Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Totul despre mediere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
(1) Medierea reprezintă o modalitate de soluționare a conflictelor pe cale amiabilă, cu ajutorul unei terțe persoane specializate în calitate de mediator, în condiții de neutralitate, imparțialitate, confidențialitate și având liberul consimțământ al părților"
ART 1 din Legea 192/ 2006


Totul despre mediere; procedura medierii, disputele ce pot face obiectul procedurii, principii, beneficii si limite, partile implicate.
Deschid acest topic pentru discutii cu privire la mediere, topic ce se adreseaza tuturor celor interesati. Astept intrebari mai mult sau mai putin dificile si raspunsuri pertinente.

#2
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Dragut, era cazul sa apara cineva pe aici care este din domeniu.

#3
symytudor

symytudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.11.2010
inca nu si-a demonstrat utilitatea in Romania, dar mai are timp sa confirme!

#4
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
A-nceput sa-si demonstreze utilitatea in Romania; sunt destule acorduri incuviintate de catre instantele de judecata, altele isi astepta incuviintarea, unele nici nu ajung vreodata acolo. Ce presupune asta? O economie de bani la bugetul statului, bugetul cetateanului si bineinteles castigul de timp si energie.
http://portal.just.r...913&id_inst=236
Si sunt multe altele. Ma feresc, din motive lesne de inteles, sa prezint, de pe portalul instantelor, acordurile incuviintate (sau care astepta incuviintare)cu privire la divort si (sau) exercitarea in comun a autoritatii parintesti (custodie comuna, in limbaj obisnuit). Din punctul meu de vedere, in acesta materie ce tine de dreptul familiei, medierea este cea mai indicata.

Edited by ZorbaGrecu, 16 April 2014 - 17:01.


#5
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Foarte interesant.
Citeste!

#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Se castiga ceva din meseria asta? Sau se practica mini part time, doar asa de control ?Am inteles ca facusera gat avocatii, ca vor si ei sa fie mediatori, doar nu erau ei saracutii sa piarda din cascaval,

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 sammydo, on 07 mai 2014 - 21:02, said:

Am inteles ca facusera gat avocatii, ca vor si ei sa fie mediatori, doar nu erau ei saracutii sa piarda din cascaval,

Medierea ii aiurea, o spun asta desi nevasta-mea ii mediator. Niciodata n-am inteles cum poate media cineva o situatie conflictuala juridic fara a avea cunostinte juridice.

#8
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 Dau, on 07 mai 2014 - 21:00, said:

Foarte interesant.
Citeste!
Da, ieri a decis CCR. Astept motivarea.



 sammydo, on 07 mai 2014 - 21:02, said:

Se castiga ceva din meseria asta? Sau se practica mini part time, doar asa de control ?Am inteles ca facusera gat avocatii, ca vor si ei sa fie mediatori, doar nu erau ei saracutii sa piarda din cascaval,
De regula mai vii cu bani de acasa. Sunt putini cei cai traiesc excusiv din mediere.


 edy_wheazel, on 07 mai 2014 - 21:10, said:



Medierea ii aiurea, o spun asta desi nevasta-mea ii mediator. Niciodata n-am inteles cum poate media cineva o situatie conflictuala juridic fara a avea cunostinte juridice.
Am sa-ti dau o informatie care te va surprinde; mediatorii non-juristi au mai multe intelegeri incheiate fata de cei care sunt juristi. Mai departe, mediatorul ia act de vointa partilor iar controlul de legalitate il face instanta. Statistica arata ca undeva sub 1% sunt acorduri respinse. "Pacta sunt servanda"- intelegerea partilor este lege.

#9
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Bănuiesc că ai informaţii statistice, aşa că nu o să te contrazic cu privire la succesul mediatorilor non-jurişti. O să postez mai jos, totuşi, un fragment dintr-un articol pe care l-am citit astăzi şi care, în opinia mea, spune ceea ce gîndim mulţi dintre cei ce lucrăm în domeniu: un mediator fără studii de drept e ca un vraci cu pretenţii de medic. Sigur, uneori te poate vindeca şi un vraci. Dar foarte rar.

"Medierea va avea viitor doar dacă va fi făcută cu profesionalism şi onestitate. Când spun profesionalism, mă refer la faptul că, atâta timp cât obiectul medierii este constituit doar din raporturi eminamente juridice, ea nu poate fi făcută cu seriozitate decât de jurişti cu experienţă în munca juridică de cel puţin câţiva ani, sub nicio formă de alte profesii.

Acordul de mediere este o convenţie, care trebuie să fie legală. Nu este la îndemâna oricui să o facă. Până am reuşit să încheiem convenţii legale, noi avocaţii, notarii, iar judecătorii să le cenzureze, toţi am muncit ani mulţi şi la şcoală şi în profesie. Altfel nu se poate.

Nici „Dorel” nu poate învăţa bine cum se schimbă o priză sau cum se repară un robinet în două săptămâni de pregătire.

Fiecare profesie trebuie exercitată doar de cei care au pregătirea necesară pentru ea. Altfel e şmecherie şi păcăleală şi vor fi tot mai puţini cei care vor accepta să fie păcăliţi."

Tot articolul: http://www.juridice....mul-episod.html

Edited by hai_hui, 14 May 2014 - 10:49.


#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 hai_hui, on 14 mai 2014 - 10:43, said:

...

Cam asta ma intrebam si io.
Buleala zice mai sus ca mediatorul ia act de vointa partilor, ceea ce mi se pare fix nimic.

#11
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Este parerea autorului articolului respectiv. Va repet, unul dintre cei mai de succes mediatori n-are studii juridice. Are sute de intelegeri (acorduuri) incheiate. Rata lor de respingere de catre instante este de undeva pe la 1%. Asta nu ne spune nimic?
Eu imi rezerv dreptul de a nu dezvalui parerea mea cu privire la mediatorii non-juristi Posted Image .
Controlul legalitatii acordurilor este facut de notar sau instanta de judecata. Si zic ca nu-i rau asa; in caz contrar mediatorii s-ar substitui altor profesiuni si atunci vom avea mari conflicte de interese.
Mediatorul faciliteaza comunicarea partilor si cauta sa stinga (impreuna cu acestea) conflictele. Mai departe, legalitatea conventiilor este de competenta altor profesiuni.

Edited by ZorbaGrecu, 14 May 2014 - 12:45.


#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Inteleg faptul ca are sute de acorduri incheiate, dar aceste acorduri s-au finalizat prin impacarea partilor sau prin bifarea pasului necesar pentru a ajunge in instanta?

#13
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 edy_wheazel, on 14 mai 2014 - 12:50, said:

Inteleg faptul ca are sute de acorduri incheiate, dar aceste acorduri s-au finalizat prin impacarea partilor sau prin bifarea pasului necesar pentru a ajunge in instanta?

Impacarea partilor; asta reprezinta un acord incheiat.
(Acel pas necesar pentru admisibilitatea cererii in instanta nu poate fi considerat un succes a vreunui mediator, ci doar o procedura necesara la timpul respectiv)
Acordul presupune, pe langa informarea fireasca a partilor, pentru ca ele sa stie despre ce este medierea, principii si procedura, presupune deci, sedinte efective de mediere cu partile, separate sau impreuna, caderea la o intelegere, redactarea acestei intelegeri si incuviintarea de catre instanta (sau notar). Degeaba avem un acord daca nu este incuviint de instanta sau partile se razgandesc pana atunci. Acordul trebuie sa fie legal si durabil. Mai sunt si situatii, putine este drept, cand partile considera ca nu mai este nevoie de acord scris in cazul stingerii conflictului, sau de autentificarea intelegerii scriise, acolo unde nu se cere forma (conditia) de "ad-validitatem".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate