Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Un sfat achizitie prima masina...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ad1tzu

ad1tzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, nu sunt un mare cunoscator in ale masinii sau ale condusului. Am la dispozitie un buget aproximativ 2800 Euro si as dorii sa imi cumpar o prima masina cu ajutorul careia incet, incet sa invat sa conduc. Permisul l-am luat acum 2 ani, dar am asteptat sa termin facultatea, sa scap de  cheltuielile aferente, pentru ca apoi sa imi iau masina.

Initial m-am gandit la un seat ibitza, minim anul 2004. Il gaseam undeva pe la 2600 euro si cu taxele care trebuiau platite ma incadram perfect in buget. Dar tot uitandu-ma pe site-uri de vanzari masini au inceput sa imi placa si masinile in doua usi, modelele fiind mai noi, interiorul mai frumos si m-am reorientat asupra unui Ford focus in doua usi, modelul incepand cu anul 2005 sau a unui Citroen C4, de asemenea in doua usi, motor 1.6 ambele.

Din cate stiu taxele RCA pentru un tanar sunt foarte mari, de aceea doresc sa trec masina pe numele mamei, ea neavand permis (dar am citit pe forum si se poate).

Bani sa bag in masina nu doresc, decat pentru cele strict necesare. M-ar ajuta foarte mult daca ati venii cu un sfat, care masina ar fi mai buna dintre cele care mi-au atras atentia, mai fiabila, cu un consum mai mic, piesele mai ieftine, etc.

Orice raspuns este bine venit si cu siguranta ma va ajuta! Multumesc.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Orice masina second hand ai cumpara, ai sanse mari sa bagi bani in ea. Ideal ar fi ca pe langa banii de masina sa ai ceva extra macar pentru o revizie simpla cu schimbat uleiuri, filtre, lichid de racire. Nu mai pomenesc de un ambreiaj picat sau ceva probleme la distributie... Bafta multa!

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu nu prea m-as orienta catre modelele Ford, findca modelele de prin 2002 incoace mi se par cele mai proaste masini dpdv al fiabilitatii. Daca nimeresti un Ford "birjalit" atunci il vei tine doar in service.

Din ce am vazut, colegii de pe forum le recomanda uneori incepatorilor Opel Corsa.

Edited by Hider141, 16 April 2014 - 11:15.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
ca prima masina iti recomand ceva cat mai nou asa ca un Logan cu AC s-ar incadra cel mai bine
daca nu-ti place Logan atunci cauta ceva coreean cat mai nou ca ani

Edited by Kroghy, 16 April 2014 - 11:13.


#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 ad1tzu, on 16 aprilie 2014 - 10:51, said:

as dorii ...  daca ati venii
Pentru un om cu facultate,e greu de inteles...
On topic:Ar fi bine sa stii ca la orice masina S/H,va trebui sa mai bagi niste bani pentru diverse piese/raparatii,asa ca ar trebui recalculat bugetul (sau investitia initiala.Exemplu:eu am luat o masina cu 1000eur (adusa din Germania),dar ca s-o inmatriculez m-a mai costat 600eur,iar ca s-o fac perfect functionala am mai bagat din start 400eur.Total=2000eur.

L.E: am Opel Corsa B cu 4 usi,din '94,cumparata in 2010.O am de 4 ani si sunt foarte multumit de ea.E a 3-a masina a mea si prima care nu mananca ulei.Pesele de schimb sunt foarte ieftine.

Edited by danpet, 16 April 2014 - 11:21.


#6
ad1tzu

ad1tzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2014
@Lesbianu - Mersi de raspuns, eu am zis sa calculez banii in felul urmator: sa dau toti banii care ii am pe masina si pe taxele necesare si apoi in timp o sa mai fac si rost de bani si o sa mai fac una alta. Pentru ca daca e sa calculez cati bani e posibil sa dau pe eventualele probleme, mi-ar mai ramane putini bani pentru masina si nu as mai gasi ceva care sa imi placa.

@Hider141 - Da si asta e drept, dar la urma tine foarte mult si de noroc, fiindca orice masina poate sa arate bine doar la exterior. Eu fara sa duc masina in service sa imi zica in timp ce probleme ar putea sa apara, nu dau banii. Mersi de raspuns!

@Kroghy - Loganul nu prea imi place, seat ibiza, Ford focus si Citroen am gasit sa imi placa pe la 2700-2800 euro. Ar mai fi si Audi A3, dar la banii astia sunt doar 2002-2003 si am cautat ceva mai nou. Mersi de raspuns!

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Merge si asa, dar ai grija sa nu dureze prea mult pana faci rost de bani pentru revizie. Seat, Ford, Citroen, Audi sunt misto, dar ai grija ca-s scumpute la piese. Ideal ar fi sa iei un model care se gaseste pe toate drumurile Opel, VW la care in caz de urgenta gasesti stive de piese si la dezmembrari. Orice ai alege este ruleta pana la urma.
Daca esti sigur pe posibilitatile tale viitoare de a intretine masina, mergi catre ce te indruma ochiul.:)

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 Hider141, on 16 aprilie 2014 - 11:11, said:

Eu nu prea m-as orienta catre modelele Ford, findca modelele de prin 2002 incoace mi se par cele mai proaste masini dpdv al fiabilitatii...
De unde pana unde aceasta concluzie...? Hai sa nu generalizam, ca asa, mergem pana in panzele albe...  nimic nu mai e ce-a fost... si toate-s mituri.
Iar daca mai ai si un mecanic bun/priceput...

#9
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 ad1tzu, on 16 aprilie 2014 - 10:51, said:



Bani sa bag in masina nu doresc, decat pentru cele strict necesare. M-ar ajuta foarte mult daca ati venii cu un sfat, care masina ar fi mai buna dintre cele care mi-au atras atentia, mai fiabila, cu un consum mai mic, piesele mai ieftine, etc.




Ce spui tu acolo este total paralel cu o masina second hand.
O sa bagi bani in ea de nu o sa crezi.
Mai bine mai strange ceva si ia una noua.Indiferenta ce masina este e noua si are garantie.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 colombo2003, on 16 aprilie 2014 - 11:47, said:

De unde pana unde aceasta concluzie...? Hai sa nu generalizam, ca asa, mergem pana in panzele albe...  nimic nu mai e ce-a fost...

Mituri sau nu, la fiecare 10 masini cu motor "kaput" 7 masini sunt modele Ford (in special Focus) din anii mentionati de mine.

Iar faza cu "nimic nu mai e ce-a fost" nu am inventat-o eu, ci o spun o gramada de site-uri si publicatii de masini. Ford, Audi, Volkswagen si multi altii au scazut in ultimii ani calitatea pieselor si ale materialelor folosite pe de-o parte pentru a-si maximiza profitul si pe de alta parte pentru a putea sa scada din pret datorita faptului ca piata auto a luat-o la vale din 2009 incoace.

Edited by Hider141, 16 April 2014 - 12:56.


#11
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 Hider141, on 16 aprilie 2014 - 12:52, said:

Mituri sau nu, la fiecare 10 masini cu motor "kaput" 7 masini sunt modele Ford (in special Focus) din anii mentionati de mine.

Da' sa vada si ochii mei statistica asta. Sunt curios.

#12
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Eu am Opel astra din 2001, nu consuma mult, e pe doua usi. L-am luat cu 900€ plus inregistrare pe numele meu inca 100€ si schimbat placutele de frana care erau pe gata. Din anu trecut pana in asta merge perfect.
Eu zic sa pui ochii pe o masina care consuma putin, ca dupaia te poti plimba toata ziua cu ea, cand restu se plange ca nu mai au bani de motorina/benzina pe tine te doare la basca ;)

Edited by Dragonasu, 16 April 2014 - 16:15.


#13
ad1tzu

ad1tzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2014
Mersi @danpet pentru sfaturi si pentru ca m-ai corectat :) eu cand am cautat masina am considerat ca cele mai importante criterii sunt anul de fabricarie si sa fie cat mai putin rulata, sa aiba intre 100-130 mii km si sa fie dupa anul 2004. M-am gandit la faptul ca oricat de ingrijita ar fi masina, dupa 10-12-14 ani inevitabil apare rugina pe ea.

@Carapicho - Ai perfecta dreptate, dar uite cum a gasit @danpet o masina buna, @dragonasu la fel, masini bune mai sunt, eu doresc o masina sa invat sa conduc pe ea, pana la un servici si inapoi, in weekend poate un gratar, nu ma gandesc sa iau masina sa ma aventurez in drumetii deocamdata. Nu e masina o necesitate foarte mare pentru mine, dar vreau sa invat sa conduc :) Pe benzina nu o sa dau prea multi bani, numai sa fac o alegere buna cu masina :)

Masina ideala: un Ford focus sau un Citroen C4 in doua usi, dupa anul 2005, 2600-2700 de euro + taxele

#14
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Obligatoriu,trebuie sa ai pe cineva priceput cu tine,cand mergi sa "vezi" cate o masina.Eu am vazut destule,pana s-o aleg,dar,eu ma cam pricep:e a 3-a masina pe care o posed si o cam repar singur,in afara de tinichigerie.Apropo,cei 400eur de care pomeneam,au costat numai piesele (noi),pe care mi le-am schimbat singur (incluzand distrubutia si pompa de apa)...deci,manopera=0 lei.
Am primit un sfat de la un prieten,foarte bun mecanic:"Nu-ti lua masina frantuzeasca sau italiana".Mi-a recomandat Opel (eventual Ford).Criteriile principale:pret mic,fiabilitate,reparatii ieftine,acces usor pentru reparatii.

#15
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 ad1tzu, on 16 aprilie 2014 - 11:26, said:

Eu fara sa duc masina in service sa imi zica in timp ce probleme ar putea sa apara, nu dau banii. Mersi de raspuns!

Si eu am luat masina SH, duduie incepatoare, praf in orice priveste o masina. Am mers la reprezentanta pentru diagnoza inainte de achizitie, mi s-au adus la cunostinta in vederea schimbarii: ambreiaj, placute+discuri frana, toba.
Toba fiind si eu, am facut o socoteala si am zis ok, am bani sa le schimb.
Suplimentar, am mai schimbat/descoperit:
imediat
- oglinda laterala dreapta (nu am stiut sa verific (dooh), nu se putea regla si nu vedeam nimic in laterala dreapta)
- bec ars frana spate dreapta
- bec ars marsarier
- rotile vara + iarna (jante + anvelope) - masina avea jantele praf + o roata din cele montate era cea de rezerva, toate anvelopele erau uzate maxim. Macar daca m-ar fi atentionat binevoitoarea vanzatoare, ca sa nu merg 1 luna cu roata de rezerva. A patra roata extra tocita era in portbagaj, in locul celei de rezerva. Evident ca descoperirea jantelor praf am facut-o cu masina pe rampa, dusa la schimbat anvelope, ocazie cu care a trebuit sa cumpar si ce jante mai aveau baietii pe stoc. Cele vechi erau un fel de dantela. Trendy.
- "AC manual"  din anunt e de fapt doar ventilatorul, nu raceste nimic, doar incalzeste + ventileaza. A ramas mecanicul paf cand l-am rugat sa imi verifice freonul, ca AC nu raceste, iar el nu gasea unitatea pe sub capota. Posted Image Posted Image Posted Image
dupa 1 an
- reparat calculator directie dupa aprox 1 an (unul nou era 2300 RON, reparatul a fost 500).
- tot dupa 1 an a inceput sa se umfle in spate vopseaua de pe o zgarietura de 10cm - vopseaua a fost trasa ori cu creion "magic", ori cu oja, oricum, avea nuanta identica cu masina, nu s-a vazut ceva vreme.

Asta asa, ce a scapat evaluarii celor de la Reprezentanta. Nu iti mai spun cat m-au costat suplimentar fata de socoteala "de acasa". Daca eram mai credincioasa, a mea era imparatia cerurilor. Posted Image

Edited by Nicolla, 22 April 2014 - 13:36.


#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nicolla, nu-i de ajuns ca ai scapat teafără si nevatamata pana la varsta asta?
Sincer n-am inteles niciodata cum pot ajunge la varste venerabile oameni care nu stiu absolut nimic despre mediul in care traiesc, cum de nu au murit incendiati, electrocutati, intoxicati, sufocati, inecati, striviti sau in oricare din situatiile  periculoase la care se expun zilnic.

#17
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 undercoverbrother, on 22 aprilie 2014 - 14:07, said:

Nicolla, nu-i de ajuns ca ai scapat teafără si nevatamata pana la varsta asta?
Sincer n-am inteles niciodata cum pot ajunge la varste venerabile oameni care nu stiu absolut nimic despre mediul in care traiesc, cum de nu au murit incendiati, electrocutati, intoxicati, sufocati, inecati, striviti sau in oricare din situatiile  periculoase la care se expun zilnic.

"Absolut nimic" este corect numai in ceea ce priveste domeniul auto, cu care recunosc cinstit ca nu am avut nici in clin, nici in maneca aproape toata viata.
In rest, sunt cunoscuta ca descurcareata, nu duc lipsa de intelect, pot sa imi montez un calculator, sa imi instalez un win, sa schimb o siguranta fara ajutor masculin. Cred ca de-asta am reusit sa nu dau ortul pana acum. Situatia descrisa a fost pentru mine cam cum ar fi achizitia unui elicopter pentru tine, cel mai probabil. Faptul ca la momentul ala nu am avut nici un mascul cunoscator in domeniu in zona ca sa verifice mai in amanunt masina este un punct in minus, poate. Sa zicem doar ca nu toate femeile se agata de cate unul care sa le ajute cu orice.

In momentul in care mi-am recunoscut scaparile mi-am asumat si comentariile misogine ale unora nascuti in portbagaj, dar am decis sa postez pentru ceilalti, prostii care nu stiu de nici unele si vor sa isi cumpere masina. Asa, ca sa nu se bazeze doar pe ce zice service-ul.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E si mai ciudata atunci delimitarea clara a "competentelor". De obicei există o tranzitie.

Legat de cromozom, tu l-ai adus in discutie desi nu era cazul, nu eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate