Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ochelari ceata...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Ma gandesc de ceva vreme sa imi pun proiectoare de ceata ,masina este prevazuta cu loc special pentru proiectoare,m-am dus la un service iar tipul de acolo mi-a spus ca este mai mult un moft si ca nu te ajuta cine stie ce si mia spus ca se gasesc ochelari  de ceata(de nuanta galbena)care te ajuta pe timp de noapte...
Este adevarat?
Daca da ,de unde pot achizitiona o astfel de pereche?



O alta intrebare care nu are nici o legatura cu prima...
Ma intrebat cineva de ce tastele de la ;calculator ,telefon sau masina de scris...etc. sunt asezate in aceasta ordine...exista vreo regula?

QWERTYUIOP
ASDFGHJKL
  ZXCVBNM

Nu am stiut ce sa-i raspund...

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 magaenea, on 16 aprilie 2014 - 15:35, said:

Ma gandesc de ceva vreme sa imi pun proiectoare de ceata ,masina este prevazuta cu loc special pentru proiectoare,m-am dus la un service iar tipul de acolo mi-a spus ca este mai mult un moft si ca nu te ajuta cine stie ce si mia spus ca se gasesc ochelari  de ceata(de nuanta galbena)care te ajuta pe timp de noapte...
Este adevarat?
Daca da ,de unde pot achizitiona o astfel de pereche?



O alta intrebare care nu are nici o legatura cu prima...
Ma intrebat cineva de ce tastele de la ;calculator ,telefon sau masina de scris...etc. sunt asezate in aceasta ordine...exista vreo regula?

QWERTYUIOP
ASDFGHJKL
  ZXCVBNM

Nu am stiut ce sa-i raspund...

E adevarat, proiectoarele de ceata sunt mai mult de fita. Sfatul meu e sa iti iei ochelari Ray Ban (http://www.rayban-romania.ro/ ), sunt scumpi dar merita, folosesc si eu la condus, sunt foarte buni atat pentru soare cat si pentru ceata sau chiar intuneric, daca ai vederea mai sensibila.

La a doua intrebare nu stiu sa iti raspund :) in orice caz tastele sunt asezate asa de mult timp, nu stiu daca e o regula anume.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Despre layout-ul tastaturii poti sa iti faci o idee generala aici. Daca vrei sa aprofundezi, traiasca Google.

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
1.Ochelari pentru ceata.
2.Aranjarea aceasta a fost inventata prin anii 1870 de Christopher Latham Sholes, un editor de ziar si tipograf din statul american Milwaukee, care s-a inspirat din aranjarea clapelor pianului. In prima varianta, cifrele si literele erau in ordine, pe doua randuri. Problema majora, in practica, era ca bratele metalice ale masinii de scris (sa nu uitam, tastatura a fost inventata pentru masina de scris, nu pentru computer) se incurcau daca doua taste apropiate erau apasate prea repede una dupa alta. Asa ca a hotarat sa schimbe locul unor litere si sa le puna departe una de cealalta daca erau sanse mari sa fie folosite consecutiv foarte des. Cum ar fi T si H, grupul TH fiind foarte comun in engleza, sau ST.
Sholes a studiat indeaproape frecventa grupurilor de litere si, in urma acestor descoperiri, a schimbat complet aranjamentul, punand tastele pe patru randuri si asezand literele din a doua parte a alfabetului, de la O la Z, de la dreapta la stanga. Totul, din nou, pentru a preveni incurcarea bratelor masinii de scris, lucru care intarzia munca celor care scriau la ele.
Ultima transformare si definitivare a aranjamentului QWERTY a fost dupa ce Sholes a vandut inventia companiei Remington, in 1873, ai carei mecanici au pus la punct cea mai eficienta forma prin care se putea creste viteza de batut la masina fara incurcaturile bratelor. Tot Remington a adaugat tasta SHIFT, care permitea scrisul cu litere mari sau mici, dupa dorinta.
Justificarea mecanica nu mai are niciun sens in ziua de astazi, dar dupa 140 de ani de QWERTY, tastaturile – in majoritate covarsitoare, mai ales in partea noastra de lume – pastreaza acest aranjament pentru ca asa s-a obisnuit lumea. Si pentru ca, deocamdata, nu a inventat nimeni ceva care sa merite efortul sa ne dezvatam de QWERTY.

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cica (gura lumii) au fost asezate asa ca sa nu se blocheze masinile de scris.



L.E. Aha! A scris colegu' mai sus.

Edited by e_bulu, 16 April 2014 - 15:53.


#6
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Nu te ajuta deloc pe timp de noapte in conditiile din Romania, am si eu. In primul rand reduc vizibilitatea, in al doilea rand, noi nu avem marcaje fluorescente, deci ne bazam doar pe lumina de la faruri si ne dorim sa fie cat mai vizibil drumul sa nu zburam.

Teoretic ochelarii de noapte au rolul sa nu te orbeasca farurile din fata, nu imbunatatesc nimic.

Farurile de ceata sunt bune noaptea

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
aia galbeni te ajuta in amurg... atat !
In rest nu da banii pe tampenii si mituri

Redu viteza de deplasare, si daca este ceata groasa aprinde becurile de ceata de pe spate.

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
mai exista si tastatura azerty
http://en.wikipedia.org/wiki/AZERTY

#9
symytudor

symytudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.11.2010
intradevar masina arat mai bine cu ele. ala mele nu mai merg cam de doi ani si nu m am grabit sa le repar. sunt multumit de cum arata :P

#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 Adi blondu, on 16 aprilie 2014 - 15:52, said:

1.Ochelari pentru ceata.
2.Aranjarea aceasta a fost inventata prin anii 1870 de Christopher Latham Sholes, un editor de ziar si tipograf din statul american Milwaukee, care s-a inspirat din aranjarea clapelor pianului. In prima varianta, cifrele si literele erau in ordine, pe doua randuri. Problema majora, in practica, era ca bratele metalice ale masinii de scris (sa nu uitam, tastatura a fost inventata pentru masina de scris, nu pentru computer) se incurcau daca doua taste apropiate erau apasate prea repede una dupa alta. Asa ca a hotarat sa schimbe locul unor litere si sa le puna departe una de cealalta daca erau sanse mari sa fie folosite consecutiv foarte des. Cum ar fi T si H, grupul TH fiind foarte comun in engleza, sau ST.
Sholes a studiat indeaproape frecventa grupurilor de litere si, in urma acestor descoperiri, a schimbat complet aranjamentul, punand tastele pe patru randuri si asezand literele din a doua parte a alfabetului, de la O la Z, de la dreapta la stanga. Totul, din nou, pentru a preveni incurcarea bratelor masinii de scris, lucru care intarzia munca celor care scriau la ele.
Ultima transformare si definitivare a aranjamentului QWERTY a fost dupa ce Sholes a vandut inventia companiei Remington, in 1873, ai carei mecanici au pus la punct cea mai eficienta forma prin care se putea creste viteza de batut la masina fara incurcaturile bratelor. Tot Remington a adaugat tasta SHIFT, care permitea scrisul cu litere mari sau mici, dupa dorinta.
Justificarea mecanica nu mai are niciun sens in ziua de astazi, dar dupa 140 de ani de QWERTY, tastaturile – in majoritate covarsitoare, mai ales in partea noastra de lume – pastreaza acest aranjament pentru ca asa s-a obisnuit lumea. Si pentru ca, deocamdata, nu a inventat nimeni ceva care sa merite efortul sa ne dezvatam de QWERTY.


Stau si ma gandesc ;ce dea bani ar face urmasii celui care a inventat sau asezat literele in aceasta ordine  de la cei din domeniul IT sau al telefoanelor de ultima generatie pe drepturi de autor...?!?

Multumesc tuturor pentru ajutor.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 magaenea, on 16 aprilie 2014 - 15:35, said:

Ma gandesc de ceva vreme sa imi pun proiectoare de ceata ,masina este prevazuta cu loc special pentru proiectoare,m-am dus la un service iar tipul de acolo mi-a spus ca este mai mult un moft si ca nu te ajuta cine stie ce s



Cu tot respectul,tipul de acolo este cam...dobitoc.Farurile de ceata sunt mai mult decat folositoare.Daca stii cand si cum sa le folosesti.

 doks, on 16 aprilie 2014 - 16:03, said:


Farurile de ceata sunt bune noaptea

Farurile de ceata,cum spune si denumirea,NU SUNT facute pentru folosirea pe timpul noptii.De altfel si legea interzice folosirea aiurea a farurilor de ceata.

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Daian95, on 16 aprilie 2014 - 15:47, said:


E adevarat, proiectoarele de ceata sunt mai mult de fita.
da...asa e, sunt de fite. Ca spune un mecanic si unu' din 95...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate