Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandare bicicleta buget 5-650 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007
Salut colegi forumisti,

Am si eu nevoie de o recomandare pentru achizitionarea unei biciclete.
Motivul principal pentru care o cumpar,este unul medical,am probleme cu genunchii,ligamentele incrucisate si mi-a fost recomandat de doctor,sa fac miscare,ori pedalare,fie in casa,fie pe strada,sau bazin,pentru ca este si primavara,chiar daca ma uit acum pe geam si numai primavara nu e,astept totusi niste zile mai frumoase,in care sa ies din casa si sa ma plimb cativa km calare pe o bicicleta.Nu ma pricep absolut deloc,am mai avut bicicleta cand eram mai pusti,ultima a fost un pegas modern,iar acum imi pare rau ca nu o mai am.
Deci nu sunt foarte pretentios in alegerea ei,nu vreau sa arunc cu banii aiurea pe ceva extrem sau foarte incarcata de accesorii si pe care sa o folosesc doar in weekend,dar nici sa iau o rabla care dupa 50 de km sa ma apuc sa o repar.
Am citit si pe forum,am mai intrebat si cativa amici,m-am uitat si pe anumite site-uri care vand biciclete sh si sunt tot felul de variante,unii imi recomanda modele gen cruiser,altii mtb,altii trecking,unii zic de roti de 26,altii zic ca sunt mici si ca trebuie de 28,ca sa aiba suspensie doar pe fata,altii deloc,sa fie single-speed sau nu,schimbator viteze,dar din acela la maner,etc,stiti mai bine decat mine.
Eu am 185 cm si 95 de kg,deci sunt destul de inalt si de greu,cu siguranta nu mi-as dori o cursiera de viteza pe care sa stau ca pe motor,repet,motivul principal este pentru a-mi reface musculatura si articulatiile,o voi folosi in mare parte a timpului doar in weekend si pe distante scurte.
Astept parerile voastre si recomandari,link sau denumiri.

Multumesc anticipat.

#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Eu as zice asta:
http://www.decathlon.ro/mtb-timp-liber/8284495-btwin-mtb-rockrider300-barbati-1.html
desi nu imi plac genul ala de schimbatoare. Pentru ce ai tu nevoie eu zic ca este mai mult decat ok. Daca nu te sperie SH-urile, poti merge prin targurile de masini si sa cauti biciclete aduse de pe afara (Germania, Olanda).
Cum spuneai si tu, incearca sa o iei fara suspensii ca la banii astia mai mult or sa te incurce.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am cautat ceva normal si am dat peste un cruiser, si anuntul este din Bucuresti. Ma gandesc ca ar fi mai comod ca pozitie de pedalat ocazional prin oras. Nu am idee in schimb cat de fiabila este...

#4
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007

 Volvo, on 16 aprilie 2014 - 14:13, said:

Eu as zice asta:
http://www.decathlon.ro/mtb-timp-liber/8284495-btwin-mtb-rockrider300-barbati-1.html
desi nu imi plac genul ala de schimbatoare. Pentru ce ai tu nevoie eu zic ca este mai mult decat ok. Daca nu te sperie SH-urile, poti merge prin targurile de masini si sa cauti biciclete aduse de pe afara (Germania, Olanda).
Cum spuneai si tu, incearca sa o iei fara suspensii ca la banii astia mai mult or sa te incurce.
am apucat sa ma uit si in alte posturi pe forum si se pare ca sunt unii colegi care recomanda altceva,in dauna celei recomandate de tine,este vorba despre Nelson Neuzer,mai astept si alte pareri,oricum iti multumesc pentru raspuns.

 Lesbianu, on 16 aprilie 2014 - 14:24, said:

Am cautat ceva normal si am dat peste un cruiser, si anuntul este din Bucuresti. Ma gandesc ca ar fi mai comod ca pozitie de pedalat ocazional prin oras. Nu am idee in schimb cat de fiabila este...
asta l-am gasit si eu,mi-a placut si aspectul,acum vorba ta,nu stiu cat de fiabila este sau alte detalii.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
problema la ambele e ca au jante simple...adica se descentreaza MULT mai usor ca jantele duble..
Poate ca doar prin parc ar fi ok...nu stiu

#6
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007

 sirgoofy, on 16 aprilie 2014 - 17:28, said:

problema la ambele e ca au jante simple...adica se descentreaza MULT mai usor ca jantele duble..
Poate ca doar prin parc ar fi ok...nu stiu
iata ca mi-ai dat un raspuns la care ma uit si nu inteleg,cred ca am facut bine ca am scris aici pe forum,vezi tu,eu nu stiu care e diferenta intre janta normala si dubla,de care ai zis tu ca nu au alea,poate ca o sa se amuze multi de ce scriu eu aici,dar am scris si mai sus,sunt total pe dinafara,o sa pun un link aici,am gasit ceva pe un site de vanzari,dar nu stiu daca are jante duble sau nu si cum iti dai seama care e aia,si care e ailalta.

http://www.tocmai.ro...t-16649485.html

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
janta simpla e aia plata, ca tabla, cum au toate -inclusiv ultima de pe tocmai
Janta dubla e mai inalta
Attached File  singleg_220x220.jpg   6.7K   12 downloadsAttached File  dtxcrqqy.jpg   36.79K   10 downloads

#8
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pentru asfalt este ok şi cu jante simple.

O alternativă foarte ok poate fi şi asta sau asta sau asta. Nici asta nu e rea. Cei de acolo le curăţă, recondiţionează şi reglează, am mai luat de la ei biciclete. Plus că sunt ieftine. Iar cele pe care ţi le-am dat sunt de calitate bună şi cadrul şi piesele. Poţi cere să dea jos ce nu-ţi trebuie ex. apăratori, far, dinam, portbagaj şi să mai reducă un pic din preţ. Şi cere roţi cu jante duble că nu strică (dacă aia pe care o vrei nu are jante duble pot să-ţi dea de la alta).

Dacă nu eşti prin zona Clujului ca să le probezi, cere să măsoare înălţimea de la pământ a barei de sus, pe la mijlocul ei, şi compară cu lungimea piciorului tău de la călcâi la fund. Ar trebui să fie cu cel puţin vreo 4-5cm mai mică, ca să nu ai "suprize" când te dai jos din şa.

Edited by wirespot, 16 April 2014 - 18:09.


#9
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Eu cand am cautat mai devreme Neuzerul am gasit si cu jante duble. Uite aici:
https://www.playbike...?id_produs=4710
Sunt de acord cu wirespot: pentru asfalt nu este neaparat sa iti iei jante duble. Atata vreme cat nu o sa sari borduri sunt suficiente jantele de aluminiu simple.

Edited by Volvo, 16 April 2014 - 18:20.


#10
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007

 wirespot, on 16 aprilie 2014 - 18:06, said:

Pentru asfalt este ok şi cu jante simple.

O alternativă foarte ok poate fi şi asta sau asta sau asta. Nici asta nu e rea. Cei de acolo le curăţă, recondiţionează şi reglează, am mai luat de la ei biciclete. Plus că sunt ieftine. Iar cele pe care ţi le-am dat sunt de calitate bună şi cadrul şi piesele. Poţi cere să dea jos ce nu-ţi trebuie ex. apăratori, far, dinam, portbagaj şi să mai reducă un pic din preţ. Şi cere roţi cu jante duble că nu strică (dacă aia pe care o vrei nu are jante duble pot să-ţi dea de la alta).

Dacă nu eşti prin zona Clujului ca să le probezi, cere să măsoare înălţimea de la pământ a barei de sus, pe la mijlocul ei, şi compară cu lungimea piciorului tău de la călcâi la fund. Ar trebui să fie cu cel puţin vreo 4-5cm mai mică, ca să nu ai "suprize" când te dai jos din şa.
multumesc foarte mult pentru sfaturi,intamplator am ajuns si eu pe site-ul de unde mi-ai facut recomandarile,si mi-a placut bicicleta cu cadrul din aluminiu vopsita argintiu,pentru ca eu nu reusesc sa-mi dau seama din poza,are jante duble?din pacate sunt din bucuresti,si daca ma decid sa o comand de la ei,voi merge pe incredere,am auzit pareri bune despre ei,cat despre partea cu jantele duble,tocmai si faptul ca sunt din bucuresti,unde stie toata lumea,nu e chiar peste tot cel mai bun asfalt,sunt o gramada de gropi chiar si pe strazile principale,iar bordurile sunt destul de inalte,probabil ca fiind si la inceput,nu voi reusi de fiecare data sa sar peste sau sa le evit,deci cred ca ar trebui totusi sa iau o bicicleta cu jante duble si probabil daca nu are anvelope cu sarme,sa-i cumpar eu unele.
Ca si comparatie,daca ar fi sa aleg intre asta propusa de tine si cea propusa de Volvo,Nelson Neuzer,asta fiind si noua,ce sa aleg?

http://olx.ro/oferta...aux-IDk834.html

de asta ce parere aveti?merita?are jante duble?

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu contează dacă are acum duble, poţi să-i rogi să pună unele duble.

Un cruiser e probabil să fie mic pentru tine.

Şi cea de la Bykeservice şi Nelson sunt cam tot pe acolo. Cele de la Byke au piese care au fost peste medie de gamă la vremea lor. Pe de altă parte sunt mai vechi iar Nelson e nouă deci se compensează.

Eu personal aş lua una dintre cele cu cadru CrMo de la Byke, e un material excelent. Plus că economiseşti bani. Dar alegerea e a ta.

Orice ai lua, nu uita să ceri măsurătoarea de care am zis, ca să nu-ţi fie prea mare.

#12
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007

 wirespot, on 16 aprilie 2014 - 23:45, said:

Nu contează dacă are acum duble, poţi să-i rogi să pună unele duble.

Un cruiser e probabil să fie mic pentru tine.

Şi cea de la Bykeservice şi Nelson sunt cam tot pe acolo. Cele de la Byke au piese care au fost peste medie de gamă la vremea lor. Pe de altă parte sunt mai vechi iar Nelson e nouă deci se compensează.

Eu personal aş lua una dintre cele cu cadru CrMo de la Byke, e un material excelent. Plus că economiseşti bani. Dar alegerea e a ta.

Orice ai lua, nu uita să ceri măsurătoarea de care am zis, ca să nu-ţi fie prea mare.
Am comandat-o pe cea cu cadru argintiu de la byke,ajunge si foarte repede,miine o primesc,sper sa arate exact ca in imagine si sa nu aibe vre-o problema,o sa va tin la curent,multumesc inca o data pentru sfaturi.

#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Să ne spui şi nouă cum se prezintă, că-s curios dacă-şi menţin standardul. Când am cumpărat în trecut de la ei n-am avut ce să le reproşez (piese bine recondiţionate şi reglate).

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
ai intrebat ce inaltime are ca sa iti vina bine ?

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
da, are 19", e ok.
Are si furca fixa, ai ales bine :)

#16
DonLorenzo

DonLorenzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.08.2007

 sirgoofy, on 17 aprilie 2014 - 12:30, said:

ai intrebat ce inaltime are ca sa iti vina bine ?
n-am mai apucat,de fapt eram prea incantat ca o trimit asa repede si am uitat,nu cred ca ar trebui sa fie o problema,am scris in primul post,sunt inalt,185,si am picioarele lungi,daca cumva nu o sa ajung cu talpile pe asfalt,o sa vorbesc cu ei si sa-i rog sa-mi trimita alta,ghinionul meu.

Sper sa ma descurc la asamblare :)) au zis ca o trimit intr-o cutie,dar cu roata fata si furca scoase :)))daca trebuie vre-o cheie speciala,m-am ars :))

#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Probabil pipa+ghidonul scoase, nu furca.

Roata se montează cu o cheie normală, dacă ai una franceză e foarte bună. Pentru fixat pipa o să-ţi trebuiască cel mai probabil cheie inbus. Dar se găsesc de cumpărat, fie iei un multitool cu chei inbus de la un magazin de biciclete, fie cumperi doar cheia care te interesează sau un set complet de chei dintr-un magazin gen Praktiker.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
sau mergi cu ea la un magazin care are si service de biciclete, cu ~30lei ar trebui sa o monteze si sa o verifice un pic...
totusi nu stiu preturile din Bucuresti :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate