teste.
Imi e foarte usor sa rulez si eu X joc cu detalii maxime si apoi sa pun niste amarate de specificatii prin descriere, nu crezi?
Exceptand canalele de profil, nu are rost sa te obosesti. Vrei jocuri cum trebuie, iti iei desktop, oricum la anul orice laptop de acum va fi depasit.

Edited by georgik12, 16 April 2014 - 22:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate