Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Placa video PCE nu scoate semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
Am un calculator Hp microtower dc5750 , 3Gb Ram , AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core 4200+ (2CPUs~), ~ 2,2Ghz
Sursa   ATX 450W , placa video integrata Ati radeon xpress x1150

AM URMATOAREA PROBLEMA : am cumparat o placa video ATI RADEON HD5450 si cand o introduc in slot-ul pci express x16 nu imi da semnal in monitor , la inceput m-am gandit ca este sursa ca o aveam de 300 si am schimbat-o , si tot nu dadea semnal dar am pus placa video pe alt calculator chiar cu o sursa de 400 si mergea , doar pe calculatorul meu nu merge , cred ca pci express-ul este stricat ori nu accepta placa de 2.1 pci-express , placa de baza a calculatorului cred ca este x16 pci express 1.0 , [Poate functiona 2.1 pe 1.0 ] sau mai important pot sa inlocuiesc acel slot cu unul 2.0 , 2.1 sau sa il repar daca nu este functional ???


VA MULTUMESC FRUMOS ASTEPT RASPUNSURI CARE SA MA AJUTE :)

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
În BIOS poţi intra? Caută ''Primary Graphics Adapter'' şi pune PCI-E pe prima poziţie.

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Nu inteleg, de ce te bagi sa schimbi daca nu ai nici o treaba ?

Edited by opop, 16 April 2014 - 10:23.


#4
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
pot intra in bios daca sunt conectat la placa video integrata fara sa fie introdusa si cea pci-ex , dar nu ma lasa sa modific nimic si nu inteleg de ce ca am incercat sa trec pe pci-ex si nu pot schimba nici-o optiune ...

opop: imi pare rau ca nu toti suntem asa experimentati ca tine...

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa intri in BIOS cu noua placa video introdusa in slotul ei, dar cu monitorul conectat tot la placa video integrata. ar trebui sa-ti dea voie sa modifici acea valoare.

#6
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
daca conectez si placa video in slot nu imi da semnal in monitor chiar daca monitorul este conect tot la placa video integrata ....

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Inseamna ca o simte ca este instalata, dar nu functioneaza. Dupa seria PC-ului vezi pe site la HP daca ai vre-un update de BIOS disponibil (sa verifici inainte in BIOS ce versiune ai acum). Este si asta o idee.

#8
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
bios-ul are versiunea v.01.04

am gasit seria si am scris.o la ei pe site si imi zice ca nu gasesc am intrat tot la o optiune de`al lor si imi zice asta : Expired
End date:
SN: CZC7053576

Edited by bairot, 16 April 2014 - 11:59.


#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Vezi poate mai este scrisa undeva pe carcasa. Stiu ca astia de la HP au talent la etichete/actipilde, fata de Lenovo care stanteaza modelul direct pe carcasa.
Am gasit o chestie generala pentru dc5750, dar ideal ar fi sa gasesti exact modelul. Link. Dupa link-ul ala v 1.04 de BIOS ar fi din 29 sept 2006.

#10
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
incerc acum sa ii fac un update cu cel din decembrie 2011

#11
bairot

bairot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
nu merge nici macar sa schimb bios-ul , scosai si bateria si nimic am cel mai handicapat calculator , merci frumos pentru ajutor baieti , cred ca o sa ma duc la un service cu el sa rezolve toate problemele la el :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate